Pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuacji?

Witam. Obecnie jestem zatrudniona w następujący sposób: pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące ( bo niby manager się zmienił), bez zmiany stanowiska pracy. Z tego co rozumiem, wedle kodeksu pracy, pracodawca nie może cofnąć się do tyłu dając mi znów umowę na okres próbny, gdzie wszyscy inni pracownicy dostali po 3 miesiącach pernamentnie kontrakty, nawet ci najsłabsi. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuacji ( jeszcze nie podpisałam nowej umowy).
anonim cytuj
30-11-2022
Nie można mieć dwóch umów na okres próbny, ale z Pani postu nie wynika żeby tak było. Nic Pani o tym nie wspomina. Można mieć pierwszą umowę np. na 3 miesiące, drugą np. na rok i trzecią znowu na 3 miesiące, ale nie oznacza to automatycznie, że umowa na 3 miesiące jest na okres próbny. Umowa jest na okres próbny jeśli wyraźnie to z niej wynika. Umowa na 3 miesiące może być po prostu zwykłą umową na czas określony, nie musi być umową próbną.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję!
 
anonim cytuj
30-11-2022
Można mieć 3 umowy na czas określony, ale suma umów nie może przekraczać 33 miesięcy, czwarta umowa staje się umową na czas nieokreślony. Jeśli pierwsza umowa była próbna to nie wlicza się w limit.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A tu nagle, znów na 3 miesiące"
Ale to umowa na okres próbny czy na czas określony w wymiarze 3 miesięcy?
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli

podpisz i na razie sie nie martw
następna powinna być na nieokreślony
 
anonim cytuj
30-11-2022
Obecnie jestem zatrudniona w następujący sposób: pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące


Kluczowym jest określenie charakteru umów. Jak słusznie wskazał użytkownik w post 2: umowy na 3 miesiące nie muszą być koniecznie umowami na okres próbny, mogą to być umowy na czas określony. Jeżeli trzecia umowa proponowana na 3 miesiące jest umową na czas określony, a nie próbną, wówczas jest to zgodne z przepisami prawa.

Kodeks pracy reguluje także ilość oraz długość trwania kolejnych umów na czas określony. Jak wskazano w post 4, suma okresów zatrudnienia na podstawie umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami nie może przekraczać 33 miesięcy, a po zawarciu trzeciej umowy kolejna staje się umową na czas nieokreślony.

Ale to umowa na okres próbny czy na czas określony w wymiarze 3 miesięcy?


Jeśli umowa nie określa wyraźnie, że jest to umowa na okres próbny, wówczas jest to umowa na czas określony. O ile trzecia umowa na 3 miesiące jest na czas określony, to łączny czas trwania umów (3 + 12 + 3 = 18 miesięcy) jest w granicach 33 miesięcy przewidzianych w Kodeksie Pracy.

podpisz i na razie sie nie martw

następna powinna być na nieokreślony


Użytkownik ma rację, jeśli pracodawca będzie chciał zaoferować kolejną, czwartą umowę na czas określony, powinna ona zostać automatycznie przekształcona na umowę na czas nieokreślony zgodnie z art. 25¹ § 5 Kodeksu Pracy.

Reasumując, należy dokładnie przeanalizować treść proponowanej umowy, aby określić jej charakter. Jeśli jest to umowa na czas określony (a nie próbny), jest ona zgodna z przepisami prawa. Jeśli pracodawca zaoferuje kolejną umowę na czas określony, stanie się ona automatycznie umową na czas nieokreślony.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Podatek od darowizny?
Witam Pieniądze podarowane od mamy dla córki ponad 50 tys. przelewem z konta mamy na konto córki. Czy na tej lini przy tej kwocie jest się zwolnionym z podatku w URzędzie skarbowym ? Czy są jakieś limity ? Dziękuje. Jaki formularz należy wypełnić ? ...
Kontrola ZUS.
Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę poręczyć w banku zdolność kredytową. Czy ZUS może się doczepić? Będę wdzięczny za informację....
Darowizna samochodu.
Mój ojciec chce mi (swojej córce) przekazać samochód o wartości 35 tys jako darowizna. 1. Czy jest możliwość aby był on zarejestrowany na mojego narzeczonego? 2. Czy jest możliwość aby był zarejestrowany na mnie, a polisa OC na narzeczonego? Dodam, że nie mam prawa jazdy i nigdy nie miałam zarejestrowanego na siebie samochodu....
Pytanie dotyczące urlopu rodzicielskiego po zmianach wchodzących 1 sierpnia 2022r.
Dzień dobry. Obecnie przebywam na urlopie z tytułu urodzenia dziecka udzielonego na dotychczasowych zasadach tj. 20tyg. urlopu macierzyńskiego i 32 tyg. urlopu rodzicielskiego. Urlop ten kończy się dnia 7 sierpnia. Czy w tej sytuacji mogę złożyć wniosek o dodatkowe 9 tygodni? Niestety nie mogę doszukać się jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie....

Wyszukiwarka