Darowizna domu.

Męża ciocia a zarazem chrzestna nie mogła mieć dzieci. Na stałe mieszka w Niemczech ale ma dom w Polsce do którego przyjeżdża tylko 1-2 razy do roku i powiedziała, że owy dom dostaniemy my i tu zaczynają się schody - nie potrafimy się dogadać jak to formalnie załatwić - spadek, darowizna czy jak? Według tego co się do tej pory dowiedziałam, najlepszym wyjściem jest zapisanie nam owego domu i działki z klauzulą dośmiertną, ale cioci takowe wyjście nie odpowiada. Od wiosny mamy zamiar o ile fundamenty na to pozwolą podnieść dom o jedno piętro, a jak fachowiec stwierdzi, że fundamenty tego mogą nie wytrzymać to dobudujemy się z boku. Jeżeli ktoś może nam coś doradzić, bardzo bym była wdzięczna.
anonim cytuj
10-01-2024
A co odpowiada cioci?
 
anonim cytuj
10-01-2024
Ona chce zapisać dom w spadku, ale to nam znaczne utrudni budowę bądź dobudowę (zależy co pokażą fundamenty) od strony formalnej, bo ciocia jak już pisałam mieszka w Niemczech a dom jest przy granicy z Czechami..
 
anonim cytuj
10-01-2024
A ta ciocia to ile miała rodzeństwa. Tylko pani męża ?
 
anonim cytuj
10-01-2024
Wydaje się, że przedwcześnie dzielisz skórę na niedźwiedziu. Jeszcze ciotka jest właścicielką i wola sporządzenia ( tak mniemam) testamentu windykacyjnego, nie upoważnia do snucia planów remontowo-budowlanych. Uzgodnij z ciotką.
 
anonim cytuj
10-01-2024
Ciocia nie miała dzieci, tylko jej brat ma ich w sumie 7. Powiedziała przy całej rodzinie, że dom przepisze na nas, ale w testamencie. Co by nas taniej wyszło - dostać dom w spadku, czy jakby go teraz na nas przepisała? Bo nie znam się na tych podatkach.
 
anonim cytuj
10-01-2024
I to jest powód, by wywierać presje?. Wybacz, dosadniej, na te chwilę ciotka może, rozporządzać dowolnie domem; sprzedać, przebalować, sporządzić testament w którym Was pominie. Obietnica przy rodzinnym obiadku winna być traktowana jak obietnica, a nie fakt dokonany.
 
anonim cytuj
10-01-2024
A jeżeli mogę jeszcze zapytać, jaka jest wysokość podatku od dożywocia?
 
anonim cytuj
10-01-2024
Wprowadzasz w błąd.
Rodzeństwo nie jest w gronie uprawnionych do zachowku.
Jeśli ciocia nie ma dzieci, ani męża (lub nie będzie go miała w chwili swojej śmierci), a jej rodzice nie żyją, to nie ma nikogo, kto byłby uprawnionym do wysunięcia roszczenia o zachowek.
Tak więc umowa dożywocia nie jest potrzebna aby wyeliminować roszczenie, które nie ma w takim przypadku racji bytu.
 
anonim cytuj
10-01-2024
Wprowadzasz w błąd.
Rodzeństwo nie jest w gronie uprawnionych do zachowku.
Jeśli ciocia nie ma dzieci, ani męża (lub nie będzie go miała w chwili swojej śmierci), a jej rodzice nie żyją, to nie ma nikogo, kto byłby uprawnionym do wysunięcia roszczenia o zachowek.
Tak więc umowa dożywocia nie jest potrzebna aby wyeliminować roszczenie, które nie ma w takim przypadku racji bytu.
 
anonim cytuj
10-01-2024
Nie ma takiej czynności prawnej jak "przepisanie". Zakładając, że masz na myśli przekazanie na mocy umowy darowizny, to przepisy określające podatek od darowizny jak i od spadku są takie same i w jednakowy sposób określają wysokość podatku.
W przypadku darowizny dojdą jednak koszty taksy notarialnej, więc pod tym względem umowa darowizny będzie droższa niż przekazanie Wam nieruchomości mocą testamentu.
 
anonim cytuj
10-01-2024

Sugerowane Tematy

Umowa na okres próbny.
Dowiedziałam się że jestem w ciąży a pracuje na umowę na okres próbny (zostałam zatrudniona na 2 miesiące) umowę mam do końca tego miesiąca. Co teraz? Zostaję na lodzie czy pracodawca musi przedłużyć?...
Kupno mieszkania przed zawarciem związku małżeńskiego.
Witam. Jak wygląda sytuacja w przypadku rozstania. Kupiłam mieszkanie przed zawarciem związku małżeńskiego. Mieszkanie zakupione było w kredycie. Po ślubie mamy wspólnotę majątkowa, mieszkamy w mieszkaniu ok 7 lat, kredyty jest opłacany już z majątku wspólnego. Po 7 latach, przez kolejne 7 lat mieszkanie jest wynajmowane i z tego dochodu opłacany jest kredyt. Jak się uczciwie rozliczyć? Czy cały okres 14 lat kredytu należy zsumować i podzielić n...
Czy można zwolnić pracownika będącego na l4?
Czy można zwolnić pracownika będącego na l4? Pracownik pracował około 2 lat w danym zakładzie pracy. Jest na zwolnieniu 4 miesiąc, dodam że przebywa w placówce odwykowej i ma tam ciągłość l4....
kaucja przy rozwiązaniu umowy
Witam wszystkich. Czy wynajmujacy ma prawo zabrać kaucję za mieszkanie przy rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego przed końcem trwania umowy? W umowie są zawarte tylko sytuacje opisane w k.c oraz za porozumieniem stron. My doszliśmy do porozumienia ale w ramach kary zabrano nam kaucję. Czy jest sens walczyć o kaucję w sądzie? Dodam, że wynajmujący na piśmie zaznaczył, że nie wnosi uwag do stanu mieszkania a na poczet wcześniejszego rozwiązania u...

Wyszukiwarka