Kontrole ze Spółdzielni Mieszkaniowej.

Lokal nie został udostępniony do kontroli przez lokatora (były dwa terminy) SM wskazuje że zawiadomienie było na drzwiach wejściowych.
Czy to skuteczne zawiadomienie lokatora?
Wskazałem w spółdzielni, że moim adresem korespondencyjnym jest inny adres. Spółdzielnia wysyła mi powiadomienia na maila w innych sprawach typu wysokość czynisz rozliczenia i teraz na maila wysłała wezwanie że mam we własnym zakresie wykonać przegląd wyznaczając dodatkowy termin
Również posiada mój nr telefonu.
anonim cytuj
02-03-2024
Co do zasady to właścicielowi lokalu czy spółdzielczego prawa do lokalu w budynku wielolokalowym winno zależeć aby przeglądy się odbyły. Spółdzielnia je tylko organizuje. (wtedy np. cena jest korzystna - wiadomo cena za kominiarza gdy jedzie do jednego adresu kontra cena gdy jedzie do 100 czy 200 lokali)
Spółdzielnia na zebraniu rocznym mogła przyjąć regulamin w którym skutecznym sposobem informowania jest wywieszenie w gablocie w sekretariacie spółdzielni.
Choćby właściwie nie odbywający się przegląd 5 letni elektryczny w wielu domach jednorodzinnych czy patologii developerskiej - bliźniakach dwulokalowych - jedynym przeglądem są - pomiary przy oddaniu 10 gniazdek na 120 m^2 powierzchni użytkowej, z czego 2 (słownie DWA) w kuchni (przepraszam w aneksie) - gdzie wiadomo że przy wykańczaniu robi się tego i z 50.
Przypilnuj przeglądu w przyszłym roku i tyle. Jeśli w lokalu jest gaz (kuchenka i/lub piecyk) to kominiarski powinien być 2x w roku.
Spółdzielnia nie będzie przecież - wysyłała poleconych ZPO, czy dzwoniła do wszystkich, 3/4 numerów telefonów jest nieaktualnych, ludzie poleconych nie odbierają (a poczta polska - nie jest za darmo).
Skutecznie to np. wyłączenie gazu czy wody - umieszcza się na furtce na osiedle (jeśli taka jest) i - tyle - powiadomiono? Powiadomiono! a że z jednej strony, i papier który zaraz zamoknie - cóż - to nie problem gazowni czy wodociągu.
 
anonim cytuj
02-03-2024
Rozumiem. Ale Spółdzielnia oczekuje abym teraz na własny koszt robił przegląd elektryczny. Wezwanie abym zrobił przegląd wysłali na maila a wezwania wcześniej już nie mogli wysłać abym lokal udostępnił... Wskazałem inny adres korespondencyjny dodatkowo... Cała korespondencja zmiany czynszu inne sprawy ustalone jest pomiędzy stronami na maila złożona deklaracja

Wystarczy że spółdzielnia oświadczy że powiesiła zawiadomienie /nie ważne że może ktoś je np zniszczył i nie wszyscy lokatorzy zapoznali się z tym wezwaniem..../ I po ich stronie stoi prawo? Po kontakcie z osobą która tych kontroli dokonywała /był numer tel na wezwaniu/ elektryk wskazał w w Pana bloku co 3 lokal nie został udostępniony

Przecież aby coś oczekiwać trzeba umieć dowód że druga strona się zapoznała z wezwaniem /powiesienie wezwania na drzwiach to dowód sądowy?/ Albo dowód aby dostawca odciął prąd?
Dostawca odcina prąd od razu na wniosek spółdzielni czy kontaktuje się z odbiorcą przed odłączeniem? Na razie spółdzielnia tej groźby w wezwaniu nie zastosowała....
Odpisałem ich na maila ze lokal mogę im udostępnić jeśli wskażą kiedy mogą tego przeglądu dokonać /po mojej stronie nie ma żadnych przeszkód w udostępnieniu lokalu/ ale na swój koszt przeglądu nie wykonam bo ja stoję na stanowisku że oni mnie skutecznie że zawiadomili... Przecież nie będę jeździł codziennie do lokalu w którym nie mieszkam i sprawdzał czy może ktoś jakiejś kartki nie powiesił nie wystarczy że co tydzień zaglądam... Czy też pytał się sąsiadów co tydzień (czyli 52 razy w roku)
Jeśli można przesłać na maila zmianę czynszu raz w miesiącu to nie można wysłać zawiadomienia o przeglądzie instalacji elektrycznej raz na 5 lat.... Zachowanie spółdzielnie w mojej ocenie jest bezczelne
Patrząc na regulaminy innych spółdzielni często z nich wynika że pierwszy przegląd to informacja przed budynkiem a później bezpośredni kontakt z lokatorem telefon mail list i dopiero później procedury związane. Z odcięciem prądu lub wezwania na dostarczenie we własnym zakresie przeglądu
 
anonim cytuj
02-03-2024
Czy takie uchwały w SM na podstawie, którego skuteczne zawiadomienie mieszkańców o różnego typu przeglądach instalacji to wywieszenie zawiadomienia przed budynkiem ma moc prawną? Jest skutecznym zawiadomieniem? Mając na uwadze KC? Czy ja jestem w błędzie? W moim przypadku zawiadomienie jest tak jakby Spółdzielnia oczekiwała wykonania przeglądu wyłącznie na mój koszt.
 
anonim cytuj
02-03-2024
Tak, to właściciel lokalu ma obowiązki, spółdzielnia tylko pomaga organizacyjnie. I nie, nie musi udowodnić, gdyż choćby: "umieszcza zawiadomienie w skrzynce pocztowej bądź na drzwiach mieszkania adresata lub w innym widocznym miejscu ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz że należy je odebrać w ciągu 7 dni."
Na wsi - skutecznie to dać ro ręki sołtysowi. (budynek wielolokalowy i spółdzielnia mieszkaniową mogą być formalnie na wsi a nie na terenie miasta).
Podatek - też to że się nie odbierze poleconego to - problem właściciela - podatnika (!) a nie organu podatkowego.
I tak - przegląd jest zawsze na koszt właściciela (!) tu tylko spółdzielnia kupuje usługi hurtem i zbiera pieniądze (organizuje). Masz problem ze spółdzielnią - zmień jej władze, jesteś spółdzielcą (członkiem spółdzielni), idziesz na walne i składasz wniosek. Idziesz do komisji rewizyjnej.
A tak po ludzku - dałeś mieszkanie w najem czy z innego powodu nie mieszkasz? to idziesz raz na kwartał do wszystkich sąsiadów z piętra z flaszką czy bombonierką i kwartał, zostawiasz swój numer i mail i prosisz aby Cię informowali "jak coś".
BTW: dla spółdzielni do celów dowodowych wystarczy iż - np w bloku na 50 lokali, 20 - było tego dnia, co potwierdza podpisami pod protokołem kominiarskim czy elektrycznym - to skoro inni wiedzieli - cóż, Twój argument że Ciebie nie poinformowano, to jak np. jechać autobusem bez biletu - wchodzi kontrola biletów, czy ktoś Ciebie informował listem poleconym że trzeba zapłacić i mieć bilet?
Raz na rok masz obowiązek przeglądów - kominiarski (chyba że gaz w lokalu to raz na poł roku, raz na 5 lat elektryczny. Raz na 5 lat (albo 3 lata legalizacja) - liczniki wody, również liczniki CO - (chyba że są podliczniki to zgodnie z regulaminem przyjętym dla danego bloku przez jego Zarządcę) i to Twój obowiązek.
A nie spółdzielni, administracji - jesteś właścicielem lokalu - masz pewne obowiązki.
Masz prawo jazdy? Zdawałeś 30 lat temu? Przez te 30 lat - zmieniła się choćby zielona strzałka czy domyślny brak zgody na parkowanie w pasie drogowym. Czy ktoś Ciebie (i wszystkich z prawem jazdy) informuje o każdej zmianie przepisów?
Nie, dziennik ustaw - jest wyłożony w każdej gminie (to tak BTW) i na stronie sejmu. I tak, to jest skuteczne powiadomienie.
Ba - wynajmujesz lokal? Masz obowiązek mieć świadectwo energetyczne - i znów NIKT nie będzie do Ciebie wysyłał z tym poleconego - po prostu tak mówi prawo i tyle, to Ty się interesujesz - jakie masz prawa i obowiązki nie?
 
anonim cytuj
02-03-2024

Sugerowane Tematy

Egzekucja świadczeń alimentacyjnych.
Witam, od jakiego czasu mam komornika w związku z opóźnieniem płatności za alimenty 2 miesiące, wszystko jest uregulowane już i opłacane są alimenty bieżące, co zrobić aby nie mieć komornika skoro na bieżąco place plus odsetki dla komornika za to że go w ogóle mam ?...
Zgłosiłem zakup motocykla w urzędzie (motocykl ma wady prawne i techniczne). Jak to teraz anulować, aby zwrócić motocykl legalnie ?
Dzień dobry. Kupiłem motocykl, który ma wady prawne i techniczne. Zgłosiłem to sprzedającemu w czasie krótszym niż 14 dni. Zgłosiłem zakup motocykla w urzędzie. Jak to teraz anulować, aby zwrócić motocykl legalnie ? Sprzedający zgadza się na odebranie motocykla(nie ma wyjścia), gdyż popełnił kilka przestępstw przy sprzedaży mi motocykla....
Dziki lokator.
Witam. Zwracam się do Państwa z prośbą o radę może ktoś miał podobny problem. Otóż w 2017 roku uzyskałam wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego. Od 6 lat czekam na rzeczony lokal. Prawa takiego nie nabył mój były partner który obecnie zamieszkuje z nami. Na wyroku jest napisane że tylko ja i syn mamy prawo do lokalu. W tym roku zapadła decyzją o rozbiórce budynku w którym mieszkam. Co może znacznie przyspieszył procedurę otrzymania lokalu...
Umowa o prace a miejsce zameldowania
Witam. Mam pytanie w kwestii zatrudnienia do pracy. Czy osoba ze stałym meldunkiem w innym województwie może zostać zatrudniona w branży handlowej w charakterze sprzedawcy na umowę o pracę pełen etat w innym województwie gdzie obecnie mieszka, ale nie posiada tutaj zameldowania. Zwracam się z powyższym zapytaniem w imieniu kuzyna który nie wie czy może w taki sposób pracować . Z góry bardzo dziękuję...

Wyszukiwarka