Pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuacji?

Witam. Obecnie jestem zatrudniona w następujący sposób: pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące ( bo niby manager się zmienił), bez zmiany stanowiska pracy. Z tego co rozumiem, wedle kodeksu pracy, pracodawca nie może cofnąć się do tyłu dając mi znów umowę na okres próbny, gdzie wszyscy inni pracownicy dostali po 3 miesiącach pernamentnie kontrakty, nawet ci najsłabsi. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuacji ( jeszcze nie podpisałam nowej umowy).
anonim cytuj
30-11-2022
Nie można mieć dwóch umów na okres próbny, ale z Pani postu nie wynika żeby tak było. Nic Pani o tym nie wspomina. Można mieć pierwszą umowę np. na 3 miesiące, drugą np. na rok i trzecią znowu na 3 miesiące, ale nie oznacza to automatycznie, że umowa na 3 miesiące jest na okres próbny. Umowa jest na okres próbny jeśli wyraźnie to z niej wynika. Umowa na 3 miesiące może być po prostu zwykłą umową na czas określony, nie musi być umową próbną.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję!
 
anonim cytuj
30-11-2022
Można mieć 3 umowy na czas określony, ale suma umów nie może przekraczać 33 miesięcy, czwarta umowa staje się umową na czas nieokreślony. Jeśli pierwsza umowa była próbna to nie wlicza się w limit.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A tu nagle, znów na 3 miesiące"
Ale to umowa na okres próbny czy na czas określony w wymiarze 3 miesięcy?
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli

podpisz i na razie sie nie martw
następna powinna być na nieokreślony
 
anonim cytuj
30-11-2022
Obecnie jestem zatrudniona w następujący sposób: pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące


Kluczowym jest określenie charakteru umów. Jak słusznie wskazał użytkownik w post 2: umowy na 3 miesiące nie muszą być koniecznie umowami na okres próbny, mogą to być umowy na czas określony. Jeżeli trzecia umowa proponowana na 3 miesiące jest umową na czas określony, a nie próbną, wówczas jest to zgodne z przepisami prawa.

Kodeks pracy reguluje także ilość oraz długość trwania kolejnych umów na czas określony. Jak wskazano w post 4, suma okresów zatrudnienia na podstawie umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami nie może przekraczać 33 miesięcy, a po zawarciu trzeciej umowy kolejna staje się umową na czas nieokreślony.

Ale to umowa na okres próbny czy na czas określony w wymiarze 3 miesięcy?


Jeśli umowa nie określa wyraźnie, że jest to umowa na okres próbny, wówczas jest to umowa na czas określony. O ile trzecia umowa na 3 miesiące jest na czas określony, to łączny czas trwania umów (3 + 12 + 3 = 18 miesięcy) jest w granicach 33 miesięcy przewidzianych w Kodeksie Pracy.

podpisz i na razie sie nie martw

następna powinna być na nieokreślony


Użytkownik ma rację, jeśli pracodawca będzie chciał zaoferować kolejną, czwartą umowę na czas określony, powinna ona zostać automatycznie przekształcona na umowę na czas nieokreślony zgodnie z art. 25¹ § 5 Kodeksu Pracy.

Reasumując, należy dokładnie przeanalizować treść proponowanej umowy, aby określić jej charakter. Jeśli jest to umowa na czas określony (a nie próbny), jest ona zgodna z przepisami prawa. Jeśli pracodawca zaoferuje kolejną umowę na czas określony, stanie się ona automatycznie umową na czas nieokreślony.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Witam jakie dokumenty powinnam dodać do wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem ? Co najlepiej ująć we wniosku o ograniczeniu praw? ( chce decydować o edukacji, miejscu pobytu i leczeniu dziecka- dziecko niepełnosprawne -z ojcem często brak kontaktu, wyniki , lekarze go też nie interesują). Czy mogę złożyć wniosek o pokrycie kosztów utrzymania pół na pół czy tylko o alimenty? Na adwokata mnie nie stać -syn potrzebuje kosztownego leczeni...
Telefon od pracodawcy na zwolnieniu lekarskim
Hej, Mam taką sytuację, nie wiem co robić... Przez ostatnie 2 tygodnie byłem na zwolnieniu lekarskim, z powodu wypadku. Niestety, mimo że jestem oficjalnie na zwolnieniu, mój szef dzwoni do mnie co chwile, zawsze coś chce, zadaje pytania o robotę, kiedy wrócę itd. Czy to jest w ogóle legalne? Przecież jestem na zwolnieniu, powinienem mieć spokój. Czy mogę coś z tym zrobić? Jakie są moje prawa w tej sytuacji? Może ktoś z was, użytkowników f...
pozew rozwodowy
Został złożony pozew rozwodowy bez orzekaniu o winie. Pozwanego nie było w domu gdy kopia pozwu została do niego wysłana i nie odpowiedział na awizo. Czy będzie to miało wpływ na dalszy przebieg rozwodu?...
Przywłaszczenie pieniędzy.
Dzień dobry, cześć. Pewnego dnia robiłem przelew blik na numer telefonu. Pech chciał, że pomyliłem niestety jedną z cyfr. Bank niewiele w tej kwestii może zrobić, prócz podania danych odbiorcy po reklamacji. Tak też się stało. Przegadałem temat z niewłaściwym odbiorcą telefonicznie, natomiast nadal nie dostałem zwrotnego przelewu. Wykonałem już dwa telefony. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?...

Wyszukiwarka