Zalaliśmy sąsiada. My uważamy ze sąsiad zwyczajnie chce nas naciągnąć, Jak taka sytuacja wygląda od strony prawnej?

Witajcie
Zalalismy sasiadow
Moj maz zajmujacy sie na codzien budowlanka zobowiazal sie do naprawy szkod
Mieszkanie to bylo zalane juz 4 lata wczesniej i patrzac na jego stan po tamtym zalaniu nie bylo remontu gdyz zalanie bylo z winy wlasciciela
Okazało się ze własciciel wymaga od nas jeszcze wymiany podłogi w pokoju i drzwi które rzekomo zostały uszkodzone w wyniku naszego zalania
My uważamy ze sąsiad zwyczajnie chce nas naciągnąć
Jak taka sytuacja wygląda od strony prawnej?
Co nam grozi jeżeli odmówimy remontu
anonim cytuj
29-11-2022

Witam,

Zgadzam się, że sytuacja jest złożona i zrozumienie jej aspektów prawnych jest istotne.

Po pierwsze, zasada jest taka, że osoba, która spowodowała szkodę, jest zobowiązana do jej naprawienia. Jest to zgodne z art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że "kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia".

Po drugie, istotne jest ustalenie, czy rzeczywiście jesteście odpowiedzialni za szkody powstałe w wyniku zalania. To znaczy, czy szkody powstały bezpośrednio w wyniku waszych działań, czy mogły wynikać z innych przyczyn.

Po trzecie, jeśli istnieją wątpliwości co do zakresu szkody, możecie poprosić o ekspertyzę niezależnego rzeczoznawcy, który oceni stan mieszkania i ustali, które uszkodzenia są bezpośrednio związane z zalaniem. Jeśli sąsiad nie zgodzi się na tę ekspertyzę, może to być argument na waszą korzyść w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Po czwarte, jeśli odmówicie naprawienia szkody, sąsiad może złożyć przeciwko wam pozew cywilny o odszkodowanie. Jeśli sąd uzna, że jesteście odpowiedzialni za szkodę, może nakazać wam zapłatę odszkodowania.

Na koniec, radzę skonsultować się z własnym ubezpieczycielem. Jeśli macie polisę ubezpieczenia domu, może ona obejmować takie sytuacje.

Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Dziękuję za tak szczegółową odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy możemy zignorować roszczenia sąsiada, jeśli uważamy, że szkoda nie wynika z naszych działań? Czy są jakieś konsekwencje, jeśli po prostu nie zareagujemy na jego roszczenia? A co jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie rzeczoznawcy, ale sąsiad nie zgodzi się na przeprowadzenie ekspertyzy?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Witam ponownie,

Po pierwsze, ignorowanie roszczeń sąsiada nie jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem. Jeżeli sąsiad zdecyduje się na drogę sądową, moglibyście zostać zaskoczeni pozwem i mogłoby to wpłynąć na waszą sytuację procesową.

Po drugie, jeżeli sąsiad nie zgodziłby się na przeprowadzenie ekspertyzy, to moglibyście podnieść ten fakt jako argument na waszą korzyść w ewentualnym postępowaniu sądowym. Jednakże warto mieć na uwadze, że to ostatecznie sąd decyduje, czy i jaka ekspertyza jest potrzebna do wyjaśnienia sprawy.

Po trzecie, w sytuacji, gdy uważacie, że roszczenia sąsiada są bezzasadne, możecie oczywiście podjąć decyzję o niewykonywaniu żądanych prac remontowych. Należy jednak być przygotowanym na ewentualne postępowanie sądowe i odpowiednie uzasadnienie swojej decyzji.

Pamiętajcie jednak, że decyzja o zignorowaniu roszczeń sąsiada powinna być podjęta po pełnym zrozumieniu wszystkich potencjalnych konsekwencji prawnych. Każda sytuacja jest unikalna, a moja odpowiedź jest ogólną poradą i może nie uwzględniać wszystkich okoliczności waszego konkretnego przypadku.

Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Kiedy spółka Z.o.o ogłasza upadłość?
This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.

Short but very accurate information… Appreciate
your sharing this one. A must read article! Jak przebiega upadłość spółki?
 
anonim cytuj
22-08-2023

Sugerowane Tematy

zażalenie na postanowienie sądu o dozór
Dzień dobry. Narzeczony miał sprawę o dozór elektroniczny, niestety sąd odmówił. Będzie pisał zażalenie na postanowienie. mam takie pytanie czy można odrazu napisac do sądu , czy najpierw trzeba napisać o odpis uzasadnienia i poczekac,pozdrawiam...
Co zrobić gdy ojciec dziecka nie płaci alimentów?
Co w sytuacji, gdy ojciec dziecka zwolnił się z pracy żeby nie płacić alimentów? Dziecko niepełnosprawne. Przez ostatnie 3 lata jak wyszedł z wiezienia płacił terminowo, teraz poznał nową kobietę i powiedział, ze płacić nie będzie bo układa sobie życie na nowo. Chce się zrzec ojcostwa (nie wiem czy tak można bo jest biologicznym ojcem), żeby nie mieć nic wspólnego z dzieckiem i być zwolnionym z alimentów. Jego rodzice bronili go gdy ten bił dzie...
Uporczywi sąsiedzi.
Witam. Posiadam domek letniskowy ze stawem. Wszystko jest ogrodzone, ale uporczywi sąsiedzi nie rozumieją tego, że jest to teren prywatny i nie wolno im wchodzić na swoje widzi mi się. Wchodzą do stawu, kąpią się, pani z psem też nie odpuściła sobie okazji, rozwalili całą dekoracje na stawie: włókninę, rośliny, kamienie. To nie były tanie rzeczy. Również pod domkiem urządzają sobie imprezy podczas mojej nieobecności i zostawiają po sobie po pros...
Umowa zawarta przez telefon.
Dzisiaj dzwonił do mnie jeden facet z kursów nauki języków obcych i po rozmowie dostałem smsa z gratulacjami i że kurier będzie w ciągu 2 dni roboczych u mnie( niestety mają mój adres) i opłata za pobraniem będzie 397 złotych. Jak się z tego wyplątać ??Czy taka umowa jest wiążąca ????...

Wyszukiwarka