Przy długotrwałych opadach deszczu zalewa mi regularnie mieszkanie. Jak zmusić wspólnotę mieszkaniową do wykonania generalnego remontu dachu?

Witam. Od ponad 3 lat przy długotrwałych opadach deszczu zalewa mi regularnie mieszkanie. Mieszkam na poddaszu. Mieszkanie własnościowe w kamienicy wielorodzinnej z wspólnotą mieszkaniową. Jak zmusić wspólnotę mieszkaniową do wykonania generalnego remontu dachu?
anonim cytuj
31-07-2022
A czy temat był poruszany na zebraniach wspólnoty? Dlaczego wspólnota uchyla się od remontu dachu?
 
anonim cytuj
31-07-2022
A czy temat był poruszany na zebraniach wspólnoty? Dlaczego wspólnota uchyla się od remontu dachu?

Nie mam pojęcia. Była już dwa razy komisja, a jedynie co zrobiono to połatano kilka miejsc. Pracownik który, to robił sam osobiście mówił że to jest głupiego robota, że dach wymaga całkowitej wymiany, bo tu jest wszystko zgnite. Już dwa razy PZU wypłaciło mi odszkodowanie i informował wspólnotę do wykonania remontu. No w każdym razie wspólnota miesiąc temu zakończyła swój remont w którym mają biura.
 
anonim cytuj
31-07-2022
Jeśli chodzi o sytuację z opisanym zaniedbaniem dachu przez wspólnotę mieszkaniową, prawo jasno określa obowiązki zarządcy oraz wspólnoty w zakresie utrzymania nieruchomości w należytym stanie.

Po pierwsze, zgodnie z ustawą o własności lokali (Dz.U. z 1994 r. Nr 91, poz. 414 z późn. zm.), właściciele lokali mają obowiązek utrzymania części wspólnych nieruchomości w należytym stanie. Dach jest jedną z części wspólnych, a jego nieszczelność może prowadzić nie tylko do uszkodzeń konkretnego lokalu, ale także do szkód w innych częściach budynku.

Po drugie, w przypadku, gdy zarząd wspólnoty nie podejmuje odpowiednich działań mimo świadomości problemu, można zwrócić się do sądu z pozwem o nakazanie wspólnocie wykonania remontu dachu. Sąd może też wyznaczyć termin na wykonanie remontu oraz ustalić ewentualne kary za jego niedotrzymanie.

Po trzecie, istnieje możliwość wystąpienia ze skargą do sądu przeciwko wspólnocie mieszkaniowej o zapłatę za naprawę. Jeśli sąd uzna, że remont był konieczny i niewykonanie go przez wspólnotę było naruszeniem prawa, może nakazać wspólnocie zwrot kosztów remontu.

W sytuacji, gdy już dwukrotnie otrzymałeś odszkodowanie od PZU, jest to dowód na to, że problem z dachem jest rzeczywisty. Warto zgromadzić wszelką dostępną dokumentację – od korespondencji z zarządem wspólnoty po ekspertyzy budowlane – aby wykazać w sądzie zaniedbania ze strony wspólnoty.

W podsumowaniu, prawo stawia na pierwszym miejscu dobro mieszkańców i ich bezpieczeństwo. Jeśli wspólnota mieszkaniowa zaniedbuje swoje obowiązki, masz prawo dochodzić swoich praw w sądzie.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Dziękuję za odpowiedź. Czy mógłby ktoś doradzić, jakie kroki powinienem podjąć jako pierwsze, jeśli chcę rozpocząć procedurę sądową? Czy istnieje jakiś wzór pozwu czy też jakieś konkretne dokumenty, które muszę dołączyć? I czy w ogóle warto się pchać w taką sprawę, jeśli mieszkanie jest własnościowe, ale budynek zarządzany przez wspólnotę? Czy nie będzie to trwało wieki?
 
anonim cytuj
07-08-2023
Czy mógłby ktoś doradzić, jakie kroki powinienem podjąć jako pierwsze, jeśli chcę rozpocząć procedurę sądową? Czy istnieje jakiś wzór pozwu czy też jakieś konkretne dokumenty, które muszę dołączyć?

Aby rozpocząć procedurę sądową w sprawie nakazania remontu dachu przez wspólnotę mieszkaniową, warto zgromadzić następujące dokumenty:

Korespondencję z zarządem wspólnoty dotyczącą problemu z dachem.
Ewentualne ekspertyzy budowlane potwierdzające zły stan techniczny dachu.
Dowody na otrzymane odszkodowania od PZU.
Nie istnieje jeden uniwersalny wzór pozwu, gdyż jego treść zależy od konkretnej sytuacji. Pozew powinien zawierać jednak opis sytuacji, dowody na zaniedbania ze strony wspólnoty oraz ewentualne roszczenia.

