Jestem na urlopie wychowawczym dostałam od pracodawcy wypowiedzenie z rozwiązaniem umowy o pracę. Okres wypowiedzenia 3 miesiące. Przyczyna: likwidacja stanowiska pracy(zamknięcie jednego z punktów handlowych).
Proszę mi powiedzieć czy nie powinni poczekac do mojego powrotu z wypowiedzeniem? Jak to prawnie teraz wygląda? I czy nie powinnam w takim razie dostać odprawy?
Pracodawca zatrudnia ok 100 osób.
Druga sprawa to wypowiedzenie / rozwiązanie umowy zostało wysłane pocztą na mój adres zameldowania, a adres zamieszkania się różni(też mieli ten adres). Telefonicznie ani mailowo nikt mnie nie poinformował. List odebrała moja babcia, a ja go zobaczyłam po 18 dniach. Wypowiedzenie nie jest podpisane. Co w tej sytuacji?
Uchwała SN z dnia 15.02.2006 II PZP 13/05 mówi wprost o tym, że pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników może rozwiązać umowę z osobą przebywająca na urlopie wychowawczym z powodu likwidacji stanowiska pracy.
"Przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych
zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedoty-
czących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę
rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego
także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1
zdaniu drugim k.p."
anonim cytuj
05-03-2024
Natomiast, nie przesądza to tego, że w przypadku Pani wypowiedzenia wszystko jest prawidłowe. Moja odpowiedź dotyczy wyłącznie opisanego w pytaniu stanu faktycznego.
anonim cytuj
05-03-2024
Dziękuję bardzo. Jeszcze zapytam bo nurtuje mnie jedna kwestia w tym wypowiedzeniu. Pracuje tam ponad 7 lat. A pracodawca napisał w wypowiedzeniu datę zawarcia umowy z ostatniego podpisanego aneksu do umowy czyli z 2019r. A ja pierwsza umowę podpisałam w 2016 roku i w między czasie było właśnie kilka aneksów do podpisania. Czy to jest prawidłowe?
anonim cytuj
05-03-2024
Powinna być data podpisania pierwszej umowy, ale niczego to nie zmienia, gdyż wiadomo o jaką umowę chodzi. Gdyby np. z z tego wywodził krótszy okres wypowiedzenia, to miałoby to znaczenie.
anonim cytuj
05-03-2024
Tak. Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu wychowawczego z powodu likwidacji stanowiska pracy. Odprawa nie należy się. Po pierwsze, został zachowany okres wypowiedzenia. Po drugie odprawa, to wypłata wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby w określonym okresie, gdyby do rozwiązania nie doszło. A Pani nie otrzymuje wynagrodzenia, gdyż przebywa na urlopie wychowawczym.
anonim cytuj
05-03-2024
Wypowiedzenie niepodpisane przez pracodawcę lub upoważnioną przez niego osobę jest nieważne. Chyba, że chodzi Pani o to, że Pani go nie podpisywała. - Nie ma takiej potrzeby. Upoważniona przez Panią osoba pokwitowała jego odbiór.
Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do czerwca , pracodawca poinformował mnie ze ma dla mnie wypowiedzenie za porozumieniem stron ponieważ likwiduje moje stanowisko pracy. Czy ma takie prawo ? Czy po otrzymaniu wypowiedzenia będzie wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS ?...
Na mojej współwłasnej nieruchomości za zaległości dokonał wpisu wierzyciel.
Zaległość została uregulowana w lutym ubiegłego roku, w marcu złożyłem wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki przymusowej, załączyłem zgodę wierzyciela, upłynął sobie prawie jeden rok, w marcu bieżącego roku sąd oddalił mój wniosek o wykreślenie hipoteki przymusowej ponieważ wierzyciel błędnie wpisał na zgodzie kwotę zaległości.
Do dnia dzisiejszego hipoteka przymusowa ...
Wynajęłam mieszkanie polsko-tunezyjskiej parze, ona Polka on Tunezyjczyk. Zależy im, aby umowa była na nich obojga- ponieważ jemu to jest potrzebne do jakiegoś urzędu ds. cudzoziemców. Zaznaczyli, że będą zgodnie i solidarnie płacić czynsz i wszelkie koszta, oraz zgodnie odpowiadają za mieszkanie. I teraz mam pytanie, bo nigdy nie wynajmowałam cudzoziemcowi- co mi jest potrzebne?
Czy on musi mieć paszport, ważną wizę, czy prawo pobytu? Czy jako ...
Dzień dobry. Piszę odnośnie mojej sytuacji, która z miesiąca na miesiąc staje się nie do wytrzymania. Wynajmuje lokal pod działalność gospodarczą w której prowadzony jest salon fryzjerski. Z miesiąca na miesiąc właściciel podnosi mi czynsz za lokal, bez uzasadnienia tego na piśmie, jest to słowna forma. Przykładowo na umowie z 1.08.2023r mam 1300 czynszu miesięcznie, a wczoraj właściciel lokalu odwiedzając mnie - poinformował, że podnosi czynsz w...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: