Zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badania okresowe po ustaniu przyczyny, która stała się podstawą do wystawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność pracownika do pracy, jeżeli pracownik nie przystąpił do pracy z powodu tej niezdolności przez co najmniej 30 dni.
Oznacza to, że:
Jeżeli pracownik był niezdolny do pracy przez co najmniej 30 dni, pracodawca ma obowiązek wysłać go na badania okresowe, zanim ten wróci do pracy.
Powinno się to odbyć niezwłocznie po ustaniu przyczyny wystawienia zwolnienia lekarskiego, co oznacza, że przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego pracownik powinien przejść badania okresowe.
Jeżeli pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego zanim ten przeszedł badania, mógłby naruszyć przepisy Kodeksu pracy.
Podsumowując, w opisanej sytuacji pracodawca postępuje zgodnie z prawem, wysyłając pracownika na badania okresowe przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby. Pracownik powinien przejść badania przed wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego.