Czy moge pochować ojczyma w grobowcu rodzinnym?

Temat może trochę smutny, ale trzeba się z nim zmierzyć. Moja mama wyszła za mąż ponad 20 lat temu. Zarówno mama jak i ojczym są w bardzo podeszłym wieku i zaczęliśmy rozmawiać o pochówku w przypadku ich śmierci. Moja mama ma swój grób, w którym zostanie pochowana, ale jej maż ma swój, w którym jest pochowany jego syn i poprzednia żona. Mój ojczym chce być pochowany w grobowcu gdzie leży jego żona i syn, nie sprzeczamy się, nie ma tu żadnych animozji. Pytanie jest takie, czy po jego śmierci ja jako jego "przyszywany" syn będę mógł go tam pochować czy będę musiał szukać rodziny ojczyma i prosić o zgodę?
anonim cytuj
08-01-2023
Ale jaka byś chciał znaleźć jego bliższa rodzinę niż żona i syn?
 
anonim cytuj
08-01-2023
Ma tam jakąś od strony żony. Pytanie czy ja jako nierodzony syn mam prawo do grobu, jeśli on jest właścicielem i on płacił.
 
anonim cytuj
08-01-2023
Ty nie masz prawa do tego grobu. Ale on ma prawo tam leżeć.
 
anonim cytuj
08-01-2023
Mój ojciec jak zmarł, to przyjechali z zakładu pogrzebowego i powiedzieli od razu, że jeżeli ojciec miał rodzeństwo to trzeba ich odnaleźć i zapytać o zgodę na pochowek w miejscu, gdzie leży również mój brat i dziadek. Mimo że ojciec nie miał ze swoja rodziną kontaktu od x lat. Panowie poradzili, żeby w zakładzie powiedzieć, że był jedynakiem. Mama tak zrobiła i temat skończony.
 
anonim cytuj
08-01-2023
A kto płacił za grób?
 
anonim cytuj
08-01-2023
Mama.
 
anonim cytuj
08-01-2023
W razie pochówku na pewno będzie potrzebna zgoda osoby, która opłaciła grób.
 
anonim cytuj
08-01-2023
Pytanie jest takie, czy po jego śmierci ja jako jego "przyszywany" syn będę mógł go tam pochować czy będę musiał szukać rodziny ojczyma i prosić o zgodę?


Zgodnie z polskim prawem, kwestie związane z grobem rodzinnym i pochówkiem są regulowane przede wszystkim przez przepisy prawa lokalnego, a dokładniej przez regulaminy cmentarzy, które mogą różnić się w zależności od danej gminy czy parafii.

Jeżeli ojczym jest właścicielem grobowca (a dokładniej, jeżeli posiada prawo do miejsca spoczynku na tym konkretnym grobowcu), to ma prawo tam zostać pochowany. W praktyce często jest jednak tak, że prawo to przysługuje osobie, która opłaciła grób, czyli, jak sugeruje się w dyskusji, Twojej mamie. Jeśli tak jest w tym przypadku, nie będzie potrzebna zgoda innych członków rodziny ojczyma.

Ty nie masz prawa do tego grobu. Ale on ma prawo tam leżeć.


To prawda, jeżeli ojczym jest właścicielem grobowca (lub osoba, która opłaciła grób posiada takie prawo w jego imieniu), ma prawo tam zostać pochowany. Jako "przyszywany" syn nie masz automatycznie praw do dysponowania tym grobem, chyba że ojczym przekaże Ci takie prawo (na przykład w testamencie).

Mój ojciec jak zmarł, to przyjechali z zakładu pogrzebowego i powiedzieli od razu, że jeżeli ojciec miał rodzeństwo to trzeba ich odnaleźć i zapytać o zgodę na pochowek w miejscu, gdzie leży również mój brat i dziadek.


To, czy trzeba uzyskać zgodę od rodzeństwa zależy od konkretnych przepisów regulaminu cmentarza. W niektórych miejscach może to być wymagane, w innych nie.

W razie pochówku na pewno będzie potrzebna zgoda osoby, która opłaciła grób.


To jest kluczowe. Osoba, która opłaciła miejsce w grobowcu, posiada prawo do decydowania o tym, kto zostanie tam pochowany. Jeżeli więc Twoja mama opłaciła miejsce w grobowcu, to jej zgoda będzie niezbędna.

W skrócie, warto zwrócić uwagę na regulamin danego cmentarza i upewnić się, kto posiada prawa do grobowca. Jeżeli ojczym posiada takie prawo, nie powinno być problemu z jego pochówkiem w tym miejscu. Jeśli Twoja mama opłaciła miejsce w grobowcu, jej zgoda będzie kluczowa.
 
anonim cytuj
09-08-2023
Co to jest upadłość przedsiębiorcy?
Generally I do not learn post on blogs, but I would
like to say that this write-up very forced me to check out and do so!

Your writing style has been surprised me. Thanks, quite great post.
Kiedy można ogłosić upadłość konsumencka?
 
anonim cytuj
24-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna współwłasności małżeńskiej.
Witam Mam pytanie. Mój ojciec do spółki ze swoją drugą żoną kupili z majątku wspólnego w 2007 roku działkę rekreacyjną. Działka ta stanowi współwłasność małżeńską, jak mniemam. Teraz moje pytanie: czy ojciec bez zgody (i wiedzy) swojej małżonki może mi swoją część (???) przekazać jako darowiznę? Drugie pytanie: czy ona może swoją część bez jego zgody sprzedać? Byłabym wdzięczna za jakieś porady. Ojciec jest stary i ma demencję, a ona coś komb...
Czy prawnie mogę starać się po takim czasie o odszkodowanie?
Witam. W lutym 2020 roku zgłosiłem szkode, zerwany dach na budynku gospodarczym po silnych wiatrach. Po oględzinach pracownika z ubezpieczalni stwierdzili , ze drzewo było zjedzone przez robaki a dach zawalił się do środka ze to podejrzane i nie wypłaca odszkodowania. Pisalem sam odwołania i nic. Czy prawnie mogę jeszcze się starać po takim czasie o odszkodowanie? Czy lepiej jakieś pismo wystosować przez prawnika ? Dodam , że po zgłoszeniu szkod...
Dożywotnia służebność mieszkania.
Proszę o poradę. Chcemy z mężem sprzedać nasze mieszkanie, uzyskaną kwotę przekazać w darowiźnie córce, a ona wraz z zięciem dodatkowo wezmą kredyt i kupią dom, który już będzie ich własnością. Pozbywamy się swojej własności w zamian za dożywocie. Jak to wszystko przeprowadzić, aby zabezpieczyć nasze dożywocie u córki i zięcia....
Dozór policyjny.
Jestem objęty dozorem policyjnym, jeden raz w tygodniu musze się stawiać na komisariacie. Jak to wygląda z wyjazdem za granice np. na tydzień? Zakładając ze zmieściłbym się w ramach czasowych żeby wrócić i stawić się. Na "papierze" z prokuratury nie mam nic napisane o zakazie opuszczania kraju. Prosiłbym o poradę...

Wyszukiwarka