Przy długotrwałych opadach deszczu zalewa mi regularnie mieszkanie. Jak zmusić wspólnotę mieszkaniową do wykonania generalnego remontu dachu?

Witam. Od ponad 3 lat przy długotrwałych opadach deszczu zalewa mi regularnie mieszkanie. Mieszkam na poddaszu. Mieszkanie własnościowe w kamienicy wielorodzinnej z wspólnotą mieszkaniową. Jak zmusić wspólnotę mieszkaniową do wykonania generalnego remontu dachu?
anonim cytuj
31-07-2022
A czy temat był poruszany na zebraniach wspólnoty? Dlaczego wspólnota uchyla się od remontu dachu?
 
anonim cytuj
31-07-2022
A czy temat był poruszany na zebraniach wspólnoty? Dlaczego wspólnota uchyla się od remontu dachu?

Nie mam pojęcia. Była już dwa razy komisja, a jedynie co zrobiono to połatano kilka miejsc. Pracownik który, to robił sam osobiście mówił że to jest głupiego robota, że dach wymaga całkowitej wymiany, bo tu jest wszystko zgnite. Już dwa razy PZU wypłaciło mi odszkodowanie i informował wspólnotę do wykonania remontu. No w każdym razie wspólnota miesiąc temu zakończyła swój remont w którym mają biura.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Jeśli chodzi o sytuację z opisanym zaniedbaniem dachu przez wspólnotę mieszkaniową, prawo jasno określa obowiązki zarządcy oraz wspólnoty w zakresie utrzymania nieruchomości w należytym stanie.

Po pierwsze, zgodnie z ustawą o własności lokali (Dz.U. z 1994 r. Nr 91, poz. 414 z późn. zm.), właściciele lokali mają obowiązek utrzymania części wspólnych nieruchomości w należytym stanie. Dach jest jedną z części wspólnych, a jego nieszczelność może prowadzić nie tylko do uszkodzeń konkretnego lokalu, ale także do szkód w innych częściach budynku.

Po drugie, w przypadku, gdy zarząd wspólnoty nie podejmuje odpowiednich działań mimo świadomości problemu, można zwrócić się do sądu z pozwem o nakazanie wspólnocie wykonania remontu dachu. Sąd może też wyznaczyć termin na wykonanie remontu oraz ustalić ewentualne kary za jego niedotrzymanie.

Po trzecie, istnieje możliwość wystąpienia ze skargą do sądu przeciwko wspólnocie mieszkaniowej o zapłatę za naprawę. Jeśli sąd uzna, że remont był konieczny i niewykonanie go przez wspólnotę było naruszeniem prawa, może nakazać wspólnocie zwrot kosztów remontu.

W sytuacji, gdy już dwukrotnie otrzymałeś odszkodowanie od PZU, jest to dowód na to, że problem z dachem jest rzeczywisty. Warto zgromadzić wszelką dostępną dokumentację – od korespondencji z zarządem wspólnoty po ekspertyzy budowlane – aby wykazać w sądzie zaniedbania ze strony wspólnoty.

W podsumowaniu, prawo stawia na pierwszym miejscu dobro mieszkańców i ich bezpieczeństwo. Jeśli wspólnota mieszkaniowa zaniedbuje swoje obowiązki, masz prawo dochodzić swoich praw w sądzie.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Dziękuję za odpowiedź. Czy mógłby ktoś doradzić, jakie kroki powinienem podjąć jako pierwsze, jeśli chcę rozpocząć procedurę sądową? Czy istnieje jakiś wzór pozwu czy też jakieś konkretne dokumenty, które muszę dołączyć? I czy w ogóle warto się pchać w taką sprawę, jeśli mieszkanie jest własnościowe, ale budynek zarządzany przez wspólnotę? Czy nie będzie to trwało wieki?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Czy mógłby ktoś doradzić, jakie kroki powinienem podjąć jako pierwsze, jeśli chcę rozpocząć procedurę sądową? Czy istnieje jakiś wzór pozwu czy też jakieś konkretne dokumenty, które muszę dołączyć?

Aby rozpocząć procedurę sądową w sprawie nakazania remontu dachu przez wspólnotę mieszkaniową, warto zgromadzić następujące dokumenty:

Korespondencję z zarządem wspólnoty dotyczącą problemu z dachem.
Ewentualne ekspertyzy budowlane potwierdzające zły stan techniczny dachu.
Dowody na otrzymane odszkodowania od PZU.
Nie istnieje jeden uniwersalny wzór pozwu, gdyż jego treść zależy od konkretnej sytuacji. Pozew powinien zawierać jednak opis sytuacji, dowody na zaniedbania ze strony wspólnoty oraz ewentualne roszczenia.

