Wyjazd z dzieckiem z kraju bez zgody rodzica, z którym nie ma kontaktu

Córka 8lat, od 7lat nie jestem z ojcem dziecka, ojciec nie płaci alimentów, ma nowa rodzinę, nie pisze i nie dzwoni, wcale nie interesuje się dzieckiem.
Złożyłam papiery o podwyższenie alimentów ponieważ teraz to 350zl.
Mam przygotowany pozew o pozbawienie władzy rodzicielskiej, na dniach będzie złożony w sądzie.
Chciałabym z córką wyjechać z kraju, mam możliwość zapewnienia nam pięknej przyszłości i dobrej pracy, ale oferta spadła nagle i wyjazd jest już po świętach. Czy mogę wyjechać z dzieckiem jeśli ma tylko dowód? Z ojcem nie ma kontaktu , nie wiem gdzie go szukać.
Chciałabym by córka zaczęła tam nowy rok szkolny, czy muszę czekać na pozbawienie władzy rodzicielskiej?
anonim cytuj
30-11-2022
Jeżeli z ojcem dziecka nie ma kontaktu (a nie ma ograniczonej i odebranej władzy rodzicielskiej) można złożyć wniosek do sądu o wydanie przez sąd dokumentu, na podstawie którego w biurze paszportowym wyrobisz paszport. Sąd zadecyduje i wyda decyzję o zezwolenie na wyrobienie paszportu bez zgody ojca dziecka. Z tym dokumentem wydanym przez sąd (oczywiście jeżeli sąd się do wniosku przychyli) udaje się Pani do biura paszportowego i składa wniosek o paszport dla dziecka. Oczywiście we wniosku do sądu opisuje Pani sytuację. Ja miałam taką sytuację.
 
anonim cytuj
30-11-2022
Podstawowym dokumentem, który jest potrzebny do podróżowania za granicę z małoletnim, jest paszport. Jeśli córka nie ma jeszcze paszportu, musisz złożyć wniosek w urzędzie paszportowym. Na podstawie art. 15 ustawy o paszportach, wniosek o wydanie paszportu dla osoby nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych, w tym dla małoletniego, składa jeden z rodziców. Jednak zgodnie z tą samą ustawą, zgoda drugiego rodzica jest potrzebna.

W sytuacji, kiedy drugi rodzic nie wyraża zgody na wydanie paszportu dla dziecka lub gdy jest nieosiągalny, zgodnie z art. 15 ust. 4 tej samej ustawy, możliwe jest złożenie wniosku do sądu o zezwolenie na wydanie paszportu bez zgody drugiego rodzica.

Jeśli chodzi o wyjazd za granicę bez zgody drugiego rodzica, jest to możliwe, ale ryzykowne. Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówią, że ojciec, który nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, ma prawo do kontaktów z dzieckiem. Jeśli wyjedziesz z dzieckiem bez zgody ojca, może to być interpretowane jako utrudnianie kontaktów, co może mieć konsekwencje prawne.

Podsumowując, w prawie polskim procedura wyjazdu za granicę z małoletnim wymaga zgody obu rodziców, a jeśli takiej zgody nie ma, wymaga zezwolenia sądu.
 
anonim cytuj
05-08-2023
Czy kiedykolwiek próbowałaś skontaktować się z ojcem dziecka w sprawie wydania zgody na paszport? Jeśli tak, jak zareagował?

Czy podczas rozważania podania wniosku do sądu o pozwolenie na wydanie paszportu bez zgody ojca, zastanawiałaś się nad możliwymi konsekwencjami? Czy sąd mógłby odrzucić taki wniosek, uwzględniając fakt, że ojciec nie utrzymuje kontaktu z dzieckiem?

Czy jesteś świadoma, że niezależnie od tego, czy sąd przyzna zgody na wydanie paszportu dla Twojej córki, ojciec nadal będzie miał prawo do kontaktu z nią, a Ty nie możesz mu tego uniemożliwić?

Jeżeli sąd pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej, czy wiesz, że ojciec nadal będzie mógł odwołać się od tej decyzji?
 
anonim cytuj
05-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozliczenie PIT.
Dzień dobry mam bardzo ważne pytanie odnośnie rozliczenia pit na dzieci. Jestem po rozwodzie 2 lata Ale mieszkamy z byłym mężem i dziećmi w jednym mieszkaniu ponieważ ja nie mam gdzie iść on też. Płaci mi na dzieci alimenty w kwiecie 900zl i tylko tyle,ja gotuje osobno on osobno każdy robi sobie zakupy itp Ja robię wszystkie rachunki itp opłaty w szkołach,ubrania on tylko 900zl nic więcej go nie interesuje Ale chodzi mi o to jak będzie z roz...
Czy jest to możliwe by na L4 rozwiązano ze mną umowę?
Mam pytanie, pracuje w ZK praca już mi tak siadła na psychikę że wzięłam L4 od psychiatry. Od znajomych wiem że dyrektor nie był tym zadowolony, wzywa mnie na rozmowę o zaistniałej sytuacji mam obawy że chce mi wręczyć rozwiązanie umowy lub dyscyplinarkę z jakiegoś tam powodu. Czy jest to możliwe by na L4 rozwiązali ze mną umowę ?...
Dostałam z Sądu rodzinnego zgodę na odrzucenie spadku w imieniu mojej małoletniej córki
Witam. Dostałam z Sądu rodzinnego zgodę na odrzucenie spadku w imieniu mojej małoletniej córki, ale nie jestem pewna co z klauzulą wykonalności, bo Konsul u którego sprawę załatwiam tego wymaga, a ja nic takiego na postanowieniu nie widzę. Czy po jakimś czasie postawienie jest automatycznie prawomocne, czy muszę coś jeszcze załatwić zanim udam się do Konsula?...
przymusowy i bezpłatny urlop
Witam. Chciałabym się poradzić co robić, gdyż pracuje w gastronomi jako osoba sprzatajaca od 5 lat w chwili obecnej na 5/8 etatu na umowę o pracę na czas nieokreślony. Gastronomia jak wiemy stoi więc pracodawca powiedział że mam nie przychodzić do pracy i albo przedstawiam l4 albo idę na bezpłatny urlop. Jako samotna matka nie mogę sobie pozwolić na bezpłatny więc pytanie jakie rozwiązania prawne wchodzą w grę jeśli się na ten urlop nie zgadzam? ...

Wyszukiwarka