I czy w ogóle warto się pchać w taką sprawę, jeśli mieszkanie jest własnościowe, ale budynek zarządzany przez wspólnotę? Czy nie będzie to trwało wieki?

Jeżeli uzyskanie odszkodowania oraz naprawa dachu są kluczowe dla ochrony Twojego mienia, warto podjąć kroki prawne. Proces sądowy może trwać jakiś czas, ale jego czas trwania zależy od skomplikowania sprawy oraz obciążenia sądu. W sytuacji, kiedy posiadasz odpowiednie dowody na zaniedbania ze strony wspólnoty, sąd powinien rozstrzygnąć sprawę na Twoją korzyść.
 
anonim cytuj
07-08-2023
Widzę, że wiele osób poruszyło kwestię dokumentów i procesu sądowego. Ale jakie są wasze doświadczenia z mediacją? Czy próbowałeś najpierw rozwiązać problem z zarządem wspólnoty przez mediację zanim zdecydowałeś się na krok sądowy? Bo często taka droga może być szybsza i tańsza, a wspólnota może być bardziej skłonna do współpracy, jeśli zobaczy, że naprawdę chcesz rozwiązać problem. Co o tym myślicie?
 
anonim cytuj
07-08-2023
W kwestii mediacji – jest to rzeczywiście metoda, która pozwala na znalezienie kompromisu i uniknięcie długotrwałego oraz kosztownego procesu sądowego. Mediacja może skutecznie pomóc w zażegnaniu konfliktu, zwłaszcza jeśli obie strony są zainteresowane jego rozwiązaniem.

Czy próbowałeś najpierw rozwiązać problem z zarządem wspólnoty przez mediację zanim zdecydowałeś się na krok sądowy?


Mediacja, zanim zostanie podjęty krok sądowy, jest w wielu przypadkach zalecana. Daje to szansę na bezpośrednie porozumienie się stron, a w wielu przypadkach może okazać się skuteczniejszym i bardziej efektywnym sposobem rozwiązania problemu niż proces sądowy.

Jednak warto pamiętać, że aby mediacja była skuteczna, obie strony muszą być gotowe do współpracy i kompromisu. Jeśli jedna ze stron jest niechętna mediacji lub nie jest gotowa do ustępstw, próba mediacji może okazać się nieskuteczna.

Ostateczna decyzja o wyborze mediacji czy procesu sądowego zależy od konkretnych okoliczności oraz gotowości obu stron do współpracy. Jeśli sądzisz, że wspólnota może być otwarta na mediację, warto rozważyć tę opcję przed podjęciem działań sądowych.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Służebność drogi dojazdowej.
Witam. Został kupiony garaż jakiś czas temu. W akcie notarialnym nie ma napisane nic o służebności drogi dojazdowej. Teraz administracja każe zapłacić. Twierdzą, że poprzedni właściciel miał w akcie notarialnym napisane o służebności drogi dojazdowej i nowy właściciel garażu to przejmuje. Pytanie brzmi: co teraz zrobić? Czy trzeba to płacić, skoro aktualny właściciel nie ma nic ma ten temat napisanego w akcie notarialnym?...
Czy mam prawo wypowiadać się w kwestiach dotyczących wspólnoty.
Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące osoby zamieszkującej w lokalu wspólnoty mieszkaniowej. Czy jako taki mam prawo wypowiadać się w kwestiach dotyczących wspólnoty. Proszę nie mylić kwestii decydowania lokatora z kwestią wypowiadania się lokatora-partnera życiowego właścicielki stale zamieszkującego lokalu własnościowym wchodzącym w skład wspólnoty mieszkaniowej. Moje pytanie wynika z faktu że wpólnota mieszkaniowa odmawia mi prawa wypowiada...
import leków
Została do mnie nadana przesyłka zagraniczna zawierająca leki. Jest to pięć opakowań środków antykoncepcyjnych na mój wyłączny użytek. Przesyłka po nadejściu do Polski została zatrzymana przez urząd celny, który domaga się ode mnie dowodu zakupu leków oraz pozwolenia z Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych na import. Faktur żadnych nie mam, leki otrzymałam od osoby prywatnej za darmo. Według ustawy prawo farmaceutyczne można bez zgody Urzędu Wyro...
Mąż zadłuża siebie/nas. Co robić?
Dzień dobry. Jestem emerytką. Mój mąż z którym faktycznie już tylko mieszkamy w jednym domu, tzw. pożycie dawno ustało, gospodarstwa też prowadzimy osobne chociaż pod jednym dachem ma problem alkoholowy i to duży co było jedną z przyczyn naszego rozstania. Formalnie jednak pozostajemy małżeństwem i mamy wspólnotę majątkową. Mąż też jest emerytem. Ostatnio dowiedziałam się, że mąż trafił w dziwne towarzystwo z którym pije i pod jego wpływem zaczą...

Wyszukiwarka