Pracodawca nie odprowadza składek ZUS.

Pracodawca od kilkunastu lat nie odprowadza składek za pracowników do ZUS. Pracownicy są zgłoszeni do ubezpieczenia. Jakie będą tego konsekwencje dla pracowników?
anonim cytuj
19-02-2024
Jakie będą tego konsekwencje dla pracowników?

Mniejsza emerytura.
 
anonim cytuj
19-02-2024
Jakaś podstawa prawna? Dlaczego pracownik ma ponosić konsekwencje niepłacenia składek przez pracodawcę? W niczym nie zawinił!
 
anonim cytuj
19-02-2024
Bzdura. Pracownik nie odpowiada za długi pracodawcy.
Postawa prawna art. 40 ust. 1 ustawy o sus
 
anonim cytuj
19-02-2024
Nie pisz bzdura, gdyż bzdura może okazać się prawdą.
Pracownik nie odpowiada za długi pracodawcy ale ponosi konsekwencje. Emerytura naliczana jest od zgromadzonego kapitału. Pomniejszone wpłaty pracodawcy czy ich brak powoduję mniejszą podstawę do naliczenia emerytury.
ZUS "ściągnie" z pracodawcy składki jeżeli będzie miał z czego. Jeżeli pracodawca zamknie firmę z długami to ZUS czy skarb państwa nie wyrówna składek. Znam przypadek gdzie pracodawca przez 3 lata płacił ok 30% należnej składki, niestety brak możliwości ściągnięcia.
 
anonim cytuj
19-02-2024
Nalicza się ją w oparciu o składki należne, a nie te rzeczywiście wpłacone na konto ZUS warunek pracodawca składa raport comiesięczny do ZUS
Pracownik powinien niezwłocznie zgłosić sprawę ZUS , PIP lub nawet zgłosić sprawę do organów ścigania
art. 218 § 1a k.k. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 
anonim cytuj
19-02-2024
Dziwne ,że ZUS nie wszczął postepowania wyjaśniającego, nie nałożył kar i zdyscyplinował pracodawcę i sam nie powiadomił prokuratury w razie dalszego niepłacenia składek
Pracownik sam może składać skargę do PIP - ta pewnie by ukarała pracodawcę , a przy recydywie kare nałożyła do 5 tys. zł
Pozostaje samemu wystąpić na drogę sadową.
 
anonim cytuj
19-02-2024

Sugerowane Tematy

Źle naliczone koszty uzyskania przychodów w PIT-11.
Witam, pracowałem na umowę zlecenie przez okres 3 miesięcy. Otrzymałem PIT- dochody znacznie się różnią od rzeczywistych. Wypłata była do ręki. Co teraz zrobić ? Pracodawca twierdzi ze tak ma być....
Czy w czasie l4 jak wypada ono w wolny dzień (odbiór za sobotę) przysługuje on w innym terminie?
Witam Czy w czasie l4 jak wypada ono w wolny dzień jaki ma się w grafiku (odbiór za sobotę) przysługuje on w innym terminie? Mój pracodawca twierdzi, że nie wręcz powinnam poinformować lekarza, że na ten dzień nie potrzebuję l4 bo i tak nie będę w pracy....
jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat
Witam. Chciałam się upewnić jak wygląda sprawa alimentacji gdy dziecko ma 18 lat i przeniosło się do szkoły zaocznej. Jednocześnie chce podjąć pracę. Czytałam że nie zwalnia to ojca z płacenia alimentów jednak nie mam pewności. Proszę o informację ...
Spadek a zachowek.
Sprawa jest następująca. Babcia umarła w styczniu zostawiając testament. Miała 4 dzieci(3synow, gdzie dwóch nie żyje i 1 córkę, całość przepisała na córkę). Wiadomo o zachowek w tym przypadku należy się synom pominiętym w testamencie. I tu pojawia się pytanie. Jeden z nieżyjących synów miał długu. Jego dzieci notarialnie zrzekły się spadku po nim. Czy w tym przypadku należy im się zachowek po zmarłej babci?...

Wyszukiwarka