Jak wygląda prawnie reklamacja drzwi wejściowych.

Proszę o poradę.
Jak wygląda prawnie reklamacja drzwi wejściowych.
Miesiąc temu mama wymieniła drzwi,miała wątpliwości co do wykonanej usługi,ale pan zapewniał,że drzwi muszą się wyrobić.
Teraz ma problem z otwieraniem i zamykaniem drzwi,musi je szarpać ,bo inaczej nie idzie normalnie ich użytkować.Szef robotników,którzy robili drzwi zbywa mamę,umawia się,ale nikt dalej nie przyjeżdża.
Mama posiada dowód zakupu,ale nie jest to ani faktura ani paragon tylko taka umowa.Pisze tam,m.in że pan daje 2 lata gwarancji na drzwi.
anonim cytuj
02-12-2022
Na drzwi, ale nie na usługę montażu ? Jak wyglądała umowa wykonania usługi ... Jakie były ustalenie itp?
 
anonim cytuj
02-12-2022
Wezwanie do niezwłocznego usunięcia wady w ramach rękojmi pod rygorem odstąpienia od umowy
 
anonim cytuj
02-12-2022
Jak wygląda prawnie reklamacja drzwi wejściowych.


Po pierwsze, jeżeli drzwi były zakupione jako towar, a usługa montażu była świadczona w ramach umowy sprzedaży, to należy pamiętać o dwóch instytucjach prawnych, które mogą być pomocne: gwarancji i rękojmi.

Gwarancja: Skoro w umowie jest zawarte, że sprzedawca daje 2 lata gwarancji na drzwi, to mama ma prawo żądać naprawy drzwi lub ich wymiany. Warto dokładnie przeczytać warunki gwarancji, aby dowiedzieć się, jakie są prawa i obowiązki obu stron w ramach tej gwarancji.

Rękojmia: Na mocy art. 556 i następnych Kodeksu Cywilnego, sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej. Jeżeli drzwi mają wadę (w tym przypadku problem z otwieraniem i zamykaniem), to kupujący może żądać:

wymiany rzeczy na wolną od wad,
naprawy rzeczy,
obniżenia ceny,
albo może odstąpić od umowy, jeśli wada jest istotna.
Na drzwi, ale nie na usługę montażu ? Jak wyglądała umowa wykonania usługi ... Jakie były ustalenie itp?


Jeśli umowa dotyczyła również usługi montażu, to odpowiedzialność z tego tytułu jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym w art. 634-641. Wykonawca odpowiada za niezgodność usługi z umową. W przypadku stwierdzenia niezgodności usługi z umową w ciągu 2 lat od jej wykonania, Konsument ma prawo żądać doprowadzenia usługi do stanu zgodnego z umową poprzez bezpłatne usunięcie wady albo złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy.

Wezwanie do niezwłocznego usunięcia wady w ramach rękojmi pod rygorem odstąpienia od umowy


Dokładnie, warto wysłać do wykonawcy/sprzedawcy pismo z wezwaniem do usunięcia wady w określonym, rozsądnym terminie (np. 7 dni). Jeżeli wada nie zostanie usunięta w tym czasie, można odstąpić od umowy. Warto również zwrócić uwagę na dokument, który mama posiada - jeśli jest to umowa, to może zawierać dodatkowe postanowienia dotyczące reklamacji czy gwarancji, które mogą być pomocne w tej sytuacji.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Przepisanie samochodów.
Witam wszystkich serdecznie, z moja narzeczona nie jesteśmy po ślubie .Chciałbym jej przepisać moje dwa samochody, które należą do mnie. Oczywiście przepisanie dotyczy wtedy kiedy coś mi się stanie no: śmierć , kalectwo stałe , proszę o pomoc....
Spłata kredytu po rozwodzie.
Witam, rozwodzimy się z mężem. Posiadamy córkę małoletnią. Mąż za kawalera wziął kredyt gotówkowy około 180tysiecy. Wzięliśmy ślub i niedawno mąż zrobił konsolidację kredytów ( poboczne kredyty na meble, piec itd.) chciałam zapytać czy przy rozwodzie dotyczy mnie ten kredyt? I czy mąż może żądać ode mnie połowy raty co miesiąc do końca kredytu? Dziękuję za poradę...
Renta po mężu.
Witam, zostałam wdową w wieku 40 lat i nieletnim uczącym się dzieckiem. Jak będzie przyznana renta rodzinna. Dla dziecka wiem że do 18 tego roku lub do 25 gdy będzie się uczyć. Co z żoną po zmarłym jak to jest? Jest może ktoś w podobnej sytuacji bądź był?...
Pracodawca żąda zaplanowania urlopu na cały następny rok.
Pracodawca żąda od pracownika zaplanowania urlopu na cały następny rok, zostawiając 4 dni urlopu na żądanie?, a potem i tak zmusza go do wybrania całego urlopu, także na żądanie do końca roku, czyli wzywa go do siebie i każe wypisywać wnioski urlopowe. Narzuca też ile dni urlopu można zaplanować, w danym kwartale. Czy to jest zgodne z przepisami prawa pracy?...

Wyszukiwarka