Na umówie zlecenie mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia w umówie.
1.Czy liczy mi się on tak jak w przypadku umowy o prace, tzn musi zakończyć się w sobotę?
2. Jeśli jest inaczej to czy jeśli złoże wypowiedzenie w poniedziałek to kończy się ono dwa tygodnie później w poniedziałek?
3. Jeśli złoże wypowiedzenie w sobotę to równo dwa tygodnie później w sobotę się kończy? A co jeśli złoże w niedziele?
Pracuje na recepcji w hotelu wiec obiekt czynny codziennie.
Umowa zlecenie nie podlega pod przepisy kodeksu pracy.
Tu terminy ustala się zgodnie z kodeksem cywilnym.
Zgodnie z art. 112 K.c. termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu.
Oczywiście należy pamiętać o art. 61 paragraf 1 KC mówiące że oświadczenie o wypowiedzeniu będzie złożone w dniu, w którym dotarło w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z jego treścią.
anonim cytuj
10-10-2020
W odniesieniu do Twojego zapytania o warunki wypowiedzenia umowy zlecenia, możemy to rozpatrzyć w kontekście odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.
Po pierwsze, zgodnie z art. 688 §1 Kodeksu cywilnego, umowę zlecenia można wypowiedzieć w każdym czasie, chyba że z umowy wynika inaczej. W Twoim przypadku, umowa zlecenia, jak wspomniałeś, zawiera postanowienie o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia.
Po drugie, odnośnie do Twojego pierwszego pytania, umowa zlecenia nie podlega tym samym regulacjom co umowa o pracę, co oznacza, że nie musi kończyć się w sobotę. To jest specyficzne dla Kodeksu pracy, który nie ma zastosowania do umów zlecenia.
Po trzecie, co do Twojego drugiego i trzeciego pytania, zgodnie z art. 112 K.c. termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu. W praktyce oznacza to, że jeżeli złożysz wypowiedzenie w poniedziałek, okres wypowiedzenia kończy się dwa tygodnie później, w poniedziałek. Podobnie, jeśli złożysz wypowiedzenie w sobotę, twoje wypowiedzenie skończy się dwa tygodnie później, w sobotę. W przypadku złożenia wypowiedzenia w niedzielę, okres wypowiedzenia zakończy się dwa tygodnie później, w niedzielę.
Po czwarte, zgodnie z art. 61 paragraf 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o wypowiedzeniu będzie złożone w dniu, w którym dotarło w taki sposób, że strona mogła się zapoznać z jego treścią.
anonim cytuj
02-08-2023
zastanawia mnie jeszcze jedno. W umowie zlecenia mamy ustalone wynagrodzenie na zasadach "od zlecenia". Czy w okresie wypowiedzenia mam prawo do pełnego wynagrodzenia za wykonane zlecenia, czy może firma może je obniżyć? Czy kodeks cywilny coś na ten temat mówi? Chciałbym zrozumieć jak to wygląda w świetle prawa, bo nie chciałbym stracić na tym finansowo.
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, wynagrodzenie za wykonane zlecenie jest określone w umowie zlecenia, zgodnie z art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że powinienes otrzymać wynagrodzenie za wszystkie zlecenia, które wykonałeś, nawet jeżeli są one wykonywane podczas okresu wypowiedzenia.
Po drugie, zgodnie z art. 734 § 2 K.c., jeżeli wysokość wynagrodzenia nie jest określona w umowie, zleceniodawca jest zobowiązany zapłacić Ci wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wartości zlecenia. Oznacza to, że firma nie może obniżyć Twojego wynagrodzenia bez Twojej zgody.
Po trzecie, zgodnie z art. 734 § 3 K.c., jeżeli zleceniodawca nie zapłaci Ci wynagrodzenia w odpowiednim czasie, masz prawo żądać odsetek za zwłokę.
Z tych powodów, jeżeli wykonujesz swoje zlecenia zgodnie z umową, powinieneś otrzymać pełne wynagrodzenie za te zlecenia, nawet jeżeli są one wykonywane podczas okresu wypowiedzenia. Jeżeli zleceniodawca nie wypłaci Ci wynagrodzenia w odpowiednim czasie, możesz również żądać odsetek za zwłokę.
Witajcie. Po śmierci taty złożyłem wniosek w zusie o wypłatę środków z ofe. Tata był rok ma emeryturze i zmarł. Według zusu wypłata środków to
Ok 3 miesiące. Zaraz mija 7 miesięcy i ani widu ani słychu. Dzwoniąc do ZUSu dostałem informacje ze wniosek jest złożony ale i tak czeka na weryfikacje a zajmuje się tym firma jedna w Polsce i oczekiwanie jest długie. Czy wypłacał ktoś środki z tego ofe i czy jest sens na to czekać ?...
Dzień Dobry, mam do państwa takie pytanie otóż:
Mam auto i jestem właścicielem ale te auto ma również współwłaściciela ,mojego ex ,których odszedł do innej kobiety.
Chcę te auto oddać na szrot lub sprzedać, to auto jest z 2004r, nie jest dużo wart ,ale mój ex nie chcę podpisać zgody. Chciałam te auto mu oddać ale miał mi podpisać zgodę przez notariusza i nie chcę się zgodzić.
Niestety opłaty czyli ubezpieczenie jest na moje imię i nazwisko wi...
Sytuacja jest następująca. Rodzice mają wspólność majątkową. Są właścicielami gospodarstwa, domu oraz ziemi. Zostały im to przepisane w zamian przez dziadków ze strony. Jednak niestety okazuje się, że moja matka ma spore długi komornicze. Ojciec nic o tym nie wiedział i nie wyrażał zgody na żadne branie kredytów czy pożyczek, nie był informowany o tym przez matkę. Czy majątek rodziców jest zagrożony zajęciem, jeśli nie wiedział o żadnego tego typ...
Zakup mieszkania na licytacji komorniczej. Co z lokatorami? Czy po zakupie mogę wejść do mieszkania pomimo zamieszkiwania go przez dłużnika? Co jeśli osoba przebywa tam nielegalnie- nie była właścicielem, nie jest zameldowana?...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: