Zakaz wykonywania zawodu liczy się od wydania wyroku czy od uprawomocnienia go?

Witam.
Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu? Z dobry dziękuję za odpowiedź
anonim cytuj
24-11-2022
Od dnia uprawomocnienia się liczy
 
anonim cytuj
27-11-2022
Uprawomocnienia się
 
anonim cytuj
29-11-2022
Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu?


Zgodnie z polskim prawem karnym, kiedy mowa o zakazie wykonywania zawodu jako środku karnym, jego bieg rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się wyroku. Tak stanowi art. 40 § 2 Kodeksu karnego. W konsekwencji zakaz wykonywania zawodu przez określony czas liczy się od dnia, w którym wyrok stał się prawomocny, a nie od dnia jego wydania.

Tak więc, w opisanej sytuacji bieg zakazu wykonywania zawodu rozpoczął się w styczniu 2018 roku i potrwa do stycznia 2023 roku.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy podczas tego zakazu mój znajomy może uczęszczać na kursy i szkolenia związane z tym zawodem, aby podnieść swoje kwalifikacje i być przygotowanym do powrotu do pracy po zakończeniu zakazu? Czy uczestniczenie w takich szkoleniach nie będzie uznane za naruszenie warunków zakazu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy podczas tego zakazu mój znajomy może uczęszczać na kursy i szkolenia związane z tym zawodem, aby podnieść swoje kwalifikacje i być przygotowanym do powrotu do pracy po zakończeniu zakazu? Czy uczestniczenie w takich szkoleniach nie będzie uznane za naruszenie warunków zakazu?


Zgodnie z przepisami prawa karnego, zakaz wykonywania zawodu dotyczy bezpośrednio pełnienia określonych obowiązków czy funkcji związanych z tym zawodem. Uczestniczenie w kursach czy szkoleniach w celu podnoszenia kwalifikacji nie jest traktowane jako "wykonywanie zawodu" w rozumieniu prawa. Art. 39 Kodeksu karnego, określający zakaz wykonywania zawodu, nie zakazuje zdobywania wiedzy czy umiejętności związanego z danym zawodem.

W związku z powyższym, uczestniczenie przez Twojego znajomego w szkoleniach czy kursach, mających na celu podniesienie kwalifikacji, nie będzie uznane za naruszenie zakazu wykonywania zawodu. Ważne jest jednak, aby podczas trwania zakazu nie podejmował on praktycznych działań związanych z wykonywaniem zawodu.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeżeli podczas trwania zakazu wykonywania zawodu mój znajomy zostanie poproszony o udzielenie porady w kwestii związanej z tym zawodem? Czy udzielenie takiej porady nieformalnie, np. rodzinie czy znajomym, może zostać uznane za naruszenie zakazu? Z dobry dziękuję za wyjaśnienie.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeżeli podczas trwania zakazu wykonywania zawodu mój znajomy zostanie poproszony o udzielenie porady w kwestii związanej z tym zawodem? Czy udzielenie takiej porady nieformalnie, np. rodzinie czy znajomym, może zostać uznane za naruszenie zakazu?


Zgodnie z art. 39 Kodeksu karnego, zakaz wykonywania zawodu odnosi się do profesjonalnego i oficjalnego wykonywania obowiązków lub funkcji związanego z danym zawodem. Udzielanie nieformalnych porad rodzinie czy znajomym nie jest jednoznacznie traktowane jako "wykonywanie zawodu". Niemniej jednak istnieje ryzyko, że takie działanie może być postrzegane jako działalność zbliżona do zawodowej, zwłaszcza jeśli dotyczy specjalistycznych zagadnień i wiedzy. Istotne jest, by Twoj znajomy unikał sytuacji, które mogą zostać źle zinterpretowane i prowadzić do dalszych konsekwencji prawnych.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy sąsiad ma obowiązek dołożyć się do ogrodzenia?
Czy robiąc ogrodzenie sąsiad musi się dołożyć do połowy kosztów? Jak zrobić aby się dołożył?...
Praca hybrydowa.
Cześć, pracuje w firmie która zatrudnia ponad 100 tys osób na całym świecie. Ostatnio u nas w Polsce większość działów dostała maila o powrocie do biura na dwa dni w tygodniu. Nigdzie w oficjalnej korespondencji nie jest wspomniane, które to mają być dni. I teraz pytanie, czy mój team leader może wybrać w których dniach mam być w biurze? np. każdy poniedziałek i wtorek mam być w biurze. Czy to jeszcze jest w jego kompetencjach? Rozumiem raz na ja...
Przywrócenie terminu w postępowaniu egzekucyjnym.
Witam, chciałbym złożyć wniosek o przywrócenie terminu w postepowaniu egzekucyjnym w administracji. Dowiedziałem się że mam zajęty rachunek bankowy, informację ta otrzymałem dopiero w placówce bankowej podczas wizyty. Okazało się, że na adres pod którym od wielu lat nie mieszkam został wysłany tytuł wykonawczy, który odebrał ktoś z rodziny z 2 miesiące temu i zapomniał mi powiedzieć. Nie jestem w stanie złożyć zarzutu, bo od momentu doręczenia je...
Wyrok w zawieszeniu u spłata szkody.
Dzień dobry. Mam wyrok w zawieszeniu za przywłaszczenie mienia (3 lata). Dostałem nakaz spłaty powstałej szkody. Kończy mi się wyrok a nie zdążę spłacić całej kwoty z nakazu zapłaty. Czy w tym przypadku sąd odwiesi mi wyrok i pójdę do więzienia?...

Wyszukiwarka