Sytuacja rodzinna- spadkowa.

Sytuacja rodzinna- spadkowa.
Są 2 siostry i ciężko chorujący brat.
Jedna z sióstr jest z wizyta u brata z początkiem września do 15 września, widzi ze sytuacja zdrowotna jest trudna…nie ma zbytnio kontaktu z bratem, aby chciał cokolwiek zakomunikować.
Osoba z zewnątrz rodziny - konkubina 2 tyg po wizycie siostry zwołuje notariusza do domu i spisuje na siebie testament.
W testamęcie zapisuje dom rodzinny na siebie. 6 października
Brat umiera 6 listopada….
Co można zrobić w tej sytuacji ? Jak można to ugryźć?
Proszę o odpowiedzi osoby z praktyka w takich sytuacjach.
anonim cytuj
02-12-2022
Przede wszystkim konkubina nie mogła niczego spisać ani dysponować majątkiem brata. Jeśli został spisany testament notarialny to jego podważenie jest praktycznie niemożliwe.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Bardziej chodzi o to ze on sam z własnej woli nie zawołał notariusza, a w momencie podpisania nie był świadomy tego co czyni.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jeśli jesteś w stanie to udowodnić ( w co wątpię, tym bardziej że musiała byś podważyć działanie notariusza) to składaj pozew do sądu.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jest nas kilkoro którzy mogą to potwierdzić mniej lub bardziej spokrewnieni ze po pierwsze sam nie zawołał notariusza a po drugie podpisywał ten dokument będąc na silnych lekach typu morfina itd….
 
anonim cytuj
02-12-2022
Czy ma Pani na to dokumentację medyczną?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Zeznania świadków to zbyt mało. Potrzebna jest dokumentacja medyczna.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jak trzeba będzie poruszymy temat w tv, na notariusza który tego dokonał. Może to ruszy sprawę jeśli sąd nie spojrzy na to właściwie.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dla sądu w takiej sytuacji znaczenie ma dokumentacja medyczna. Jest ona przekazywana do biegłego psychiatry, psychologa i on wystawia opinie czy osoba podpisująca testament mogła nie być świadoma tego co podpisuje. W przeciwnym wypadku jest to słowo przeciwko słowu.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Ona opiekowała się chorym, co oznacza ze była w kontakcie ze wszystkimi. Podawała mu leki, wzywała lekarza i tym samym wezwała notariusza do domu. Zrobiła to na miesiąc przed śmiercią kiedy kontakt z chorym prawie niemożliwy.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Rozumiem, jednak jak już wspomniałem podważenie notarialnego testamentu jest niezwykle trudne. Pozostaje jedynie złożenie pozwu do sądu.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Podważenie testamentu notarialnego jest niezwykle trudne. Zanim podejmą Panie decyzje, warto przejrzeć orzeczenia sądów.
Pozwoli to naświetlić kierunek orzeczniczy w tym temacie, a jest ich naprawdę całkiem sporo.
Na początek proponuję zajrzeć do linku, w którym poruszono najczęstszą przyczynę podważania testamentów:
https://kruczek.pl/sporzadzenie-testamentu-pod-wplywem.../
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dziękuje za ten link, mamy dowody ze przyjmował leki opioidowe, będziemy zbierać dokumentacje w tym kierunku. Był pod wpływem wielu leków, w tym leków przeciwdepresyjnych.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Dom rodzinny był w całości własnością brata?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tak, był to dom po dziadkach. brat nie miał żony i nie miał dzieci. zostało kilka gruntów które nie są jeszcze nie przepisane.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Testamenty notarialne są bardzo rzadko podważane przez sądy bo podważając taki testament niejako podważa się rzetelność i uczciwość notariusza jako osoby zaufania publicznego
 
anonim cytuj
02-12-2022
W tym przypadku całe miasto wie ze u tej notariusz takie rzeczy się dzieją.
 
anonim cytuj
02-12-2022
To próbujcie
 
anonim cytuj
02-12-2022
Ze Pani mocno nadwyręża wiele spraw które prowadzi. Miejscowość na wschodzie Polski gdzie jeszcze pasuje powiedzienie - ręka rękę myje…
 
anonim cytuj
02-12-2022
I właśnie to jest błąd, bo mam wrażenie, że notariusze przez to coraz mniej zwracają uwagę na to, czy osoba podpisująca dokument powinna go podpisać. Osobiście znam przypadek gdzie dziadek dokonał darowizny domu na wnuka, który zabrał go do notariusza. Dziadek miał demencję i otępienie w stopniu umiarkowanym więc na poziomie 6-9 letniego dziecka. Darowiznę udało się podważyć ale nie bardzo wierzę w to, że notariusz nie widział kto na akcie składał podpis
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tutaj nie było mowy o dowiezienia nawet człowieka do notariusza - leżący, na środkach opioidowych. Kobieta obca dla rodziny wezwała notariuszkę do domu i zrobiła co chciała. Miała nad wszystkim kontrole.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie ma znaczenia kto wezwał tylko kto podpisał. Tak samo jak nie ma znaczenia czy miało to miejsce w domu czy w kancelarii. Liczy się to czy osoba, która podpisała była w stanie to zrobić i przy ewentualnym podważaniu to będzie badane przez sąd.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Witam i jak sprawa się potoczyła?
 
