Czy kierownik zakładu może udostępnić nagranie z kamery księgowej?

Witam, czy kierownik zakładu może udostępnić nagranie z kamery księgowej? Nagranie dotyczące mnie
anonim cytuj
29-07-2022
Co to za nagranie i w jakim celu zostało udostępnione?
 
anonim cytuj
29-07-2022
Co to za nagranie i w jakim celu zostało udostępnione?

W celu sprawdzenia o której godzinie przystąpiłem do pracy, co chyba również jest niezgodne z prawem?
 
anonim cytuj
29-07-2022
W celu sprawdzenia o której godzinie przystąpiłem do pracy, co chyba również jest niezgodne z prawem?

Skąd taki dziwny pomysł? W ten sposób rozumuję, że twój szef nie ma prawa skontrolować czy w ogóle byłeś w pracy?
 
anonim cytuj
29-07-2022
Skąd taki dziwny pomysł? W ten sposób rozumuję, że twój szef nie ma prawa skontrolować czy w ogóle byłeś w pracy?

Jest lista obecności oraz karty magnetyczne
 
anonim cytuj
29-07-2022
Jest lista obecności oraz karty magnetyczne

A gdy jej nie ma w zakładzie pracy ? Pracodawca ma według ciebie zakaz skontrolowania obecności?
Kombinujesz strasznie..
 
anonim cytuj
29-07-2022
A gdy jej nie ma w zakładzie pracy ? Pracodawca ma według ciebie zakaz skontrolowania obecności?
Kombinujesz strasznie..

Lista i karta są zawsze, a w kwestii kamer zostałem skontrolowany tylko Ja oraz uslyszalem, że najpierw muszę pokazać się w kamerze punkt 7:00 a potem mogę iść do łazienki co tłumaczy dlaczego byłem 7:12 dopiero przy maszynie o to całe zamieszanie
 
anonim cytuj
29-07-2022
Czemu uważasz, że weryfikacja tego kiedy przystąpiłeś do pracy jest niezgodne z prawem?
Pracodawca ma prawo w określonym zakresie upoważnić inne podmioty działające w jego imieniu do przetwarzania danych.
 
anonim cytuj
29-07-2022
Czemu uważasz, że weryfikacja tego kiedy przystąpiłeś do pracy jest niezgodne z prawem?
Pracodawca ma prawo w określonym zakresie upoważnić inne podmioty działające w jego imieniu do przetwarzania danych.

Nawet jeżeli nie mam w pracy podpisanej zgody odnośnie Rodo?
 
anonim cytuj
29-07-2022
Nawet jeżeli nie mam w pracy podpisanej zgody odnośnie Rodo?

przetwarzanie danych osobowych nie musi bazować wyłącznie na zgodzie, jest szereg innych przesłanek - w art. 6 RODO, a także kodeksie pracy jak też np. przepisach podatkowych (bo przecież bez twoje zgody pracodawca przetwarzać MUSI do celów podatkowych). Co więcej, przetwarzanie danych pracownika w ogóle nie wynika z jego zgody i nie powinno być na tym opierane - wynika wprost z interesów administratora (art. 6 ust. 1 pkt F RODO) oraz obowiązków prawnych (art. 6 ust. 1 pkt. C lub D RODO) (np. ewidencjonowania czasu pracy, rozliczeń, zapewnienia bezpieczeństwa zakładu pracy, pracowników i mienia).
Twoja zgoda jest zbędna w tym względzie, wręcz nie powinno się jej pobierać.
 
anonim cytuj
29-07-2022
Zatem proponuje przestać kombinować pod przykrywką RODO, aby jakiś sztucznie uniemożliwiać weryfikację kiedy się stawiles do pracy - bo niestety tak to wygląda na obecnym etapie, że to sięganie po RODO bo ktoś księgowej daje nagrania z zakładu aby sprawdziła czy byłeś w firmie.
Nie pomagamy tutaj kombinować i wykorzystywać przepisów w celach sprzecznych z ich przeznaczeniem, a niestety tak to wygląda.
 
anonim cytuj
29-07-2022
Czy kierownik zakładu może udostępnić nagranie z kamery księgowej? Nagranie dotyczące mnie


Tak, kierownik zakładu ma prawo udostępniać nagrania w ramach działalności firmy w określonych celach, ale pod pewnymi warunkami. Kiedy pracodawca monitoruje pracowników w miejscu pracy, musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

Przede wszystkim, monitoring nie może naruszać godności i innych praw osobistych pracownika.
Pracodawca musi poinformować pracowników o monitoringu, wskazując jego zakres, cel oraz sposób zapisywania i przechowywania materiału. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem regulaminu pracy lub umowy o pracę.
Monitorowanie w miejscu pracy nie może naruszać prywatności pracowników w miejscach przeznaczonych do ich osobistego użytku, takich jak toalety czy szatnie.
W celu sprawdzenia o której godzinie przystąpiłem do pracy, co chyba również jest niezgodne z prawem?


Jeżeli monitoring był przeprowadzony zgodnie z przepisami i pracodawca poinformował pracowników o jego celach (w tym weryfikacji godzin przybycia do pracy), to samo sprawdzenie, o której godzinie pracownik przystąpił do pracy, nie jest niezgodne z prawem. Jednakże, jak wspomniano wcześniej, pracodawca musi przestrzegać określonych warunków podczas monitoringu.

Nawet jeżeli nie mam w pracy podpisanej zgody odnośnie Rodo?


Zgoda pracownika na przetwarzanie danych osobowych nie jest jedyną podstawą prawną dla monitoringu. RODO przewiduje kilka przesłanek do przetwarzania danych osobowych, z których jednymi są interesy administratora danych (art. 6 ust. 1 pkt f RODO) oraz spełnienie obowiązków prawnych przez administratora (art. 6 ust. 1 pkt c RODO). W przypadku kontroli obecności w pracy, przetwarzanie danych może być oparte na tych przesłankach, niekoniecznie na zgody pracownika. Co więcej, przetwarzanie danych pracownika w kontekście stosunku pracy nie powinno być oparte na zgody pracownika, jak wspomniano w poście 10.

Ostateczna uwaga: RODO nie jest jedynym przepisem regulującym monitoring w miejscu pracy. Kodeks pracy w Polsce także przewiduje pewne wymagania w zakresie monitoringu pracowników, które muszą być przestrzegane przez pracodawcę. W każdej sytuacji, w której pracownik ma wątpliwości co do legalności monitoringu, powinien skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

osoba nie przybywa pod adresem stałego meldunku, jak go ustalić?
Witam serdecznie Może ktoś miał podobny przypadek i może mi podpowiedzieć co mogę zrobić.Jezeli osoba nie przybywa pod adresem stałego meldunku, nigdzie więcej nie figuruje, nic na siebie nie ma, to w jaki sposób mogę go odnaleźć podać adres do sądu skoro nie odbiera żadnych przesyłek sądowych awizowanych.Dostalam dokumenty z sądu gdzie muszę wziąść komornika który go odnajdzie , lub podać adres pod którym przebywa, Moze ktoś miał podobną sytua...
Czy sąd może zasądzić odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, jeśli nie jestem pewien, kto jest winny?
Mam pewien problem związany z wypadkiem drogowym, który miałem kilka miesięcy temu. Wtedy auto, którym jechałem, uderzyło w inne pojazdy na skrzyżowaniu, ale cała sytuacja była dosyć chaotyczna. Byłem przerażony i zdenerwowany, więc nie zwróciłem wtedy uwagi na to, czy to ja czy inny kierowca był winny tego incydentu. Niestety, teraz otrzymałem wezwanie na rozprawę sądową od drugiego kierowcy za uszkodzenie jego pojazdu. Okazuje się, że uważa ...
Czy zgodne z prawem jest utrwalanie wizerunku pracownika przez kierownika?
Witam, Czy zgodne z prawem jest utrwalanie wizerunku pracownika przez kierownika (poprzez zrobienie zdjęcia pracownikowi ) ,by pokazać właścicielom firmy ,czy jest on właściwie umundurowany w miejscu pracy ? Właśnie taki (wg mnie żenujący ) sposób na kontrolę umundurowania wymyśliło sobie szefostwo. Ale ja też nie wiem co się dalej ze zdjęciem mojej osoby stanie , czy nikt go w jakikolwiek sposób nie wykorzysta ... Orientuje się ktoś w temaci...
Prawo jazdy.
13 lat temu utraciłem prawo jazdy za jazdę pod wpływem, dodam że jechałem rowerem ale zabrano mi prawo jazdy chciałbym podejść do zupełnie nowego kursu nie chce odzyskiwać poprzez wojewódzkie ośrodki medycyny pracy czy tak można?...

Wyszukiwarka