Świadczenia z tytułu ubezpieczenia wypadkowego na umowie zlecenie

Witam,

Jestem zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, jest to moja jedyna praca.
Dnia 4. grudnia podczas pracy schodząc ze stopnia skręciłem/zwichnąłem staw skokowy.
Nie opłacam dobrowolnej składki chorobowej, natomiast na "paskach" do umowy wyszczególnione mam składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, społeczne, zdrowotne.

W związku z powyższym mam następujące wątpliwości:
1. Czy obejmuje mnie ubezpieczenie wypadkowe i czy jest ono obowiązkowe?
2. Jaki rodzaj świadczenia może mnie objąć z tytułu wypadku w pracy? (odszkodowanie? zasiłek?)
3. Kto wypłaca świadczenia z tytułu ubezpieczenia wypadkowego? (ZUS? firma?)
4. Jaki mam czas na zgłoszenie wypadku i do kogo ma to zgłoszenie być kierowane?
(wypadek oraz wizyta na SOR 4. grudnia, kolejna wizyta u lekarza 21. grudnia)

5. Czy będę potrzebował zwolnienia lekarskiego? Niestety nie poprosiłem o nie ani w dniu wypadku ani przy kolejnej wizycie, będąc przekonanym o braku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
6. Jaka może być wysokość tych świadczeń i czy warto w ogóle o nie występować?

Wypadek wykluczył mnie z pracy na cały grudzień, myślę że pełny powrót do zdrowia potrwa jeszcze około 2 tygodni. Umowa zlecenia kończy mi się wraz z końcem tego roku. 

Z góry dziękuję za pomocne wpisy
anonim cytuj
26-12-2022
1. Tak, jako zatrudniony na podstawie umowy zlecenia objęty jesteś ubezpieczeniem wypadkowym i jest ono obowiązkowe.

2. Możesz otrzymać zasiłek chorobowy oraz odszkodowanie z tytułu wypadku w pracy.

3. Świadczenia z tytułu ubezpieczenia wypadkowego wypłaca ZUS.

4. Należy zgłosić wypadek w pracy w ciągu 7 dni od jego wystąpienia do swojego pracodawcy, a ten powinien zgłosić wypadek do ZUS.

5. Zwolnienie lekarskie jest konieczne do uzyskania zasiłku chorobowego.

6. Wysokość świadczenia z tytułu ubezpieczenia wypadkowego zależy od kilku czynników, takich jak okres trwania niezdolności do pracy i wysokość wynagrodzenia. Warto wystąpić o świadczenia, aby uzyskać wsparcie finansowe w czasie niezdolności do pracy.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy zlecenia i doznałeś wypadku w pracy, warto zgłosić się do lekarza, który wystawi Ci zwolnienie lekarskie. Pamiętaj, że niezgłoszenie wypadku w pracy w odpowiednim czasie może uniemożliwić uzyskanie świadczenia. Ponadto, warto zgłosić się do ZUS, aby uzyskać wsparcie w czasie niezdolności do pracy. Pamiętaj, że świadczenie z tytułu ubezpieczenia wypadkowego jest niezależne od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, co oznacza, że możesz je otrzymać niezależnie od tego, czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy zlecenia czy umowy o pracę.
 
anonim cytuj
30-01-2023
warto również zwrócić uwagę na to, że wypadek w pracy może mieć wpływ na wypłatę świadczeń emerytalnych lub rentowych w przyszłości. Warto więc dokładnie monitorować swój stan zdrowia i uzyskać pełną dokumentację medyczną, aby udowodnić związek między wypadkiem w pracy a późniejszymi problemami zdrowotnymi.
 
anonim cytuj
30-01-2023
Ponadto warto zachować wszystkie dokumenty związane z wypadkiem i leczeniem, takie jak zwolnienia lekarskie, recepty i faktury za leczenie, aby udokumentować koszty związane z wypadkiem i uzyskać pełne odszkodowanie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swoich praw i obowiązków, możesz skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w ochronie praw pracowniczych.
 
anonim cytuj
30-01-2023

Sugerowane Tematy

Bezprawne przekopanie prywatnej działki.
Obok terenu, na którym stoi mój dom rozpoczęto budowę dużego obiektu. Mój teren jest nieogrodzony ale na wszelkich planach zagospodarowania można sprawdzić, że jest on prywatny. Firma budowlana postanowiła bez pytania podłączyć się do naszej przydomowej skrzynki, mało tego, przekopali całą szerokość działki i położyli kabel na głębokości ok 50cm. Bardzo proszę o poradę czy mają prawo żądać możliwości przyłączenia do skrzynki przydomowej, ...
Wydziedziczenie dziecka.
Witam. Chcę wydziedziczyć córkę po mojej śmierci. Jest jedynaczką. W jaki sposób to zrobić, kiedy się uprawomocni, ile to kosztuje u notariusza?...
Samochód z wadą prawną.
Kupiłem auto jakiś czas temu, dzisiaj próbując je przerejestrować okazało się, że nie mogę tego zrobić, gdyż poprzedni właściciel nie dopilnował podpisu współwłaściciela pojazdu od którego nabył auto. Jaka jest szansa na odstąpienie od umowy bądź zwrot pieniędzy po półtora roku czasu od kupna?...
Wstrzymanie wypłaty na L4 / niewykorzystany urlop
Witam wszystkich! Mam dwa pytania: - Czy pracodawca moze wstrzymać wynagrodzenie jeśli pracownik jest na zwolnieniu lekarskim? - Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę a mam nie wykorzystany urlop za rok poprzedni i dwa lata wstecz. Czy pracodawca winien wypłacić ekwiwalent za wcześniejsze lata?...

Wyszukiwarka