Jestem na urlopie wychowawczym dostałam od pracodawcy wypowiedzenie z rozwiązaniem umowy o pracę. Okres wypowiedzenia 3 miesiące. Przyczyna: likwidacja stanowiska pracy(zamknięcie jednego z punktów handlowych).
Proszę mi powiedzieć czy nie powinni poczekac do mojego powrotu z wypowiedzeniem? Jak to prawnie teraz wygląda? I czy nie powinnam w takim razie dostać odprawy?
Pracodawca zatrudnia ok 100 osób.
Druga sprawa to wypowiedzenie / rozwiązanie umowy zostało wysłane pocztą na mój adres zameldowania, a adres zamieszkania się różni(też mieli ten adres). Telefonicznie ani mailowo nikt mnie nie poinformował. List odebrała moja babcia, a ja go zobaczyłam po 18 dniach. Wypowiedzenie nie jest podpisane. Co w tej sytuacji?
Uchwała SN z dnia 15.02.2006 II PZP 13/05 mówi wprost o tym, że pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników może rozwiązać umowę z osobą przebywająca na urlopie wychowawczym z powodu likwidacji stanowiska pracy.
"Przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych
zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedoty-
czących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę
rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego
także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1
zdaniu drugim k.p."
anonim cytuj
05-03-2024
Natomiast, nie przesądza to tego, że w przypadku Pani wypowiedzenia wszystko jest prawidłowe. Moja odpowiedź dotyczy wyłącznie opisanego w pytaniu stanu faktycznego.
anonim cytuj
05-03-2024
Dziękuję bardzo. Jeszcze zapytam bo nurtuje mnie jedna kwestia w tym wypowiedzeniu. Pracuje tam ponad 7 lat. A pracodawca napisał w wypowiedzeniu datę zawarcia umowy z ostatniego podpisanego aneksu do umowy czyli z 2019r. A ja pierwsza umowę podpisałam w 2016 roku i w między czasie było właśnie kilka aneksów do podpisania. Czy to jest prawidłowe?
anonim cytuj
05-03-2024
Powinna być data podpisania pierwszej umowy, ale niczego to nie zmienia, gdyż wiadomo o jaką umowę chodzi. Gdyby np. z z tego wywodził krótszy okres wypowiedzenia, to miałoby to znaczenie.
anonim cytuj
05-03-2024
Tak. Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu wychowawczego z powodu likwidacji stanowiska pracy. Odprawa nie należy się. Po pierwsze, został zachowany okres wypowiedzenia. Po drugie odprawa, to wypłata wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby w określonym okresie, gdyby do rozwiązania nie doszło. A Pani nie otrzymuje wynagrodzenia, gdyż przebywa na urlopie wychowawczym.
anonim cytuj
05-03-2024
Wypowiedzenie niepodpisane przez pracodawcę lub upoważnioną przez niego osobę jest nieważne. Chyba, że chodzi Pani o to, że Pani go nie podpisywała. - Nie ma takiej potrzeby. Upoważniona przez Panią osoba pokwitowała jego odbiór.
Witam.
Około 3tyg temu pewien "fachowiec" rozpoczął u nas prace nad remontem łazienki. Już drugiego dnia nie stawił się w pracy, jeszcze nie wiedzieliśmy dlaczego-nie uprzedził. Po dwóch dniach dostał zapłacone za pierwszy etap prac i znów się nie pojawił, w między czasie odkryliśmy, że spędził u nas cała noc ze swoim współpracownikiem pijąc alkohol i niewykonując pracy (mamy dowody jako wiadomości z tym Panem, monterów mebli kuchennyc...
Syn pobił się w szkole z innym uczniem. Nie będę opisywać całości sprawy, przyznał się do winy i sprawa poszła do sądu. Zawnioskował o warunkowe umorzenie.
Najpierw dostał obrońcę z urzędu, po czym cofnięto mu go, bo 24 stycznia skończył 18 lat.
Wyznaczono termin sprawy i przesłano wniosek prokuratora, obecność syna jest nieobowiązkowa.
Prokurator również zawnioskował o warunkowe umorzenie sprawy, ale wnioskuje również o to, żeby syn poniósł k...
Witam mam pytanie dostałem wyrok nakazowy w sprawie w której byłem karany za recydywę przez to że prokurator sporządził błędny akt oskarżenia a sędzia rozpatrujący sprawę nie zbadał tego czy dany paragraf ma zastosowanie względem mojej osoby
Czy jest jakaś możliwość złożyć skargę lub żądać odszkodowania od tej sędziny ?...
Czy można się odwołać od postanowienia sądu jeśli chodzi o sprawy alimentacyjne?
Chodzi o to że osobno został złożony pozew na alimenty na jedno dziecko i drugi pozew na podwyżkę alimentów na drugie dziecko. Sąd postanowił ze połączy te sprawy.
Czy strona może się odwołać od tego?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: