Czy mogę wnioskować o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r

Witam,
Z racji tego, że przebywam na urlopie macierzyńskim posiadam sporo zaległego urlopu, mianowicie:
5 dni - 2019r,
20 dni -2020r,
20dni -2021r,
I bieżący:
20 dni -2022r
I teraz moje pytanie skierowane do Was,
Urlop macierzyński kończy mi się 11.12.2022r czyli przełom roku. Czy mogę złożyć wniosek o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r skoro od stycznia naliczy mi się kolejne 20 dni ? Czy pracodawca ma prawo odmówić mi udzielenia urlopu bieżącego?
Czy ewentualnie mogę złożyć o 45 dni (zaległe) a przebywając na urlopie, złożyć wniosek w styczniu o wykorzystanie kolejnych 20 dni (bieżąco - zaległych).
Ps. Dodam, że po pierwszym urlopie macierzyńskim pracodawca odmówił mi wówczas wykorzystania bieżącego urlopu.
anonim cytuj
24-11-2022
Nie ma prawa odmówić.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Od razu po powrocie z macierzyńskiego powinnaś wykorzystać cały zaległy urlop.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zaległy ok to wiem. Ale czy wracając z macierzyńskiego teraz w grudniu, mogę złożyć o cały urlop, zaległy i bieżący ( na dzień powrotu, czyli urlop również za rok 22' )? Skoro przebywając już na urlopie wypoczynkowym, w styczniu naliczy się nowa pula urlopowa
 
anonim cytuj
29-11-2022
art 163 kp „Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim…”
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
A urlop macierzyński nie trwa tylko rok?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trwa, ale może autorka postu ma trójkę dzieci rok po roku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trwa. W moim przypadku są to dwa urlopy pod rząd (dwoje dzieci rok po roku )
 
anonim cytuj
29-11-2022
To pewnie jeszcze do tego doszło zwolnienie lekarskie i się nazbierało
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dokładnie tak
 
anonim cytuj
29-11-2022
Czy mogę złożyć wniosek o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r skoro od stycznia naliczy mi się kolejne 20 dni ? Czy pracodawca ma prawo odmówić mi udzielenia urlopu bieżącego?


Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Jeśli chodzi o urlop bieżący, zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany uwzględniać przy ustalaniu terminu urlopu wypoczynkowego potrzeby pracownika. Niemniej jednak, ostateczna decyzja co do przyznania urlopu bieżącego w konkretnym terminie należy do pracodawcy. Jeśli pracodawca nie mógłby przyznać Ci urlopu w żądanym terminie z ważnych powodów organizacyjnych, powinien to uzasadnić.

Czy ewentualnie mogę złożyć o 45 dni (zaległe) a przebywając na urlopie, złożyć wniosek w styczniu o wykorzystanie kolejnych 20 dni (bieżąco - zaległych).


Tak, jest to możliwe. Możesz złożyć wniosek o wykorzystanie 45 dni zaległego urlopu, a następnie w styczniu, gdy naliczy Ci się nowy urlop, złożyć kolejny wniosek.

Dodam, że po pierwszym urlopie macierzyńskim pracodawca odmówił mi wówczas wykorzystania bieżącego urlopu.


Pracodawca, udzielając urlopu wypoczynkowego, powinien uwzględniać potrzeby pracownika. Jeżeli odmówił udzielenia Ci urlopu bez podania ważnych powodów, mogło to być niezgodne z prawem.

Zaległy ok to wiem. Ale czy wracając z macierzyńskiego teraz w grudniu, mogę złożyć o cały urlop, zaległy i bieżący ( na dzień powrotu, czyli urlop również za rok 22' )?


Tak, możesz złożyć wniosek o udzielenie zarówno zaległego, jak i bieżącego urlopu. Decyzja o przyznaniu urlopu bieżącego zależy od pracodawcy, ale w przypadku zaległego urlopu pracodawca jest zobowiązany go udzielić.

art 163 kp „Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim…”


Dokładnie tak. Zgodnie z tym przepisem, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego masz prawo wnioskować o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

A urlop macierzyński nie trwa tylko rok?


Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Możliwe jest przedłużenie tego okresu w przypadku urodzenia się więcej niż jednego dziecka lub skorzystania z dodatkowego urlopu rodzicielskiego. W opisanym przypadku autorka postu miała dwa urlopy macierzyńskie pod rząd, co tłumaczy dłuższy okres nieobecności w pracy.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

odrzucenie spadku w przypadku śmierci za granicą
Witam, będę musiała odrzucić spadek po mamie ktora umarła poza granicami Polski. Czy ktoś może mi doradzić od czego zacząć i czy faktycznie jest na to 6 tygodni a nie 6 miesięcy jak w Polskim prawie? Czy ktoś się orientuje Czy są jakieś wyjatki jezeli minął już ten czas ? ...
Zasiedzenie dzierżawionej działki.
Posiadam działkę, którą dzierżawie już prawie 40 lat. Umowa dzierżawy została zawarta bez udziału gminy. Podatek początkowo płaciła osoba, od której dzierżawiły ale umarła 17 lat temu i od tego czasu ja opłacam podatek. Osoba od której dzierżawiłem pole nie posiadała dzieci, miała 2 siostry i jedna z tych sióstr posiada dzieci. Chciałem założyć sprawę o przeniesienie własności, czy mam taką możliwość. Czy mógłbym utracić tą działkę?...
Zwolnienie dyscyplinarne podczas urlopu macierzyńskiego.
Dzień dobry, czy podczas zwolnienia lekarskiego w ciąży/ urlopu macierzyńskiego można wręczyć dyscyplinarne zwolnienie kobiecie, związane jest to ze świadomym plagiatem poczynionym przez tą kobietę i naruszeniem dóbr firmy, które wyszły po czasie i firma zatrudniająca będzie pociągnięta do odpowiedzialności?...
Partner na dziecko z innego związku. Po małżeństwie jakie będę miała zobowiązania do tego nieletniego dziecka?
Witam Chciałabym zasięgnąć porady od ludzi lepiej znających się na prawie ode mnie, bo meczy mnie cała ta sprawa przez moje niewiedzę. Jestem młoda kobieta, która związała się z mężczyzna z dzieckiem z poprzedniego związku. Nasz związek nie jest formalny (tj. konkubinat). Zastanawiam się jak fakt, że mój partner posiada dziecko wpłynie na naszą przyszłość. W pełni rozumiem obowiązek alimentacyjny oraz spotkań z nieletnim. Co mnie męczy to kwest...

Wyszukiwarka