Czy umowa dożywocia wchodzi w skład masy spadkowej?

Dożywocie polegało na tym że dożywotnik mieszkał sobie w przekazanym mi umową dożywocia mieszkanku, i dowolnie nim dysponował, ja płaciłam mu dożywotnia rentę, zapewniłam opiekę w chorobie, oraz sprawiłam pochówek?
anonim cytuj
14-01-2023
Dożywocie to prawo majątkowe osobiste. Jest więc niezbywalne i nie podlega dziedziczeniu. Wygasa z chwilą śmierci dożywotnika.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Ale ja pytam nie o dożywotnika a o mieszkanie które mi dożywotnik umowa dożywocia przekazał i zmarł.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Rozumiem że za życia miałam obowiązki które wygasły z dniem śmierci... Co jednak dalej z mieszkaniem. Bo zmarły zostawił 50tyś. długów.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Mieszkanie jest Twoje. Zostało przekazane Tobie w zamian za dożywotnia opiekę. Więc właścicielem jesteś już Ty, nie dożywotnik.
 
anonim cytuj
14-01-2023
A co z długami?
 
anonim cytuj
14-01-2023
Dziedziczą spadkobiercy.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Ale czy osoba która dostała mieszkanie w darowiźnie dożywocia ma dług z darowizny? Bo załóżmy ze przyjęła mieszkanie darowizną, a spadku którego nie ma poza tym darowanym mieszkaniem się zrzeka?
 
anonim cytuj
14-01-2023
Osoba, która otrzymała mieszkanie w ramach umowy dożywocia nie musi być spadkobiercą. Nawet jak nim nie jest z mocy ustawy lub odrzuci spadek to mieszkanie jest jej, bo zostało przepisane już przed śmiercią.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Ale jeśli jest? To co z długiem?
 
anonim cytuj
14-01-2023
jeżeli nie odrzuci spadku to dziedziczy wszystko również długi.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Może jednak spadek odrzucić nie tracąc mieszkanka, bo mieszkanie nie wchodzi w skład masy spadkowej, bo nie należało do spadkodawcy w chwili śmierci.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Czyli odrzucam spadek i nie tracę mieszkania?
 
anonim cytuj
14-01-2023
akt. notarialny potwierdza, że Ty jesteś właścicielem mieszkania.
 
anonim cytuj
14-01-2023
Umowa dożywocia to umowa cywilnoprawna, która jest uregulowana w Kodeksie cywilnym (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.). W myśl art. 890 Kodeksu cywilnego, umowa dożywocia może być zawarta pomiędzy dożywotnikiem (który przekazuje swoje prawo do nieruchomości) a dożywocieńcem (który przyjmuje to prawo). W zamian dożywocieńcem zobowiązuje się do opieki nad dożywotnikiem do końca jego życia, w tym do wypłacania dożywocia, zapewniania mu opieki w razie choroby i pokrywania kosztów pogrzebu.

Gdy dożywotnik umiera, dożywocie wygasa (art. 894 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że wszystkie obowiązki dożywocieńca związane z opieką nad dożywotnikiem kończą się. Jednakże nieruchomość przekazana na mocy umowy dożywocia staje się własnością dożywocieńca już za życia dożywotnika.

Odnośnie długów, warto zwrócić uwagę na to, że prawo polskie rozróżnia długi spadkowe od długów z tytułu darowizny (art. 1000 Kodeksu cywilnego). Długi z tytułu darowizny nie przechodzą na osobę, która otrzymała darowiznę, chyba że jest to wyraźnie określone w umowie darowizny. W przypadku długów spadkowych, zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego, spadkobiercy dziedziczą długi spadkowe tylko wtedy, gdy nie odrzucili spadku.

Zatem, jeśli dożywocieńcem jest jednocześnie spadkobiercą, i nie odrzuci spadku, długi spadkowe przekazują się na niego. Jednakże, nieruchomość przekazana na mocy umowy dożywocia nie jest częścią masy spadkowej i zostaje w posiadaniu dożywocieńca, nawet jeśli odrzuci spadek.

