Firma dostaje mandat 2000 zł. czy mogę tym mandatem obciążyć pracownika??

Mam pytanie mam firmę i wykonuję pracę dla innej firmy w której jest zawarta umowa że jeżeli któryś z moich pracowników zostanie przyłapany pod wpływem alkoholu to firma dostaje mandat w wysokości 2000 czy tym mandatem w takiej kwocie mogę obciążyć pracownika i jak taki mandat powinien wyglądać?
anonim cytuj
29-11-2022
coli

Nie możesz wystawić takiego mandatu na pracownika przy umowie o prace
max wysokość to wynagrodzenie jednej dniówki
 
anonim cytuj
30-11-2022
Mam pytanie mam firmę i wykonuję pracę dla innej firmy w której jest zawarta umowa że jeżeli któryś z moich pracowników zostanie przyłapany pod wpływem alkoholu to firma dostaje mandat w wysokości 2000 czy tym mandatem w takiej kwocie mogę obciążyć pracownika i jak taki mandat powinien wyglądać?


Odwołując się do polskiego Kodeksu pracy, warto wskazać na kilka istotnych przepisów:

Po pierwsze, zgodnie z art. 114 §1 Kodeksu pracy, pracownik odpowiada za szkodę wyrządzoną pracodawcy podczas wykonywania obowiązków służbowych tylko wtedy, gdy szkoda ta powstała z jego winy. Zatem jeśli Twoja firma poniosła straty z powodu zachowania pracownika (w tym przypadku spożycia alkoholu), można rozważyć przeniesienie odpowiedzialności na pracownika, ale tylko w przypadku udowodnienia jego winy.

Po drugie, zgodnie z art. 115 Kodeksu pracy, jeśli pracownik wyrządził pracodawcy szkodę umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa, jego odpowiedzialność jest nieograniczona. Jeśli jednak nie można zarzucić pracownikowi rażącego niedbalstwa lub działania umyślnego, to odpowiedzialność pracownika jest ograniczona do jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Po trzecie, przed obciążeniem pracownika jakimkolwiek kosztem związanym z wyrządzoną szkodą, pracodawca powinien udokumentować i udowodnić, że pracownik działał z winy, a także okoliczności w jakich doszło do wyrządzenia szkody. Ważne jest również poinformowanie pracownika o zamiarze obciążenia go kosztem i dać mu możliwość przedstawienia własnego stanowiska w tej sprawie.

coli

Nie możesz wystawić takiego mandatu na pracownika przy umowie o prace

max wysokość to wynagrodzenie jednej dniówki


Ten komentarz ma częściowo rację. Jak już wspomniano, odpowiedzialność pracownika za wyrządzoną szkodę jest ograniczona w przypadku, gdy nie działał on umyślnie ani z rażącym niedbalstwem. Jednak maksymalna kwota, jaką można od niego ściągnąć, to równowartość jego jednomiesięcznego wynagrodzenia, a nie jednej dniówki.

Podsumowując, możliwość obciążenia pracownika kosztem mandatu zależy od konkretnej sytuacji i okoliczności oraz od tego, czy pracodawca może udowodnić winę pracownika. W każdym przypadku zaleca się konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, aby dokładnie przeanalizować okoliczności i zapewnić, że postępowanie jest zgodne z prawem.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Służebność gruntowa.
Witam! Proszę o pomoc. Jestem właścicielem nieruchomości była to darowizna od mamy. Podzieliliśmy dużą działkę na 3 mniejsze. Musze dojechać do swojej działki nr 2 przez działkę nr 1. Do swojej działki mam ustaloną nieodpłatnie i na czas nieokreślony objętych Księgą Wieczystą służebność gruntową polegającą na prawie przechodu i przejazdu przez działkę nr 1 pasem szerokości 4m. Jak wygląda to w perspektywie czasu i prawa jeśli w przyszłości dzia...
Od kiedy należą się alimenty.
Dostałam wyrok zasądzający alimenty w kwocie 1200 złotych płatnych z góry do dnia 10 każdego miesiąca. Z rygorem natychmiastowej wykonalności. Są one od dnia złożenia wniosku czyli 28 sierpnia 2023 roku. Czy za sierpień liczy się cała kwota 1200 złotych czy nie?...
64kw
art.64 kw jest uchylony, stan z dzisiaj lexlege. co za amator tym zatrzadza? do roboty geku... Kodeks wykroczeń Stan prawny aktualny na dzień: 12.02.2024 Dz.U.2023.0.2119 t.j. - Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń link: https://lexlege.pl/szukaj/wszystko/%2520Art.%252064.%2520kodeks%2520wykroczen/#kodeks-wykroczen/...
Czy muszę płacić/utrzymywać ojca?
Witam. Czy muszę płacić/utrzymywać ojca? Moi rodzice rozwiedli się ok. 15 lat temu przez rok ojciec opłacał alimenty na mnie i na rodzeństwo. Potem zaprzestał alimenty były pobierane z funduszu przez mamę. W między czasie pracował trochę tu trochę tam, też za granicą i nie powiem gdy wracał robił prezenty. Mama alimentów od niego nie odbierała były wysłane pocztą na adres, ale mama ich nie odbierała bo czasem je wysłał potem parę miesięcy nic. W...

Wyszukiwarka