Jaki jest termin na zrzeczenie sie spadku w imieniu małoletniego?
Witam wszystkich serdecznie!
Proszę o pomoc w doliczeniu się terminu do kiedy mogę zrzec się spadku w imieniu małoletniego syna.
14 marca 2022 ja zrzeklam się spadku po dziadku.
9.08 złożony wniosek do sądu dla nieletnich o zgodę
23.11 Sąd wydał postanowienie o zgodzie na odrzucenie spadku.
Postanowienie przyszło pocztą odebrane 30.11
Z góry dziękuję
Trochę późno zabrała się pani za odrzucanie w imieniu małoletnich. Teraz musi pani zrobić NIEZWŁOCZNIE. To znaczy niech pani umówi się na pierwszy wolny termin u notariusza i dokona odrzucenia w imieniu małoletniego.
anonim cytuj
02-12-2022
Dziękuję za odpowiedź.
Czytałam że czas oczekiwania na wydanie zgody sądu nie wlicza się do 6 miesięcy czy to prawda. Czy to postanowienie musi się jeszcze uprawomocnić?
anonim cytuj
02-12-2022
Wlicza się. Czas zaczął bieg 15.03 i skończył się 15.09, ale jeśli wydaje się postanowienie po terminie to jest ono ważne jeśli niezwłocznie zostanie odrzucony spadek.
anonim cytuj
02-12-2022
Przepraszam że tak marudzę, ale mieszkam za granicą i termin do ambasady udało mi się zrobić dopiero na 15 grudnia czy to będzie za późno?
anonim cytuj
02-12-2022
Niezwłocznie to w orzecznictwie 3/4 dni robocze
anonim cytuj
02-12-2022
Jeśli to jest pierwszy wolny to nie jest za późno
anonim cytuj
02-12-2022
Bardzo Pani dziękuje
anonim cytuj
02-12-2022
Proszę pamiętać, że konsul tylko poświadczy pani podpis pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka - pani jeszcze musi wysłać je do sądu spadku, i dopiero data kiedy to oświadczenie wpłynie do sądu będzie data odrzucenia spadku.
anonim cytuj
02-12-2022
A to postanowienie jest opatrzone klauzulą prawomocności?
anonim cytuj
02-12-2022
Na to postanowienie przysługuje apelacja więc chyba nie jest prawomocne
anonim cytuj
02-12-2022
Czyli do konsulatu jechać nie ma sensu..a mogę to zrobić u niemieckiego notariusza?
anonim cytuj
02-12-2022
Musi Pani poczekać aż się uprawomocni o zawnioskować o przesłanie prawomocnej zgody
anonim cytuj
02-12-2022
Chryste Panie już nic nie rozumiem
anonim cytuj
02-12-2022
Po uzyskaniu zgody niezwłocznie należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku najlepiej do sądu, mi dwóch notariuszy odmówiło bo dostałam zgodę z końcem terminu.
anonim cytuj
02-12-2022
Jeżeli dziadek żyje to w każdej chwili można iść do notariusza i zrzec się spadku.
anonim cytuj
02-12-2022
We własnym imieniu, w imieniu dzieci nie
anonim cytuj
02-12-2022
Mówimy o zrzeczeniu się czy odrzuceniu spadku? Bo się pogubiłem. Czy nie jest tak, że jeśli matka dziecka wcześniej zrzekła się spadku (a to zrobiła za życia spadkodawcy) to już nie dziedziczy nic, więc i dzieci nic dziedziczyć nie będą ?
anonim cytuj
02-12-2022
Jedno i drugie. Rodzic nie może w imieniu małoletniego samodzielnie ani się zrzec ani odrzucić na wszystko musi być zgoda sądu. I o ile odrzucenie jest łatwiejsze bo mając dowody na długi o tyle sądu nie wyrażają zgody na zrzeczenie się spadku bo „liczą ze może jednak w przyszłości sytuacja osoby się zmieni”. We własnym imieniu jako osoba dorosła można robić co się chce, ale sądy nie chcą „pozbawiać małoletnich ewentualnych spadków”.
anonim cytuj
02-12-2022
Uściślijmy, autorka pisze, że najpierw zrzekła się spadku, więc wszyscy jej zstępni nie dziedziczą. Dzieci nie dziedziczą.
anonim cytuj
02-12-2022
Nie. W toku komentarzy ustalono ze chodzi o ODRZUCENIE a nie ZRZECZENIE. Najbardziej popularny błąd językowy w kanonie prawa spadkowego. Dla laika nie robi różnicy.
anonim cytuj
02-12-2022
Eh ja również myślałam że termin wydania zgody nie wlicza się w te 6 miesięcy i niestety moje dzieci dostały długi po cioci... z dobrodziejstwem inwentarza.
anonim cytuj
02-12-2022
Po pierwsze, zgodnie z art. 1012 § 1 Kodeksu cywilnego, małoletni nie może samodzielnie dokonać czynności prawnej odrzucenia spadku. Aby odrzucić spadek w imieniu małoletniego, należy uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, co zostało podjęte i zrealizowane w omawianym przypadku.
Po drugie, w odniesieniu do terminów, według art. 1011 § 1 Kodeksu cywilnego, spadek można odrzucić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule spadkowym. W przypadku małoletniego, ten termin zaczyna biec od momentu, w którym opiekun dowiedział się o tytule spadkowym, ale zgodnie z art. 1011 § 2 Kodeksu cywilnego, termin ten nie upływa wcześniej niż z chwilą uzyskania zezwolenia sądu na odrzucenie spadku.
Po trzecie, kwestia "niezwłoczności" odrzutu spadku po uzyskaniu zezwolenia sądu jest przedmiotem orzecznictwa. Generalnie przyjmuje się, że oznacza to kilka dni roboczych.
Po czwarte, kwestia uprawomocnienia postanowienia jest ważna - zgodnie z art. 115 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, postanowienie staje się prawomocne z chwilą upływu terminu do złożenia środków zaskarżenia, chyba że prawo stanowi inaczej. Jeżeli w postanowieniu nie ma klauzuli prawomocności, to może oznaczać, że termin do złożenia środka zaskarżenia jeszcze nie upłynął.
Po piąte, w odniesieniu do zrzeczenia się spadku - art. 1001 Kodeksu cywilnego stanowi, że zrzeczenie się spadku przez jednego ze spadkobierców powoduje, że jego udział przechodzi na pozostałych spadkobierców zstępnych. Jednakże zrzeczenie się spadku wymaga formy aktu notarialnego, a w przypadku małoletnich, tak jak przy odrzuceniu, wymaga zezwolenia sądu.
Po szóste, kwestia, czy niemiecki notariusz może przyjąć oświadczenie o odrzuceniu spadku, zależy od lokalnych przepisów. Generalnie, w przypadku prawa międzynarodowego prywatnego, zgodnie z art. 1103 Kodeksu cywilnego, forma czynności prawnej jest ważna, jeżeli odpowiada prawu miejscu jej dokonania lub prawa, które jest stosowane do danej czynności prawnej.
W kontekście dyskusji, najistotniejsze jest upewnienie się, że postanowienie sądu jest prawomocne, a następnie niezwłoczne złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku, najlepiej bezpośrednio do sądu.
anonim cytuj
05-08-2023
Witam ponownie,
Dziękuję za obszerną i wyczerpującą odpowiedź, ale jeszcze kilka kwestii nie jest dla mnie jasnych.
Czy mogę złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu mojego syna u niemieckiego notariusza, czy muszę to zrobić wyłącznie u konsula w ambasadzie?
Co jeżeli, z różnych przyczyn, nie jestem w stanie odrzucić spadku "niezwłocznie"? Czy są jakieś konsekwencje, jeżeli nie zrobię tego w ciągu tych 3-4 dni roboczych?
Jak długo mogę czekać na uprawomocnienie postanowienia? Czy istnieje jakiś termin, po którym postanowienie staje się automatycznie prawomocne, czy muszę specjalnie o to wnioskować?
Czy mogę osobiście wysłać oświadczenie do sądu po poświadczeniu podpisu przez konsula, czy muszę skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?
Bardzo dziękuję za pomoc, niełatwo jest mi poruszać się w tym wszystkim, zwłaszcza, że nie jestem na miejscu. Wszelkie informacje są dla mnie nieocenione.
Pozdrawiam
anonim cytuj
05-08-2023
Dzień dobry,
Po pierwsze, kwestia odrzutu spadku u niemieckiego notariusza jest nieco skomplikowana. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego prywatnego, notariusz w Niemczech może przyjąć takie oświadczenie, ale tylko wtedy, gdy jest uprawniony do czynności notarialnych w sprawach majątkowych dotyczących obcokrajowców. Rekomendowane jest skorzystanie z usług konsula, który na pewno posiada takie uprawnienia.
Po drugie, brak natychmiastowego odrzutu spadku może mieć konsekwencje. Jeżeli oświadczenie o odrzuceniu spadku nie zostanie złożone "niezwłocznie" po wydaniu postanowienia przez sąd, może to skutkować uznaniem, że spadek został przyjęty. W praktyce, jeśli termin ten nie zostanie przekroczony o kilka dni, to zazwyczaj sąd nie widzi problemu. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji.
Po trzecie, co do zasady, decyzja sądu staje się prawomocna po upływie terminu do złożenia środków odwoławczych, które nie zostały wykorzystane. W przypadku postanowień, termin ten wynosi zazwyczaj 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Po tym czasie, sąd wydaje klauzulę prawomocności, nie jest wymagane od Pani specjalne wnioskowanie.
Po czwarte, oświadczenie o odrzuceniu spadku, po poświadczeniu podpisu przez konsula, można wysłać bezpośrednio do sądu. Nie jest wymagane skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej, jednak jej wsparcie może być pomocne w celu uniknięcia błędów formalnych, które mogłyby opóźnić procedurę.
Mam nadzieję, że wyjaśniło to wszystkie wątpliwości.
Witam. Rzuciłam studia, pracuję na pełen etat, mieszkam na swoim. Chciałabym zdjąć obowiązek alimentacyjny z taty, ponieważ nie kontynuuję już nauki. Wystarczy jakaś ugoda między nami czy potrzebny będzie sąd?...
Dzień dobry. Proszę o poradę. Pracodawca podczas przerwy świątecznej (3 dni robocze) zamyka zakład. Czy może w tym czasie nakazać pracownikowi wzięcie bezpłatnego urlopu ponieważ nie ma on już normalnego urlopu?...
Cześć, na mojej umowie zlecenie mam wpisany okres wypowiedzenia 7 dni, jako, iż jest to umowa zlecenie, to czy mogę ją zerwać ze skutkiem natychmiastowym? Czy jednak ten okres mnie obowiązuje?...
Witam. Moja babcia niecały rok temu miała udar i jest sparaliżowana do tego stopnia że nie może mówić, chodzić, nie może sama jeść, wykąpać się, skorzystać z łazienki. Moja mama (czyli jej córka) wzięła ją do siebie by móc się nią opiekować. Jest przy niej 24/7, kapie ja, zmienia pampersy, karmi, wykonuje z nią ćwiczenia przepisane przez rehabilitanta, płaci że swoich pieniędzy za wszystko (leki, jedzenie, artykuły do higieny). Moja mama stara si...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: