Mieszkamy z mężem w mieszkaniu, którym właścicielem jest jeszcze jego mama. Dzisiaj dostaliśmy pismo od komornika że zajmuje 1/8 mieszkania.

Mieszkam z mężem oraz dziećmi w mieszkaniu, którym właścicielem jest jeszcze jego mama. Dzisiaj dostaliśmy pismo od komornika że zajmuje 1/8 mieszkania za długi jego siostry. Jak to teraz prawnie wygląda bo mieli przepisać na męża?
anonim cytuj
24-08-2022
Mieszkam z mężem oraz dziećmi w mieszkaniu, którym właścicielem jest jeszcze jego mama. Dzisiaj dostaliśmy pismo od komornika że zajmuje 1/8 mieszkania za długi jego siostry. Jak to teraz prawnie wygląda bo mieli przepisać na męża?
 
anonim cytuj
25-08-2022
Matka jest jedynym właścicielem? Żyje? Komornik nie może zająć własności nie należącej do dłużnika.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Matka żyje i jest właścicielką 5/8 mieszkania, a po 1/8 mają dzieci. Czy jest jakiś sposób żeby teraz przepisać mieszkanie na męża?
 
anonim cytuj
25-08-2022
Teraz, już nie ma takiej możliwości. Gdyby nawet udało się taką czynność przeprowadzić, podlegać ona będzie skardze pauliańskiej.
 
anonim cytuj
25-08-2022
A nie można spłacić jej 1/8 do komornika? Jest szansa żeby wtedy zszedł z zajęcia i wtedy przepisać? Bo wiem że ona swoich długów nie spłaca w ogóle.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Można poczekać na ewentualną licytacje przez komornika jej części mieszkania i wtedy ją wykupić wg mniej więcej wartości rynkowej.
 
anonim cytuj
25-08-2022
Mieszkam z mężem oraz dziećmi w mieszkaniu, którym właścicielem jest jeszcze jego mama. Dzisiaj dostaliśmy pismo od komornika że zajmuje 1/8 mieszkania za długi jego siostry. Jak to teraz prawnie wygląda bo mieli przepisać na męża?


W świetle polskiego prawa, jeżeli dług nie jest związany z osobą będącą właścicielem nieruchomości (w tym przypadku matką), komornik nie ma prawa zajęcia jej udziału w nieruchomości za cudze długi. Zajęcie udziału siostry w nieruchomości jest prawidłowe, o ile rzeczywiście posiadała ona długi, które nie zostały spłacone.

Matka żyje i jest właścicielką 5/8 mieszkania, a po 1/8 mają dzieci. Czy jest jakiś sposób żeby teraz przepisać mieszkanie na męża?


Jeżeli komornik już zajął 1/8 mieszkania należące do siostry za jej długi, wszelkie próby przeniesienia własności tej części mogą być uznane za próbę uniknięcia egzekucji. Jeśli by to uczyniono, komornik może wnieść o unieważnienie takiej czynności na podstawie art. 527 Kodeksu cywilnego, który dotyczy skargi pauliańskiej.

A nie można spłacić jej 1/8 do komornika? Jest szansa żeby wtedy zszedł z zajęcia i wtedy przepisać? Bo wiem że ona swoich długów nie spłaca w ogóle.


Tak, możliwe jest spłacenie długu siostry wobec komornika, który prowadzi egzekucję. Jeżeli dług zostanie spłacony, komornik powinien znieść zajęcie udziału w mieszkaniu. Po spłaceniu długu i zdjęciu zajęcia, siostra może przekazać swój udział w mieszkaniu innemu członkowi rodziny. Jednakże, warto pamiętać, że każda taka transakcja niesie ze sobą określone skutki podatkowe oraz inne zobowiązania prawne.

Można poczekać na ewentualną licytacje przez komornika jej części mieszkania i wtedy ją wykupić wg mniej więcej wartości rynkowej.


To jest jedna z możliwości. Jeśli komornik zdecyduje się na przeprowadzenie licytacji udziału siostry w mieszkaniu, można wziąć w niej udział i spróbować wykupić ten udział. Jeżeli uda się to zrobić, własność mieszkania zostanie skonsolidowana i problem z zajęciem udziału przez komornika zostanie rozwiązany.
 
anonim cytuj
09-08-2023

Sugerowane Tematy

Przeniesienie prawa własności.
Potrzebuję porady, siostra mojej babci chce przepisać na mnie swój dom. Nie posiada już żadnej rodzin, nie miała dzieci. Jak to jest z podatkiem od darowizny nieruchomości? Jeśli będę musiała zapłacić to jaki procent?...
Umyślne potrącenie przez samochód.
Witam, kilka dni temu zostałem potrącony umyślnie przez samochód w strefie mieszkalnej. Miedzy mną a "sąsiadem", a raczej osobą która masowo kupuje mieszkania i daje pod wynajem doszło do sprzeczki a w zasadzie zniszczył moje mienie i oddalił się z miejsca. Nie wiele myśląc poszedłem za nim, stanąłem naprzeciwko maski samochodu aby uniemożliwić mu odjazd i wyciągnąłem telefon w celu poinformowania Policji o zajściu. Pan "Z" si...
Czy zgodne z prawem jest utrwalanie wizerunku pracownika przez kierownika?
Witam, Czy zgodne z prawem jest utrwalanie wizerunku pracownika przez kierownika (poprzez zrobienie zdjęcia pracownikowi ) ,by pokazać właścicielom firmy ,czy jest on właściwie umundurowany w miejscu pracy ? Właśnie taki (wg mnie żenujący ) sposób na kontrolę umundurowania wymyśliło sobie szefostwo. Ale ja też nie wiem co się dalej ze zdjęciem mojej osoby stanie , czy nikt go w jakikolwiek sposób nie wykorzysta ... Orientuje się ktoś w temaci...
Spadek a działka ROD.
Moja ciocia zmarła i miała działkę ROD i długi. Ma jednego syna. Czy mogą mu tą działkę zabrać na poczet długów? Chce odrzucić spadek - czy będzie się mógł wtedy ubiegać o prawa do działki?...

Wyszukiwarka