Podszywanie się i wykorzystywanie wizerunku jednego z rodziców.

Witam serdecznie I proszę o poradę.
Syn mojej znajomej mieszkający z nią skradł tożsamość swojej matki i założył co najmniej kilkanaście kont w różnych sklepach internetowych podając tam jej nazwisko i adres oraz swój adres mailowy /matka nie wie jaki. Ciągle zamawia drogie rzeczy. Pod nieobecność matki odbiera paczki. Matka dowiaduje się o tym często dopiero gdy przychodzą ponaglenia zapłaty. Matka płaci wszystkie rachunki i tylko kilkakrotnie udało jej się zwrócić paczki bo przyszły jak była obecna w domu. To dobra kobieta pracuje mimo, że jest w wieku emerytalnym a syn nierób siedzi w domu i ją wykorzystuje. Jak można obronić się przed taką sytuacją, matka nie chce zgłaszać policji sprawy. Czy można zmusić firmy kurierskie aby dostarczały pakiety tylko do rąk własnych nadawcy ?Czy można zamknąć otwarte na nią konta internetowe ? Co jeszcze można zrobić?
Dodam, że z tego powodu kobieta ta zmienia mieszkanie i wyrodnego syna już u siebie nie zamelduje.
anonim cytuj
11-08-2023
1. Zgłosić na policje. 2. Zmienić dowód osobisty, 3. zamiast zmieniać mieszkanie wypowiedzieć synowi umowę użyczenia.
 
anonim cytuj
11-08-2023
1. Zgłosić na policje. 2. Zmienić dowód osobisty, 3. zamiast zmieniać mieszkanie wypowiedzieć synowi umowę użyczenia.

Co grozi synowi za takie wykroczenie?
 
anonim cytuj
11-08-2023
To nie wykroczenie a przestępstwo. Zgodnie z art. 190a § 2 Kodeksu karnego podszywanie się pod inną osobę poprzez wykorzystanie jej wizerunku, innych danych osobowych lub innych danych, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W jaki sposób on dokonuje płatności? Problemem nie jest podanie cudzych danych czy adresu, ale kradzież pieniędzy.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Syn mojej znajomej mieszkający z nią skradł tożsamość swojej matki i założył co najmniej kilkanaście kont w różnych sklepach internetowych podając tam jej nazwisko i adres oraz swój adres mailowy


Podszywanie się pod inną osobę, w tym pod jednego z rodziców, w celu założenia kont internetowych oraz zamawiania rzeczy na konto tej osoby, stanowi naruszenie prawa. W świetle polskiego prawa, takie działanie może być uznane za naruszenie art. 190a § 2 Kodeksu karnego, który penalizuje podszywanie się pod inną osobę w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Jeżeli chodzi o możliwość ochrony przed takimi działaniami, istnieją pewne kroki, które można podjąć:

Jeśli matka nie chce zgłaszać sprawy na policję, warto jednak zastanowić się nad skontaktowaniem się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, jakie ma prawa w tej sytuacji i jakie kroki powinna podjąć.
Otwarte konta internetowe powinny zostać zamknięte, a dostęp do nich powinien zostać odzyskany. Wielu dostawców usług internetowych oferuje możliwość odzyskiwania dostępu do konta w przypadku kradzieży tożsamości.
W przypadku firm kurierskich, można próbować zawrzeć umowę, aby dostawy były realizowane wyłącznie do rąk osoby zamawiającej. Warto skontaktować się z poszczególnymi firmami i dowiedzieć się, jakie mają procedury w tej kwestii.
Jeśli chodzi o zmianę mieszkania, to jest to skrajna decyzja. Niemniej jednak, jeśli matka uważa, że jest to konieczne, powinna zadbać o to, aby nie informować syna o nowym adresie oraz nie zameldować go w nowym miejscu.
Co grozi synowi za takie wykroczenie?


Jak słusznie zauważył jeden z uczestników dyskusji, jest to przestępstwo, a nie wykroczenie. W świetle art. 190a § 2 Kodeksu karnego, osoba, która podszywa się pod inną osobę w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W jaki sposób on dokonuje płatności? Problemem nie jest podanie cudzych danych czy adresu, ale kradzież pieniędzy.


To bardzo ważne pytanie. Jeśli syn dokonuje płatności za pomocą środków należących do matki, takie działanie może być również traktowane jako kradzież czy oszustwo, co dodatkowo zwiększa ciężar przestępstwa. W zależności od sposobu płatności i użytych danych, mogą być tu stosowane różne przepisy Kodeksu karnego, w tym te dotyczące oszustwa (art. 286 Kk) czy kradzieży (art. 278 Kk).
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Zapalenie się auta po odbiorze z warsztatu, odmowa wypłaty odszkodowania. Co w tym przypadku zrobić? Jak się odwołać do ubezpieczyciela?
Znajomy oddał auto do warsztatu samochodowego. Robione były m.in. wtryski... Odebrał auto, w drodze do domu auto mu się zapaliło. Jako że zdarzenie nastąpiło zaraz po odebraniu auta z warsztatu, domniemana wina warsztatu. Sprawa zgłoszona do ubezpieczyciela z oc warsztatu. Był rzeczoznawca, stwierdził że to wina warsztatu, że nie użyli klucza dynamometrycznego. Dzisiaj przyszło pismo o odmowie wypłaty odszkodowania. Co w tym przypadku zrobić? Jak...
Czy na zwolnieniu lekarskim można zwolnić pracowników?
Hejka proszę o pomoc Czy na zwolnieniu lekarskim można zwolnić pracowników? I czy wypowiedzenie umowy o pracę zaczyna się w dniu wystawienia? Czy doręczenia do pracowników? Czy dopiero jak wrócą ze zwolnienia lekarskiego? Umowa na czas nieokreślony o pracę. Pracodawca chce zaoszczędzić kasę i zwolnic ludzi i płacić im na lewo pod stołem gotówkę tylko mniejsza kwota najniższa krajowa. Pracodawca zalega z pensja za 2 lub 3 miesiące jest niewia...
Udostępnianie w social media
Czy jeśli coś jest wrzucone do social mediów jako post, może być użyte na innym profilu? Chodzi o grafikę i treści, jeśli nie są zastrzeżone prawa autorskie....
zasiłek macierzyński
Żona urodziła 22 lipca córkę - 3 sierpnia pracodawca otrzymał wszystkie dokumenty wraz z wnioskiem o urlop macierzyński. Przez 2 miesiące żona nie otrzymała żadnych świadczeń, zaś w dniu dzisiejszym pracodawca poinformował ją, iż wysłał wszystko do ZUS 9 września (?). Moje pytanie brzmi, czy ZUS zapłaci należne świadczenie od 22 lipca, czy jednak pracodawca nie dopilnował terminu? Jest jakiś przepis, regulujący te terminy: pracownik -> pracoda...

Wyszukiwarka