Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby?

Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby? Obecnie pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracownik ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy i pracodawca chce go udzielić zaraz po ustaniu świadczenia i wysyła go na badania okresowe przed dniem udzielenia urlopu. Czy jest to obowiązkowe? Czy badania okresowe można wykonać po wykorzystaniu urlopu?
anonim cytuj
25-07-2022
Art. 229. KP § 2 - nie - nie można po wykorzystaniu urlopu - trzeba niezwłocznie po ustaniu przyczyny wystawienia zwolnienia lekarskiego...
 
anonim cytuj
25-07-2022
Art. 229. KP § 2

Zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badania okresowe po ustaniu przyczyny, która stała się podstawą do wystawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność pracownika do pracy, jeżeli pracownik nie przystąpił do pracy z powodu tej niezdolności przez co najmniej 30 dni.

Oznacza to, że:

Jeżeli pracownik był niezdolny do pracy przez co najmniej 30 dni, pracodawca ma obowiązek wysłać go na badania okresowe, zanim ten wróci do pracy.
Powinno się to odbyć niezwłocznie po ustaniu przyczyny wystawienia zwolnienia lekarskiego, co oznacza, że przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego pracownik powinien przejść badania okresowe.
Jeżeli pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego zanim ten przeszedł badania, mógłby naruszyć przepisy Kodeksu pracy.
Podsumowując, w opisanej sytuacji pracodawca postępuje zgodnie z prawem, wysyłając pracownika na badania okresowe przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby. Pracownik powinien przejść badania przed wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeśli nie przeszedłem badań przed urlopem i pracodawca nie upomniał się o to wcześniej? Czy mogę zostać ukarany za to, że wróciłem do pracy po urlopie, nie mając przeprowadzonych badań? Chodzi mi o ewentualne konsekwencje dla pracownika w tej sytuacji. I czy pracodawca ma obowiązek przypomnieć mi o tych badaniach czy to wyłącznie moja odpowiedzialność?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Odwołując się do art. 229 § 2 Kodeksu pracy:

Jeżeli pracownik nie przeszedł badań okresowych przed urlopem wypoczynkowym, mimo że powinien to zrobić, odpowiedzialność w pierwszej kolejności spoczywa na pracodawcy. To pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na takie badania. Jeśli zaniedbał tego obowiązku, to ewentualne konsekwencje prawne mogą dotyczyć pracodawcy, a nie pracownika.

Nie ma przepisu w Kodeksie pracy, który nakładałby na pracownika obowiązek samodzielnego organizowania badań okresowych. Aczkolwiek, pracownik ma obowiązek podporządkować się takim badaniom, jeśli zostanie do nich skierowany.

W świetle powyższego, w sytuacji, gdy pracodawca nie upominał się o przeprowadzenie badań przed udzieleniem urlopu, to pracownik nie ponosi konsekwencji prawnych. Jednak w praktyce warto unikać sytuacji, gdy nie jest się pewnym czy wszystkie formalności zostały dopełnione - dla dobra zarówno pracodawcy, jak i pracownika.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

ucieczka po "ustawce"
Młody człowiek lat 19 został złapany przez policję z kijem bejsbolowym (uciekał po "ustawce"). Osadzono go na dołku. Wcześniej karany. Jakie może mieć zarzuty?...
Śmierć współwłaścicieli nieruchomości a dziedziczenie.
Mam pytanie, mianowicie moi rodzice są współwłaścicielami domu w którym mieszkamy ( jestem ich jedynym dzieckiem i jestem osobą pełnoletnią ). Wszyscy jesteśmy zameldowani od tym adresem. Dom jest współwłasnością rodziców. Proszę mi powiedzieć, co w przypadku ich śmierci? Czy po ich śmierci niejako z automatu odziedziczę dom, czy należy to w jakiś sposób załatwić prawnie za ich życie, aby potem nie było kłopotów? Jeśli załatwić za ich życia, to j...
Spadek
Witam. Dostałam 5/8 mieszkania po babci w spadku. 1/8 już wcześniej była moja(po dziadku) 1/8 jest ciotki, 1/8 wujka. Jeśli wujek wystąpi o zniesienie współwłasności i spłatę to jakie są szanse bym spłaciła wujka w ratach? Będę remontować to mieszkanie, chce tam mieszkać....
Zakup nieruchomości z wynajmującymi.
Zastanawiamy się nad zakupem mieszkania od osoby prywatnej. Niestety jest ono aktualnie wynajmowane przez rodzinę z dziećmi. Umowa najmu bezterminowa. Sprzedający oraz wynajmujący zapewniają, że w chwili sprzedaży mieszkania zostanie rozpoczęty okres wypowiedzenia, który oni sobie w umowie ustalili na miesiąc. Wiem, że sprzedaż mieszkania nie powoduje wypowiedzenia umowy, ale oni tak są między sobą dogadani. Wynajmujący twierdzą, że bez problemu ...

Wyszukiwarka