Sprzedawczyni poinformowała mnie, że jeżeli zostanie zaznaczony zwrot gotówki za wadliwe obuwie, to producent może nie zwrócić obuwia ani nie naprawić reklamowanych butów (czy to prawda?)
Nieprawda. Jeżeli w ramach rękojmi składana jest reklamacja i wybrany zostaje zwrot gotówki, sprzedawca ma obowiązek jej uwzględnienia, chyba że wymiana towaru na wolny od wad będzie niemożliwa lub zbyt kosztowna. Jeśli jednak sprzedawca odmówi uwzględnienia żądania, powinien wskazać inne możliwe rozwiązanie, jak np. naprawa towaru.
Druga sprawa, sprzedawczyni poinformowała mnie, że producent może przez 2 lata do skutku naprawiać takie wadliwe obuwie a potem już mija gwarancja i nie musi nic?
Prawo rękojmi określone jest w Kodeksie Cywilnym i dotyczy odpowiedzialności sprzedawcy za wady towaru na okres dwóch lat od daty jego wydania konsumentowi. Jeśli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy, przyjmuje się, że istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. W przypadku rękojmi, jeśli towar posiada wady, kupujący ma prawo do:
wymiany towaru na wolny od wad,
naprawy towaru,
obniżenia ceny,
odstąpienia od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad lub wadę usunie. Odstąpienie od umowy nie jest dopuszczalne, jeżeli wada jest nieistotna.
Czyli muszę sprzedawcy zaznaczyć, iż chcę skorzystać z prawa rękojmi a nie reklamacji (?)
Tak, jeśli chcesz skorzystać z praw wynikających z rękojmi, powinnaś to wyraźnie zaznaczyć. Rękojmia jest prawem konsumenta wynikającym bezpośrednio z przepisów prawa, podczas gdy gwarancja jest dobrowolnym zobowiązaniem producenta lub sprzedawcy.
I tak- w przypadku zwrotu gotówki producent nie musi naprawiać obuwia ani też butów Pani zwracać.
To nieprawda. Jeżeli konsument składa reklamację w ramach rękojmi i wybiera zwrot gotówki, sprzedawca nie może jednocześnie zatrzymać wadliwego towaru. Jeżeli zwrot pieniędzy zostaje uwzględniony, wadliwy towar powinien być zwrócony konsumentowi.
Myślę że skoro reklamacja już została złożona na zasadach gwarancji należy ją wycofać o złożyć na zasadach rękojmi nową.
Jeśli reklamacja została złożona na podstawie gwarancji, a konsument chce skorzystać z praw wynikających z rękojmi, powinien wycofać reklamację gwarancyjną i złożyć nową na podstawie rękojmi. Jednakże warto pamiętać, że składając reklamację w ramach rękojmi, konsument ma szersze uprawnienia w stosunku do sprzedawcy niż w ramach gwarancji, która jest dobrowolnym zobowiązaniem producenta lub sprzedawcy.