Przepisuje mieszkania na syna co zrobić żeby córka nie mogła dopominać się zachowku???
Witam Mam takie pytanie Chcę przepisać połowę mieszkania notarialnie na Syna Druga połowa należy właśnie do syna Mam jeszcze Córkę z którą nie utrzymuję żadnego kontaktu od wielu lat Pytanie brzmi tak Czy po mojej śmierci Córka będzie mogła się dopominać zachowku od Syna. Prawnik mi podpowiedział żebym przy przepisywaniu mieszkania na Syna podarował też coś Córce notarialnie np 100 zł I wtedy Córka nie będzie mogła się dopominać zachowku. Jak to wygląda prawnie?? Dzięki za podpowiedzi Pozdrawiam
Umowa dożywocia wyklucza kwestie zachowkowe, jednakże jest odpłatna tzn. należy odprowadzić podatek , czego nie ma w darowiźnie. Natomiast co do darowania drobnej kwoty to dość dziwna porada. Zachowek jest wyliczany na podstawie całości majątku, zatem ta darowana kwota na rzecz córki wchodziłaby w skład majątku do rozliczenia, ale to nic by nie zmieniło, przynajmniej nie mam innej wiedzy na ten temat.
anonim cytuj
28-11-2022
"Umowa dożywocia wyklucza kwestie zachowkowe, jednakże jest odpłatna tzn. należy odprowadzić podatek , czego nie ma w darowiźnie."
Przy darowiźnie również może zaistnieć obowiązek zapłaty podatku. Umowa o dożywocie jest umową odpłatną z zupełnie innego powodu, nie z powodów podatkowych. Mianowicie dlatego, że polega ona na dożywotnim utrzymywaniu zbywcy. Utrzymywaniu, czyli za własne pieniądze. To jest właśnie sednem tej umowy.
anonim cytuj
28-11-2022
Tak, wiem. Nie dodałam tego ,co również jest istotne dla pytającego.
anonim cytuj
29-11-2022
Proszę zmienić prawnika. Co do zasady córce będzie należał się zachowek w wysokości połowy tego co odziedziczyłaby ustawowo. Może ja Pan spróbować wydziedziczyć notarialnie. Podstawą ku temu jest brak kontaktów, ale ten brak musi być z jej winy/woli
anonim cytuj
29-11-2022
Tzn Prawnik mnie wprowadził w błąd Trochę dziwne te prawo Córka nigdy nie mieszkała w tym mieszkaniu I jej należy się połowę pieniędzy Chcę doprecyzować Córka jest z pierwszego małżeństwa Nie utrzymuję z nią kontaktu ponad 20 lat i Córkę będzie musiał spłacić Syn po mojej śmierci jak mu przepiszę te pół mieszkania
anonim cytuj
29-11-2022
Nie ma znaczenia gdzie mieszkała. W porządku prawnym na całym świecie dziedziczą zstępni, czyli potomkowie.
anonim cytuj
29-11-2022
To jakie najlepsze wyjście z tej sytuacji?
anonim cytuj
29-11-2022
No przecież napisałam: testament na syna z wydziedziczeniem córki. Ale, aby ona tego nie podważyła to ten brak kontaktu musi wynikać z jej woli.
anonim cytuj
29-11-2022
Ewentualnie to co poniżej zostało poradzone, czyli umowa dożywocia.
anonim cytuj
29-11-2022
Ok rozumiem Dziękuję i Pozdrawiam
anonim cytuj
29-11-2022
Ale po wydziedziczeniu, zachowku mogą domagać się jej dzieci, jeśli takowe posiada. A jeśli będą niepełnoletnie, to przysługuje im jeszcze wyższy zachowek niż przysługiwałby córce.
anonim cytuj
29-11-2022
Umowa dożywocia. Pozostaje tylko 2% wartości majątku, nieruchomości ... do zapłacenia
anonim cytuj
29-11-2022
No i pozostaje taki drobiazg jak wywiązanie się z umowy o dożywocie, czyli dożywotnie utrzymywanie zbywcy. Utrzymywanie, czyli za własne pieniądze.
anonim cytuj
29-11-2022
Ktoś to weryfikuje?
anonim cytuj
29-11-2022
Przeważnie rodzina która została "pominięta"
anonim cytuj
29-11-2022
Najbezpieczniej będzie sprzedać synowi drugą część mieszkania. Na pewno koszty będą mniejsze i nie będzie już ono wchodziło do masy spadkowej.
anonim cytuj
29-11-2022
Sprzedaż polega na zapłacie za daną rzecz. Sugerujesz, że przy sprzedaży koszty będą mniejsze niż jakieś opłaty (sądowe, podatkowe, notarialne, ewentualny zachowek, czy cokolwiek)? Chyba, że sugerujesz fikcyjną sprzedaż, ale na grupie z poradami prawnymi to kiepski pomysł. Preferujemy tutaj faktyczne porady prawne, a nie bezprawne.
Dobry wieczór. Poczta Polska wystawiła mojemu tacie obciążenie z tytułu braku oplat za abonament rtv, o którym dowiedział się dopiero po zajęciu konta. Pomijam fakt, że żaden odbiornik nie został zgłoszony ale chodzi o dane. W piśmie z Poczty widnieje adres, pod którym moj tato nigdy nie mieszkał ani nie był zameldowany. PESEL się zgadza. Czy zatem powinno się to zgłosić do prokuratury jako wyciek danych? Na Poczcie odbiera ukrainiec i nie potraf...
Dzień dobry. Pewnien kierowca spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia uszkadzając moje auto.
Zgłosiłam zdarzenie na policję podałam nazwisko oraz nr rej auta sprawcy. I co ciekawe otrzymałam informację z policji że sprawca przyznał się do dokonania kolizji jednak nie udostępniono mi nr polisy,oraz nazwy ubezpieczyciela.
Czy policja nie ma obowiązku udostępnienia tych informacji pokrzywdzonemu, bo w jaki sposób mam zgłosić szkodę.
Dodam...
Co napisać w uzasadnieniu o zgodę na odrzucenie spadku przez małoletniego? Dziadek zmarł ale nie mieliśmy z nim kontaktu. Miał bardzo dużo długów ale nie mamy na to dowodów....
Pytanie 1)
Zmarł ojciec mojego dziecka z którym żyłam w wolnym związku. Który był po rozwodzie z byłą żoną która zmarła. Z tego małżeństwa są dwoje dorosłych dzieci. Czy majątek ojca jest w tej sytuacji do podziału na troje dzieci?.
Pytanie 2)
Rodzina chce się umówić, że mną na rozmowę w sprawie podziału dużego majątku, mam wziąć z sobą dwa oryginały skrócone aktów urodzenia mojego niepełnoletniego dziecka. Dzieci z pierwszego małżeństwa wyna...
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka pozwala szybko dostać się do poszukiwanego miejsca na stronie. Przykładowe frazy: