Jak wygląda postępowanie karne względem policjanta, który po służbie i będąc pod wpływem alkoholu dopuścił się przestępstwa?

Jak wygląda postępowanie karne względem policjanta, który po służbie i będąc pod wpływem alkoholu dopuścił się przestępstwa?
anonim cytuj
02-12-2022
Przede wszystkim postępowanie karne postępowaniem karnym ale będzie tez dyscyplinarne
 
anonim cytuj
02-12-2022
Nie zapominajmy przy tym, że w przypadku funkcjonariusza policji, obowiązuje go etyka zawodowa także poza godzinami służby.
 
anonim cytuj
02-12-2022
A jakie przepisy naruszył ? Bo po służbie może spożywać alkohol...
 
anonim cytuj
02-12-2022
Zgadza się, ale zarzutu przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego
raczej nie usłyszy.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Tak samo jak każdego innego przestępcy.
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jak wygląda postępowanie karne względem policjanta, który po służbie i będąc pod wpływem alkoholu dopuścił się przestępstwa?


W odpowiedzi na postawione pytanie:

Jeśli policjant po służbie dopuści się przestępstwa, będzie on podlegał takim samym przepisom prawa karnego, jak każda inna osoba. Nie ma odrębnych przepisów karnych dla funkcjonariuszy policji w kontekście popełnienia przestępstwa po służbie.

Przede wszystkim postępowanie karne postępowaniem karnym ale będzie tez dyscyplinarne


Dokładnie, poza postępowaniem karnym, policjant może również podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu, które może prowadzić do sankcji wewnętrznych, takich jak zawieszenie w czynnościach służbowych, obniżenie w stopniu służbowym czy nawet zwolnienie z pracy.

Nie zapominajmy przy tym, że w przypadku funkcjonariusza policji, obowiązuje go etyka zawodowa także poza godzinami służby.


To prawda. Nawet poza służbą, od funkcjonariusza oczekuje się, że będzie działał w sposób zgodny z etyką zawodową. Naruszenie tej etyki, zwłaszcza poprzez popełnienie przestępstwa, może mieć poważne konsekwencje dla kariery zawodowej policjanta.

A jakie przepisy naruszył ? Bo po służbie może spożywać alkohol...


Policjant po służbie ma takie samo prawo do spożywania alkoholu jak każdy inny obywatel. Jednakże, jeżeli popełnił przestępstwo będąc pod jego wpływem, to odpowiedzialność karna jest taka sama jak dla każdej innej osoby.

Zgadza się, ale zarzutu przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego raczej nie usłyszy.


To zależy od okoliczności. Jeśli działanie (lub zaniechanie) pod wpływem alkoholu można by uznać za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego (np. używając umundurowania lub identyfikatora służbowego), wtedy zarzut taki jest możliwy. Niemniej jednak, jeżeli policjant działał jako prywatna osoba bez odnoszenia się do swojej roli funkcjonariusza, to takiego zarzutu prawdopodobnie nie usłyszy.

Tak samo jak każdego innego przestępcy.


Dokładnie. Status funkcjonariusza nie zwalnia go z odpowiedzialności karnej w przypadku popełnienia przestępstwa poza służbą. W oczach prawa, jest traktowany tak samo jak każdy inny obywatel, który dopuścił się przestępstwa.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna od babci.
Babcia chce mi zrobić darowiznę pieniężną. Wiem, że kwota 36tys jest wolna od podatku i nie muszę tego zgłaszać do US. Jak to zrobić aby wszystko było zgodnie z prawem... Jeśli babcia jest osobą nie chodząca i nie wychodzi z domu. Ja dostanę tą kwotę do ręki ale nie chcę tych pieniędzy trzymać w domu tylko chcę je wpłacić na swoje konto. I tu jest pytanie... Czy jak sama sobie wpłacę tą kwotę i nadam tytuł "darowizna od babci" będzie w ...
Zatarcie skazania.
Witam czy musze czekać 5 lat na zatarcie wskazania czy mogę się starać o wcześniejsze zatarcie? (Jak tak to po jakim czasie?)...
Wynajmuje mieszkanie parze z dzieckiem. Problemy z płatnością i z kontaktem.
Witam, Wynajmuje mieszkanie parze z dzieckiem. Umowa najmu okaznalnego oraz dokument że poddają się dobrowolnie egzekucji komorniczej. Okazało się, że w momencie podpisania umowy, Pani była w ciąży więc jest już teraz dwoje dzieci o czym nie wiedziałam. Od początku roku zaczęły się problemy z płatnością i z kontaktem z najemcami. Były to opóźnienia dwa, trzy dni. Aktualnie opóźnienie wynosi 3 tyg. I nie zanosi się aby zostało to opłacone. Każdeg...
czy muszę składać pit 37
Mam pytanie jeżeli pracując za najniższą krajową, mając koszty uzyskania przychodu zerowe na picie 11 czy muszę składać pit 37, czy urząd skarbowy mnie rozliczy sam proszę o informacje....

Wyszukiwarka