ZUS chcę mnie wysłać na emeryturę

Przebywam na rencie inwalidzkiej. Jednocześnie pracuję na umowę o pracę.
Za miesiąc osiągnę wiek emerytalny. ZUS chce mnie wysłać z automatu na emeryturę twierdząc ze takie są przepisy (renta do osiagnięcia wieku emerytalnego).
Ja chciałabym jeszcze popracować, oczywiście bez renty. Jakie kroki muszę podjąć?
anonim cytuj
26-11-2020
Żadne. Możesz cały czas pracować. Nie musisz się zwalniać, przy przechodzenie na emeryturę po Rencie, z urzędu, nie ma wymogu rozwiązania stosunku pracy.
 
anonim cytuj
26-11-2020
Wiem tylko ja nie chcę przechodzic na emeryturę a w Zus mi powiedziano ze muszę
 
anonim cytuj
26-11-2020
Tak wygląda nasza ustawa.
Mozesz tez tylko bardzo szybko złożyć wniosek o zawieszenie renty. Wtedy ZUS nie przyzna emerytury z urzędu. Będzie czekał na twój wniosek.
Oczywiście jeśli zawiesisz rentę od tego miesiąca to nie będziesz już jej otrzymywać. A jeśli dostałaś ją za ten miesiąc będziesz musiała ją zwrócić.

Jeszcze jedno pytanie - kiedy dokładnie osiagasz wiek emerytalny?
 
anonim cytuj
26-11-2020
22 grudnia.
 
anonim cytuj
26-11-2020
Więc tak. 1 grudnia składasz wniosek o zawieszenie renty. Jeśli pieniądze wpłyną na konto - nie ruszaj ich - bank Sam zrobi zwrot.
Emerytura nie będzie przyznana.
 
anonim cytuj
26-11-2020
Wniosek o zawieszenie renty od grudnia zlozylam 23 listopada
 
anonim cytuj
26-11-2020
I to też jest ok. Emerytura z urzędu nie powinna zostać przyznana. Teraz w dogodnym dla siebie czasie możesz złożyć wniosek o emeryturę.
 
anonim cytuj
26-11-2020
Dziękuję bardzo.
 
anonim cytuj
26-11-2020
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym w Polsce, osiągnięcie wieku emerytalnego nie obliguje automatycznie do przejścia na emeryturę, ani do rezygnacji z pracy zawodowej. Jeżeli osoba przebywa na rencie inwalidzkiej i osiąga wiek emerytalny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) faktycznie może zainicjować procedurę zmiany świadczenia z renty na emeryturę, jednakże nie jest to równoznaczne z koniecznością zaprzestania pracy.

Aby uniknąć automatycznego przyznania emerytury, zgodnie z art. 103 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, można złożyć wniosek o zawieszenie wypłaty renty. Taka decyzja powoduje, że ZUS nie przekształci renty inwalidzkiej w emeryturę bez zgody osoby uprawnionej.

W sytuacji przedstawionej w dyskusji, wniosek o zawieszenie renty został złożony prawidłowo, przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W takim przypadku, zgodnie z informacjami podanymi w postach, ZUS nie powinien przyznać emerytury z urzędu. Jeśli pieniądze od ZUS wpłyną na konto po złożeniu wniosku o zawieszenie renty, należy je zwrócić, co zazwyczaj jest realizowane przez bank na podstawie odpowiednich dyspozycji zwrotu nadpłaty.

Osoba zainteresowana może kontynuować pracę na umowie o pracę i w dowolnym dla siebie momencie, kiedy uzna to za stosowne, złożyć wniosek o emeryturę. Przejście na emeryturę jest decyzją indywidualną i nie musi być powiązane z zakończeniem aktywności zawodowej.
 
anonim cytuj
07-11-2023

Sugerowane Tematy

Dowód elektroniczny
Czy dowód elektroniczny nie ma mocy prawnej? Odmówiono mi rejestracji karty GSM ...
Czy komornik musi powiadomić o egzekucji ?
Witam, mam pytanie, czy komornik mógł mi zająć konto w banku przed przysłaniem oficjalnego listu do domu? Zajęcie miałem 2 tygodnie temu, dziś list do mnie dotarł, kontaktowałem się z nim dzięki informacji z banku, bo nie wiedziałem co się dzieje. Po rozmowie telefonicznej zapłaciłem część i rachunek został zwolniony, ale to było dwa tygodnie temu. Nasuwa mi się pytanie czy komornik tutaj postąpił zgodnie z przepisami?...
Umowa o pracę a wyrok pozbawienia wolności.
Witam, co się dzieje w momencie gdy pracownik pracujący w oparciu o umowę o prace trafia do więzienia? Załóżmy, że to wynik wypadku którego pracownik jest sprawca. Domyślam się, że jest to nieusprawiedliwiona nieobecność i zostaje zwolniony. Czy wzięcie bezpłatnego urlopu zanim nastąpi osadzenie spowoduje, że po wyjściu z puszki będzie mógł kontynuować prace? Czy bezpłatny urlop można w każdej chwili wycofać gdyby na przykład okazało się ze prac...
Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Jak się można odwołać do wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej? Merytorycznie i technicznie. Kiedy we wniosku nie ma podanych żadnego uzasadnienia, ani żadnego świadka powołanego. Przebywam z dzieckiem prawie tyle co opieka naprzemienna. Aktualnie piszę drugie pismo, aby wnieść o opiekę naprzemienną i znieść alimenty (których nie płacę, w uzasadnieniu podaje powody i dlaczego tego nie robiłem i jak łoże na utrzymanie dziecka). Słuchając ...

Wyszukiwarka