Czynsz od współlokatorów na moje konto.

Wynajmuje wraz z dziewczyną oraz znajomym mieszkanie. Najemca chce otrzymywać pełną kwotę ustaloną w umowie, zamiast trzech przelewów.
Wspólnie ustaliliśmy, że ja będę wykonywał przelew za mieszkanie najemcy, a moi współlokatorzy będą przelewać swoją część mnie.
Jak to wygląda w kwestii US, przelewy, które trafiają do mnie potraktują jako darowiznę? Jak najlepiej rozwiązać sytuację, przelewania należnej części przez każde z nas?
anonim cytuj
06-01-2024
Kto jest stroną umowy? Ty czy Wy w trójkę?
 
anonim cytuj
06-01-2024
Nasza trójka.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Zatem Każdy z Was solidarnie odpowiada za spełnienie zobowiązania.
Druga strona ma prawo domagać się wpłaty całości.
W razie kontroli z US okażesz się umową i przelewami za najem lokalu.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Dziękuję za informację.
 
anonim cytuj
06-01-2024
Skoro jesteście trójką stroną umowy najmu, każdy z Was solidarnie odpowiada za całość czynszu wobec wynajmującego. Oznacza to, że wynajmujący ma prawo wymagać zapłaty pełnej kwoty czynszu od dowolnego z najemców, a nie trzech oddzielnych płatności.

Jeśli chodzi o przelewy od Twoich współlokatorów na Twoje konto, istotne jest, aby te transakcje były odpowiednio udokumentowane i wyjaśnione w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej. W polskim prawie, zgodnie z Ustawą o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 205), przelewy od współlokatorów na Twoje konto nie będą traktowane jako darowizny, pod warunkiem, że są one związane z uregulowaniem czynszu za mieszkanie, za które wspólnie odpowiadacie.

Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach:

Dokumentowanie transakcji: Dobre praktyki to zachowanie dowodów przelewów oraz ewentualnie sporządzenie pisemnej umowy pomiędzy współlokatorami, która wyjaśnia, że te przelewy są przeznaczone na pokrycie części czynszu.
Udokumentowanie przelewów: Przy przelewach do wynajmującego, w tytule przelewu powinno być jasno wskazane, że dotyczą one opłaty czynszu za dane mieszkanie.
Uregulowanie podatków: Upewnijcie się, że wszelkie podatki związane z najmem są odpowiednio uregulowane.
Podsumowując, w opisanej sytuacji przelewy od Twoich współlokatorów nie będą traktowane jako darowizny, o ile będą one jednoznacznie związane z uregulowaniem czynszu. Ważne jest, aby wszystkie transakcje były właściwie udokumentowane i wyjaśnione.
 
anonim cytuj
06-01-2024

Sugerowane Tematy

Kontrola pracownika na L4.
Przebywam właśnie na chorobowym, jest to mój pierwszy dzień. Wcześniej nigdy nie korzystałem z tego przywileju osoby pracującej. Będąc dociekliwym chciałem zorientować się co mogę będąc na L4. Większość formułek jest dla mnie w zupełności zrozumiała, ale dwie kwestie tworzą wyłącznie niejasności i chciałbym uzyskać od życzliwej osoby wyjaśnienie. 1." Czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem."...
Mąż ma akt własności działki, na którym działka ma rozmiar 2500 m kw. Okazało się, że ma ona 2000 m kw. Co można z tym zrobić?
Dzień dobry, mąż ma akt własności działki, na którym działka ma rozmiar 2500 m kw. I tak płaciliśmy i płacili jego rodzice. W roku 2012 geodeta wymierzył działkę i okazało się, że ma ona 2000 mkw. Działka kończy się stawem należącym do gminy, który został wykopany ok. 1990 r. Staw jest poszerzeniem rzeczki, która przepływa przez miejscowość. Niestety z różnych względów można się tym zająć dopiero teraz. Jeśli oczywiście można. Czy ktoś z Pań...
Zwrot podarunku.
Proszę o radę jak rozwiązać problem ze zwrotem prezentu. Kilka lat temu spotykałam się z pewnym mężczyzną, były związek dla mnie bardziej koleżeński niż partnerski a jak zorientowałam się ,że postrzega to inaczej to zakończyłam tą znajomość. W czasie kiedy się spotykaliśmy dostałam od niego na imieniny pierścionek ,którego kiedy ostatni raz się widzieliśmy nie zwróciłam bo go nie miałam przy sobie. Minęło 7 lat i teraz zażądał zwrotu, oczywiście ...
Służebność
Witam, bardzo proszę o wytłumaczenie mi co może a co nie. Ciocia ma ustanowioną służebność mieszkalną w domu murowanym bez wyszczególnionych pomieszczeń. Co w takim razie jeśli upiera się przy prowadzeniu ogródka warzywnego i we wszystkich pomieszczeniach gospodarczych chce wprowadzać swoje rządy. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam...

Wyszukiwarka