Obecnie jestem zatrudniona w następujący sposób: pierwsza umowa była na 3 miesiące, druga na rok, a tu nagle, znów na 3 miesiące
Kluczowym jest określenie charakteru umów. Jak słusznie wskazał użytkownik w post 2: umowy na 3 miesiące nie muszą być koniecznie umowami na okres próbny, mogą to być umowy na czas określony. Jeżeli trzecia umowa proponowana na 3 miesiące jest umową na czas określony, a nie próbną, wówczas jest to zgodne z przepisami prawa.
Kodeks pracy reguluje także ilość oraz długość trwania kolejnych umów na czas określony. Jak wskazano w post 4, suma okresów zatrudnienia na podstawie umów na czas określony zawartych między tymi samymi stronami nie może przekraczać 33 miesięcy, a po zawarciu trzeciej umowy kolejna staje się umową na czas nieokreślony.
Ale to umowa na okres próbny czy na czas określony w wymiarze 3 miesięcy?
Jeśli umowa nie określa wyraźnie, że jest to umowa na okres próbny, wówczas jest to umowa na czas określony. O ile trzecia umowa na 3 miesiące jest na czas określony, to łączny czas trwania umów (3 + 12 + 3 = 18 miesięcy) jest w granicach 33 miesięcy przewidzianych w Kodeksie Pracy.
podpisz i na razie sie nie martw
następna powinna być na nieokreślony
Użytkownik ma rację, jeśli pracodawca będzie chciał zaoferować kolejną, czwartą umowę na czas określony, powinna ona zostać automatycznie przekształcona na umowę na czas nieokreślony zgodnie z art. 25¹ § 5 Kodeksu Pracy.
Reasumując, należy dokładnie przeanalizować treść proponowanej umowy, aby określić jej charakter. Jeśli jest to umowa na czas określony (a nie próbny), jest ona zgodna z przepisami prawa. Jeśli pracodawca zaoferuje kolejną umowę na czas określony, stanie się ona automatycznie umową na czas nieokreślony.