Zwrot kaucji po zdaniu wynajmowanego mieszkania

Czy właściciel mieszkania musi przedstawić faktury w przypadku gdy nie zwrócił kaucji z powodu np koniecznosci odmalowania?
Czy może potrącić kwotę z tyt. Robocizny pracy własnej?
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Art. 363
§ 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.
Czyli możliwe jest potrącenie rynkowej wartości powstałej szkody.
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Ok ale czy to oznacza że właściciel nie musi w żaden sposób udokumentować kwoty potrącenia?
Druga sprawa. W czasie najmu obok był burzony budynek w efekcie ściany były zakurzone. Próbując to doczyścić zrobiłam plamę na ok 0.5m2 sufitu. Czy mogą potrącić mi 600 zł za odswierzenie całego pokoju?
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
a jakie były zapisy umowne dot. stanu w jakim lokal ma być zwrócony? To była umowa najmu okazjonalnego lokalu?
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Umowa najmu pokoju. Nie okazjonalny.
* wynajmujący zwraca kaucję w terminie 10 dni po wydaniu lokalu w stanie niepogorszonym, z zastrzeżeniem prawa potrącenia z kaucji nieuregulowanych należności i kwot potrzebnych na naprawienie szkód spowodowanych przez najemcę.
* najemca jest zobowiązany do zwrócenia lokalu w stanie niepogorszonym
* prace remontowe i adaptacyjne wymagają zgody wynajmującego
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Czyli stan powinien być niepogorszony, a był pogorszony. Kwestia pokrycia kosztów odmalowania to kwestia technologii - czyli czy da się odmalować tylko kawałek bez widocznych śladów takiego ograniczenia.
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
No ale czy to moja wina że obok burzyli budynek i ściany były brudne przez to?
Jest tu mowa o uszkodzeniach z mojej winy.
Czy to nie ma znaczenia?
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Nigdzie nie jest napisane o uszkodzeniach z Twojej winy. Przynajmniej ja nie widzę w tym co zacytowałaś.
Niewykonanie obowiązku zwrotu lokalu w stanie niepogorszonym też jest szkodą.
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Ok ale czy na prawdę nie ma znaczenia że jak informowałam właściciela że jest syf po burzeniu budynku obok to on nie reagował? Ja mam płacić za to teraz?
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
A dlaczego właściciel miał na to reagować?
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
No jak to? Przecież to nie moja wina była. Poza tym nikt mnie nie uprzedził że będzie jakieś burzenie. Wyprowadziłabym się przed tym albo zażądała aneksu ze nie odpowiadam za coś co było nie z mojej winy
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
art. 144 w zw. z art. 690 k.c. przysługiwało Pani powództwo przeciwko właścicielowi nieruchomości na której wykonywane były prace o ich wstrzymanie względnie lepsze zabezpieczenie. Poza tym moim zdaniem na podstawie art. 415 k.c. może Pani domagać się teraz od tej osoby naprawienia szkody.
Proszę pamiętać, że najemca ma szereg obowiązków. Na przyszłość proszę skuteczniej negocjować warunki zawieranych przez siebie umów najmu.
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Ale od której osoby? Ja nawet nie wiem kto to burzył
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
To można ustalić...
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Ale jak?
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś
Po wykazaniu interesu prawnego można w starostwie uzyskać numer księgi wieczystej tej nieruchomości, na której prowadzone były prace. Później można w księdze wieczystej sprawdzić właściciela.
Jeżeli była rozbiórka albo prowadzona jest aktualnie budowa to jest też taka żółta tablica informacyjna, gdzie jest podanych szereg informacji. W tym o inwestorze.
anonim cytuj
03-08-2022 zgłoś

Sugerowane Tematy

Ukończenie szkoły, zakończenie renty, umowa zlecenie
Witam, Opiszę sytuację. W lipcu ukończyłam szkołę i zakończyła mi się renta. Pracowałam na umowę zlecenie. Nikt nie poinformował mnie o przymusie dostarczenia zaświadczenia o ukończeniu studiów i zakończeniu renty. Dziś otrzymałam telefon że z mojej winy została naliczona nieodpłatna, składki i muszę oddać 582 zł pracodawcy za lipiec i sierpień i naliczą jeszcze za wrzesień i październik. Czy coś takiego jest legalne ? Co mogę zrobić w takiej sy...
niepłacenie alimentów
Mam pytanie czy za nie placenie alimentow przez 6 lat moze isc do wiezienia ??? Maz kolezanki 6 lat juz jej nie placi czy moze byc mozliwosc ze go zamkna...
Przemoc w domu
Witam. Mieszkanie jest na mojego syna i on zapoznał dziewczynę która mieszka z nami. Czy ja jako matka mogę ją wygonić gdyż burzy mojego syna do tego stopnia że dochodzi do przemocy psychicznej na mnie i brata. Przemoc jest przeważnie od syna a zwłaszcza wtedy gdy ona mu coś powie i wtedy nieźle mi się obrywa. Dodam że my mamy meldunek tz. syn , ja i brat. A ona i mój partner nie ( tylko on jest w trasie 5 dni w tygodniu i zjazd na weekend). Co...
Czy na umowie na okres próbny (3 miesiące) przysługuje urlop chociażby na jeden dzien?
Czy na umowie na okres próbny (3 miesiące) przysługuje urlop chociażby na jeden dzien? od początku zawarcia umowy przepracowałam okolo 445,5h. najblizsza zmiane mam w konkretny dzien, czy moge na ten dzien wziac urlop czy to pracodawca decyduje? ...

Wyszukiwarka