Zwrot kaucji po zdaniu wynajmowanego mieszkania

Czy właściciel mieszkania musi przedstawić faktury w przypadku gdy nie zwrócił kaucji z powodu np koniecznosci odmalowania?
Czy może potrącić kwotę z tyt. Robocizny pracy własnej?
anonim cytuj
03-08-2022
Art. 363
§ 1. Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu.
§ 2. Jeżeli naprawienie szkody ma nastąpić w pieniądzu, wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.
Czyli możliwe jest potrącenie rynkowej wartości powstałej szkody.
 
anonim cytuj
03-08-2022
Ok ale czy to oznacza że właściciel nie musi w żaden sposób udokumentować kwoty potrącenia?
Druga sprawa. W czasie najmu obok był burzony budynek w efekcie ściany były zakurzone. Próbując to doczyścić zrobiłam plamę na ok 0.5m2 sufitu. Czy mogą potrącić mi 600 zł za odswierzenie całego pokoju?
 
anonim cytuj
03-08-2022
a jakie były zapisy umowne dot. stanu w jakim lokal ma być zwrócony? To była umowa najmu okazjonalnego lokalu?
 
anonim cytuj
03-08-2022
Umowa najmu pokoju. Nie okazjonalny.
* wynajmujący zwraca kaucję w terminie 10 dni po wydaniu lokalu w stanie niepogorszonym, z zastrzeżeniem prawa potrącenia z kaucji nieuregulowanych należności i kwot potrzebnych na naprawienie szkód spowodowanych przez najemcę.
* najemca jest zobowiązany do zwrócenia lokalu w stanie niepogorszonym
* prace remontowe i adaptacyjne wymagają zgody wynajmującego
 
anonim cytuj
03-08-2022
Czyli stan powinien być niepogorszony, a był pogorszony. Kwestia pokrycia kosztów odmalowania to kwestia technologii - czyli czy da się odmalować tylko kawałek bez widocznych śladów takiego ograniczenia.
 
anonim cytuj
03-08-2022
No ale czy to moja wina że obok burzyli budynek i ściany były brudne przez to?
Jest tu mowa o uszkodzeniach z mojej winy.
Czy to nie ma znaczenia?
 
anonim cytuj
03-08-2022
Nigdzie nie jest napisane o uszkodzeniach z Twojej winy. Przynajmniej ja nie widzę w tym co zacytowałaś.
Niewykonanie obowiązku zwrotu lokalu w stanie niepogorszonym też jest szkodą.
 
anonim cytuj
03-08-2022
Ok ale czy na prawdę nie ma znaczenia że jak informowałam właściciela że jest syf po burzeniu budynku obok to on nie reagował? Ja mam płacić za to teraz?
 
anonim cytuj
03-08-2022
A dlaczego właściciel miał na to reagować?
 
anonim cytuj
03-08-2022
No jak to? Przecież to nie moja wina była. Poza tym nikt mnie nie uprzedził że będzie jakieś burzenie. Wyprowadziłabym się przed tym albo zażądała aneksu ze nie odpowiadam za coś co było nie z mojej winy
 
anonim cytuj
03-08-2022
art. 144 w zw. z art. 690 k.c. przysługiwało Pani powództwo przeciwko właścicielowi nieruchomości na której wykonywane były prace o ich wstrzymanie względnie lepsze zabezpieczenie. Poza tym moim zdaniem na podstawie art. 415 k.c. może Pani domagać się teraz od tej osoby naprawienia szkody.
Proszę pamiętać, że najemca ma szereg obowiązków. Na przyszłość proszę skuteczniej negocjować warunki zawieranych przez siebie umów najmu.
 
anonim cytuj
03-08-2022
Ale od której osoby? Ja nawet nie wiem kto to burzył
 
anonim cytuj
03-08-2022
To można ustalić...
 
anonim cytuj
03-08-2022
Ale jak?
 
anonim cytuj
03-08-2022
Po wykazaniu interesu prawnego można w starostwie uzyskać numer księgi wieczystej tej nieruchomości, na której prowadzone były prace. Później można w księdze wieczystej sprawdzić właściciela.
Jeżeli była rozbiórka albo prowadzona jest aktualnie budowa to jest też taka żółta tablica informacyjna, gdzie jest podanych szereg informacji. W tym o inwestorze.
 
anonim cytuj
03-08-2022
Czy właściciel mieszkania musi przedstawić faktury w przypadku gdy nie zwrócił kaucji z powodu np koniecznosci odmalowania? Czy może potrącić kwotę z tyt. Robocizny pracy własnej?


Według polskiego prawa cywilnego, właściciel, chcąc potrącić pewne sumy z kaucji, powinien udokumentować powód takiego potrącenia, aby nie doszło do nieuzasadnionego wzbogacenia się jednej ze stron. Oznacza to, że w przypadku konieczności odmalowania czy innych prac remontowych, właściciel powinien przedstawić odpowiednie faktury lub rachunki. Jeśli chodzi o prace własne, sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż właściciel musiałby udowodnić wartość jego pracy.

Ok ale czy to oznacza że właściciel nie musi w żaden sposób udokumentować kwoty potrącenia?


Właściciel powinien udokumentować każdą kwotę potrąconą z kaucji, aby zapewnić przejrzystość i zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami ze strony najemcy.

W czasie najmu obok był burzony budynek w efekcie ściany były zakurzone. Próbując to doczyścić zrobiłam plamę na ok 0.5m2 sufitu. Czy mogą potrącić mi 600 zł za odswierzenie całego pokoju?


Biorąc pod uwagę postanowienia umowy, najemca jest zobowiązany do zwrotu lokalu w stanie niepogorszonym. Jeśli jednak przyczyną plamy były czynniki zewnętrzne, takie jak prace budowlane obok, które były niezależne od najemcy, należy rozważyć podział odpowiedzialności za szkodę.

No ale czy to moja wina że obok burzyli budynek i ściany były brudne przez to? Jest tu mowa o uszkodzeniach z mojej winy. Czy to nie ma znaczenia?


Szkody spowodowane przez czynniki zewnętrzne, niezależne od najemcy, nie powinny być potrącane z kaucji najemcy. Jeśli właściciel mieszkania był informowany o problemie i nie podjął działań w celu jego rozwiązania, można uznać, że nie dołożył należytej staranności w celu zabezpieczenia mieszkania.

Ok ale czy na prawdę nie ma znaczenia że jak informowałam właściciela że jest syf po burzeniu budynku obok to on nie reagował? Ja mam płacić za to teraz?


Jeśli właściciel był informowany o problemie i nie podjął działań, aby go rozwiązać, można argumentować, że nie dołożył odpowiedniej staranności, aby zabezpieczyć mieszkanie przed szkodami.

art. 144 w zw. z art. 690 k.c. przysługiwało Pani powództwo przeciwko właścicielowi nieruchomości na której wykonywane były prace o ich wstrzymanie względnie lepsze zabezpieczenie. Poza tym moim zdaniem na podstawie art. 415 k.c. może Pani domagać się teraz od tej osoby naprawienia szkody.


Dokładnie. Jeśli prace budowlane prowadzone obok spowodowały szkodę w wynajmowanym mieszkaniu, najemca mógłby skierować roszczenie wobec właściciela tej nieruchomości. Możliwość dochodzenia roszczeń wobec właściciela nieruchomości, na której prowadzone były prace, powinna zostać rozważona.

Ale od której osoby? Ja nawet nie wiem kto to burzył


Aby dochodzić swoich praw w takiej sytuacji, najpierw trzeba zidentyfikować właściciela nieruchomości, na której prowadzono prace budowlane. Jak sugerowano, można to zrobić poprzez sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości lub informacji dostępnych na miejscu budowy.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Okres wypowiedzenia na L4
Witam chciałabym się upewnić w jednej sprawie a mianowicie; Mam stała umowę o pracę, złożyłam wypowiedzenie kierowniczka kazała odpracować 1.5 miesiąca z 3miesiecy. Ok konczy się czas odpracowania a ja wylądowałam na l4 od początku października i raczej juz do końca odpracowania na nim zostanę (termin mija 10.11.2021). Moje pytanie czy jeśli będę tego 10tego na l4 to moja umowa wygasnie? Czy muszę być tego dnia w pracy zeby umowa dobiegła końc...
Telefon od pracodawcy na zwolnieniu lekarskim
Hej, Mam taką sytuację, nie wiem co robić... Przez ostatnie 2 tygodnie byłem na zwolnieniu lekarskim, z powodu wypadku. Niestety, mimo że jestem oficjalnie na zwolnieniu, mój szef dzwoni do mnie co chwile, zawsze coś chce, zadaje pytania o robotę, kiedy wrócę itd. Czy to jest w ogóle legalne? Przecież jestem na zwolnieniu, powinienem mieć spokój. Czy mogę coś z tym zrobić? Jakie są moje prawa w tej sytuacji? Może ktoś z was, użytkowników f...
Oszustwo kredytowe.
Zostałam zmanipulowana telefonami i zaciągnęłam duży kredyt, wpłaciłam go na konto podane przez oszustów.. pieniądze straciłam jest jakaś szansa żeby walczyć miał może ktoś podobną sytuację i porozmawia ze mną co robić dalej....
Czy korzystniej jest odrzucić spadek?
Witam. Otóż mamy problem z mężem w takiej kwestii. Rodzice męża po rozwodzie, każde z nową rodziną, dziećmi. Umiera ojciec męża (2tyg temu). Brak testamentu, śmierć nagła, niespodziewana i zdecydowanie przedwcześnie (50lat). Spadek przypada drugiej żonie, prawdopodobnie 2 synom macochy* (14 i 2 lata), mojemu mężowi oraz jego biologicznej siostrze. *(młodszy syn na pewno jest synem teścia, starszy nosi jego nazwisko, ale nie wiemy czy jest syn...

Wyszukiwarka