Przepisuje mieszkania na syna co zrobić żeby córka nie mogła dopominać się zachowku???

Witam Mam takie pytanie Chcę przepisać połowę mieszkania notarialnie na Syna Druga połowa należy właśnie do syna Mam jeszcze Córkę z którą nie utrzymuję żadnego kontaktu od wielu lat Pytanie brzmi tak Czy po mojej śmierci Córka będzie mogła się dopominać zachowku od Syna. Prawnik mi podpowiedział żebym przy przepisywaniu mieszkania na Syna podarował też coś Córce notarialnie np 100 zł I wtedy Córka nie będzie mogła się dopominać zachowku. Jak to wygląda prawnie?? Dzięki za podpowiedzi Pozdrawiam
anonim cytuj
25-11-2022
Umowa dożywocia wyklucza kwestie zachowkowe, jednakże jest odpłatna tzn. należy odprowadzić podatek , czego nie ma w darowiźnie. Natomiast co do darowania drobnej kwoty to dość dziwna porada. Zachowek jest wyliczany na podstawie całości majątku, zatem ta darowana kwota na rzecz córki wchodziłaby w skład majątku do rozliczenia, ale to nic by nie zmieniło, przynajmniej nie mam innej wiedzy na ten temat.
 
anonim cytuj
28-11-2022
"Umowa dożywocia wyklucza kwestie zachowkowe, jednakże jest odpłatna tzn. należy odprowadzić podatek , czego nie ma w darowiźnie."
Przy darowiźnie również może zaistnieć obowiązek zapłaty podatku. Umowa o dożywocie jest umową odpłatną z zupełnie innego powodu, nie z powodów podatkowych. Mianowicie dlatego, że polega ona na dożywotnim utrzymywaniu zbywcy. Utrzymywaniu, czyli za własne pieniądze. To jest właśnie sednem tej umowy.
 
anonim cytuj
28-11-2022
Tak, wiem. Nie dodałam tego ,co również jest istotne dla pytającego.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Proszę zmienić prawnika. Co do zasady córce będzie należał się zachowek w wysokości połowy tego co odziedziczyłaby ustawowo. Może ja Pan spróbować wydziedziczyć notarialnie. Podstawą ku temu jest brak kontaktów, ale ten brak musi być z jej winy/woli
 
anonim cytuj
29-11-2022
Tzn Prawnik mnie wprowadził w błąd Trochę dziwne te prawo Córka nigdy nie mieszkała w tym mieszkaniu I jej należy się połowę pieniędzy Chcę doprecyzować Córka jest z pierwszego małżeństwa Nie utrzymuję z nią kontaktu ponad 20 lat i Córkę będzie musiał spłacić Syn po mojej śmierci jak mu przepiszę te pół mieszkania
 
anonim cytuj
29-11-2022
Nie ma znaczenia gdzie mieszkała. W porządku prawnym na całym świecie dziedziczą zstępni, czyli potomkowie.
 
anonim cytuj
29-11-2022
To jakie najlepsze wyjście z tej sytuacji?
 
anonim cytuj
29-11-2022
No przecież napisałam: testament na syna z wydziedziczeniem córki. Ale, aby ona tego nie podważyła to ten brak kontaktu musi wynikać z jej woli.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Ewentualnie to co poniżej zostało poradzone, czyli umowa dożywocia.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Ok rozumiem Dziękuję i Pozdrawiam
 
anonim cytuj
29-11-2022
Ale po wydziedziczeniu, zachowku mogą domagać się jej dzieci, jeśli takowe posiada. A jeśli będą niepełnoletnie, to przysługuje im jeszcze wyższy zachowek niż przysługiwałby córce.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Umowa dożywocia. Pozostaje tylko 2% wartości majątku, nieruchomości ... do zapłacenia
 
anonim cytuj
29-11-2022
No i pozostaje taki drobiazg jak wywiązanie się z umowy o dożywocie, czyli dożywotnie utrzymywanie zbywcy. Utrzymywanie, czyli za własne pieniądze.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Ktoś to weryfikuje?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Przeważnie rodzina która została "pominięta"
 
anonim cytuj
29-11-2022
Najbezpieczniej będzie sprzedać synowi drugą część mieszkania. Na pewno koszty będą mniejsze i nie będzie już ono wchodziło do masy spadkowej.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Sprzedaż polega na zapłacie za daną rzecz. Sugerujesz, że przy sprzedaży koszty będą mniejsze niż jakieś opłaty (sądowe, podatkowe, notarialne, ewentualny zachowek, czy cokolwiek)? Chyba, że sugerujesz fikcyjną sprzedaż, ale na grupie z poradami prawnymi to kiepski pomysł. Preferujemy tutaj faktyczne porady prawne, a nie bezprawne.
 
anonim cytuj
29-11-2022

Sugerowane Tematy

Czy muszę zapłacić za szkody na rzeczy wynajmującego w moim mieszkaniu?
Mam pewien problem i potrzebuję Waszej pomocy w zrozumieniu pewnej kwestii prawnej. Otóż, wynajmuję mieszkanie od prywatnego właściciela od ponad roku i ogólnie rzecz biorąc, wszystko szło dobrze. Jednak ostatnio, podczas jednej z moich imprez u mnie w mieszkaniu, jeden z moich gości spowodował uszkodzenie pewnych rzeczy, które są własnością właściciela mieszkania. Jestem zupełnie zielony w prawie i nie wiem, jakie są moje obowiązki jako najem...
Czy można przerwac L4?
Dzień dobry. Mam takie pytanie. Siostra przebywa tydzień na L4, ponieważ jej syn zachorował. Zwolnienie ma do jutra włącznie. Dziecko już jest zdrowe. I tu pytanie - czy może iść jutro do przedszkola, czy jednak nie bo nadal obowiązuje L4, czy może siostra powinna je przerwać (nie wiem czy coś takiego jest) Jak to wygląda prawnie, żeby nie bylo problemów? Dziękuję i pozdrawiam...
Czy będąc na zwolnieniu chorobowym od psychiatry ''chodzącym'' można osobiście złożyć wypowiedzenie z pracy czy jest to zabronione?
Witam do 31 stycznia mam zwolnienie chodzące od pychiatry z powodu mobbingu w pracy. chce zlozyc wypowiedzenie, rozwiazac umowe z ta firmą. Kiedy mam to zrobić i w jaki sposób? Czy moge to zrobić osobiscie? czy zus podwazy wtedy zwolnienie? proszę o szybką odpowiedź....
Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021?
Witam. Mążowi za rok 2021 zostało 11 dni urlopu. Czy przy zwalnianiu się pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent za rok 2021? I jeszcze jedno pytanie. Mąż chodził do technikum (4letnie). Pracę zaczął w listopadzie 2016 roku. Czy teraz już ma prawo do 26 dni urlopu? Z góry dziękuję za pomoc....

Wyszukiwarka