W rezultacie, w przypadku długów spadkowych, warto rozważyć odrzucenie spadku, aby uniknąć odpowiedzialności za te długi. Takie działanie nie wpływa na prawo do nieruchomości przekazanej na mocy umowy dożywocia.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Dzięki za te wszystkie odpowiedzi, ale muszę powiedzieć, że jestem teraz trochę bardziej zdezorientowany niż byłem na początku. Czy dobrze rozumiem, że jak ja - dożywocieńcem - odrzucę spadek, to nie będę musiał płacić tych długów, które zmarły zostawił, prawda? A czy ktoś może mi wyjaśnić, jak to jest z tym odrzuceniem spadku? Czy to jest coś, co muszę zrobić natychmiast, czy mogę to zrobić później, jak już będę znał cały obraz sytuacji? Czy muszę zwrócić się do sądu, aby to zrobić, czy mogę to zrobić samodzielnie? I jeśli odrzucę spadek, czy to oznacza, że nie mogę zabrać żadnych rzeczy, które były w mieszkaniu? Bo zmarły miał tam trochę rzeczy, które mogą mieć wartość, ale nie jestem pewien, czy to jest coś, co mogę zrobić. Z góry dzięki za pomoc.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Tak, dobrze rozumiesz. Jeśli jako dożywocieńca odrzucisz spadek, nie będziesz musiał pokrywać długów pozostawionych przez zmarłego. Warto jednak pamiętać, że odrzucenie spadku oznacza rezygnację z wszelkich praw do niego, zarówno do majątku, jak i do długów.

Co do procedury odrzucenia spadku, zgodnie z polskim prawem, masz 6 miesięcy od momentu, gdy dowiedziałeś się o swoim prawie do spadku, aby złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się do sądu rejonowego w miejscu ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. W praktyce oznacza to, że jeżeli nie podjąłeś jeszcze żadnych działań w kierunku przyjęcia spadku, masz pewien okres na podjęcie decyzji.

Jeżeli odrzucisz spadek, nie będziesz mógł zabrać żadnych rzeczy, które były w mieszkaniu zmarłego, bo stają się one częścią masy spadkowej. Masa spadkowa to ogół praw i obowiązków zmarłego, które przechodzą na spadkobierców, jeżeli nie zostanie odrzucony spadek.
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Opublikowałam zdjęcie twarzy mojego znajomego na aplikacji badoo z dopiskiem że jest oszustem. Straszy mnie policją i że mnie zgłosi i że będę miała duże problemy.
Opublikowałam zdjęcie twarzy mojego znajomego na aplikacji badoo z dopiskiem że jest oszustem. Zrobiłam to w złości bo nakryłam go na kłamstwie. Jednak to zdjęcie skasowałam po niecałych 5 minutach, a ten zescreenował to i straszy mnie policją i że mnie zgłosi i że będę miała duże problemy. Zaznaczam, że on tam miał profil i rozsyłał zdjęcia twarzy oraz przyrodzenia w rozmowach prywatnych , Zrobiłam to wszystko w nerwach i dużych emocjach i byłam...
Jaki zapisek w umówię, aby mieć gwarancje że cena wynajmu nie wzrośnie?
Hej, jaki zapisek dodać w umówię, aby mieć gwarancje że cena wynajmu nie wzrośnie? Sprawa wygląda tak, ze wynajmujący może nam dać gwarancje ceny wynajmu 1700zł przez pół roku. Cena może wzrosnąć po tym czasie (stwierdzili, że zależy to od raty kredytu) telefonicznie powiedziałam, ze nie chce aby doszło to do 2000zl. Właścicielka powiedziała ze to uważa że jeśli miałoby wzrosnąć to nieznacznie, ale chce siw zabezpieczyć. Powiedziałam ze dodam t...
Umowa zlecenie, a status ucznia.
Przychodzę do państwa z takim zapytaniem otóż jeżeli pracuje na umowie zlecenie i początkowo stawka netto wynosiła 17,5 zł na umowie i za taką stawkę przepracowałem dwa cale miesiące i teraz od września mam status ucznia i zaniosłem zaświadczenie że się uczę się pracy to moja stawka się zmienia na minimalna stawkę czyli 23,5?(Takie teraz jest minimalna wynagrodzenie za pracę na umowę zlecenie (Brutto)....
Jak dopisać żone jako współwłaściciela domu?
Mąż odziedziczył przed ślubem dom razem z siostra. Już po ślubie wzięliśmy wspólny kredyt, żeby spłacić siostrę. Wiem, że co dostał mąż przed ślubem jest jego. Jednak on chce, żebym się czuła bezpiecznie i chce mnie wpisać również jako właściciela. Jak się za to zabrać, jaki to koszt?...

Wyszukiwarka