Rozwiązanie umowy na urlopie wychowawczym.

Jestem na urlopie wychowawczym dostałam od pracodawcy wypowiedzenie z rozwiązaniem umowy o pracę. Okres wypowiedzenia 3 miesiące. Przyczyna: likwidacja stanowiska pracy(zamknięcie jednego z punktów handlowych).
Proszę mi powiedzieć czy nie powinni poczekac do mojego powrotu z wypowiedzeniem? Jak to prawnie teraz wygląda? I czy nie powinnam w takim razie dostać odprawy?
Pracodawca zatrudnia ok 100 osób.
Druga sprawa to wypowiedzenie / rozwiązanie umowy zostało wysłane pocztą na mój adres zameldowania, a adres zamieszkania się różni(też mieli ten adres). Telefonicznie ani mailowo nikt mnie nie poinformował. List odebrała moja babcia, a ja go zobaczyłam po 18 dniach. Wypowiedzenie nie jest podpisane. Co w tej sytuacji?
anonim cytuj
05-03-2024
Uchwała SN z dnia 15.02.2006 II PZP 13/05 mówi wprost o tym, że pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników może rozwiązać umowę z osobą przebywająca na urlopie wychowawczym z powodu likwidacji stanowiska pracy.
"Przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych
zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedoty-
czących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę
rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego
także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1
zdaniu drugim k.p."
 
anonim cytuj
05-03-2024
Natomiast, nie przesądza to tego, że w przypadku Pani wypowiedzenia wszystko jest prawidłowe. Moja odpowiedź dotyczy wyłącznie opisanego w pytaniu stanu faktycznego.
 
anonim cytuj
05-03-2024
Dziękuję bardzo. Jeszcze zapytam bo nurtuje mnie jedna kwestia w tym wypowiedzeniu. Pracuje tam ponad 7 lat. A pracodawca napisał w wypowiedzeniu datę zawarcia umowy z ostatniego podpisanego aneksu do umowy czyli z 2019r. A ja pierwsza umowę podpisałam w 2016 roku i w między czasie było właśnie kilka aneksów do podpisania. Czy to jest prawidłowe?
 
anonim cytuj
05-03-2024
Powinna być data podpisania pierwszej umowy, ale niczego to nie zmienia, gdyż wiadomo o jaką umowę chodzi. Gdyby np. z z tego wywodził krótszy okres wypowiedzenia, to miałoby to znaczenie.
 
anonim cytuj
05-03-2024
Tak. Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu wychowawczego z powodu likwidacji stanowiska pracy. Odprawa nie należy się. Po pierwsze, został zachowany okres wypowiedzenia. Po drugie odprawa, to wypłata wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby w określonym okresie, gdyby do rozwiązania nie doszło. A Pani nie otrzymuje wynagrodzenia, gdyż przebywa na urlopie wychowawczym.
 
anonim cytuj
05-03-2024
Wypowiedzenie niepodpisane przez pracodawcę lub upoważnioną przez niego osobę jest nieważne. Chyba, że chodzi Pani o to, że Pani go nie podpisywała. - Nie ma takiej potrzeby. Upoważniona przez Panią osoba pokwitowała jego odbiór.
 
anonim cytuj
05-03-2024

Sugerowane Tematy

Darowizna a rozwód.
Rodzice mają wspólny majątek, jednak mama ma swoje oszczędności. Chce rozwodu z podziałem majątku, nie chce zostać z niczym. Czy może zrobić wcześniej darowiznę dzieciom bez zgody małżonka zanim dojdzie do podziału? Czy potrzebna jest jego zgoda? Nie jest to drobna darowizna....
Egzekucja komornicza.
Witam, Jeśli dłużnik jest zatrudniony na najniższej krajowej, ale otrzymuje wypłatę do ręki, ponieważ nie ma konta, to w jaki sposób działa komornik by ściągnąć dług za alimenty? Pracodawca jest zobowiązany przesyłać komornikowi pewną sumę na konto? Gdyby były to przelewy na konto to wiadomo, a tak... I ogólnie w jaki sposób komornik dowiaduje się o sposobie przekazywania wypłaty (do ręki czy na konto)?...
Rozwód za porozumieniem stron.
Mąż złożył pozew rozwodowy niby za porozumieniem stron ale nie podał mojego adresu. Ja już wysłałam pismo do sądu z danymi i z tym że on wie gdzie przebywam. Ale nie wiem co dalej. Czy sprawa już się toczy czy jak. Jak sprawdzić na jakim etapie to wszystko jest ?...
Rozwiązanie umowy najmu na czas określony.
Dzień dobry, Posiadam umowę najmu (jestem Najemcą) lokalu na czas określony (do 31.07.2024 r.). Z przyczyn osobistych (przeprowadzka do innego miasta) musimy zakończyć najem przed czasem. W umowie mamy zapis dotyczący kary umownej: "W przypadku wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przez Najemcę z przyczyn leżących po stronie Najemcy, Wynajmujący zażąda od Najemcy kary umownej w wysokości dwumiesięcznego czynszu, o którym mowa w §4. ust.1.&...

Wyszukiwarka