l4 przez internet

o co chodzi w L4 przez internet? czy mozna dostac zwolenienie online? Czy ktos mi moze to wytlumaczyc?

anonim cytuj
23-07-2023
Witaj,

Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce obowiązuje e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie. Elektroniczne zwolnienia lekarskie zostały wprowadzone na podstawie Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1076) i są teraz standardem w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 34 tej ustawy, "informacje zawarte w świadectwie lekarskim, z wyjątkiem informacji o stanie zdrowia ubezpieczonego lub członka jego rodziny, są przekazywane przez lekarza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia wystawienia świadectwa lekarskiego". W praktyce oznacza to, że lekarz wprowadza dane dotyczące zwolnienia do systemu, a następnie są one automatycznie przekazywane do ZUS oraz pracodawcy.

Jeśli chodzi o możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego online, obecnie nie ma takiej możliwości w Polsce. Wizyta lekarska jest nadal wymagana do otrzymania zwolnienia lekarskiego. Wizyta ta może jednak odbyć się zdalnie, na przykład za pomocą telemedycyny, ale decyzja o takiej formie wizyty zależy od lekarza. Pamiętaj jednak, że zdalne wizyty nie są dostępne dla wszystkich rodzajów usług medycznych i mogą nie być odpowiednie w przypadku niektórych stanów zdrowia. Po wizycie, lekarz wprowadza informacje do systemu e-ZLA, a pracownik otrzymuje numer świadectwa lekarskiego, który może sprawdzić online.

Wszelkie dalsze pytania dotyczące e-ZLA powinny być skierowane do lekarza lub ZUS, które są odpowiedzialne za prowadzenie tego systemu.
 
anonim cytuj
23-07-2023
Czy e-ZLA można anulować lub zmienić po wysłaniu go do ZUS, a jeśli tak, to jakie są procedury z tym związane?
 
anonim cytuj
23-07-2023
Proces korekty lub anulowania e-ZLA, zwolnienia lekarskiego wystawionego w formie elektronicznej, jest możliwy, ale jest to proces skomplikowany i może wymagać interwencji lekarza, który wystawił oryginalne zwolnienie.

Procedura ta jest uregulowana w art. 35 ust. 2a Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym „Świadectwo lekarskie, o którym mowa w art. 33, jest anulowane lub zmieniane przez lekarza na jego wniosek lub na wniosek ubezpieczonego. Wniosek ubezpieczonego o anulowanie lub zmianę świadectwa lekarskiego jest składany lekarzowi w terminie 3 dni od dnia doręczenia mu świadectwa lekarskiego.”

Anulowanie lub korekta e-ZLA może być konieczna w przypadku, gdy lekarz zauważył błąd po wysłaniu zwolnienia do ZUS, albo gdy pacjent ma powód, by zakwestionować zawartość zwolnienia. W takim przypadku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie, i poprosić go o dokonanie korekty. Lekarz ma możliwość korekty lub anulowania zwolnienia aż do końca trzeciego dnia roboczego od dnia jego wystawienia.

Jednakże szczegółowe procedury anulowania lub korekty e-ZLA mogą zależeć od konkretnych okoliczności i mogą wymagać dalszych konsultacji z lekarzem lub ZUS.
 
anonim cytuj
23-07-2023
OK. A czy istnieje jakiś limit ilości korekt, które mogą być dokonane na jednym e-ZLA, i jeśli tak, to jaki jest ten limit?
 
anonim cytuj
23-07-2023
Przepisy prawne nie określają bezpośrednio limitu ilości korekt, które mogą być dokonane na jednym e-ZLA. Zgodnie z art. 35 ust. 2a Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, lekarz ma możliwość dokonania anulowania lub zmiany e-ZLA na wniosek swojego lub ubezpieczonego, bez wyraźnego określenia limitu ilości takich zmian.

Jednakże, warto zauważyć, że teoretycznie każda zmiana lub anulowanie zwolnienia musiałaby być uzasadniona i lekarz musiałby być przekonany, że taka zmiana jest konieczna. Ponadto, możliwość dokonywania korekt jest ograniczona czasowo - lekarz może dokonać zmiany lub anulowania zwolnienia tylko do końca trzeciego dnia roboczego od dnia jego wystawienia.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Kontakty z dzieckiem.
Witam grupę, mam taka sprawę, rozszedłem się z partnerką nie byliśmy po ślubie, jakiś czas po naszym rozstaniu dowiedziałem się, że ona jest w ciąży i ja jestem ojcem dziecka (wszystkie znaki na niebie i Ziemi mówią że to moje dziecko). Chce się dowiedzieć jak wyglądają kontakty ojca z tak małym dzieckiem, Jak w takich sprawach decydują sądy w kwestii kontaktu i opieki nad dzieckiem w stosunku do ojca...
Nie zapłacona faktura Vat, wezwanie do zapłaty nie poskutkowało. Jakie kroki podjąć w dalszej kolejności?
Witam. Kilka miesięcy temu wykonywałem usługę załadunku i transportu dla jednej z firm . Wystawiłem fakturę Vat z terminem płatności 14dni ( taka była umowa) Faktura nie została opłacona do dnia dzisiejszego ,mimo iż po telefonicznych próbach kontaktu przedstawiciel kontrahenta zapewniał mnie że fakturę opłacą. Bez rezultatu . 6 tygodni temu wysłałem poleconym ,,wezwanie do zapłaty,, ale nadal to nie poskutkowało . Jakie kroki mogę podjąć...
Czy muszę spłacać długi zmarłego brata?
Czy muszę spłacać długi zmarłego brata? Przejazd bez ważnego biletu,6 lat temu. Brat nie żyje prawie 3 lata....
wypadek w pracy, L4 i ubezpieczenie
Witam. Sytuacja jest dosc skomplikowana -mąż miał wypadek w pracy w sierpniu i od tej pory jest na L4 -We wrześniu skończyła mu się umowa dostał świadectwo pracy i nosił już L4 do ZUS -Ja nie pracuje i ja i dziecko byłyśmy dopisanie do jego ubezpieczenia -od sierpnia nie dostał jeszcze zadnych pieniędzy z ZUS Dziś w trójkę ja, on i dziecko byliśmy u lekarza ale okazało się że nie możemy być przyjęci bo nie mamy ubezpieczenia, a dziś mąż miał...

Wyszukiwarka