Zalaliśmy sąsiada. My uważamy ze sąsiad zwyczajnie chce nas naciągnąć, Jak taka sytuacja wygląda od strony prawnej?

Witajcie
Zalalismy sasiadow
Moj maz zajmujacy sie na codzien budowlanka zobowiazal sie do naprawy szkod
Mieszkanie to bylo zalane juz 4 lata wczesniej i patrzac na jego stan po tamtym zalaniu nie bylo remontu gdyz zalanie bylo z winy wlasciciela
Okazało się ze własciciel wymaga od nas jeszcze wymiany podłogi w pokoju i drzwi które rzekomo zostały uszkodzone w wyniku naszego zalania
My uważamy ze sąsiad zwyczajnie chce nas naciągnąć
Jak taka sytuacja wygląda od strony prawnej?
Co nam grozi jeżeli odmówimy remontu
anonim cytuj
29-11-2022

Witam,

Zgadzam się, że sytuacja jest złożona i zrozumienie jej aspektów prawnych jest istotne.

Po pierwsze, zasada jest taka, że osoba, która spowodowała szkodę, jest zobowiązana do jej naprawienia. Jest to zgodne z art. 415 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że "kto wyrządził drugiemu szkodę z winy swojej, obowiązany jest do jej naprawienia".

Po drugie, istotne jest ustalenie, czy rzeczywiście jesteście odpowiedzialni za szkody powstałe w wyniku zalania. To znaczy, czy szkody powstały bezpośrednio w wyniku waszych działań, czy mogły wynikać z innych przyczyn.

Po trzecie, jeśli istnieją wątpliwości co do zakresu szkody, możecie poprosić o ekspertyzę niezależnego rzeczoznawcy, który oceni stan mieszkania i ustali, które uszkodzenia są bezpośrednio związane z zalaniem. Jeśli sąsiad nie zgodzi się na tę ekspertyzę, może to być argument na waszą korzyść w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Po czwarte, jeśli odmówicie naprawienia szkody, sąsiad może złożyć przeciwko wam pozew cywilny o odszkodowanie. Jeśli sąd uzna, że jesteście odpowiedzialni za szkodę, może nakazać wam zapłatę odszkodowania.

Na koniec, radzę skonsultować się z własnym ubezpieczycielem. Jeśli macie polisę ubezpieczenia domu, może ona obejmować takie sytuacje.

Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Dziękuję za tak szczegółową odpowiedź, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy możemy zignorować roszczenia sąsiada, jeśli uważamy, że szkoda nie wynika z naszych działań? Czy są jakieś konsekwencje, jeśli po prostu nie zareagujemy na jego roszczenia? A co jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie rzeczoznawcy, ale sąsiad nie zgodzi się na przeprowadzenie ekspertyzy?
 
anonim cytuj
03-08-2023
Witam ponownie,

Po pierwsze, ignorowanie roszczeń sąsiada nie jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem. Jeżeli sąsiad zdecyduje się na drogę sądową, moglibyście zostać zaskoczeni pozwem i mogłoby to wpłynąć na waszą sytuację procesową.

Po drugie, jeżeli sąsiad nie zgodziłby się na przeprowadzenie ekspertyzy, to moglibyście podnieść ten fakt jako argument na waszą korzyść w ewentualnym postępowaniu sądowym. Jednakże warto mieć na uwadze, że to ostatecznie sąd decyduje, czy i jaka ekspertyza jest potrzebna do wyjaśnienia sprawy.

Po trzecie, w sytuacji, gdy uważacie, że roszczenia sąsiada są bezzasadne, możecie oczywiście podjąć decyzję o niewykonywaniu żądanych prac remontowych. Należy jednak być przygotowanym na ewentualne postępowanie sądowe i odpowiednie uzasadnienie swojej decyzji.

Pamiętajcie jednak, że decyzja o zignorowaniu roszczeń sąsiada powinna być podjęta po pełnym zrozumieniu wszystkich potencjalnych konsekwencji prawnych. Każda sytuacja jest unikalna, a moja odpowiedź jest ogólną poradą i może nie uwzględniać wszystkich okoliczności waszego konkretnego przypadku.

Pozdrawiam.
 
anonim cytuj
03-08-2023
Kiedy spółka Z.o.o ogłasza upadłość?
This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.

Short but very accurate information… Appreciate
your sharing this one. A must read article! Jak przebiega upadłość spółki?
 
anonim cytuj
22-08-2023

Sugerowane Tematy

Rozdzielność majątkowa a wynajem mieszkania.
Rodzice kupili wspólnie mieszkanie, niestety od kilku lat nie mogą się dogadać, ponieważ ojciec piję. W pewnym momencie mama założyła rozdzielność majątkowa a mieszkanie jest wynajmowane. Do urzędu skarbowego tylko mama jest zgłoszona jako osoba wynajmująca. Moje pytanie jest takie czy skoro mama ma rozdzielność i tylko ona jest głoszona do urzędu czy może wynająć pokoje sama i nie dzielić się dochodem z ojcem? Czy ojciec w takiej sytuacji musi z...
odwołanie od postanowienia sądu (alimenty)
Czy można się odwołać od postanowienia sądu jeśli chodzi o sprawy alimentacyjne? Chodzi o to że osobno został złożony pozew na alimenty na jedno dziecko i drugi pozew na podwyżkę alimentów na drugie dziecko. Sąd postanowił ze połączy te sprawy. Czy strona może się odwołać od tego?...
Odebranie władzy rodzicielskiej matce
Dzień dobry, jestem ojcem dwóch corek, które bardzo kocham. Kilka lat po rozwodzie i opiece naprzemiennej jedna z moich córek zaczęła mieć problemy z matką i jej byłym partnerem. Córka podcięła sobie żyły będąc pod opieka matki. W czasie mojej opieki, zauwazylem to od razu, rozpocząłem z córką terapie u lekarza psychiatry. Najpierw farmakologiczna, która miała przygotowac córkę do terapii z psychologiem. Córka zaczęła być nastawiana przeciwko mni...
Odzyskanie kaucji od właściciela mieszkania
Właścicielka wyliczyła sobie rachunek na ponad 2000zł, który chce z kaucji potrącić, niestety są to same "fanaberie". Dodam, że w wielu kwestiach przez ponad 2 lata wynajmu byliśmy bardzo ugodowi i bezproblemowi. Jak zepsuła się pralka sami poświęciliśmy czas na znalezienie nowej, która pasowała do zabudowy. Starą pralkę sami nieodpłatnie zawieźliśmy właścicielce. Zaniedbany trawnik w ogrodzie przekonaliśmy i zasialiśmy nowy. Drobne n...

Wyszukiwarka