Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ?

Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ? Co jeśli ja wyśle filmik osobie trzeciej a ta rozpowszechni to w internecie ? Też odpowiadam ja jeśli tylko przesłalem go komuś ?
anonim cytuj
30-11-2022
Karalne, czyli na podstawie kodeksu karnego nie jest. Może to być zniesławienie , ponieważ zaprezentowałeś osobie trzeciej pijanego kolegę, czyli w jakiejś ośmieszającej go sytuacji. Jednak pomimo, że gościa "okryłeś złą sławą", to czyniąc to tylko jednej osobie nie dopuściłeś się jeszcze upubliczniania tych treści więc nie zostaniesz ukarany. Zdarzenie jest oparte na prawdzie (Tzn kolega faktycznie był narąbany) a zniesławienie kogoś przed pojedyńczymi osobami nie jest karalne, o ile przeprowadzisz dowó prawdy. Co innego , jeśli pomimo prawdziwości zachowania kolegi upublicznisz te informacje . Np własnie w internecie, tak, że dotrą do szerokiego kręgu osób. Ale tu już będzie problem tej osoby trzeciej, która puści informację dalej. Natomiast zawsze jest możliwość pozwu cywilnego za naruszenie dóbr osobistych
 
anonim cytuj
30-11-2022
To jest dopiero dobra odpowiedź ! Dziękuję !
 
anonim cytuj
30-11-2022
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ? Co jeśli ja wyśle filmik osobie trzeciej a ta rozpowszechni to w internecie ? Też odpowiadam ja jeśli tylko przesłalem go komuś ?


Z analizy postawionego pytania wynika, że chodzi o kwestie odpowiedzialności karnej oraz cywilnej. Wyjaśnienie:

Odpowiedzialność karna:
W polskim prawie odpowiedzialność karna za dystrybucję materiałów z osobami na nich przedstawionymi może być oparta na różnych przepisach, w zależności od konkretnych okoliczności i treści przekazanych materiałów.

Najważniejszy jest jednak fakt, że sama dystrybucja filmu przedstawiającego osobę w negatywnym świetle, nawet jeśli zawarte na nim treści są prawdziwe, nie jest per se przestępstwem. Jeżeli osoba trzecia rozpowszechni ten materiał w internecie, to główna odpowiedzialność spoczywa na niej. Oczywiście, w pewnych okolicznościach można rozważyć współudział, ale w opisanym przypadku, jeśli nie zachodziły żadne inne czynniki, jest to mało prawdopodobne.

Odpowiedzialność cywilna:
Odrębnie od odpowiedzialności karnej, można również mówić o odpowiedzialności cywilnej za naruszenie dóbr osobistych, które obejmuje również wizerunek osoby. Jeśli filmik zostałby rozpowszechniony w sposób naruszający dobra osobiste osoby na nim przedstawionej, ta osoba miałaby prawo do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w drodze postępowania cywilnego.

Podsumowując:

Dystrybucja filmu przedstawiającego osobę w negatywnym świetle jednej osobie trzeciej nie jest w polskim prawie karalna.
Osoba, która rozpowszechnia filmik w internecie, ponosi główną odpowiedzialność za ewentualne naruszenie dóbr osobistych.
Osoba, która nagrała i przekazała filmik, może być pociągnięta do odpowiedzialności cywilnej za naruszenie dóbr osobistych, jeśli filmik narusza dobra osobiste osoby na nim przedstawionej.
Karalne, czyli na podstawie kodeksu karnego nie jest.

Zgadza się, sama dystrybucja filmu jednej osobie nie stanowi przestępstwa na podstawie kodeksu karnego. Jednak warto dodać, że prawo karne to nie jedyne źródło odpowiedzialności w polskim systemie prawnym, a odpowiedzialność cywilna za naruszenie dóbr osobistych może mieć miejsce niezależnie od tego, czy doszło do przestępstwa.
 
anonim cytuj
12-08-2023
W odniesieniu do postawionego pytania oraz uwag przedstawionych w dyskusji, chciałbym dodać kilka uwag z perspektywy prawnika:

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną, nie występuje ona automatycznie z powodu przesłania filmu jednej osobie. Oczywiście, istnieją przepisy kodeksu karnego, które mogą mieć zastosowanie w zależności od treści filmu i okoliczności jego dystrybucji, ale sama dystrybucja jednej osobie, tak jak zostało to zaznaczone, nie jest per se przestępstwem.

Osoba, która dalej rozpowszechnia film w internecie, w większości przypadków ponosi główną odpowiedzialność za ewentualne naruszenie dóbr osobistych. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że osoba, która przesłała filmik, może również zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli miała świadomość potencjalnego naruszenia dóbr osobistych przez osobę trzecią.

W kwestii odpowiedzialności cywilnej, jak już zostało podkreślone, osoba naruszająca dobra osobiste, takie jak wizerunek czy prywatność, może być zmuszona do wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu. Naruszenie może polegać na rozpowszechnianiu filmu, ale również na jego nagrywaniu bez zgody osoby na nim przedstawionej.

Mam nadzieję, że te uwagi pomogą w zrozumieniu kwestii prawnych związanych z tym zagadnieniem.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Kupno domu w trakcie jego legalizacji.
Planuję kupno domu, mam już uzgodnione warunki ze sprzedającym, mam jednak kilka wątpliwości. Sprzedający jest w trakcie procesu legalizacji domu, ponieważ wykonał samowolnie adaptację poddasza i dobudował do bryły domu garaż i taras. Dodatkowo nieruchomość ma prawo pierwokupu przez KOWR. Sprzedający chce również zadatek (nie zaliczkę) w kwocie 50 tysięcy złotych. Czy w tej sytuacji odpowiednie będzie zawarcie umowy przedwstępnej warunkowej, gdzi...
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Dwa lata temu zmarła moja mama , wraz z bratem odrzuciliśmy spadek ze względu na długi mamy. Spadek został odrzucony także przez małoletniego syna mojego brata . Teraz jest czas na mamy siostrę. I tu jest pytanie . Czy jeżeli mama nie miała żadnego majątku ( brak mieszkania , samochodu itp.) to jak to się ma do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Jeżeli mamy dług komorniczy to około 100 tysięcy złotych to do jakiej kwoty odpowiada sp...
Depresja a renta
Czy mam prawo ubiegać się o rentę z powodu czasowej niezdolności do pracy przy depresji? Zostałam zdiagnozowana co prawda po 18 rż, mając 19 lat ale będąc jeszcze w liceum. Aktualnie mam skończone 20, niestety nie mam stażu pracy przez właśnie tę chorobę, na studia też nie poszłam przez depresję. Mam za sobą 3 hospitalizacje plus 6 miesięcy na oddziale dziennym. Pytanie, czy w ogóle mam prawo się ubiegać o to? Jestem pod stałą opieką lekarza p...
Moje pytanie dotyczy pracy w niemczech przez podfirme. Czy mogą wziąść sobie tak o 200 euro za mieszkanie gdy jest ono darmowe?
Witam. Moje pytanie dotyczy pracy w niemczech przez podfirme. Czy mogą wziąść sobie tak o 200 euro za mieszkanie gdy jest ono darmowe? I czy pracodawca może nie przekazać dalej l4 gdy zostało wysłane przez pracownika meilowo? pieniądze za L4 zostają wysłane przez agencje ubezpieczeniową...

Wyszukiwarka