I czy w ogóle warto się pchać w taką sprawę, jeśli mieszkanie jest własnościowe, ale budynek zarządzany przez wspólnotę? Czy nie będzie to trwało wieki?

Jeżeli uzyskanie odszkodowania oraz naprawa dachu są kluczowe dla ochrony Twojego mienia, warto podjąć kroki prawne. Proces sądowy może trwać jakiś czas, ale jego czas trwania zależy od skomplikowania sprawy oraz obciążenia sądu. W sytuacji, kiedy posiadasz odpowiednie dowody na zaniedbania ze strony wspólnoty, sąd powinien rozstrzygnąć sprawę na Twoją korzyść.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Widzę, że wiele osób poruszyło kwestię dokumentów i procesu sądowego. Ale jakie są wasze doświadczenia z mediacją? Czy próbowałeś najpierw rozwiązać problem z zarządem wspólnoty przez mediację zanim zdecydowałeś się na krok sądowy? Bo często taka droga może być szybsza i tańsza, a wspólnota może być bardziej skłonna do współpracy, jeśli zobaczy, że naprawdę chcesz rozwiązać problem. Co o tym myślicie?
 
anonim cytuj
07-08-2023
W kwestii mediacji – jest to rzeczywiście metoda, która pozwala na znalezienie kompromisu i uniknięcie długotrwałego oraz kosztownego procesu sądowego. Mediacja może skutecznie pomóc w zażegnaniu konfliktu, zwłaszcza jeśli obie strony są zainteresowane jego rozwiązaniem.

Czy próbowałeś najpierw rozwiązać problem z zarządem wspólnoty przez mediację zanim zdecydowałeś się na krok sądowy?


Mediacja, zanim zostanie podjęty krok sądowy, jest w wielu przypadkach zalecana. Daje to szansę na bezpośrednie porozumienie się stron, a w wielu przypadkach może okazać się skuteczniejszym i bardziej efektywnym sposobem rozwiązania problemu niż proces sądowy.

Jednak warto pamiętać, że aby mediacja była skuteczna, obie strony muszą być gotowe do współpracy i kompromisu. Jeśli jedna ze stron jest niechętna mediacji lub nie jest gotowa do ustępstw, próba mediacji może okazać się nieskuteczna.

Ostateczna decyzja o wyborze mediacji czy procesu sądowego zależy od konkretnych okoliczności oraz gotowości obu stron do współpracy. Jeśli sądzisz, że wspólnota może być otwarta na mediację, warto rozważyć tę opcję przed podjęciem działań sądowych.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Nie otrzymałem listownie orzeczenia/wyroku, a bezpośrednio wezwanie do zapłaty.
W kwietniu miałem sprawę w sądzie w związku z mandatem drogowym. W sumie trzy sprawy, jednak na dwóch ostatnich nie pojawiłem się, gdyż obecność była nieobowiązkowa. Nie otrzymałem listownie orzeczenia/wyroku w tej sprawie, za to dziś wezwanie do zapłaty grzywny. Jestem w szoku. Wypadało by chyba udać się do tamtejszego sądu i zapytać ... Obowiązują tu jakieś terminy na wniesienie ... w zasadzie nie wiem co wnosić i gdzie, mam w ręku wezwani...
Oszustwo w internecie
Witam, Jakie powinnam podjąć kroki jesli nie dostałam zamówionego artykułu ze sklepu internetowego? Zamówienie nie jest duże bo na 36 zł tylko ale nie chce pozwolić na oszustwo i chce pociągnąć to dalej. Czy taka mała kwota kwalifikuje się do poniesienia konsekwencji? Sprzedawca twierdzi, że minęło ponad 100 dni od momentu w którym zgłosiłam brak dostarczonego towaru i nie należy mi się ani zwrot ani ponowna wysyłka. Oczywiscie jest to kłamstwo ...
Darowizna mieszkania a późniejszy zachowek.
Chciałabym zaczerpnąć informacji w następującej sprawie. Mój tato chce przepisać na mnie jedno ze swoich mieszkań w którym obecnie mieszkam ja z mężem i dziećmi. Posiada on również drugie mieszkanie (większe) w którym mieszka z moją mamą i moim bratem(37 lat) i to mieszkanie chce zostawić mojemu bratu. Tato chce za życia (a ciężko choruje) zrobić tzw. ,, porządek '' żeby później nie było jakiś nieporozumień. (ja nie bardzo dogaduje się ze swoja...
Spadek
Witam mam pytanie. Dom jest na babcie, babcia ma jednego syna mojego tatę, a mój tato ma nowa żonę- z obecna zona ma jedno dziecko, obecna zona taty ma 2 dzieci z poprzedniego małżeństwa i tato również. Jak to zrobić aby jej dzieci z poprzedniego małżenstwa nie miały prawa do domu?...

Wyszukiwarka