Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby?

Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby? Obecnie pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracownik ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy i pracodawca chce go udzielić zaraz po ustaniu świadczenia i wysyła go na badania okresowe przed dniem udzielenia urlopu. Czy jest to obowiązkowe? Czy badania okresowe można wykonać po wykorzystaniu urlopu?
anonim cytuj
25-07-2022
Art. 229. KP § 2 - nie - nie można po wykorzystaniu urlopu - trzeba niezwłocznie po ustaniu przyczyny wystawienia zwolnienia lekarskiego...
 
anonim cytuj
25-07-2022
Art. 229. KP § 2

Zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badania okresowe po ustaniu przyczyny, która stała się podstawą do wystawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność pracownika do pracy, jeżeli pracownik nie przystąpił do pracy z powodu tej niezdolności przez co najmniej 30 dni.

Oznacza to, że:

Jeżeli pracownik był niezdolny do pracy przez co najmniej 30 dni, pracodawca ma obowiązek wysłać go na badania okresowe, zanim ten wróci do pracy.
Powinno się to odbyć niezwłocznie po ustaniu przyczyny wystawienia zwolnienia lekarskiego, co oznacza, że przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego pracownik powinien przejść badania okresowe.
Jeżeli pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego zanim ten przeszedł badania, mógłby naruszyć przepisy Kodeksu pracy.
Podsumowując, w opisanej sytuacji pracodawca postępuje zgodnie z prawem, wysyłając pracownika na badania okresowe przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby. Pracownik powinien przejść badania przed wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeśli nie przeszedłem badań przed urlopem i pracodawca nie upomniał się o to wcześniej? Czy mogę zostać ukarany za to, że wróciłem do pracy po urlopie, nie mając przeprowadzonych badań? Chodzi mi o ewentualne konsekwencje dla pracownika w tej sytuacji. I czy pracodawca ma obowiązek przypomnieć mi o tych badaniach czy to wyłącznie moja odpowiedzialność?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Odwołując się do art. 229 § 2 Kodeksu pracy:

Jeżeli pracownik nie przeszedł badań okresowych przed urlopem wypoczynkowym, mimo że powinien to zrobić, odpowiedzialność w pierwszej kolejności spoczywa na pracodawcy. To pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na takie badania. Jeśli zaniedbał tego obowiązku, to ewentualne konsekwencje prawne mogą dotyczyć pracodawcy, a nie pracownika.

Nie ma przepisu w Kodeksie pracy, który nakładałby na pracownika obowiązek samodzielnego organizowania badań okresowych. Aczkolwiek, pracownik ma obowiązek podporządkować się takim badaniom, jeśli zostanie do nich skierowany.

W świetle powyższego, w sytuacji, gdy pracodawca nie upominał się o przeprowadzenie badań przed udzieleniem urlopu, to pracownik nie ponosi konsekwencji prawnych. Jednak w praktyce warto unikać sytuacji, gdy nie jest się pewnym czy wszystkie formalności zostały dopełnione - dla dobra zarówno pracodawcy, jak i pracownika.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Dziedziczenie mieszkania.
Czy jeżeli ktoś w testamencie otrzymuje mieszkanie to jest to równoznaczne z otrzymaniem mieszkania z całym jego wyposażeniem, zawartością, zwierzętami zmarłej osoby?...
Wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu maloletniego
Dzień dobry, Mam problem . Dowiedziałam się , że jestem spadkobiercą po bratanku dziadka. Człowieka na oczy nie widzialam, nie wiedziałam o istnieniu do momentu otrzymania pisma z sądu. W sądzie toczy się rozprawa o nabycie spadku przez gminę , na której zmarły zostawił stary domek i działeczkę. Od momentu jego śmierci rosną zaleglosci podatkowe.Rodzina mieszkająca tam odrzuciła spadek, to mnie zaniepokoiło i też odrzuciłam. Teraz mam problem ...
Koszty zastępstwa procesowego.
Czy jeśli w sprawie cywilnej sama się reprezentuję (nie mam pełnomocnika) to Sąd przyzna mi koszty zastępstwa procesowego? Oczywiście zakładając że "wygram" sprawę. Musiałam poświęcić mnóstwo czasu na przestudiowanie prawa w tym zakresie, doszkolenie się. Czy jest jakiś sposób aby sąd jednak koszty zastępstwa procesowego mi zasądził?...
Unikanie komornika.
Sytuacja wygląda następująco: Była sprawa w Sądzie o podwyższenie alimentów na dziecko, zostały podwyższone z nakazem wyrównania od dnia złożenia pozwu-wyrok zaoczny, ponieważ pozwany nie odbierał pism sądowych mimo dostarczenia pozwu przez komornika. Ojciec dziecka nie wyrównał i od marca 2023r. przelał jedynie 700 zł w kwietniu na poczet alimentów. Pod koniec kwietnia złożyłam sprawę do komornika. Okazało się ze konto jest zajęte przez dwóc...

Wyszukiwarka