Prawo Pracy 30-11-2022 6 odpowiedzi

Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy. Gdzie zgłosić mobbing? Co zrobić?

Pytanie użytkownika
Witam , pracuje w firmie gastronomicznej od 1,5 roku , Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy , między innymi wydarzyła się sytuacja że trafiłam do szpitala z przemęczenia , w zamian po powrocie ze szpitala szef daje mi tylko pracować 2 dni w tygodniu i o tą pracę jeszcze muszę prosić , prześmiewczo mówi że nie bo się ,,przemeczysz hehe " i chce dać mi umowę teraz na pół etatu. Czy muszę przyjąć umowę na pół etatu?
Gdzie zgłosić mobbing?
Co zrobić?
6 odpowiedzi
Odpowiedź
30-11-2022
Teraz mam umowa o pracę na pełen etat a chce mi zmienić ja umowa o pracę ale na pół etatu
Odpowiedź
30-11-2022
Więc może dać Ci porozumienie zmieniające - wtedy nie musisz się godzić, może dać też wypowiedzenie zmieniające - tu nie przyjęcie oznacza zmianę wypowiedzenia zmieniającego w normalne wypowiedzenie.
Nieprawidłowości można zgłaszać do pip lub złożyć pozew do sądu pracy.
Odpowiedź
30-11-2022
Dziękuję bardzo za pomoc
Odpowiedź
30-11-2022
,coli

w zamian po powrocie ze szpitala szef daje mi tylko pracować 2 dni w tygodniu i o tą pracę jeszcze muszę prosić ,
Przestań sie prosić
przy umowie o prace nawet jak nie wypracujesz normy godzinowej , i ilości dni to i tak pracodawca musi Ci wypłacić pełne wynagrodzenie jakie masz w umowie
Jak nie wypłaci pozostaje PIP
Odpowiedź
08-08-2023
Szef stosuje wobec nas mobbing w pracy


Mobbing, czyli nękanie psychiczne w miejscu pracy, jest zakazane zgodnie z art. 94^3 Kodeksu Pracy. Jeśli jesteś przekonany/a, że padłeś/aś ofiarą mobbingu, istnieje kilka kroków, które powinieneś/aś podjąć:

Powiadom przełożonego na piśmie o zachodzącej sytuacji, opisując konkretne zdarzenia, które uważasz za przejawy mobbingu.
Jeżeli działania mobbingowe nie ustąpią, możesz zgłosić sytuację do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w celu przeprowadzenia kontroli w zakładzie pracy.
W skrajnych przypadkach, jeżeli doświadczałeś/aś szkód zdrowotnych lub innych strat w wyniku mobbingu, możesz podjąć działania sądowe przeciwko pracodawcy.
W odniesieniu do wypowiedzi:

Czy muszę przyjąć umowę na pół etatu?


Nie. Pracodawca nie może jednostronnie zmienić istotnych warunków Twojej umowy o pracę, takich jak np. wymiar czasu pracy. Jak już wspomniano wcześniej, może on jednak przedłożyć Ci porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające. Odmowa przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego skutkuje tym, że staje się ono normalnym wypowiedzeniem, co może prowadzić do rozwiązania stosunku pracy.

przy umowie o prace nawet jak nie wypracujesz normy godzinowej , i ilości dni to i tak pracodawca musi Ci wypłacić pełne wynagrodzenie jakie masz w umowie


To prawda. Jeżeli jesteś gotowy/a do pracy, ale pracodawca nie zapewnia Ci pracy w wymiarze określonym w umowie, nadal przysługuje Ci wynagrodzenie za cały okres, jakbyś pracował/a zgodnie z umową. W przypadku nieprawidłowości w wypłacie wynagrodzenia, warto zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w celu złożenia skargi na pracodawcę.

Twoja odpowiedź

Dodaj odpowiedź do wątku

Podobne pytania

Wątki z tej samej kategorii

Prawo pracy 04-05-2025
L4 po ustaniu zatrudnienia

Czy pracownik, który rozwiązuje umowę na czas nieokreślony z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w czasie którego przebywa na zwolni...

22 odpowiedzi 04-05-2025
Prawo pracy 11-12-2022
Wynagrodzenie na L4

Chciałem zapytać czy istnieje jakaś możliwość aby pracodawca (firma państwowa) wypłaciła pracownikowi mniejszą niż 80% pensji za d...

21 odpowiedzi 11-12-2022
Prawo pracy 14-12-2022
Wymuszony bezpłatny urlop przez pracodawce.

Zatrudniłem się poprzez urząd pracy. Pracuje prawie rok w tej firmie. Jak wiadomo pracodawca dostaje pieniądze za pracownika z up ...

21 odpowiedzi 14-12-2022