Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby?

Czy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badanie okresowe po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby? Obecnie pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracownik ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy i pracodawca chce go udzielić zaraz po ustaniu świadczenia i wysyła go na badania okresowe przed dniem udzielenia urlopu. Czy jest to obowiązkowe? Czy badania okresowe można wykonać po wykorzystaniu urlopu?
anonim cytuj
25-07-2022
Art. 229. KP § 2 - nie - nie można po wykorzystaniu urlopu - trzeba niezwłocznie po ustaniu przyczyny wystawienia zwolnienia lekarskiego...
 
anonim cytuj
25-07-2022
Art. 229. KP § 2

Zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na badania okresowe po ustaniu przyczyny, która stała się podstawą do wystawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność pracownika do pracy, jeżeli pracownik nie przystąpił do pracy z powodu tej niezdolności przez co najmniej 30 dni.

Oznacza to, że:

Jeżeli pracownik był niezdolny do pracy przez co najmniej 30 dni, pracodawca ma obowiązek wysłać go na badania okresowe, zanim ten wróci do pracy.
Powinno się to odbyć niezwłocznie po ustaniu przyczyny wystawienia zwolnienia lekarskiego, co oznacza, że przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego pracownik powinien przejść badania okresowe.
Jeżeli pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego zanim ten przeszedł badania, mógłby naruszyć przepisy Kodeksu pracy.
Podsumowując, w opisanej sytuacji pracodawca postępuje zgodnie z prawem, wysyłając pracownika na badania okresowe przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego po dłuższej nieobecności w pracy z powodu choroby. Pracownik powinien przejść badania przed wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeśli nie przeszedłem badań przed urlopem i pracodawca nie upomniał się o to wcześniej? Czy mogę zostać ukarany za to, że wróciłem do pracy po urlopie, nie mając przeprowadzonych badań? Chodzi mi o ewentualne konsekwencje dla pracownika w tej sytuacji. I czy pracodawca ma obowiązek przypomnieć mi o tych badaniach czy to wyłącznie moja odpowiedzialność?
 
anonim cytuj
12-08-2023
Odwołując się do art. 229 § 2 Kodeksu pracy:

Jeżeli pracownik nie przeszedł badań okresowych przed urlopem wypoczynkowym, mimo że powinien to zrobić, odpowiedzialność w pierwszej kolejności spoczywa na pracodawcy. To pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na takie badania. Jeśli zaniedbał tego obowiązku, to ewentualne konsekwencje prawne mogą dotyczyć pracodawcy, a nie pracownika.

Nie ma przepisu w Kodeksie pracy, który nakładałby na pracownika obowiązek samodzielnego organizowania badań okresowych. Aczkolwiek, pracownik ma obowiązek podporządkować się takim badaniom, jeśli zostanie do nich skierowany.

W świetle powyższego, w sytuacji, gdy pracodawca nie upominał się o przeprowadzenie badań przed udzieleniem urlopu, to pracownik nie ponosi konsekwencji prawnych. Jednak w praktyce warto unikać sytuacji, gdy nie jest się pewnym czy wszystkie formalności zostały dopełnione - dla dobra zarówno pracodawcy, jak i pracownika.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Mandat za brak biletu.
Parkowałam pod marketem i kupiłam bilet parkingowy ale nie zauważyłam że zamiast SH wbijam SG. Reszta numeru rejestracyjnego się zgadza. No i oczywiście dostałam MANDAT za brak biletu. Sprawdziłam na stronie UFG samochód o mojej rejestracji ale z literką G zamiast H nie istnieje w rejestrze. Czy Waszym zdaniem mogę się skutecznie odwołać od tego MANDATU....
Czy radca prawny sporządzając pozew do sądu powinien udostepnic go osobie, którą reprezentuje?
Witam. Proszę o pomoc... Czy radca prawny sporządzając pozew do sądu powinien udostepnic go osobie, którą reprezentuje przed złożeniem dokumentu w sądzie czy nie ma takiego obowiązku z powodu ochrony praw autorskich?...
Egzekucja komornicza.
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie spraw egzekucyjnych. Otrzymałam pismo od komornika o podstawienie pojazdu pod kancelarię, celem zajęcia mienia. Czy komornik moze żądać ruchomości, która prawie 20krotnie przekracza wysokosc długu? Dług opiewa na 1500 zł już z opłatami komorniczymi, wartość auta to ponad 25000. Dodatkowo, auto ma dwóch właścicieli, a postępowanie tyczy się tylko jednego z nich. Nie jest to małżeństwo. Jak rozwiązać tą sprawę? Ko...
Zmiana nazwiska.
Czy jest jakiś powód pierdoła żeby zmienić nazwisko? „ przynoszę wstyd rodzinie”, chciałbym zacząć prace i odciąć się od rodziny jak i oni ode mnie, zacząć życie bez niej. Ja ich nie lubię a oni mnie. Jaki powód może być do zmiany i na jakie? Panieńskie matki może być?...

Wyszukiwarka