Pytania dotyczące zachowku (ewentualne uzupełnienie zachowku)

Witam
Proszę o poradę, 15 lat temu rodzice kupili mi małe używane mieszkanie w bloku 29,6 M2.
Brat dołożył do niego 90 tyś.
A w zamian dostał dom rodzinny z wielkim ogrodem i hektary pola.
W tym domu mieszkali rodzice, tata zmarł dawno, mama rok temu. Brat mieszka w kamienicy żony ulicę obok domu rodzinnego.
Jest jeszcze siostra, której wcześniej niż mi też kupili malutkie mieszkanko w innym mieście. Myślę, że nic więcej nie dostała.
Ja mieszkam też w innym mieście, w tym mieszkaniu co kupili, sama z córką, ze względów zdrowotnych nie pracuję. Mieszkanie wymaga remontu.
Brat nie utrzymuje ze mną kontaktu.
Mam pytanie, czy mogę ubiegać się o coś jeszcze, oprócz tego, że dał wtedy pieniądze na mieszkanie.
anonim cytuj
23-07-2022
Ewentualne uzupelnienie zachowku, jesli darowizna na twoją rzecz nie zaspakaja go. Jedynie od darowizny dokonanych przez mame skoro tato zmarł dawno. Roszczenie to przedawnia sie po 5 latach.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Ewentualne uzupelnienie zachowku, jesli darowizna na twoją rzecz nie zaspakaja go. Jedynie od darowizny dokonanych przez mame skoro tato zmarł dawno. Roszczenie to przedawnia sie po 5 latach.

A brat może chcieć zachowku z jej mieszkania i drugiej siostry
 
anonim cytuj
23-07-2022
A brat może chcieć zachowku z jej mieszkania i drugiej siostry

To co on dostał z pewnoscia zaspakaja roszczenie o zachowek.
 
anonim cytuj
23-07-2022
To co on dostał z pewnoscia zaspakaja roszczenie o zachowek.

Niekoniecznie. Jeżeli dostał jakaś ruderę do remontu ? To ze to dom to nie znaczy ze duża wartość, a na tamte czasy za 90 tys można było spokojnie dom kupić
 
anonim cytuj
23-07-2022
Niekoniecznie. Jeżeli dostał jakaś ruderę do remontu ? To ze to dom to nie znaczy ze duża wartość, a na tamte czasy za 90 tys można było spokojnie dom kupić

Tylko do wuliczania zachowku jest brana aktualna wartość. A teraz sama siemka jest sporo warta. Należy wszystko policzyć czy sie komus cos wogole należy bo zachowek to 1/2 wartości tego co odziedziczylby ustawowo. No jesli brat wyłożył te 90tys to i darowizna od rodzicow byla niewielka.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Musisz zliczyć wszystkie darowizny dokonane przez mame. Następnie podzielić to na 3. Taka wartosc bys dziedziczyla ustawowo. Zachowek to 1/2 tej wartości. Jesli to co Ty dostalas nie zaspakaja tej kwoty mozesz sie starac o uzupełnienie zachowku.
 
anonim cytuj
23-07-2022
Ty dostałaś za darmo, on za to ze dostał dom musiał jeszcze 90 tys wydać. 15 lat temu była to ogromna suma. Zapisane dostaliście wszyscy za życia rodziców ? Pamiętaj ze brat tez może wystąpić o pieniądze od ciebie i drugiej siostry bo tez dostaliście, i bez wkładu finansowego, a on pieniądze wyłożyć musiał
 
anonim cytuj
23-07-2022
Mam pytanie, czy mogę ubiegać się o coś jeszcze, oprócz tego, że dał wtedy pieniądze na mieszkanie.


W świetle Kodeksu cywilnego, uprawniony do zachowku może żądać uzupełnienia zachowku, jeżeli darowizny dokonane przez spadkodawcę podważyły jego prawo do zachowku (art. 1000 K.c.). Kluczowe kwestie, które należy uwzględnić:

Określenie wartości majątku spadkodawcy na dzień jego śmierci.
Ustalenie, które dary były dokonane przez spadkodawcę i jakie miały wartość.
Sprawdzenie, czy wartość otrzymanych darów przez uprawnionego do zachowku przekracza połowę wartości udziału, jaki by przysługiwał uprawnionemu w drodze dziedziczenia ustawowego.
Ewentualne uzupelnienie zachowku, jesli darowizna na twoją rzecz nie zaspakaja go. Jedynie od darowizny dokonanych przez mame skoro tato zmarł dawno. Roszczenie to przedawnia sie po 5 latach.


Dokładnie tak, roszczenie o uzupełnienie zachowku przedawnia się po 5 latach od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o swoim prawie do zachowku i o osobie zobowiązanej do jego świadczenia, jednak nie później niż po 20 latach od śmierci spadkodawcy (art. 1001 § 2 K.c.).

A brat może chcieć zachowku z jej mieszkania i drugiej siostry


Brat mógłby domagać się uzupełnienia zachowku, tylko jeśli wartość darowizny, której był beneficjentem, była mniejsza niż połowa wartości udziału, jaki by mu przysługiwał w drodze dziedziczenia ustawowego.

Tylko do wuliczania zachowku jest brana aktualna wartość. A teraz sama siemka jest sporo warta.


Tak, wartość nieruchomości, której dotyczy roszczenie o uzupełnienie zachowku, jest określana na dzień śmierci spadkodawcy (art. 1004 K.c.).

Musisz zliczyć wszystkie darowizny dokonane przez mame. Następnie podzielić to na 3. Taka wartosc bys dziedziczyla ustawowo. Zachowek to 1/2 tej wartości.


Tak, aby ustalić wartość roszczenia o uzupełnienie zachowku, należy porównać wartość otrzymanych przez uprawnionego darów z połową wartości udziału, który przysługiwałby mu w drodze dziedziczenia ustawowego.

Podsumowując, aby dokładnie ustalić prawo do zachowku i ewentualne uzupełnienie zachowku, konieczne jest dokładne określenie wartości majątku spadkodawcy, wartości darowizn dokonanych przez spadkodawcę oraz wartości udziału w majątku, który przysługiwałby uprawnionemu w drodze dziedziczenia ustawowego.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Spadek po śmierci jednego z rodziców.
Zmarł mój tato. Nie za bardzo wiem jak wygląda teraz cała procedura z mieszkaniem, które po nim zostało. Nie zdążył przepisać go na mnie, czyli córkę, bo zmarł nagle. Brak zadłużeń na mieszkaniu, żadnej hipoteki - mieszkanie własnościowe. Jest jeszcze mój brat, syn mojego ojca, ale on się zrzeknie praw do spadku. Proszę podpowiedzcie od czego zacząć i gdzie się zgłosić? Jak to ma teraz wyglądać?...
Unieważnienie testamentu.
Babcia zostawiła testament notarialny. Wszystko przepisała na mnie. Siostra złożyła do sądu wniosek, że kwestionuje testament, bo jej zdaniem babcia była niepoczytalna. Babcia do chwili napisania testamentu nie leczyła się psychiatrycznie. 2 miesiące po napisaniu testamentu, uległa wypadkowi, trafiła pod opiekę mojej mamy, załamała się psychicznie i trzeba było poprosić psychiatrę który wypisał Ketrel. Czy to może mieć wpływ, że sąd unieważni...
Czy można pracować na urlopie wychowawczym?
Dzień dobry, chciałam zapytać czy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym mogę podjąć pracę zdalną? Jestem na wychowawczym od września zeszłego roku i mam możliwość podjęcia pracy zdalnej na umowę zlecenie. Prawie pełny etat jednak praca na tyle nie zajmująca, że mogę w jej czasie być w córką normalnie w domu....
Upadłość firmy, a zaległa pensja.
Dzień dobry, firma, w której pracuje złożyła wniosek o upadłość. Niestety już za marzec nie dostałam wypłaty, pierwszy raz znajduje się w takiej sytuacji i nie wiem co mam robić. Nie wszyscy mają taką poduszkę finansową by przeżyć przez 1 miesiąc, nie opłacając rachunków oraz kredytów. Obecnie przebywam na L4, które również płaci pracodawca. Czy ktoś był w podobnej sytuacji i wie jak się zachować? Gdzie się udać jak najszybciej i zdobyć swoje pie...

Wyszukiwarka