l4 przez internet

o co chodzi w L4 przez internet? czy mozna dostac zwolenienie online? Czy ktos mi moze to wytlumaczyc?

anonim cytuj
23-07-2023
Witaj,

Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce obowiązuje e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie. Elektroniczne zwolnienia lekarskie zostały wprowadzone na podstawie Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1076) i są teraz standardem w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 34 tej ustawy, "informacje zawarte w świadectwie lekarskim, z wyjątkiem informacji o stanie zdrowia ubezpieczonego lub członka jego rodziny, są przekazywane przez lekarza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia wystawienia świadectwa lekarskiego". W praktyce oznacza to, że lekarz wprowadza dane dotyczące zwolnienia do systemu, a następnie są one automatycznie przekazywane do ZUS oraz pracodawcy.

Jeśli chodzi o możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego online, obecnie nie ma takiej możliwości w Polsce. Wizyta lekarska jest nadal wymagana do otrzymania zwolnienia lekarskiego. Wizyta ta może jednak odbyć się zdalnie, na przykład za pomocą telemedycyny, ale decyzja o takiej formie wizyty zależy od lekarza. Pamiętaj jednak, że zdalne wizyty nie są dostępne dla wszystkich rodzajów usług medycznych i mogą nie być odpowiednie w przypadku niektórych stanów zdrowia. Po wizycie, lekarz wprowadza informacje do systemu e-ZLA, a pracownik otrzymuje numer świadectwa lekarskiego, który może sprawdzić online.

Wszelkie dalsze pytania dotyczące e-ZLA powinny być skierowane do lekarza lub ZUS, które są odpowiedzialne za prowadzenie tego systemu.
 
anonim cytuj
23-07-2023
Czy e-ZLA można anulować lub zmienić po wysłaniu go do ZUS, a jeśli tak, to jakie są procedury z tym związane?
 
anonim cytuj
23-07-2023
Proces korekty lub anulowania e-ZLA, zwolnienia lekarskiego wystawionego w formie elektronicznej, jest możliwy, ale jest to proces skomplikowany i może wymagać interwencji lekarza, który wystawił oryginalne zwolnienie.

Procedura ta jest uregulowana w art. 35 ust. 2a Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym „Świadectwo lekarskie, o którym mowa w art. 33, jest anulowane lub zmieniane przez lekarza na jego wniosek lub na wniosek ubezpieczonego. Wniosek ubezpieczonego o anulowanie lub zmianę świadectwa lekarskiego jest składany lekarzowi w terminie 3 dni od dnia doręczenia mu świadectwa lekarskiego.”

Anulowanie lub korekta e-ZLA może być konieczna w przypadku, gdy lekarz zauważył błąd po wysłaniu zwolnienia do ZUS, albo gdy pacjent ma powód, by zakwestionować zawartość zwolnienia. W takim przypadku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie, i poprosić go o dokonanie korekty. Lekarz ma możliwość korekty lub anulowania zwolnienia aż do końca trzeciego dnia roboczego od dnia jego wystawienia.

Jednakże szczegółowe procedury anulowania lub korekty e-ZLA mogą zależeć od konkretnych okoliczności i mogą wymagać dalszych konsultacji z lekarzem lub ZUS.
 
anonim cytuj
23-07-2023
OK. A czy istnieje jakiś limit ilości korekt, które mogą być dokonane na jednym e-ZLA, i jeśli tak, to jaki jest ten limit?
 
anonim cytuj
23-07-2023
Przepisy prawne nie określają bezpośrednio limitu ilości korekt, które mogą być dokonane na jednym e-ZLA. Zgodnie z art. 35 ust. 2a Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, lekarz ma możliwość dokonania anulowania lub zmiany e-ZLA na wniosek swojego lub ubezpieczonego, bez wyraźnego określenia limitu ilości takich zmian.

Jednakże, warto zauważyć, że teoretycznie każda zmiana lub anulowanie zwolnienia musiałaby być uzasadniona i lekarz musiałby być przekonany, że taka zmiana jest konieczna. Ponadto, możliwość dokonywania korekt jest ograniczona czasowo - lekarz może dokonać zmiany lub anulowania zwolnienia tylko do końca trzeciego dnia roboczego od dnia jego wystawienia.
 
anonim cytuj
23-07-2023

Sugerowane Tematy

Ktoś wykorzystuje moje dane osobowe w celach majątkowych.
Mam dość. Od ponad roku ktoś wykorzystuje moje dane osobowe w celach majątkowych. W zeszłym roku wzięto na mnie kredyt online w banku (sprawa się toczy w prokuraturze), a miesiąc temu sprowadzono na moje dane samochód osobowy z Austrii, a co za tym idzie urząd obciążył mnie podatkiem akcyzowym. Toczy się postępowanie w trzech urzędach - tym, który wystawił tytuł, ten, w którym ktoś złożył taka deklarację w moim imieniu oraz moim, tym, który ściąg...
Darowizna
Witam, mam takie pytanie. Babcia około 10 lat temu przepisała w darowiźnie i z umową dożywotnią mieszkanie na swojego syna, syn ten nigdy się babcią nie zajmował, nie pomagał. Przez jego niedopilnowanie babcia zażywała przeterminowane leki i była parę razy w szpitalu, ostatni raz w listopadzie 2019 roku, w tym również roku postanowiłam razem z mamą i moim mężem wziąć babcie do siebie. Od tego czasu babcia mieszka z nami, a jedyny telefon od syna ...
Dział spadku a choroba jednego ze spadkobierców
Co w przypadku gdy jeden ze spadkobierców jest chory - ma Alzheimera. ? Babcia nie poukladala spraw spadkowych przed śmiercią- zmarła nagle. Dziadek został sam. Nie podejmuje żadnych decyzji . Nie dysponuje i nie rozporządza pieniedzmi- opiekuje się nim ja( wnuczka ) i wujek. Chce założyć sprawdzę o nabycie spadku . Jak to będzie z dziadkiem ? ...
Umowa zlecenie, a status ucznia.
Przychodzę do państwa z takim zapytaniem otóż jeżeli pracuje na umowie zlecenie i początkowo stawka netto wynosiła 17,5 zł na umowie i za taką stawkę przepracowałem dwa cale miesiące i teraz od września mam status ucznia i zaniosłem zaświadczenie że się uczę się pracy to moja stawka się zmienia na minimalna stawkę czyli 23,5?(Takie teraz jest minimalna wynagrodzenie za pracę na umowę zlecenie (Brutto)....

Wyszukiwarka