Kupuje dom z zameldowanymi tam osobami, czy można je wymeldować? czy to jest problem przy zakupie domu?

Witam,
Stoję przed decyzją zakupu nieruchomości. Dotychczas dom był zamieszkany przez ojca właściciela, ale zameldowanie posiada również jego (ojca) była partnerka i jej dzieci. Osoby te mieszkają aktualnie pod innym adresem, jednak odmawiają zgody na wymeldowanie. Według aktu notarialnego oraz księgi wieczystej jedynym właścicielem jest syn pana, który tam mieszkał. Właściciel podjął próbę wymeldowania administracyjnego, które zakończyło się niepowodzeniem z winy partnerki.
Jakie problemy mogą wyniknąć z kupna nieruchomości z takim stanem rzeczy? Co powinnam zrobić, żeby kupić nieruchomość z "czystą kartą"?
anonim cytuj
24-11-2022
"Jakie problemy mogą wyniknąć z kupna nieruchomości z takim stanem rzeczy?"
Żadne. Meldunek nie daje żadnych uprawnień do niczego. Nie jest tak, co ludzie często powtarzają, że jak ktoś jest zameldowany to może bez problemu wrócić tam i zamieszkać. Nie, to tak nie działa. Meldunek do niczego nie służy i nic nie daje. Tak więc kupno nieruchomości z zameldowanymi (ale nie zamieszkującymi) tam lokatorami nie niesie za sobą żadnego ryzyka. Po zakupie może Pani złożyć wniosek o wymeldowanie tych ludzi. Nie wiem jakie były przesłanki do odmowy wymeldowania (którą opisuje Pani w poście), ale z pewnością te przesłanki ustaną, gdy Pani zostanie właścicielką nieruchomości.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Dziękuję za odpowiedź. Moje obawy wynikają właśnie z tego, że wspomniana pani odmówiła wymeldowania. Zdaje się, że planuje być problemem. W domu panuje duży bałagan i w takim stanie ma zostać zakupiony. Znajduje się w nim też kilka ubrań i kosmetyków damskich, ale nie wiem od jak dawna tam są, więc ciężko mi określić, od kiedy ta pani tam nie mieszka. Hipotetycznie: kupuję dom, wprowadzam się, a kilka dni później pod drzwiami pojawia się zameldowana pani, twierdząc, że tam mieszka. Jak udowodnię odpowiednim organom, że to nieprawda? Czy nie skończy się to tak, że będę musiała zrobić oficjalną eksmisję albo znaleźć jej inne lokum?
 
anonim cytuj
25-11-2022
Sprzedający powinien złożyć oświadczenie (zawarte w akcie notarialnym), że nikt tam nie mieszka. W razie czego wszelkie roszczenia będzie Pani do niego kierowała.
A co do tego, że zameldowana kobieta się tam zjawi, to meldunek nie ma nic do rzeczy. Meldunek nie daje prawa do zamieszkiwania gdzieś (i analogicznie: brak meldunku nie odbiera takiego prawa). Powinna Pani po prostu upewnić się, że nikt tam faktycznie nie mieszka.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Można samemu wymeldować jeżeli nie mieszka powyżej 6 miesięcy
 
anonim cytuj
25-11-2022
niestety co do tego nie mam pewności. Dom sprzedaje pan, który udostępniał go swojemu ojcu. Ojciec przez pewien czas mieszkał tam z kobietą i jej dziećmi, ale podobno od jakiegoś czasu już jej tam nie było. W domu panuje bałagan w takim stanie mam go kupić. Wśród rzeczy znajduje się kilka damskich drobiazgów, jak kurtka czy kosmetyki. Ciężko mi stwierdzić czy wyprowadziła się miesiąc czy rok temu. Sprzedający mieszka daleko i nie bywał w domu, stąd też nie może tego dokładnie określić.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Na opisane przez Pana/Panią zagadnienia dotyczące zakupu nieruchomości z zameldowanymi tam osobami, mogę odpowiedzieć w następujący sposób:

Meldunek w Polsce nie stanowi tytułu prawnego do mieszkania ani użytkowania nieruchomości. Stanowi jedynie formalne potwierdzenie miejsca pobytu.

Jednakże, w kontekście potencjalnych problemów:

Mimo że meldunek nie uprawnia do korzystania z nieruchomości, to może stanowić problem w sytuacji, gdy osoba zameldowana próbowałaby argumentować, że faktycznie na niej mieszka. Dlatego też istotne jest, aby w akcie notarialnym sprzedający złożył oświadczenie, że nieruchomość jest wolna od osób trzecich, co pomoże Pani w ewentualnych przyszłych sporach.

Jeśli zameldowana osoba pojawia się w nieruchomości po jej zakupie, twierdząc, że tam mieszka, powinna Pani zgłosić to odpowiednim służbom, np. policji. Meldunek nie jest dowodem na prawo do mieszkania w danym miejscu.

Co do ubrań i kosmetyków, które znajdują się w nieruchomości: ważne jest, by przed zakupem domu dokładnie przejrzeć nieruchomość i zdobyć informacje na temat wszystkich przedmiotów, które się w niej znajdują. W razie wątpliwości co do ich właściciela, zaleca się je usunąć.

Jeśli ma Pani obawy, że ktoś może twierdzić, że mieszka w zakupionym przez Panią domu, zalecałbym rozważenie zainstalowania monitoringu. Dzięki niemu będzie Pani miała dowód na to, kto faktycznie przebywał w nieruchomości.

Reasumując, zakup nieruchomości z zameldowanymi tam osobami, które faktycznie tam nie mieszkają, nie powinien stanowić problemu prawnego w kontekście posiadania nieruchomości. Jednakże, dla własnego spokoju, warto podjąć pewne kroki zapobiegawcze przed dokonaniem zakupu.
 
anonim cytuj
23-08-2023

Sugerowane Tematy

Płatny urlop wypoczynkowy.
Czy pracownikowi który nie przepracował pełnego roku w firmie należy się płatny urlop wypoczynkowy? ...
Urlopu z tytułu siły wyższej.
Mam niepełnosprawnego członka rodziny, nie jestem opiekunem aczkolwiek biorę na siebie odpowiedzialność za pomoc przy wizytach lekarskich - jest to osoba na wózku. I tutaj mam pytanie, chciałam w pracy skorzystać z urlopu z tytułu siły wyższej, aczkolwiek pracodawca uważa że to nie kwalifikuje się pod to. Dodam, że grafik pracy mamy układany na miesiąc i dopiero po ułożeniu go dowiedziałam się, że odbędzie się wizyta lekarska. Czy pracodawca ma r...
Stawka godzinowa na umowę zlecenie.
Witam pracuje na umowę o pracę za najniższa krajowa, a do tego na umowę zlecenie w innej spółce. I tu pojawia się problem gdyż np. mój kolega pobiera wypłatę w wysokości 16.40 zł netto na godzinę a ja 13.29zl netto wykonując ta sama pracę i te same godziny pracy? Jak to jest możliwe? W kadrach nie potrafią mi tego wytłumaczyć. I w ogóle ile teraz wynosi netto najniższa stawka godzinowa na umowę zlecenie na rękę?...
Czy mogę zrzec się długu oraz spadku za życia mamy? (mama jeszcze żyję)
Dzień dobry bardzo proszę o poradę, otóż moja mama ma spore długi, czy jest szansa bym mogła teraz za życia bo mama żyje zrzec się jako córka długu oraz spadku? I czy ja jako matka mojej nieletniej córki (13lat) też mogę złożyć u notariusza dokument zrzekający się długów które przechodzą na nią w przyszłości?...

Wyszukiwarka