1) Jeżeli mąż przed ślubem otrzymał w darowiznę działkę , na której postawił dom - odbiór domu był miesiąc po ślubie czy ewentualnie po rozwodzie należy się żonie połowa domu i połowa działki ?
Działka otrzymana w darowiznie przed ślubem wchodzi do majątku osobistego męża. Jednak dom, który został postawiony na tej działce i odebrany już po ślubie, będzie prawdopodobnie traktowany jako majątek wspólny małżeński, chyba że udowodni się, że został sfinansowany wyłącznie ze środków pochodzących z majątku osobistego.
2) Jeżeli zona będąc Panna otrzymała notarialnie z zapisem dożywocia działkę z nieruchomością to czy ewentualnie po rozwodzie mężowi należałaby się połowa lub jakąś część?
Jeżeli nieruchomość została nabyta na drodze umowy dożywocia przed ślubem, wówczas jest to majątek osobisty żony. Jednak jak zostało zauważone w dyskusji, umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem, dlatego warto zwrócić uwagę na ewentualne świadczenia wynikające z umowy, które byłyby realizowane już po zawarciu związku małżeńskiego.
3) Jeżeli żona po ślubie otrzymałabym notarialnie z zapisem dożywocia dom z działka oraz w ramach darowizny dom z działką to czy ewentualnie po rozwodzie mężowi należało by się część ? Czy można zapobiegawczo zastosować zapis przy umowie dożywocia i darowizny ze nieruchomości ,, dziedziczy” tylko zona ?
Nieruchomości nabyte w trakcie trwania małżeństwa, zarówno na drodze umowy dożywocia, jak i darowizny, zasadniczo wchodzą do majątku wspólnego małżeństwa. Aby nieruchomość była majątkiem osobistym żony, musiałby być odpowiedni zapis w akcie notarialnym, który wyłącza nieruchomość z majątku wspólnego.
W odpowiedzi na inne wątki z dyskusji:
Genralnie chodzi o to ze, rodzina ktora chce przekazac nieruchomosci osobie bedacej w zwiazku malzenskim niechce aby ewentualnie w przeszłosci ta zona musiałaby dzielic sie lub spłacac bylego meza w razie rozwodu.
Jednym z możliwych rozwiązań jest zawarcie umowy rozdzielności majątkowej przez małżeństwo. Wówczas nieruchomość przekazana żonie nie wchodziłaby do majątku wspólnego i byłaby chroniona przed ewentualnymi roszczeniami męża w przyszłości.
Czyli nie ma idealnego rozwiązania. Bo dożywocie wchodzi w skład majątku wspólnego z kolei darowizna to dzieci mogą ubiegać się o zachowek .
Dokładnie, darowizny mogą być potencjalnie podważane przez uprawnionych do zachowku. Jeżeli jednak chodzi o wartość zachowku, to jest ona niższa niż połowa wartości nieruchomości, więc w kontekście rozwodu może być bardziej korzystna opcja niż dzielenie się majątkiem wspólnym.
Jest jeszcze opcja rozdzielności majątkowej
To prawda, zawarcie umowy rozdzielności majątkowej jest jednym z najlepszych środków ochrony majątku osobistego przed ewentualnym podziałem w razie rozwodu. Obejmuje ona majątek zarówno nabyty przed, jak i po zawarciu związku małżeńskiego.