Zakaz wykonywania zawodu liczy się od wydania wyroku czy od uprawomocnienia go?

Witam.
Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu? Z dobry dziękuję za odpowiedź
anonim cytuj
24-11-2022
Od dnia uprawomocnienia się liczy
 
anonim cytuj
27-11-2022
Uprawomocnienia się
 
anonim cytuj
29-11-2022
Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu?


Zgodnie z polskim prawem karnym, kiedy mowa o zakazie wykonywania zawodu jako środku karnym, jego bieg rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się wyroku. Tak stanowi art. 40 § 2 Kodeksu karnego. W konsekwencji zakaz wykonywania zawodu przez określony czas liczy się od dnia, w którym wyrok stał się prawomocny, a nie od dnia jego wydania.

Tak więc, w opisanej sytuacji bieg zakazu wykonywania zawodu rozpoczął się w styczniu 2018 roku i potrwa do stycznia 2023 roku.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy podczas tego zakazu mój znajomy może uczęszczać na kursy i szkolenia związane z tym zawodem, aby podnieść swoje kwalifikacje i być przygotowanym do powrotu do pracy po zakończeniu zakazu? Czy uczestniczenie w takich szkoleniach nie będzie uznane za naruszenie warunków zakazu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy podczas tego zakazu mój znajomy może uczęszczać na kursy i szkolenia związane z tym zawodem, aby podnieść swoje kwalifikacje i być przygotowanym do powrotu do pracy po zakończeniu zakazu? Czy uczestniczenie w takich szkoleniach nie będzie uznane za naruszenie warunków zakazu?


Zgodnie z przepisami prawa karnego, zakaz wykonywania zawodu dotyczy bezpośrednio pełnienia określonych obowiązków czy funkcji związanych z tym zawodem. Uczestniczenie w kursach czy szkoleniach w celu podnoszenia kwalifikacji nie jest traktowane jako "wykonywanie zawodu" w rozumieniu prawa. Art. 39 Kodeksu karnego, określający zakaz wykonywania zawodu, nie zakazuje zdobywania wiedzy czy umiejętności związanego z danym zawodem.

W związku z powyższym, uczestniczenie przez Twojego znajomego w szkoleniach czy kursach, mających na celu podniesienie kwalifikacji, nie będzie uznane za naruszenie zakazu wykonywania zawodu. Ważne jest jednak, aby podczas trwania zakazu nie podejmował on praktycznych działań związanych z wykonywaniem zawodu.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeżeli podczas trwania zakazu wykonywania zawodu mój znajomy zostanie poproszony o udzielenie porady w kwestii związanej z tym zawodem? Czy udzielenie takiej porady nieformalnie, np. rodzinie czy znajomym, może zostać uznane za naruszenie zakazu? Z dobry dziękuję za wyjaśnienie.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeżeli podczas trwania zakazu wykonywania zawodu mój znajomy zostanie poproszony o udzielenie porady w kwestii związanej z tym zawodem? Czy udzielenie takiej porady nieformalnie, np. rodzinie czy znajomym, może zostać uznane za naruszenie zakazu?


Zgodnie z art. 39 Kodeksu karnego, zakaz wykonywania zawodu odnosi się do profesjonalnego i oficjalnego wykonywania obowiązków lub funkcji związanego z danym zawodem. Udzielanie nieformalnych porad rodzinie czy znajomym nie jest jednoznacznie traktowane jako "wykonywanie zawodu". Niemniej jednak istnieje ryzyko, że takie działanie może być postrzegane jako działalność zbliżona do zawodowej, zwłaszcza jeśli dotyczy specjalistycznych zagadnień i wiedzy. Istotne jest, by Twoj znajomy unikał sytuacji, które mogą zostać źle zinterpretowane i prowadzić do dalszych konsekwencji prawnych.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Darowizna w formie gotówki.
Mama jutro przekazuje mi w gotówce (z racji braku konta) kwotę 11tys na zakup samochodu w komisie. Oczywiście mam świadomość, że muszę zapłacić podatek i tutaj nie ma żadnego pytania. Umowa darowizny będzie spisana. Pytanie czy to nie problem będzie, że zapłacone w gotówce? I druga kwestia jaki % tego jest? Bo później wraz z umową darowizny idę do urzędu skarbowego i wypełniam deklaracje PCC? Mam na to bodajże pół roku? Dobrze rozumiem?...
Działalność nierejestrowana, limity.
Mam działalność nierejestrowaną. Czy jeśli podpiszę umowę o współpracę, wystawie 1 fakturę VAT, ale płatność w trzech miesiącach (by zmieścić się w limicie) to będzie to mieć znamiona działalności gospodarczej? Przeczytałam już kilka artykułów i tak właśnie to rozumiem, ale wole potwierdzić...
Czy mam prawo odmówić wykonywania dodatkowych obowiązków np obsługi gotówki skoro nie mam tego obecnie w zakresie obowiązków i nikt mi nie zapłaci dodatkowo?
Od przyszłego miesiąca zatrudnia mnie i koleżanki nowa firma (rejestracja medyczna) dochodzi obowiązków w tym pobieranie płatności u nas.Pracodawca ustalił że płatność będzie u nas na rejestracji po wizytach.Nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie musze gonić Pacjenta żeby zapłacił lub dokładać ze swojej kieszeni jeśli ktoś nie zapłaci a są to duże pieniądze.Czy jeśli Pracodawca chce abyśmy my w razie takiej sytuacji składały się na 'braki' to powinie...
Dom jednorodzinny i mieszkanie które też ogrzewam. Czy przysługuje mi dodatek osłonowy?
Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, czy przysługuje mi dodatek osłonowy. Mieszkam w domu jednorodzinnym razem z mężem, ale mam jeszcze mieszkanie które też ogrzewam. Mieszkanie jest moje, a nie wspólne z mężem....

Wyszukiwarka