Zakaz wykonywania zawodu liczy się od wydania wyroku czy od uprawomocnienia go?

Witam.
Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu? Z dobry dziękuję za odpowiedź
anonim cytuj
24-11-2022
Od dnia uprawomocnienia się liczy
 
anonim cytuj
27-11-2022
Uprawomocnienia się
 
anonim cytuj
29-11-2022
Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu?


Zgodnie z polskim prawem karnym, kiedy mowa o zakazie wykonywania zawodu jako środku karnym, jego bieg rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się wyroku. Tak stanowi art. 40 § 2 Kodeksu karnego. W konsekwencji zakaz wykonywania zawodu przez określony czas liczy się od dnia, w którym wyrok stał się prawomocny, a nie od dnia jego wydania.

Tak więc, w opisanej sytuacji bieg zakazu wykonywania zawodu rozpoczął się w styczniu 2018 roku i potrwa do stycznia 2023 roku.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy podczas tego zakazu mój znajomy może uczęszczać na kursy i szkolenia związane z tym zawodem, aby podnieść swoje kwalifikacje i być przygotowanym do powrotu do pracy po zakończeniu zakazu? Czy uczestniczenie w takich szkoleniach nie będzie uznane za naruszenie warunków zakazu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy podczas tego zakazu mój znajomy może uczęszczać na kursy i szkolenia związane z tym zawodem, aby podnieść swoje kwalifikacje i być przygotowanym do powrotu do pracy po zakończeniu zakazu? Czy uczestniczenie w takich szkoleniach nie będzie uznane za naruszenie warunków zakazu?


Zgodnie z przepisami prawa karnego, zakaz wykonywania zawodu dotyczy bezpośrednio pełnienia określonych obowiązków czy funkcji związanych z tym zawodem. Uczestniczenie w kursach czy szkoleniach w celu podnoszenia kwalifikacji nie jest traktowane jako "wykonywanie zawodu" w rozumieniu prawa. Art. 39 Kodeksu karnego, określający zakaz wykonywania zawodu, nie zakazuje zdobywania wiedzy czy umiejętności związanego z danym zawodem.

W związku z powyższym, uczestniczenie przez Twojego znajomego w szkoleniach czy kursach, mających na celu podniesienie kwalifikacji, nie będzie uznane za naruszenie zakazu wykonywania zawodu. Ważne jest jednak, aby podczas trwania zakazu nie podejmował on praktycznych działań związanych z wykonywaniem zawodu.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeżeli podczas trwania zakazu wykonywania zawodu mój znajomy zostanie poproszony o udzielenie porady w kwestii związanej z tym zawodem? Czy udzielenie takiej porady nieformalnie, np. rodzinie czy znajomym, może zostać uznane za naruszenie zakazu? Z dobry dziękuję za wyjaśnienie.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeżeli podczas trwania zakazu wykonywania zawodu mój znajomy zostanie poproszony o udzielenie porady w kwestii związanej z tym zawodem? Czy udzielenie takiej porady nieformalnie, np. rodzinie czy znajomym, może zostać uznane za naruszenie zakazu?


Zgodnie z art. 39 Kodeksu karnego, zakaz wykonywania zawodu odnosi się do profesjonalnego i oficjalnego wykonywania obowiązków lub funkcji związanego z danym zawodem. Udzielanie nieformalnych porad rodzinie czy znajomym nie jest jednoznacznie traktowane jako "wykonywanie zawodu". Niemniej jednak istnieje ryzyko, że takie działanie może być postrzegane jako działalność zbliżona do zawodowej, zwłaszcza jeśli dotyczy specjalistycznych zagadnień i wiedzy. Istotne jest, by Twoj znajomy unikał sytuacji, które mogą zostać źle zinterpretowane i prowadzić do dalszych konsekwencji prawnych.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy nieefektywność może być powodem zwolnienia?
Pracownik ma umowę na czas nieokreślony, pracuje poniżej 3 lat. Ciągle jest na chorobowym, nie przychodzi do pracy pisząc rano wiadomości. Poza tym jest mało wydajny, po prostu mi nie odpowiada. Jak najlepiej go zwolnić żeby nie płacić odprawy? Jak to zrobić żeby nie rzucił za chwilę chorobowego i nie ciągnął go z pół roku?...
Jaki jest maksymalny czas l4 po zakończeniu umowy?
Dzień dobry. Moja umowa o pracę na czas określony zakończyła się 11 lipca, a od 12 lipca mam l4 na dwa miesiące. Czy ja muszę to gdzieś do zusu zgłosić? Którego dnia ZUS wypłaci te 80%, czy w ten sam dzień miesiąca tak jak miałam w zakończonej pracy? Jaki jest maksymalny czas l4 po zakończeniu umowy?...
Granica działki.
Witam. Mam pytanie może nie do końca natury prawnej, ale może znajdzie się ktoś, kto jest zorientowany w temacie. Jakiś czas temu kilka posesji od mojej została wyznaczona granica działki. Od tego czasu sąsiadka twierdzi, że należy jej się u mnie ok 1m. Pomierzyła szerokości poszczególnych działek po kolei, no i tak jej wyszło. I teraz pytanie: Czy granica działki kilka posesji dalej jest jakimś wyznacznikiem? Czy geodeta brałby to pod uwagę, czy...
Po wygranych w sprawach sądowych z ZUS
Wygrałem sprawy sądowe z ZUS (w sprawie rekompensaty do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych) w pierwszej i drugiej instancji (Sąd Apelacyjny odrzucił apelację ZUS). - czy (i ew. od kogo) dowiem się o ewentualnej kasacji ZUS, - zakładając, że ZUS nie złoży kasacji, ile czasu ma ZUS na realizację wyroku ew. czy muszę składać jakieś pisma/wnioski do ZUS w tej sprawie...

Wyszukiwarka