Zakaz wykonywania zawodu liczy się od wydania wyroku czy od uprawomocnienia go?

Witam.
Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu? Z dobry dziękuję za odpowiedź
anonim cytuj
24-11-2022
Od dnia uprawomocnienia się liczy
 
anonim cytuj
27-11-2022
Uprawomocnienia się
 
anonim cytuj
29-11-2022
Znajomy miał wyrok za przekroczenie uprawnień oraz zakaz wykonywania zawodu na okres pięciu lat. Wyrok był z czerwca 2017, natomiast uprawomocnił się w styczniu 2018. Od której daty należy liczyć te pięć lat zakazu wykonywania zawodu?


Zgodnie z polskim prawem karnym, kiedy mowa o zakazie wykonywania zawodu jako środku karnym, jego bieg rozpoczyna się od dnia uprawomocnienia się wyroku. Tak stanowi art. 40 § 2 Kodeksu karnego. W konsekwencji zakaz wykonywania zawodu przez określony czas liczy się od dnia, w którym wyrok stał się prawomocny, a nie od dnia jego wydania.

Tak więc, w opisanej sytuacji bieg zakazu wykonywania zawodu rozpoczął się w styczniu 2018 roku i potrwa do stycznia 2023 roku.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy podczas tego zakazu mój znajomy może uczęszczać na kursy i szkolenia związane z tym zawodem, aby podnieść swoje kwalifikacje i być przygotowanym do powrotu do pracy po zakończeniu zakazu? Czy uczestniczenie w takich szkoleniach nie będzie uznane za naruszenie warunków zakazu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
anonim cytuj
12-08-2023
Czy podczas tego zakazu mój znajomy może uczęszczać na kursy i szkolenia związane z tym zawodem, aby podnieść swoje kwalifikacje i być przygotowanym do powrotu do pracy po zakończeniu zakazu? Czy uczestniczenie w takich szkoleniach nie będzie uznane za naruszenie warunków zakazu?


Zgodnie z przepisami prawa karnego, zakaz wykonywania zawodu dotyczy bezpośrednio pełnienia określonych obowiązków czy funkcji związanych z tym zawodem. Uczestniczenie w kursach czy szkoleniach w celu podnoszenia kwalifikacji nie jest traktowane jako "wykonywanie zawodu" w rozumieniu prawa. Art. 39 Kodeksu karnego, określający zakaz wykonywania zawodu, nie zakazuje zdobywania wiedzy czy umiejętności związanego z danym zawodem.

W związku z powyższym, uczestniczenie przez Twojego znajomego w szkoleniach czy kursach, mających na celu podniesienie kwalifikacji, nie będzie uznane za naruszenie zakazu wykonywania zawodu. Ważne jest jednak, aby podczas trwania zakazu nie podejmował on praktycznych działań związanych z wykonywaniem zawodu.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeżeli podczas trwania zakazu wykonywania zawodu mój znajomy zostanie poproszony o udzielenie porady w kwestii związanej z tym zawodem? Czy udzielenie takiej porady nieformalnie, np. rodzinie czy znajomym, może zostać uznane za naruszenie zakazu? Z dobry dziękuję za wyjaśnienie.
 
anonim cytuj
12-08-2023
A co jeżeli podczas trwania zakazu wykonywania zawodu mój znajomy zostanie poproszony o udzielenie porady w kwestii związanej z tym zawodem? Czy udzielenie takiej porady nieformalnie, np. rodzinie czy znajomym, może zostać uznane za naruszenie zakazu?


Zgodnie z art. 39 Kodeksu karnego, zakaz wykonywania zawodu odnosi się do profesjonalnego i oficjalnego wykonywania obowiązków lub funkcji związanego z danym zawodem. Udzielanie nieformalnych porad rodzinie czy znajomym nie jest jednoznacznie traktowane jako "wykonywanie zawodu". Niemniej jednak istnieje ryzyko, że takie działanie może być postrzegane jako działalność zbliżona do zawodowej, zwłaszcza jeśli dotyczy specjalistycznych zagadnień i wiedzy. Istotne jest, by Twoj znajomy unikał sytuacji, które mogą zostać źle zinterpretowane i prowadzić do dalszych konsekwencji prawnych.
 
anonim cytuj
12-08-2023

Sugerowane Tematy

Powrót do pracy po macierzyńskim.
Witam 22 września kończy mi się urlop macierzyński i rodzicielski , i dziś się dowiedziałam że moje stanowisko jest zajęte przez nowo zatrudnionego pracownika . Pani w kadrach zaproponowała mi pracę 12 godz dziennie ewentualnie bym sama się zwolniła . Umowę o pracę mam do listopada 2022 , jest to praca Państwa w szpitalu . Czy mogą przenieś mnie na oddział gdzie praca jest po 12 godz i czy oni mogą mnie zwolnić . I czy muszę wykorzystać urlop wyp...
Gwarancja na wymienione części w urządzeniu.
Witam, Oddałem urządzenie elektryczne na gwarancje , została uznana i podczas rozmowy telefonicznej dowiedziałem się,ze praktycznie wszystko zostało wymienione co jest w środku, „ze starych rzeczy została tylko obudowa” . Produkt kupiony w tym roku w marcu i podlega 2 letniej gwarancji. Po naprawie Pan z serwisu powiedział, ze na nowe części zostaje udzielona tylko 6 miesięczna gwarancja. Czy jest to uregulowane jakos prawnie ? Na wszystkich str...
Wynajem mieszkania cudzoziemcowi.
Wynajęłam mieszkanie polsko-tunezyjskiej parze, ona Polka on Tunezyjczyk. Zależy im, aby umowa była na nich obojga- ponieważ jemu to jest potrzebne do jakiegoś urzędu ds. cudzoziemców. Zaznaczyli, że będą zgodnie i solidarnie płacić czynsz i wszelkie koszta, oraz zgodnie odpowiadają za mieszkanie. I teraz mam pytanie, bo nigdy nie wynajmowałam cudzoziemcowi- co mi jest potrzebne? Czy on musi mieć paszport, ważną wizę, czy prawo pobytu? Czy jako ...
Konsekwencje niezgłoszenia pożyczki do US.
Dzień dobry. Rok temu pożyczyliśmy z mężem sporą kwotę pieniędzy pewnej bliskiej osobie (z mojej rodziny). W tej pożyczce chodziło o spłacenie długu komorniczego, dlatego ta kwota nie została przekazana "do rąk" tej osoby - zrobiliśmy przelew bezpośrednio na konto komornika, w tytule był nr sprawy komorniczej. Do rzeczy: teraz ta osoba chce nam oddać nasze pieniądze (na razie połowę kwoty) i jak się okazało, nie zgłosiła tej pożyczk...

Wyszukiwarka