Dzień dobry, pod jaki paragraf podchodzi przyklejenie komuś trudno usuwalnej naklejki na samochód (szybę) zaparkowany w niewłaściwym miejscu?
anonim cytuj
10-10-2020
Art. 124 kw, 222 §2kc a jesli to jest naklejka z pewna czescia ciała to nawet jeszcze 141kw
anonim cytuj
10-10-2020
Art 124 na moje nie zadziała, naklejka na szybie nie niszczy mienia, gdyż w 5 min można doprowadzić szybę do stanu sprzed naklejenia.
anonim cytuj
10-10-2020
autor napisal " trudno usuwalnej naklejki"
anonim cytuj
10-10-2020
trudno usuwalne naklejki to te, które drą się przy próbie odklejenia. Wystarczy trochę alkoholu czy płynu do szyb i szmatka. Wiem, sam odklejałem kiedyś (nie za swoje parkowanie akurat)
anonim cytuj
10-10-2020
W kwestii rozmaitych naklejek należy raczej mieć na względzie skutek i jeśli dochodzi na skutek do zniszczenia, to jak najbardziej art. 288 k.k. i art. 124 k.w.
anonim cytuj
10-10-2020
Po pierwsze, warto rozważyć art. 124 kodeksu wykroczeń, który mówi o niszczeniu, uszkadzaniu lub czynieniu niezdatnym do użytku cudzej rzeczy. W przypadku trudno usuwalnej naklejki, kluczowe mogłoby być stwierdzenie, czy naklejenie takiej naklejki stanowi niszczenie lub uszkadzanie samochodu. Czy na przykład zaszkodziło to powłoce lakierowej samochodu, czy spowodowało trwałe uszkodzenie szyby? Jeżeli tak, art. 124 może mieć zastosowanie.
Po drugie, należy również rozważyć art. 288 kodeksu karnego, który mówi o zniszczeniu cudzej rzeczy. Znowu, kluczowe będzie ustalenie, czy naklejenie takiej naklejki na samochód stanowi "zniszczenie". Czy spowodowało to trwałe i nieodwracalne szkody?
Po trzecie, odniesiono się do art. 222 §2 Kodeksu cywilnego, który dotyczy czynów niedozwolonych. Czy naklejenie takiej naklejki na samochód może być uważane za naruszenie porządku prawnego, co powoduje obowiązek naprawienia szkody?
Należy pamiętać, że każda sytuacja jest inna i kluczowe może być określenie, czy naklejenie takiej naklejki na samochód spowodowało trwałe uszkodzenie lub zniszczenie, a także czy mogło to stanowić czyn niedozwolony. Przepisy te mogą mieć zastosowanie w zależności od konkretnej sytuacji.
anonim cytuj
02-08-2023
Zastanawia mnie jeszcze jedno. Co jeśli naklejka nie powoduje żadnych trwałych uszkodzeń, ale jest na tyle trudna do usunięcia, że właściciel samochodu musiał skorzystać z usług firmy specjalizującej się w usuwaniu takich naklejek, co wiązało się z pewnymi kosztami. Czy w takim przypadku osoba, która przykleiła naklejkę, mogłaby być odpowiedzialna za zwrot tych kosztów? Czy kodeks cywilny coś na ten temat mówi?
anonim cytuj
02-08-2023
Dzień dobry,
Podkreśliłeś istotny aspekt, który warto omówić w kontekście problemu naklejek. Jeżeli naklejka nie powoduje trwałych uszkodzeń, ale jej usunięcie wiązało się z dodatkowymi kosztami, to pytanie o odpowiedzialność za te koszty jest jak najbardziej na miejscu.
Po pierwsze, z punktu widzenia prawa cywilnego, art. 415 Kodeksu cywilnego mówi, że ten, kto wyrządził szkodę z winy umyślnej lub z powodu niedbalstwa, obowiązany jest do jej naprawienia. W tym kontekście, kluczowe będzie ustalenie, czy osoba, która nakleiła naklejkę, działała z winy umyślnej lub z powodu niedbalstwa.
Po drugie, należy zauważyć, że zgodnie z art. 361 § 1 Kodeksu cywilnego, odszkodowanie powinno obejmować utracone korzyści, które bez szkody osoba poszkodowana uzyskałaby. To oznacza, że koszty usunięcia naklejki mogą być uznane za "utracone korzyści" w kontekście tego przepisu, co dawałoby podstawę do żądania zwrotu tych kosztów.
Tak więc, zgodnie z powyższymi przepisami, osoba, która przykleiła naklejkę, mogłaby być odpowiedzialna za zwrot kosztów związanych z jej usunięciem, jeżeli można by ustalić, że działała z winy umyślnej lub z powodu niedbalstwa i że koszty te są wynikiem jej działania.
Od dziecka mieszkam w domu rodzinnym, moi dziadkowie przepisali w spadku dom mojej mamie i ojcu (ojciec już nie żyje), a w spadku jest zapis ze ciotka może mieszkać dożywotnie. Sprawa wygląda następująco, mamy oddzielne wejścia do domu, cała góra domu stoi pusta, ponieważ wejście jest od strony ciotki która nie się nie zgadza na żadne wchodzenie tam a co dopiero remont . Zajmuje również swoimi gratami oddzielną nieruchomość, gdzie znajduje się ku...
5 lat temu zmarł mój tata, zostawiając po sobie długi. Od razu się ich zrzekłam notarialnie. Od tego czasu urodziłam dziecko. Właśnie dzisiaj dowiedziałam się, że powinnam również zrzec się długów w imieniu dziecka. 6 miesięcy minęło już dawno, ponieważ syn ma teraz 17 miesięcy...czy da się coś z tym jeszcze zrobić, aby dziecku nie zostały długi po dziadku?...
Chciałem pomóc przyjacielowi i wziąłem kredyt na siebie, pożyczyłem mu te pieniądze i on spłacił swoje długi.
Na chwilę obecną nie ma możliwości oddania całej kwoty, więc wpadliśmy na pomysł aby wpisać jakąś umowę.
Czy jest możliwość ogarnąć między nami umowę, aby to mój przyjaciel spłacał ten kredyt, a nie ja? notariusz? nie wiem np. że on przelewa co miesiąc bankowi pieniądze za raty albo mi na konto co miesiąc?
Jest jakaś opcja aby on miał ...
Witam. Brat otrzymał 1\2 udziału w nieruchomości od rodziców. W zamian za dożywotnią służebność. Niestety brat zmarł. Następnie bratowa wraz z dziećmi odziedziczyli to po bracie. Czy rodzice mogą cofnąć darowiznę? Darowizna z 2017 roku...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: