Zalaliśmy sąsiada. My uważamy ze sąsiad zwyczajnie chce nas naciągnąć, Jak taka sytuacja wygląda od strony prawnej?

Witajcie
Zalalismy sasiadow
Moj maz zajmujacy sie na codzien budowlanka zobowiazal sie do naprawy szkod
Mieszkanie to bylo zalane juz 4 lata wczesniej i patrzac na jego stan po tamtym zalaniu nie bylo remontu gdyz zalanie bylo z winy wlasciciela
Okazało się ze własciciel wymaga od nas jeszcze wymiany podłogi w pokoju i drzwi które rzekomo zostały uszkodzone w wyniku naszego zalania
My uważamy ze sąsiad zwyczajnie chce nas naciągnąć
Jak taka sytuacja wygląda od strony prawnej?
Co nam grozi jeżeli odmówimy remontu
anonim cytuj
29-11-2022

Witam,

Zgadzam się, że sytuacja jest złożona i zrozumienie jej aspektów prawnych jest istotne.

Po pierwsze, zasada jest taka, że osoba, która spowodowała szkodę, jest zobowiązana do jej naprawienia. Jest to zgodne z art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że "kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia".

Po drugie, istotne jest ustalenie, czy rzeczywiście jesteście odpowiedzialni za szkody powstałe w wyniku zalania. To znaczy, czy szkody powstały bezpośrednio w wyniku waszych działań, czy mogły wynikać z innych przyczyn.

Po trzecie, jeśli istnieją wątpliwości co do zakresu szkody, możecie poprosić o ekspertyzę niezależnego rzeczoznawcy, który oceni stan mieszkania i ustali, które uszkodzenia są bezpośrednio związane z zalaniem. Jeśli sąsiad nie zgodzi się na tę ekspertyzę, może to być argument na waszą korzyść w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Po czwarte, jeśli odmówicie naprawienia szkody, sąsiad może złożyć przeciwko wam pozew cywilny o odszkodowanie. Jeśli sąd uzna, że jesteście odpowiedzialni za szkodę, może nakazać wam zapłatę odszkodowania.

Na koniec, radzę skonsultować się z własnym ubezpieczycielem. Jeśli macie polisę ubezpieczenia domu, może ona obejmować takie sytuacje.

Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Dziękuję za tak szczegółową odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy możemy zignorować roszczenia sąsiada, jeśli uważamy, że szkoda nie wynika z naszych działań? Czy są jakieś konsekwencje, jeśli po prostu nie zareagujemy na jego roszczenia? A co jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie rzeczoznawcy, ale sąsiad nie zgodzi się na przeprowadzenie ekspertyzy?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Witam ponownie,

Po pierwsze, ignorowanie roszczeń sąsiada nie jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem. Jeżeli sąsiad zdecyduje się na drogę sądową, moglibyście zostać zaskoczeni pozwem i mogłoby to wpłynąć na waszą sytuację procesową.

Po drugie, jeżeli sąsiad nie zgodziłby się na przeprowadzenie ekspertyzy, to moglibyście podnieść ten fakt jako argument na waszą korzyść w ewentualnym postępowaniu sądowym. Jednakże warto mieć na uwadze, że to ostatecznie sąd decyduje, czy i jaka ekspertyza jest potrzebna do wyjaśnienia sprawy.

Po trzecie, w sytuacji, gdy uważacie, że roszczenia sąsiada są bezzasadne, możecie oczywiście podjąć decyzję o niewykonywaniu żądanych prac remontowych. Należy jednak być przygotowanym na ewentualne postępowanie sądowe i odpowiednie uzasadnienie swojej decyzji.

Pamiętajcie jednak, że decyzja o zignorowaniu roszczeń sąsiada powinna być podjęta po pełnym zrozumieniu wszystkich potencjalnych konsekwencji prawnych. Każda sytuacja jest unikalna, a moja odpowiedź jest ogólną poradą i może nie uwzględniać wszystkich okoliczności waszego konkretnego przypadku.

Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Kiedy spółka Z.o.o ogłasza upadłość?
This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.

Short but very accurate information… Appreciate
your sharing this one. A must read article! Jak przebiega upadłość spółki?
 
anonim cytuj
22-08-2023

Sugerowane Tematy

Kupno mieszkania na kredyt.
Witam, zamierzam wziąć kredyt na kupno mieszkania. Kredyt biorę z współkredytobiorcą czyli z moim ojcem, dlatego że sam bym nie dostał kredytu itd. i tutaj pojawia się pytanie współkredytobiorcy = współwłaściciele nieruchomości? Chciałbym aby mieszkanie "należało" do mnie oraz do drugiej osoby niezwiązanej z kredytem, czyli mojej dziewczynie? Jest to możliwe?...
L4 po ustaniu zatrudnienia
Dzień dobry, mam pytanie 02.10 ustało zatrudnienie u pracodawcy (umowa na zastępstwo). 04.10 zostało mi wystawione zwolnienie l4 na okres 2 tygodni. Mam pytanie bo gdzieś wyczytałam. Czy po ustaniu zatrudnienia żeby l4 było wypłacone musi trwać min. 30 dni? Czyli gdyby lekarz nie przedłużył l4 to nie dostane pieniędzy za te 2 tygodnie?...
Potrzebuję wyjść ze współwłasności mieszkania. Ustawowe dziedziczenie, na połowę z bratem.
Witam, potrzebuję wyjść ze współwłasności mieszkania. Ustawowe dziedziczenie, na połowę z bratem. Żadnej nici porozumienia i możliwości dogadania się. Brat mieszka jak u siebie, ani myśli znieść współwłasność. Każda próba rozmowy na ten temat kończy się kłótnią. Boję się, że lada moment zawoła za koszty użytkowania mieszkania, do którego nawet wstępu nie mam. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki jak to wszystko ugryźć....
Pracujemy razem z partnerem w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie?
Pracujemy razem z partnerem w jednym dziale (3 osoby na stanowisko) w dużej sieci marketów spożywczych. Czy pracodawca może odmówić nam wzięcia urlopu w tym samym czasie? Czy jest jakaś podstawa prawna, którą mogę przedstawić kierownikowi? Zatrudniając nas wiedzieli że jesteśmy parą. Jak to obejść abyśmy mogli wybrać się razem na urlop?...

Wyszukiwarka