Czy mogę wnioskować o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r

Witam,
Z racji tego, że przebywam na urlopie macierzyńskim posiadam sporo zaległego urlopu, mianowicie:
5 dni - 2019r,
20 dni -2020r,
20dni -2021r,
I bieżący:
20 dni -2022r
I teraz moje pytanie skierowane do Was,
Urlop macierzyński kończy mi się 11.12.2022r czyli przełom roku. Czy mogę złożyć wniosek o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r skoro od stycznia naliczy mi się kolejne 20 dni ? Czy pracodawca ma prawo odmówić mi udzielenia urlopu bieżącego?
Czy ewentualnie mogę złożyć o 45 dni (zaległe) a przebywając na urlopie, złożyć wniosek w styczniu o wykorzystanie kolejnych 20 dni (bieżąco - zaległych).
Ps. Dodam, że po pierwszym urlopie macierzyńskim pracodawca odmówił mi wówczas wykorzystania bieżącego urlopu.
anonim cytuj
24-11-2022
Nie ma prawa odmówić.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Od razu po powrocie z macierzyńskiego powinnaś wykorzystać cały zaległy urlop.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zaległy ok to wiem. Ale czy wracając z macierzyńskiego teraz w grudniu, mogę złożyć o cały urlop, zaległy i bieżący ( na dzień powrotu, czyli urlop również za rok 22' )? Skoro przebywając już na urlopie wypoczynkowym, w styczniu naliczy się nowa pula urlopowa
 
anonim cytuj
29-11-2022
art 163 kp „Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim…”
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
A urlop macierzyński nie trwa tylko rok?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trwa, ale może autorka postu ma trójkę dzieci rok po roku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trwa. W moim przypadku są to dwa urlopy pod rząd (dwoje dzieci rok po roku )
 
anonim cytuj
29-11-2022
To pewnie jeszcze do tego doszło zwolnienie lekarskie i się nazbierało
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dokładnie tak
 
anonim cytuj
29-11-2022
Czy mogę złożyć wniosek o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r skoro od stycznia naliczy mi się kolejne 20 dni ? Czy pracodawca ma prawo odmówić mi udzielenia urlopu bieżącego?


Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Jeśli chodzi o urlop bieżący, zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany uwzględniać przy ustalaniu terminu urlopu wypoczynkowego potrzeby pracownika. Niemniej jednak, ostateczna decyzja co do przyznania urlopu bieżącego w konkretnym terminie należy do pracodawcy. Jeśli pracodawca nie mógłby przyznać Ci urlopu w żądanym terminie z ważnych powodów organizacyjnych, powinien to uzasadnić.

Czy ewentualnie mogę złożyć o 45 dni (zaległe) a przebywając na urlopie, złożyć wniosek w styczniu o wykorzystanie kolejnych 20 dni (bieżąco - zaległych).


Tak, jest to możliwe. Możesz złożyć wniosek o wykorzystanie 45 dni zaległego urlopu, a następnie w styczniu, gdy naliczy Ci się nowy urlop, złożyć kolejny wniosek.

Dodam, że po pierwszym urlopie macierzyńskim pracodawca odmówił mi wówczas wykorzystania bieżącego urlopu.


Pracodawca, udzielając urlopu wypoczynkowego, powinien uwzględniać potrzeby pracownika. Jeżeli odmówił udzielenia Ci urlopu bez podania ważnych powodów, mogło to być niezgodne z prawem.

Zaległy ok to wiem. Ale czy wracając z macierzyńskiego teraz w grudniu, mogę złożyć o cały urlop, zaległy i bieżący ( na dzień powrotu, czyli urlop również za rok 22' )?


Tak, możesz złożyć wniosek o udzielenie zarówno zaległego, jak i bieżącego urlopu. Decyzja o przyznaniu urlopu bieżącego zależy od pracodawcy, ale w przypadku zaległego urlopu pracodawca jest zobowiązany go udzielić.

art 163 kp „Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim…”


Dokładnie tak. Zgodnie z tym przepisem, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego masz prawo wnioskować o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

A urlop macierzyński nie trwa tylko rok?


Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Możliwe jest przedłużenie tego okresu w przypadku urodzenia się więcej niż jednego dziecka lub skorzystania z dodatkowego urlopu rodzicielskiego. W opisanym przypadku autorka postu miała dwa urlopy macierzyńskie pod rząd, co tłumaczy dłuższy okres nieobecności w pracy.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypłata
Na umowie mam zapis, że do 5tego każdego miesiąca jest wypłata, a od kilku miesięcy jest ona 6 lub 7 dnia miesiąca. Gdy 5 wypada w dzień wolny wypłatę mamy spozniona. Pracodawca w odpowiedzi na zapytania o czasie wypłaty odp, że on robi przelew 5tego i jest kryty bo z jego konta wypłata wychodzi, tylko, że robi to 5 ale o godz 20. Czy wypłata powinna być 5tego na koncie pracownika?...
Doprowadzenie do aresztu śledczego.
Problem dotyczy zatrzymania i odprowadzenia na rozprawę. Szwagier został zatrzymany przez policję. Wyglądało to tak, że dwóch policjantów przyszło do niego do domu, wieczorem. Wylegitymowali go i kazali stanąć pod ścianą. Wtedy przeszukali mu ubrania, skuli ręce z tyłu i wyprowadzili. Prosił żeby nie robili tego przy dzieciach i dali się pożegnać, ale pozwolili porozmawiać jedynie w kajdankach za plecami. Gdy zabrali go na przeszukanie biura, do ...
Dziedziczenie darowanego mieszkania.
Mieszkam w mieszkaniu jakie żona otrzymała od rodziców jako darowizna. Żona mówi abyśmy poszli do notariusza i przepisali jako wspólne. Mi to nie robi, ale ona argumentuje, że gdy się z nią coś stanie to mi się nic nie należy. Tylko dziedziczą dzieci…Czy tak jest, że w przypadku darowizny małżonek nie otrzyma nic? Mamy dwójkę wspólnych dzieci (10 i 14 lat)....
Postępowanie spadkowe
Dzień dobry, Sytuacja wygląda następująco: Babcia zostawiła spisany u notariusza testament. Przepisała wszystko na jedno dziecko. Testament został odczytany u notariusza. Jeden z członków rodziny się z nim nie zgadza. Testament był odczytany już miesiąc temu. Czy jest jakiś termin kiedy ta niezgadzajaca się osoba może się odwołać? Czy jest coś takiego jak uprawomocnienie się testamenu? Co robić dalej, żeby wszystko było zgodne z prawem? (c...

Wyszukiwarka