Na umówie zlecenie mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia w umówie.
1.Czy liczy mi się on tak jak w przypadku umowy o prace, tzn musi zakończyć się w sobotę?
2. Jeśli jest inaczej to czy jeśli złoże wypowiedzenie w poniedziałek to kończy się ono dwa tygodnie później w poniedziałek?
3. Jeśli złoże wypowiedzenie w sobotę to równo dwa tygodnie później w sobotę się kończy? A co jeśli złoże w niedziele?
Pracuje na recepcji w hotelu wiec obiekt czynny codziennie.
Umowa zlecenie nie podlega pod przepisy kodeksu pracy.
Tu terminy ustala się zgodnie z kodeksem cywilnym.
Zgodnie z art. 112 K.c. termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu.
Oczywiście należy pamiętać o art. 61 paragraf 1 KC mówiące że oświadczenie o wypowiedzeniu będzie złożone w dniu, w którym dotarło w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z jego treścią.
anonim cytuj
10-10-2020
W odniesieniu do Twojego zapytania o warunki wypowiedzenia umowy zlecenia, możemy to rozpatrzyć w kontekście odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.
Po pierwsze, zgodnie z art. 688 §1 Kodeksu cywilnego, umowę zlecenia można wypowiedzieć w każdym czasie, chyba że z umowy wynika inaczej. W Twoim przypadku, umowa zlecenia, jak wspomniałeś, zawiera postanowienie o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia.
Po drugie, odnośnie do Twojego pierwszego pytania, umowa zlecenia nie podlega tym samym regulacjom co umowa o pracę, co oznacza, że nie musi kończyć się w sobotę. To jest specyficzne dla Kodeksu pracy, który nie ma zastosowania do umów zlecenia.
Po trzecie, co do Twojego drugiego i trzeciego pytania, zgodnie z art. 112 K.c. termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu. W praktyce oznacza to, że jeżeli złożysz wypowiedzenie w poniedziałek, okres wypowiedzenia kończy się dwa tygodnie później, w poniedziałek. Podobnie, jeśli złożysz wypowiedzenie w sobotę, twoje wypowiedzenie skończy się dwa tygodnie później, w sobotę. W przypadku złożenia wypowiedzenia w niedzielę, okres wypowiedzenia zakończy się dwa tygodnie później, w niedzielę.
Po czwarte, zgodnie z art. 61 paragraf 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie o wypowiedzeniu będzie złożone w dniu, w którym dotarło w taki sposób, że strona mogła się zapoznać z jego treścią.
anonim cytuj
02-08-2023
zastanawia mnie jeszcze jedno. W umowie zlecenia mamy ustalone wynagrodzenie na zasadach "od zlecenia". Czy w okresie wypowiedzenia mam prawo do pełnego wynagrodzenia za wykonane zlecenia, czy może firma może je obniżyć? Czy kodeks cywilny coś na ten temat mówi? Chciałbym zrozumieć jak to wygląda w świetle prawa, bo nie chciałbym stracić na tym finansowo.
anonim cytuj
02-08-2023
Po pierwsze, wynagrodzenie za wykonane zlecenie jest określone w umowie zlecenia, zgodnie z art. 734 § 1 Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że powinienes otrzymać wynagrodzenie za wszystkie zlecenia, które wykonałeś, nawet jeżeli są one wykonywane podczas okresu wypowiedzenia.
Po drugie, zgodnie z art. 734 § 2 K.c., jeżeli wysokość wynagrodzenia nie jest określona w umowie, zleceniodawca jest zobowiązany zapłacić Ci wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wartości zlecenia. Oznacza to, że firma nie może obniżyć Twojego wynagrodzenia bez Twojej zgody.
Po trzecie, zgodnie z art. 734 § 3 K.c., jeżeli zleceniodawca nie zapłaci Ci wynagrodzenia w odpowiednim czasie, masz prawo żądać odsetek za zwłokę.
Z tych powodów, jeżeli wykonujesz swoje zlecenia zgodnie z umową, powinieneś otrzymać pełne wynagrodzenie za te zlecenia, nawet jeżeli są one wykonywane podczas okresu wypowiedzenia. Jeżeli zleceniodawca nie wypłaci Ci wynagrodzenia w odpowiednim czasie, możesz również żądać odsetek za zwłokę.
Po wyczerpaniu procedur (decyzja o nałożeniu kary , sprzeciw ) pracownik otrzymał decyzje o odrzuceniu sprzeciwu bez zachowania terminu przewidzianego w procedurze ( 14dni ) wraz z pouczeniem o możliwości odwołania się do Sądu Pracy.
Czy zasadne jest złożenie pozwu ?
Pracodawca pomimo przekroczenia terminu nie wydał decyzji o uchyleniu kary.
Czy zasadne jest w tej sytuacji żądanie pisemnej decyzji o uchyleniu kary i na jakiej podstawie prawnej...
Chcę wynająć mieszkanie w mieście, to że za wynajem i czynsz do spółdzielni zapłacę to wiem. Pani poprosiła o poświadczenie z rodziny z aktem własności na dom. Że w razie jakichkolwiek problemów dana osoba przygarnie mnie pod dach. Pytanie moje jest następujące: czy pod pisaniu wynajmu mieszkania pani będzie mogła podwyższać mi wynajem co pół roku? Nie znam się na przepisach mieszkaniowo-wynajmujących, ale nie pokoi mnie to....
Pytanie orientacyjne. Dwie prace każda na umowę zlecenie. Jedna płatne do ręki druga na konto. Co jeśli komornik zajmie konto. Jeśli te umowy to jedyne źródło utrzymania jak to będzie liczone? Jest miesiąc, że chce pracuje np. 20 dni, a miesiąc, że 15 dni - ja ustalam sama ile chce pracować. Jak to będzie brane pod uwagę przy zajęciu komorniczym? Dodam, że mam stawkę godzinową(w jednej pracy 15zl/h, druga 13zl/h). Co jeśli komornik zajmie wynagro...
Wraz z mamą byliśmy współwłaścicielami samochodu. Po śmierci mamy w 2016r. samochód jest nieużywany i stoi na niestrzeżonym parkingu. W międzyczasie wszyscy spadkobiercy (w tym ja) zrzekli się spadku (nadal trwa postępowanie spadkowe). Samochód nie posiada przeglądu technicznego, posiada wykupione ubezpieczenie OC. Chciałbym go przepisać na siebie i wyrejestrować aby móc go sprzedać lub zezłomować. Wydział Komunikacji poinformował mnie, że dopóki...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: