Witaj,

Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce obowiązuje e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie. Elektroniczne zwolnienia lekarskie zostały wprowadzone na podstawie Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1076) i są teraz standardem w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 34 tej ustawy, "informacje zawarte w świadectwie lekarskim, z wyjątkiem informacji o stanie zdrowia ubezpieczonego lub członka jego rodziny, są przekazywane przez lekarza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia wystawienia świadectwa lekarskiego". W praktyce oznacza to, że lekarz wprowadza dane dotyczące zwolnienia do systemu, a następnie są one automatycznie przekazywane do ZUS oraz pracodawcy.

Jeśli chodzi o możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego online, obecnie nie ma takiej możliwości w Polsce. Wizyta lekarska jest nadal wymagana do otrzymania zwolnienia lekarskiego. Wizyta ta może jednak odbyć się zdalnie, na przykład za pomocą telemedycyny, ale decyzja o takiej formie wizyty zależy od lekarza. Pamiętaj jednak, że zdalne wizyty nie są dostępne dla wszystkich rodzajów usług medycznych i mogą nie być odpowiednie w przypadku niektórych stanów zdrowia. Po wizycie, lekarz wprowadza informacje do systemu e-ZLA, a pracownik otrzymuje numer świadectwa lekarskiego, który może sprawdzić online.

Wszelkie dalsze pytania dotyczące e-ZLA powinny być skierowane do lekarza lub ZUS, które są odpowiedzialne za prowadzenie tego systemu.

Potwiedź że nie jesteś botem

Wyszukiwarka