anonim cytuj
12-03-2023
Zważywszy na przedstawione okoliczności oraz postawione pytania, chciałbym podać kilka punktów, które mogą pomóc w zrozumieniu sytuacji w świetle polskiego prawa spadkowego:

Nieświadomość działania: Testament notarialny jest jednym z najbardziej wiążących środków prawnoprawnych dostępnych w polskim prawie. Aby taki testament był nieważny, musi istnieć poważna podstawa do jego unieważnienia. Jednym z argumentów jest twierdzenie, że testator, podpisując testament, nie był świadom swojego działania. Jeżeli istnieją dowody, które potwierdzają, że testator był pod wpływem silnych leków lub innych substancji wpływających na świadomość w chwili sporządzania testamentu, stanowi to podstawę do podważenia ważności testamentu.

Dowody medyczne: Cytując post:
Dla sądu w takiej sytuacji znaczenie ma dokumentacja medyczna.
To prawda. Jeśli można udowodnić, że testator był pod wpływem leków, które wpływają na zdolność rozumowania i świadomość, taka dokumentacja może stanowić kluczowy dowód w sądzie.

Kwestia notariusza: Jeśli jesteście w stanie udowodnić, że notariusz działał w sposób niezgodny z prawem lub nie dopełnił wszystkich niezbędnych czynności sprawdzających zdolność testatora do sporządzenia testamentu, może to stanowić podstawę do podważenia testamentu.
Testamenty notarialne są bardzo rzadko podważane przez sądy bo podważając taki testament niejako podważa się rzetelność i uczciwość notariusza jako osoby zaufania publicznego
. W praktyce rzeczywiście jest to trudne, ale nie niemożliwe, zwłaszcza gdy istnieją dowody wskazujące na niewłaściwe postępowanie.

Kwestia opieki nad testatorem: Osoba, która opiekuje się testatorem, ma pewne obowiązki i odpowiedzialności, a w pewnych okolicznościach może wystąpić konflikt interesów. Jeśli możecie udowodnić, że konkubina miała wpływ na decyzję testatora i wykorzystała jego stan zdrowia dla własnych korzyści, może to stanowić podstawę do podważenia testamentu.

Złożenie pozwu do sądu: Jeśli istnieją podstawy do wierzenia, że testament nie odzwierciedla rzeczywistych intencji testatora z powodu jego stanu zdrowia, niewłaściwego postępowania notariusza lub wpływu innych osób, powinniście rozważyć złożenie pozwu w celu unieważnienia testamentu.

W świetle powyższych informacji, zalecam zgromadzenie wszystkich niezbędnych dowodów i konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie spadkowym, który pomoże Państwu w przygotowaniu i prowadzeniu sprawy w sądzie.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Odmowa naprawy gwarancyjnej.
Szanowni Państwo piszę bo mam problem z serwisem oraz chciał bym przy okazji ostrzec przed zakupem urządzeń firmy ***. 22 marca 2023 roku kupiłem stację parową. W dniu 8 września 23 r. oddałem parownice do serwisu bo leci z niej woda. W dniu 12 września serwis poinformował mnie że owszem naprawi parownice ale za kwotę 400 zł. Serwis stwierdził że doszło do zakamienia urządzenia za co producent nie ponosi odpowiedzialności. W instrukcji obsługi...
Brak wypłaty za zaległy urlop
Potrzebuje pomocy, 4 lata pracowałam w żabce, z czego pierwszy rok w sumie na czarno, bo szefowa stwierdziła, że nie potrzebuje spisywać ze mną umowy. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie zawsze je dostawałam, więc nie bałam się o problem z wypłaceniem go przez nią. Jak zaczęłam tam pracować miałam 18 lat i byłam w ciężkiej sytuacji finansowej, w sumie to ta praca na tamten moment bardzo mnie uratowała. Grafik mieliśmy wypisywany w zeszycie, w drugim si...
Kupno mieszkania na kredyt.
Witam, zamierzam wziąć kredyt na kupno mieszkania. Kredyt biorę z współkredytobiorcą czyli z moim ojcem, dlatego że sam bym nie dostał kredytu itd. i tutaj pojawia się pytanie współkredytobiorcy = współwłaściciele nieruchomości? Chciałbym aby mieszkanie "należało" do mnie oraz do drugiej osoby niezwiązanej z kredytem, czyli mojej dziewczynie? Jest to możliwe?...
Chcę odrzucić spadek - co powinnam zrobić?
Hej. Może ktoś wie co powinnam zrobić. Zmarł mój ojciec, z którym całe życie nie miałam kontaktu. Nic praktycznie o nim nie wiem, ale raczej pozostawił mi długi (nigdy np. nie spłacił mi alimentów), nie należał do osób majętnych (raczej wolał zajrzeć do butelki niż zainteresować się mną). Chcę odrzucić spadek - co powinnam zrobić? Nie wiem czy mam jakieś rodzeństwo, czy jakąkolwiek rodzinę z jego strony. Mam 3jkę dzieci....

Wyszukiwarka