Mam pytanie mam firmę i wykonuję pracę dla innej firmy w której jest zawarta umowa że jeżeli któryś z moich pracowników zostanie przyłapany pod wpływem alkoholu to firma dostaje mandat w wysokości 2000 czy tym mandatem w takiej kwocie mogę obciążyć pracownika i jak taki mandat powinien wyglądać?
Odwołując się do polskiego Kodeksu pracy, warto wskazać na kilka istotnych przepisów:
Po pierwsze, zgodnie z art. 114 §1 Kodeksu pracy, pracownik odpowiada za szkodę wyrządzoną pracodawcy podczas wykonywania obowiązków służbowych tylko wtedy, gdy szkoda ta powstała z jego winy. Zatem jeśli Twoja firma poniosła straty z powodu zachowania pracownika (w tym przypadku spożycia alkoholu), można rozważyć przeniesienie odpowiedzialności na pracownika, ale tylko w przypadku udowodnienia jego winy.
Po drugie, zgodnie z art. 115 Kodeksu pracy, jeśli pracownik wyrządził pracodawcy szkodę umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa, jego odpowiedzialność jest nieograniczona. Jeśli jednak nie można zarzucić pracownikowi rażącego niedbalstwa lub działania umyślnego, to odpowiedzialność pracownika jest ograniczona do jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Po trzecie, przed obciążeniem pracownika jakimkolwiek kosztem związanym z wyrządzoną szkodą, pracodawca powinien udokumentować i udowodnić, że pracownik działał z winy, a także okoliczności w jakich doszło do wyrządzenia szkody. Ważne jest również poinformowanie pracownika o zamiarze obciążenia go kosztem i dać mu możliwość przedstawienia własnego stanowiska w tej sprawie.
coli
Nie możesz wystawić takiego mandatu na pracownika przy umowie o prace
max wysokość to wynagrodzenie jednej dniówki
Ten komentarz ma częściowo rację. Jak już wspomniano, odpowiedzialność pracownika za wyrządzoną szkodę jest ograniczona w przypadku, gdy nie działał on umyślnie ani z rażącym niedbalstwem. Jednak maksymalna kwota, jaką można od niego ściągnąć, to równowartość jego jednomiesięcznego wynagrodzenia, a nie jednej dniówki.
Podsumowując, możliwość obciążenia pracownika kosztem mandatu zależy od konkretnej sytuacji i okoliczności oraz od tego, czy pracodawca może udowodnić winę pracownika. W każdym przypadku zaleca się konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, aby dokładnie przeanalizować okoliczności i zapewnić, że postępowanie jest zgodne z prawem.