Czy mogę wnioskować o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r

Witam,
Z racji tego, że przebywam na urlopie macierzyńskim posiadam sporo zaległego urlopu, mianowicie:
5 dni - 2019r,
20 dni -2020r,
20dni -2021r,
I bieżący:
20 dni -2022r
I teraz moje pytanie skierowane do Was,
Urlop macierzyński kończy mi się 11.12.2022r czyli przełom roku. Czy mogę złożyć wniosek o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r skoro od stycznia naliczy mi się kolejne 20 dni ? Czy pracodawca ma prawo odmówić mi udzielenia urlopu bieżącego?
Czy ewentualnie mogę złożyć o 45 dni (zaległe) a przebywając na urlopie, złożyć wniosek w styczniu o wykorzystanie kolejnych 20 dni (bieżąco - zaległych).
Ps. Dodam, że po pierwszym urlopie macierzyńskim pracodawca odmówił mi wówczas wykorzystania bieżącego urlopu.
anonim cytuj
24-11-2022
Nie ma prawa odmówić.
 
anonim cytuj
25-11-2022
Od razu po powrocie z macierzyńskiego powinnaś wykorzystać cały zaległy urlop.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Zaległy ok to wiem. Ale czy wracając z macierzyńskiego teraz w grudniu, mogę złożyć o cały urlop, zaległy i bieżący ( na dzień powrotu, czyli urlop również za rok 22' )? Skoro przebywając już na urlopie wypoczynkowym, w styczniu naliczy się nowa pula urlopowa
 
anonim cytuj
29-11-2022
art 163 kp „Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim…”
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dziękuję
 
anonim cytuj
29-11-2022
A urlop macierzyński nie trwa tylko rok?
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trwa, ale może autorka postu ma trójkę dzieci rok po roku
 
anonim cytuj
29-11-2022
Trwa. W moim przypadku są to dwa urlopy pod rząd (dwoje dzieci rok po roku )
 
anonim cytuj
29-11-2022
To pewnie jeszcze do tego doszło zwolnienie lekarskie i się nazbierało
 
anonim cytuj
29-11-2022
Dokładnie tak
 
anonim cytuj
29-11-2022
Czy mogę złożyć wniosek o wykorzystanie urlopu zaległego + bieżącego z 2022r skoro od stycznia naliczy mi się kolejne 20 dni ? Czy pracodawca ma prawo odmówić mi udzielenia urlopu bieżącego?


Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Jeśli chodzi o urlop bieżący, zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany uwzględniać przy ustalaniu terminu urlopu wypoczynkowego potrzeby pracownika. Niemniej jednak, ostateczna decyzja co do przyznania urlopu bieżącego w konkretnym terminie należy do pracodawcy. Jeśli pracodawca nie mógłby przyznać Ci urlopu w żądanym terminie z ważnych powodów organizacyjnych, powinien to uzasadnić.

Czy ewentualnie mogę złożyć o 45 dni (zaległe) a przebywając na urlopie, złożyć wniosek w styczniu o wykorzystanie kolejnych 20 dni (bieżąco - zaległych).


Tak, jest to możliwe. Możesz złożyć wniosek o wykorzystanie 45 dni zaległego urlopu, a następnie w styczniu, gdy naliczy Ci się nowy urlop, złożyć kolejny wniosek.

Dodam, że po pierwszym urlopie macierzyńskim pracodawca odmówił mi wówczas wykorzystania bieżącego urlopu.


Pracodawca, udzielając urlopu wypoczynkowego, powinien uwzględniać potrzeby pracownika. Jeżeli odmówił udzielenia Ci urlopu bez podania ważnych powodów, mogło to być niezgodne z prawem.

Zaległy ok to wiem. Ale czy wracając z macierzyńskiego teraz w grudniu, mogę złożyć o cały urlop, zaległy i bieżący ( na dzień powrotu, czyli urlop również za rok 22' )?


Tak, możesz złożyć wniosek o udzielenie zarówno zaległego, jak i bieżącego urlopu. Decyzja o przyznaniu urlopu bieżącego zależy od pracodawcy, ale w przypadku zaległego urlopu pracodawca jest zobowiązany go udzielić.

art 163 kp „Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim…”


Dokładnie tak. Zgodnie z tym przepisem, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego masz prawo wnioskować o udzielenie urlopu wypoczynkowego.

A urlop macierzyński nie trwa tylko rok?


Urlop macierzyński wynosi 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Możliwe jest przedłużenie tego okresu w przypadku urodzenia się więcej niż jednego dziecka lub skorzystania z dodatkowego urlopu rodzicielskiego. W opisanym przypadku autorka postu miała dwa urlopy macierzyńskie pod rząd, co tłumaczy dłuższy okres nieobecności w pracy.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Oszustwo - brak zapłaty za faktury wystawione na kogoś innego.
Witam. Zgłosił się do mnie skład budowlany w którym zostały wzięte towary na kwotę około 5tys. Okazało się, że faktura jest wystawiona na dane mojej firmy i skład budowlany oczekuje, że za to zapłacę. Towar wziął mój znajomy, który uciekł do Niemiec. W składzie mają jego oświadczenie, że zobowiązuje się do zapłaty, ale stał się dla nich nieosiągalny i teraz zgłaszają się do mnie po pieniądze. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Zgłosić się na polic...
Koniec umowy najmu.
Moja siostra wynajmuje mieszkanie od 2 lat w jednym miejscu. 8.01 skończyła się umowa i właściciel przedłużył na kolejne 2 lata. Wczoraj właściciel napisał jej smsa ze ma 2 dni na wyprowadzkę bo chce wyremontować i sprzedać mieszkanie. Na umowie ma okres wypowiedzenia najmu 30 dni. Siostra ma 2 dzieci. Nie znajdzie mieszkania tak szybko. Co w takiej sytuacji zrobić? Ma opłacone za miesiąc styczeń....
zwolnienie dyscyplinarne
Witam czy jeżeli pracodawca narzuci zbyt wiele zadań do wykonania jednego dnia i wykonam tylko jakaś część powiedzmy 70% i tak przez jakiś okres ( poprostu fizycznie nie dam rady ) to może to grozić zwolnieniem dyscyplinarnym?...
Związek partnerski a kredyt hipoteczny.
Cześć! Związek partnerski a kredyt hipoteczny. Mój partner ma kredyt hipoteczny na mieszkanie w którym razem mieszkamy. Czy aby dodać mnie jako drugą osobę do kredytu (chce mieć równe prawo własności do mieszkania) trzeba go refinansować (co wiąże się z całą nową procedurą kredytową, której w obecnych czasach możemy nie przejść) czy jest jakaś inna prawna opcja? Z góry dziękuję za pomoc...

Wyszukiwarka