Firma zakopał kable internetowe na mojej działce bez mojej zgody

Dzień dobry. Mam pytanie. Kupiliśmy dom z działka. Obecnie jesteśmy za granica, a na naszej działce jakaś firma bez mojej zgody i bez poinformowania mnie, weszli na nasza działkę i najzwyklej na świecie wykopali rów na kable internetowe. Przekopali cała działkę po szerokości,włożyli kable zasypali. O całej sytuacji dowiedziałem się od sąsiada który mnie poinformował. Moje pytanie czy jest to zgodne z prawem, czy mogę przyjechać i ten kabel wykopać i wyciąć?
anonim cytuj
24-11-2021
Zgłoś się do gminy - oni musieli wyrazić zgodę na budowę i dowiedz się kto i kiedy wyraziła na to zgodę jeżeli gmina nic nie wie i nie ma takiej zgody i projektu wezwać wykonawcę do usunięcia.
 
anonim cytuj
24-11-2021
trzeba jeszcze sprawdzić czy Projektant przy projektowaniu owego kable nie wystąpił do Starosty o wydanie zgody za Pana zgodnie z art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Stosuje się ta procedurę jak właściciele działki są nieosiągalni pod adresem z EGIB a inwestycja jest istotna dla lokalnego społeczeństwa.
 
anonim cytuj
24-11-2021
Dzień dobry,

Wprowadzenie jakichkolwiek zmian na Twojej działce bez Twojego pozwolenia, w tym wykopanie rowu i położenie kabli internetowych, stanowi naruszenie Twojego prawa własności, które jest chronione przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej (art. 21 i 64) oraz Kodeks cywilny (art. 140 i 144 k.c.).

Jeżeli chodzi o prawo energetyczne, warto zwrócić uwagę na art. 49 Ustawy Prawo energetyczne. Według niego, jeśli operator chce zainstalować sieć na nieruchomości, powinien zawrzeć z właścicielem umowę o ustanowieniu służebności przesyłu. Jeżeli taka umowa nie została zawarta, a operator wszedł na działkę bez zgody, jest to niezgodne z prawem.

Jednak jak słusznie zauważono, mogło dojść do sytuacji, gdy ze względu na brak możliwości skontaktowania się z właścicielem nieruchomości, starosta wydał zgodę na realizację inwestycji. Wymieniony przepis (art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami) pozwala na to w przypadku inwestycji o znaczeniu dla lokalnej społeczności, jednak powinniście Państwo otrzymać odszkodowanie.

Pomimo możliwości istnienia takiej zgody, zalecam skontaktowanie się z lokalnym samorządem oraz firmą, która wykonała prace, aby uzyskać więcej informacji. Jeżeli Twoje prawa zostały naruszone, powinieneś skonsultować się z adwokatem w celu zbadania możliwości dochodzenia swoich praw, w tym odszkodowania za naruszenie praw własności.

Zgodnie z art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego, jako właściciel nieruchomości, masz prawo żądać od osoby, która bezprawnie naruszyła posiadanie Twojej nieruchomości, aby zaprzestała naruszeń, przywróciła stan poprzedni, a także naprawiła szkodę wynikłą z naruszenia.

Podsumowując, z punktu widzenia prawa, to, co się wydarzyło, wydaje się być niezgodne z prawem, chyba że istnieją okoliczności, o których nie wiem. Aby dokładnie rozwiązać tę sytuację, zalecam skonsultowanie się z lokalnym samorządem i firmą, która zainstalowała kable.
 
anonim cytuj
31-07-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę przepisać dom na jedno z dzieci?
Mam dom na wsi, który był wspólnie z mężem. Mąż zmarł i teraz bym chciała to uregulować i przepisać na jedno z dzieci które jest, ze mną ,jak to wygląda prawnie, zaznaczam że pozostałe dzieci się mną nie interesują i w niczym nie pomagają, czy jest taka możliwość że można przepisać tylko na jedno z dzieci....
Kontakty z dzieckiem.
Witam, żyliśmy bez ślubu, mamy wspólne 3 letnie dziecko, po rozstaniu płacę regularnie alimenty które ustaliliśmy bez ingerencji sądu. Alimenty płacę jej większe niż ode mnie oczekiwała, w zamian robi problemy jeśli chodzi o spędzanie czasu z dzieckiem, a dokładnie z nocowaniem u mnie. Chciałbym zapytać czy warto jako ojciec zakładać sprawę sądową jeśli rozmowy nie doprowadzą do ugody....
Ojciec dzieci wpłacą kwotę mniejszą niż alimenty zasądzone przez sąd.
Witam serdecznie mam pytanie gdyby ojciec dzieci wpłacą kwotę mniejsza niż alimenty zasądzone przez sąd to co ja mogę z tym zrobić ?...
Wypadek w pierwszym dniu próbnym pracy
Witam. Potrzebuję odpowiedzi. Sytuacja ma się tak. Partner z końcem miesiąca wrzesień (30.09) Zakończył umowę z firmą w której pracował. O 1.10 zaczął szukać pracy 4.10 już był w nowej pracy na dniu próbnym. W trakcie dnia próbnego partner coś podniósł i wypadł mu dysk od 4.10 jest na L4. Wiem że 30.10 kończy się ubezpieczenie w ZUS. Jednak co gdy choroba będzie trwać dłużej niż do 30.10? Jak to ugryźć co zrobić żeby było ubezpieczenie i c...

Wyszukiwarka