W jaki sposób pociągnąć do odpowiedzialności byłego małżonka, który przestał płacić alimenty na syna?

W jaki sposób pociągnąć do odpowiedzialności byłego małżonka, który przestał płacić alimenty na syna?
Były mieszka w Niemczech. Znam miejsce jego pracy. Od 2 miesięcy nie odzywa się, nie odbiera telefonu. Ja zarabiam 3000 i na fundusz się nie kwalifikuję.
anonim cytuj
02-12-2022
Składa pani wniosek w Sądzie Okręgowym w sekcji egzekucji alimentów z zagranicy
 
anonim cytuj
02-12-2022
Zgodnie z prawem międzynarodowym, istnieją procedury, które można zastosować w przypadkach, gdy obowiązany do płacenia alimentów mieszka za granicą.

Po pierwsze, składanie wniosku w Sądzie Okręgowym w sekcji egzekucji alimentów z zagranicy, jak zostało to zasugerowane, to właściwe podejście. Polska jest stroną konwencji haskiej z 2007 roku o międzynarodowej egzekucji alimentów na rzecz dzieci i innych członków rodziny, co oznacza, że ​​polskie sądy mają kompetencje do egzekwowania alimentów na terytorium innych krajów będących stronami tej konwencji, takich jak Niemcy.

Po drugie, musisz złożyć wniosek o egzekucję alimentów. W tym wniosku musisz zawrzeć wszelkie dostępne informacje na temat miejsca zamieszkania i pracy byłego małżonka. Jest to konieczne, aby sąd mógł skierować wniosek o egzekucję do odpowiedniego organu za granicą. W Polsce odpowiedzialnym organem jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które po otrzymaniu wniosku kieruje go do odpowiedniego organu w kraju zamieszkania dłużnika alimentacyjnego.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w podjęciu odpowiednich kroków prawnych. Pamiętaj, że prawo jest po twojej stronie, a system międzynarodowy istnieje właśnie po to, aby chronić prawa osób takich jak Ty i Twojego syna.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Co powinnam zrobić, jeśli nie znam dokładnie adresu byłego męża, tylko miejsce jego pracy? Czy to wystarczy do złożenia wniosku o egzekucję alimentów? Czy muszę znać pełne dane osobowe mojego byłego męża, aby złożyć wniosek?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Drogi Użytkowniku,

W przypadku egzekucji alimentów z zagranicy, jest to sytuacja, która wymaga pełnej identyfikacji dłużnika. Miejsce pracy może pomóc w lokalizacji dłużnika, ale w optymalnej sytuacji najlepiej posiadać pełne dane osobowe wraz z aktualnym adresem zamieszkania.

Po pierwsze, w przypadku gdy nie znasz pełnych danych osobowych byłego małżonka, możesz skorzystać z pomocy adwokata lub kancelarii prawnej, która specjalizuje się w międzynarodowej egzekucji alimentów. Istnieje wiele różnych dróg prawnych, które można podjąć w tej sytuacji, a specjalista prawny będzie mógł Ci pomóc określić najbardziej skuteczny sposób postępowania.

Po drugie, można również skontaktować się z Centralnym Organem, którym w Polsce jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. ma uprawnienia do udzielania pomocy w sprawach międzynarodowej egzekucji alimentów.

Podsumowując, w przypadku braku pełnych danych osobowych dłużnika, proces egzekucji alimentów może być bardziej skomplikowany, ale nadal możliwy do przeprowadzenia. Zdecydowanie polecam skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w tej dziedzinie, aby uzyskać więcej informacji i skierować swoje działania w najbardziej efektywny sposób.
 
anonim cytuj
02-08-2023
Niestety, nie mam środków, aby zatrudnić prawnika. Czy istnieje jakaś organizacja lub instytucja, która mogłaby mi pomóc w tej sprawie za darmo lub za niewielką opłatą? Czy mogę to zrobić sama, jeśli nie stać mnie na zatrudnienie prawnika?
 
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, zrozumiałem Twoje obawy dotyczące kosztów związanych z procesem prawnym. Polska, jako członek Unii Europejskiej, ma dostęp do pewnych mechanizmów pomocy prawnej dla obywateli, którzy mają trudności z opłaceniem kosztów prawnych.

Po drugie, istnieje Europejska Sieć Sądownicza w dziedzinie spraw cywilnych i handlowych, która zapewnia informacje i wsparcie dla osób, które mają sprawy prawne transgraniczne, takie jak Twoja. Możesz znaleźć więcej informacji na ich stronie internetowej.

Po trzecie, w Polsce istnieje instytucja, która nazywa się "Bezpłatna Pomoc Prawna". W ramach tego systemu, osoby o niskich dochodach, takie jak Ty, mogą uzyskać darmowe porady prawne od wykwalifikowanych prawników.

Po czwarte, jeśli chodzi o to, czy możesz zrobić to sama - prawo jest skomplikowane i procedury są trudne do zrozumienia dla osób, które nie mają w nich doświadczenia. Choć jest możliwe, że będziesz mogła to zrobić sama, zdecydowanie zalecałbym skorzystanie z pomocy prawnika, jeśli to możliwe.

Mam nadzieję, że to pomoże.
 
anonim cytuj
02-08-2023

Sugerowane Tematy

Umowa ustna na wynajem mieszkania,
Witam serdecznie, proszę o poradę co zrobić? Wynajmuje mieszkanie na umowę słowna, co miesiąc wysyłam koleżance rozliczenia pradu gazu, przelew wykonuje tytułem wpłata, jednak co miesiąc wysyłamy sobie rozliczenia, place również raz w roku ubezpieczenie mieszkania, również tytułem wpłata po otrzymaniu zdjecia rachunku polisy tak koleżanka sobie zażyczyła, gdyż oficjalnie nie chciała wynająć mieszkania, płace tylko opłaty czynszowe mediowe bez ods...
Kto zarządza moim urlopem?
Witam, kto decyduje o moim urlopie, chodzi mi o całe 26 dni. Ja czy zakład pracy? Mimo, że jest praca zakład chce wysyłać pracowników na 5 dni urlopu, żeby pracownik miał mniej urlopu, czy tak może zrobić?...
Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu chorobowym.
Jestem od tygodnia na zwolnieniu chorobowym. Czy pracodawca może mi wypowiedzieć umowę? Jak to się ma z wypowiedzeniem? Jeśli w kwietniu skończy mi się zwolnienie to wtedy dostaje wypowiedzenie trzy miesięczne? (W moim przypadku)...
Pożyczka u siostry. Czy muszę płacić podatek? Zgłaszać w US?
Hej potrzebuje waszej porady. Chcę pożyczyć od siostry 120 tys zł, które otrzymana przelewem na konto. Umówione jesteśmy ze oddam jej po 14 miesiącach. Czy muszę od tego płacić podatek? Zgłaszać to w US?...

Wyszukiwarka