Błąd sprzedawcy. była zła cena podana i anulował zamówienie, czy może tak zrobić? co w takiej sytuacji?

Dzień dobry, bardzo proszę o poradę.
Mój brat z przyszłą bratową chcieli zamówić zaproszenia ślubne. weszli na stronę internetową która ich interesowała i wybrali sobie zaproszenia .
Na stronie głównej zaproszenie kosztowało 14 zł, ale po tym jak kliknęło się w dane zaproszenie pokazała się cena około 7 zł lub 7 zł z groszami. Moja bratowa postanowiła zamówić, ponieważ była to duża różnica cenowa i doszła do wniosku, że może jest jakaś Promocja w związku np. black friday. Zamówiła te zaproszenia, wyszło im około 800 zł. Zapłacili za nie, dostali potwierdzenie, ze zamówienie przyjęte po czym około godzinę później dostali maila z informacją, że zamówienie zostało anulowane, ponieważ na stronie była pomyłka i mają za te zaproszenia zapłacić zamiast 800 zł to 1700 i w związku z tym mam pytanie czy mogą się kłócić z tą firmą że będą płacili za taką cenę jaką im pokazało przy podsumowaniu ostatecznym? Bardzo dziękuje za porady
anonim cytuj
28-11-2022
artykuł 66 § 1 KC mówi, że "oświadczenie woli skutkuje zgodnie ze swym treściowym znaczeniem, niezależnie od formy, w jakiej zostało złożone". Innymi słowy, zamówienie i akceptacja oferty ze strony konsumenta stanowi zawarcie umowy.

Jednakże, artykuł 556 §1 Kodeksu cywilnego stanowi, że "sprzedawca jest odpowiedzialny wobec kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wady fizyczne lub prawne". W tym przypadku, błąd cenowy na stronie mogłoby być interpretowane jako wada prawna.

Praktycznie, teoretycznie mogliby Państwo dochodzić swoich praw, argumentując, że umowa została zawarta przy niższej cenie. Jednakże, jest to kwestia interpretacji i zależy od wielu czynników, takich jak dowody potwierdzające tę cenę, zasady zawarte na stronie internetowej dotyczące błędów cenowych itp.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na regulamin strony - może on zawierać zapisy o możliwości anulowania transakcji w przypadku błędów cenowych. Jeżeli takie zapisy istnieją i były dostępne do wglądu przed dokonaniem zakupu, mogą one wpływać na prawo do dochodzenia praw w tej sprawie.

Z drugiej strony, na podstawie Ustawy o prawach konsumenta, sprzedawca ma obowiązek dostarczyć towar bez wad. Błąd cenowy na stronie internetowej mógłby być interpretowany jako wada. Jeżeli sprzedawca odmawia dostarczenia towaru za pierwotną, niższą cenę, mogłoby to stanowić naruszenie tej ustawy.
 
anonim cytuj
25-07-2023
czyli co Pan proponuje?
 
anonim cytuj
25-07-2023
Twój brat i jego przyszła żona mogą zdecydować się na podjęcie kilku działań.

1. Kontakt z firmą
Pierwszym krokiem powinno być nawiązanie kontaktu z firmą i wyjaśnienie sytuacji. Powinni wyrazić swoje stanowisko, że umowę uważają za zawartą z chwilą złożenia zamówienia i dokonania płatności. Powołaj się na art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.

2. Reklamacja
Jeśli firma nie zgodzi się na honorowanie pierwotnej ceny, możesz złożyć formalną reklamację. Powinna ona zawierać informacje o zamówieniu, dowody na to, jaką cenę widzieli podczas składania zamówienia, oraz informacje o tym, jakiej korekty oczekujesz (np. honorowanie pierwotnej ceny). Można powołać się na art. 556 § 1 Kodeksu cywilnego i Ustawę o prawach konsumenta.

3. Rozwiązanie umowy
Jeżeli firma nie uwzględni reklamacji, mają prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia zgodnie z art. 27 Ustawy o prawach konsumenta, jeśli umowa została zawarta na odległość.

4. Pomoc zewnętrzna
Jeśli te kroki nie przyniosą rezultatów, mogą zwrócić się o pomoc do lokalnego Rzecznika Praw Konsumenta, który może udzielić darmowej pomocy prawnej lub podjąć mediacje między Tobą a firmą.

 
anonim cytuj
25-07-2023

Sugerowane Tematy

Przepisanie samochodów.
Witam wszystkich serdecznie, z moja narzeczona nie jesteśmy po ślubie .Chciałbym jej przepisać moje dwa samochody, które należą do mnie. Oczywiście przepisanie dotyczy wtedy kiedy coś mi się stanie no: śmierć , kalectwo stałe , proszę o pomoc....
Premia
Witam. W moim zakładzie pracy wypłacane są premiera projektowe na zakończenie projektu. Czy przebywając na dłuższym l4 w czasie kiedy projekt się skończy należy mi się premia ? ( zaznaczę ze pracowałam przy danym projekcie ponieważ one trwają przeważnie około 2 lat)...
Kupujący chce obciążyć mnie naprawą auta.
Witam, opisując moją sytuację. Sprzedałem swój samochód który był zarejestrowany na moją znajomą i po ponad pół roku odzywa się kupujący twierdząc, że zepsuł się silnik lub rozrząd i chce się podzielić kosztami lub podać do sądu. Co mam zrobić jeśli wiem że samochód sprzedałem bez żadnych wad ukrytych i to że był zarejestrowany na znajomą jak to może wyglądać w sądzie w takiej sytuacji ?...
Dziedziczenie mieszkania.
Jeśli moja mama umrze a mieszkanie jest na nią ale wykupione to czy ja to dziedziczę czy bardziej muszę się wyprowadzić ?? Jak to wygląda czy coś muszę napisać albo będą widzieć że opłacam mieszkanie....

Wyszukiwarka