Podszywanie się i wykorzystywanie wizerunku jednego z rodziców.

Witam serdecznie I proszę o poradę.
Syn mojej znajomej mieszkający z nią skradł tożsamość swojej matki i założył co najmniej kilkanaście kont w różnych sklepach internetowych podając tam jej nazwisko i adres oraz swój adres mailowy /matka nie wie jaki. Ciągle zamawia drogie rzeczy. Pod nieobecność matki odbiera paczki. Matka dowiaduje się o tym często dopiero gdy przychodzą ponaglenia zapłaty. Matka płaci wszystkie rachunki i tylko kilkakrotnie udało jej się zwrócić paczki bo przyszły jak była obecna w domu. To dobra kobieta pracuje mimo, że jest w wieku emerytalnym a syn nierób siedzi w domu i ją wykorzystuje. Jak można obronić się przed taką sytuacją, matka nie chce zgłaszać policji sprawy. Czy można zmusić firmy kurierskie aby dostarczały pakiety tylko do rąk własnych nadawcy ?Czy można zamknąć otwarte na nią konta internetowe ? Co jeszcze można zrobić?
Dodam, że z tego powodu kobieta ta zmienia mieszkanie i wyrodnego syna już u siebie nie zamelduje.
anonim cytuj
11-08-2023
1. Zgłosić na policje. 2. Zmienić dowód osobisty, 3. zamiast zmieniać mieszkanie wypowiedzieć synowi umowę użyczenia.
 
anonim cytuj
11-08-2023
1. Zgłosić na policje. 2. Zmienić dowód osobisty, 3. zamiast zmieniać mieszkanie wypowiedzieć synowi umowę użyczenia.

Co grozi synowi za takie wykroczenie?
 
anonim cytuj
11-08-2023
To nie wykroczenie a przestępstwo. Zgodnie z art. 190a § 2 Kodeksu karnego podszywanie się pod inną osobę poprzez wykorzystanie jej wizerunku, innych danych osobowych lub innych danych, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
 
anonim cytuj
11-08-2023
W jaki sposób on dokonuje płatności? Problemem nie jest podanie cudzych danych czy adresu, ale kradzież pieniędzy.
 
anonim cytuj
11-08-2023
Syn mojej znajomej mieszkający z nią skradł tożsamość swojej matki i założył co najmniej kilkanaście kont w różnych sklepach internetowych podając tam jej nazwisko i adres oraz swój adres mailowy


Podszywanie się pod inną osobę, w tym pod jednego z rodziców, w celu założenia kont internetowych oraz zamawiania rzeczy na konto tej osoby, stanowi naruszenie prawa. W świetle polskiego prawa, takie działanie może być uznane za naruszenie art. 190a § 2 Kodeksu karnego, który penalizuje podszywanie się pod inną osobę w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

Jeżeli chodzi o możliwość ochrony przed takimi działaniami, istnieją pewne kroki, które można podjąć:

Jeśli matka nie chce zgłaszać sprawy na policję, warto jednak zastanowić się nad skontaktowaniem się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, jakie ma prawa w tej sytuacji i jakie kroki powinna podjąć.
Otwarte konta internetowe powinny zostać zamknięte, a dostęp do nich powinien zostać odzyskany. Wielu dostawców usług internetowych oferuje możliwość odzyskiwania dostępu do konta w przypadku kradzieży tożsamości.
W przypadku firm kurierskich, można próbować zawrzeć umowę, aby dostawy były realizowane wyłącznie do rąk osoby zamawiającej. Warto skontaktować się z poszczególnymi firmami i dowiedzieć się, jakie mają procedury w tej kwestii.
Jeśli chodzi o zmianę mieszkania, to jest to skrajna decyzja. Niemniej jednak, jeśli matka uważa, że jest to konieczne, powinna zadbać o to, aby nie informować syna o nowym adresie oraz nie zameldować go w nowym miejscu.
Co grozi synowi za takie wykroczenie?


Jak słusznie zauważył jeden z uczestników dyskusji, jest to przestępstwo, a nie wykroczenie. W świetle art. 190a § 2 Kodeksu karnego, osoba, która podszywa się pod inną osobę w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W jaki sposób on dokonuje płatności? Problemem nie jest podanie cudzych danych czy adresu, ale kradzież pieniędzy.


To bardzo ważne pytanie. Jeśli syn dokonuje płatności za pomocą środków należących do matki, takie działanie może być również traktowane jako kradzież czy oszustwo, co dodatkowo zwiększa ciężar przestępstwa. W zależności od sposobu płatności i użytych danych, mogą być tu stosowane różne przepisy Kodeksu karnego, w tym te dotyczące oszustwa (art. 286 Kk) czy kradzieży (art. 278 Kk).
 
anonim cytuj
11-08-2023

Sugerowane Tematy

Wycena wartości auta po kolizji.
Cześć, mam pytanie ostatnio miałam stłuczkę nie z mojej winy - dostałam takiego maila od rzeczoznawcy, ale na infolinii nikt nie potrafi odpowiedzieć i mówią, że oddzwonią jednak nikt nie dzwoni. Czy dobrze rozumiem, że kalkulacja którą zrobili mimo, że jest niższa niż koszt naprawy przysługuje mi w 100% plus samochód zostaje u mnie? Czy mam to interpretować w inny sposób? "Informujemy, iż w powyższej sprawie sporządzona kalkulacja kosztó...
Brak wypłaty odprawy emerytalnej.
Przed powzięciem decyzji o przejściu na emeryturę udałam się do oddziału ZUS-u w celu uzyskania niezbędnych informacji. Po uzyskaniu takowych złożyłam wypowiedzenie z pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W międzyczasie skończyłam 60 lat, po czym doszło do mojego zwolnienia się z pracy z tytułu wypowiedzenia (28 listopada). Wiem, że należy mi się odprawa od pracodawcy - Jak stanowi art. 92(1) § 1 Kodeksu pracy, jednak do dnia dzisiejszego nie...
mam zapis prawa pierwokupu działki sąsiadującej z ta która kupiłam
Witam Mam takie pytanie.... W 2012 roku kupiłam działkę , w tym tez akcie notarialnym mam zapis prawa pierwokupu działki sąsiadującej z ta która kupiłam Do tej pory się tym nie interesowałam -właścicielka zapewniała ze nie będzie sprzedawac ,a jeśli już to da znac Ostatnio będąc na swojej działce ,zobaczyłam ,ze zaczęto budowę domu na działce co miałam prawi pierwokupu Sprawdziłam to dzisiaj i okazało się ze została sprzedana w 2016 roku T...
Brak zgody ojca na badanie w poradni psychologiczno - pedagogicznej
Dzień dobry, ojciec dziecka odmówił podpisu na wniosku do poradni psychologiczno - pedagogicznej. Czy jest jakaś możliwość uzyskania zgody przez Sąd? Córka ma już jedno orzeczenie o KS że względu na swoje zaburzenie rozwojowe i potrzebujemy kontynuacji. Ojciec ma ograniczone prawa do współdecydowania o wynikach w nauce i leczeniu. Ewentualnie na czy jest jakiś wzór wniosku, na jakie artykuły się powołać. Bardzo proszę o pomoc....

Wyszukiwarka