Pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuacji?

Witam. Obecnie jestem zatrudniona w następujący sposób: pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące ( bo niby manager się zmienił), bez zmiany stanowiska pracy. Z tego co rozumiem, wedle kodeksu pracy, pracodawca nie może cofnąć się do tyłu dając mi znów umowę na okres próbny, gdzie wszyscy inni pracownicy dostali po 3 miesiącach pernamentnie kontrakty, nawet ci najsłabsi. Proszę o poradę co zrobić w tej sytuacji ( jeszcze nie podpisałam nowej umowy).
anonim cytuj
30-11-2022
Nie można mieć dwóch umów na okres próbny, ale z Pani postu nie wynika żeby tak było. Nic Pani o tym nie wspomina. Można mieć pierwszą umowę np. na 3 miesiące, drugą np. na rok i trzecią znowu na 3 miesiące, ale nie oznacza to automatycznie, że umowa na 3 miesiące jest na okres próbny. Umowa jest na okres próbny jeśli wyraźnie to z niej wynika. Umowa na 3 miesiące może być po prostu zwykłą umową na czas określony, nie musi być umową próbną.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Dziękuję!
 
anonim cytuj
30-11-2022
Można mieć 3 umowy na czas określony, ale suma umów nie może przekraczać 33 miesięcy, czwarta umowa staje się umową na czas nieokreślony. Jeśli pierwsza umowa była próbna to nie wlicza się w limit.
 
anonim cytuj
30-11-2022
A tu nagle, znów na 3 miesiące"
Ale to umowa na okres próbny czy na czas określony w wymiarze 3 miesięcy?
 
anonim cytuj
30-11-2022
coli

podpisz i na razie sie nie martw
następna powinna być na nieokreślony
 
anonim cytuj
30-11-2022
Obecnie jestem zatrudniona w następujący sposób: pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące


Kluczowym jest określenie charakteru umów. Jak słusznie wskazał użytkownik w post 2: umowy na 3 miesiące nie muszą być koniecznie umowami na okres próbny, mogą to być umowy na czas określony. Jeżeli trzecia umowa proponowana na 3 miesiące jest umową na czas określony, a nie próbną, wówczas jest to zgodne z przepisami prawa.

Kodeks pracy reguluje także ilość oraz długość trwania kolejnych umów na czas określony. Jak wskazano w post 4, suma okresów zatrudnienia na podstawie umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami nie może przekraczać 33 miesięcy, a po zawarciu trzeciej umowy kolejna staje się umową na czas nieokreślony.

Ale to umowa na okres próbny czy na czas określony w wymiarze 3 miesięcy?


Jeśli umowa nie określa wyraźnie, że jest to umowa na okres próbny, wówczas jest to umowa na czas określony. O ile trzecia umowa na 3 miesiące jest na czas określony, to łączny czas trwania umów (3 + 12 + 3 = 18 miesięcy) jest w granicach 33 miesięcy przewidzianych w Kodeksie Pracy.

podpisz i na razie sie nie martw

następna powinna być na nieokreślony


Użytkownik ma rację, jeśli pracodawca będzie chciał zaoferować kolejną, czwartą umowę na czas określony, powinna ona zostać automatycznie przekształcona na umowę na czas nieokreślony zgodnie z art. 25¹ § 5 Kodeksu Pracy.

Reasumując, należy dokładnie przeanalizować treść proponowanej umowy, aby określić jej charakter. Jeśli jest to umowa na czas określony (a nie próbny), jest ona zgodna z przepisami prawa. Jeśli pracodawca zaoferuje kolejną umowę na czas określony, stanie się ona automatycznie umową na czas nieokreślony.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Opieka nad schorowaną matką.
Witam. Moja babcia niecały rok temu miała udar i jest sparaliżowana do tego stopnia że nie może mówić, chodzić, nie może sama jeść, wykąpać się, skorzystać z łazienki. Moja mama (czyli jej córka) wzięła ją do siebie by móc się nią opiekować. Jest przy niej 24/7, kapie ja, zmienia pampersy, karmi, wykonuje z nią ćwiczenia przepisane przez rehabilitanta, płaci że swoich pieniędzy za wszystko (leki, jedzenie, artykuły do higieny). Moja mama stara si...
darowizna- jak obliczyć wartosć darowizny?
Dzień dobry! moze ktoś się orientuje bo nie bardzo wiem jaką kwotę mam podąc u notariusza..... otrzymam w darowiznie budynek użytkowy ( nie nowy, lata świetnosci ma za sobą). U notariusza powinnam złożyc ośwadczenie o jego rynkowej wartosci.... lecz nie znajduje w mojej okolicy podobnych budynków na sprzedaż więc nie wiem ile moze byc wart...a dwa ceny w ogłoszeniach to niekoniecznie ceny sprzedaży.... powinnienem zatrudnić rzeczoznawce żeby wy...
Spadek.
Dzień dobry. Piszę w imieniu cioci. W lipcu 2018 roku zmarł mój dziadek, a w lutym tego roku zmarła babcia (rodzice cioci). Ciocia posiada dwie siostry (jedna jest moją matką). We trzy u notariusza przyjęły spadek po dziadkach (po dziadku nie było przeprowadzone postępowanie spadkowe od razu po śmierci, tylko po tych 4,5 roku). W skład majątku wchodzi między innymi mieszkanie i o nie właśnie chodzi. Moja matka podpisała swoim siostrom oświadczeni...
Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?
Mam pytanie: Czym różni się intercyza spisana przed ślubem od takiej spisanej po ślubie?...

Wyszukiwarka