Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ?

Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ? Co jeśli ja wyśle filmik osobie trzeciej a ta rozpowszechni to w internecie ? Też odpowiadam ja jeśli tylko przesłalem go komuś ?
anonim cytuj
30-11-2022
Karalne, czyli na podstawie kodeksu karnego nie jest. Może to być zniesławienie , ponieważ zaprezentowałeś osobie trzeciej pijanego kolegę, czyli w jakiejś ośmieszającej go sytuacji. Jednak pomimo, że gościa "okryłeś złą sławą", to czyniąc to tylko jednej osobie nie dopuściłeś się jeszcze upubliczniania tych treści więc nie zostaniesz ukarany. Zdarzenie jest oparte na prawdzie (Tzn kolega faktycznie był narąbany) a zniesławienie kogoś przed pojedyńczymi osobami nie jest karalne, o ile przeprowadzisz dowó prawdy. Co innego , jeśli pomimo prawdziwości zachowania kolegi upublicznisz te informacje . Np własnie w internecie, tak, że dotrą do szerokiego kręgu osób. Ale tu już będzie problem tej osoby trzeciej, która puści informację dalej. Natomiast zawsze jest możliwość pozwu cywilnego za naruszenie dóbr osobistych
 
anonim cytuj
30-11-2022
To jest dopiero dobra odpowiedź ! Dziękuję !
 
anonim cytuj
30-11-2022
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ? Co jeśli ja wyśle filmik osobie trzeciej a ta rozpowszechni to w internecie ? Też odpowiadam ja jeśli tylko przesłalem go komuś ?


Z analizy postawionego pytania wynika, że chodzi o kwestie odpowiedzialności karnej oraz cywilnej. Wyjaśnienie:

Odpowiedzialność karna:
W polskim prawie odpowiedzialność karna za dystrybucję materiałów z osobami na nich przedstawionymi może być oparta na różnych przepisach, w zależności od konkretnych okoliczności i treści przekazanych materiałów.

Najważniejszy jest jednak fakt, że sama dystrybucja filmu przedstawiającego osobę w negatywnym świetle, nawet jeśli zawarte na nim treści są prawdziwe, nie jest per se przestępstwem. Jeżeli osoba trzecia rozpowszechni ten materiał w internecie, to główna odpowiedzialność spoczywa na niej. Oczywiście, w pewnych okolicznościach można rozważyć współudział, ale w opisanym przypadku, jeśli nie zachodziły żadne inne czynniki, jest to mało prawdopodobne.

Odpowiedzialność cywilna:
Odrębnie od odpowiedzialności karnej, można również mówić o odpowiedzialności cywilnej za naruszenie dóbr osobistych, które obejmuje również wizerunek osoby. Jeśli filmik zostałby rozpowszechniony w sposób naruszający dobra osobiste osoby na nim przedstawionej, ta osoba miałaby prawo do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w drodze postępowania cywilnego.

Podsumowując:

Dystrybucja filmu przedstawiającego osobę w negatywnym świetle jednej osobie trzeciej nie jest w polskim prawie karalna.
Osoba, która rozpowszechnia filmik w internecie, ponosi główną odpowiedzialność za ewentualne naruszenie dóbr osobistych.
Osoba, która nagrała i przekazała filmik, może być pociągnięta do odpowiedzialności cywilnej za naruszenie dóbr osobistych, jeśli filmik narusza dobra osobiste osoby na nim przedstawionej.
Karalne, czyli na podstawie kodeksu karnego nie jest.

Zgadza się, sama dystrybucja filmu jednej osobie nie stanowi przestępstwa na podstawie kodeksu karnego. Jednak warto dodać, że prawo karne to nie jedyne źródło odpowiedzialności w polskim systemie prawnym, a odpowiedzialność cywilna za naruszenie dóbr osobistych może mieć miejsce niezależnie od tego, czy doszło do przestępstwa.
 
anonim cytuj
12-08-2023
W odniesieniu do postawionego pytania oraz uwag przedstawionych w dyskusji, chciałbym dodać kilka uwag z perspektywy prawnika:

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną, nie występuje ona automatycznie z powodu przesłania filmu jednej osobie. Oczywiście, istnieją przepisy kodeksu karnego, które mogą mieć zastosowanie w zależności od treści filmu i okoliczności jego dystrybucji, ale sama dystrybucja jednej osobie, tak jak zostało to zaznaczone, nie jest per se przestępstwem.

Osoba, która dalej rozpowszechnia film w internecie, w większości przypadków ponosi główną odpowiedzialność za ewentualne naruszenie dóbr osobistych. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że osoba, która przesłała filmik, może również zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli miała świadomość potencjalnego naruszenia dóbr osobistych przez osobę trzecią.

W kwestii odpowiedzialności cywilnej, jak już zostało podkreślone, osoba naruszająca dobra osobiste, takie jak wizerunek czy prywatność, może być zmuszona do wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu. Naruszenie może polegać na rozpowszechnianiu filmu, ale również na jego nagrywaniu bez zgody osoby na nim przedstawionej.

Mam nadzieję, że te uwagi pomogą w zrozumieniu kwestii prawnych związanych z tym zagadnieniem.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Kto odpowiada za stan utrzymania drogi/alejki na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych?
Pytam z uwagi na uszkodzenie pojazdu o wystający z ziemi element ogrodzenia, który w wysokiej trawie ,pomiędzy koleinami po ostatnich deszczach nie był widoczny. Zahaczenie podwoziem skutkowało dość poważnymi uszkodzeniami pojazdu. Zarząd działek nie chce wskazać numeru polisy ubezpieczyciela ROD celem naprawy uszkodzenia twierdząc, że winę ponoszę ja bo bez jakichkolwiek ustaleń stwierdza że : bagażnik był załadowany, ja nie dostosowałem prędkoś...
Czy mogę założyć stowarzyszenie, fundację jako sołtys?
Moi drodzy, mam pytanie. Zostałam wybrana sołtysem Postanowiliśmy w ramach sołeckiego funduszu zakupić „coś”, co postawimy na wydzierżawionym przez gminę gruncie. Coś – bo to ma być drewniany domek albo garaż ocieplony. Wyjaśnienie – grunt jest oczywiście u nas na wsi, należy do jednego z mieszkańców. Umowa dzierżawy zostala podpisana między właścicielem tego gruntu a gminą). Podobno – choć nie do końca wierzę w tę teorię – nie możemy kupić teg...
Rozliczenie PIT-u zmarłego
Mój tata zmarł 2 lipca 2022 r Do lipca pobierał emeryturę. Jak wygląda fakt rozliczenia PIT-u. Tzn. od stycznia 2022 do czerwca 2022. Czy prawnie to już niemożliwe? Bardzo proszę o retoryczną poradę. Chodzi o rozliczenie z emerytury, jak co roku robił sam tata. Czy jak człowiek umiera, to co państwo pobrało na podatek, to przepada?...
Spłata OC po zmarłej osobie.
Witam wszystkich. Znalazłem dzisiaj w skrzynce pocztowej pismo z firmy windykacyjnej w sprawie spłaty długu wynikającego z nieopłacenia składki OC przez mojego dziadka który zmarł w 2014 roku. Przez wiele lat nie było żadnego kontaktu w tej sprawie, sprawdziłem więc sobie skrzynkę mailową i ostatni kontakt miał miejsce 5 lat temu w 2017 roku, sprawa stanęła wtedy na tym iż przesłałem akt zgonu dziadka i więcej żadnego kontaktu w tej sprawie nie b...

Wyszukiwarka