O jaką podwyżkę alimentów mogę się starać?

Córka ma 9 lat . Dostaje na nią 400 zł alimentów. Na jaką podwyżkę mogę się starać ? I jak się do niej przygotować ? Bo sądzę że tatuś będzie udawał że ma małe dochody bo większość nie dokumentuje .
anonim cytuj
24-11-2022
Ja na sprawie o alimenty wnioskowałam o 500 zł syn miał wtedy 5 miesięcy i sędzia powiedziała ojcu dziecka ze ma dwie zdrowe ręce jak się tłumaczył małymi zarobkami
 
anonim cytuj
26-11-2022
Trzeba udokumentować potrzeby. zbieraj faktury za odzież, zajęcia dodatkowe, lekarstwa. Wlicz 1/2 opłat za mieszkanie i media. Jeśli córka ma telefon to abonament. Do tego wydatki szkolne, fryzjer, wakacje...
Policz ile to wychodzi i wnioskuj o połowę, a jeśli wkład osobisty ojca jest mały to masz prawo wnioskować i więcej niż 1/2
Powolaj się na wzrost cen z powodu inflacji. To dotyczy wszystkich, dziecka też
Powodzenia
-1  
anonim cytuj
27-11-2022
Dokładnie do tego jeśli ojciec nie zapewne sam od siebie rozrywki dla dziecka to można doliczyć połowę kosztów takich wyjść typu kino itd , mylne jest myślenie ludzi że alimenty to połowa utrzymania można nawet wnioskować o 100 % o ile ojciec w ogóle nie utrzymuje kontaktu i cała odpowiedzialność wychowania ciąży na matce
 
anonim cytuj
28-11-2022
Alimenty nie są zasadzane na podstawie zarobków ojca ale jego możliwości zarobkowych. Wiec może i cały dochód ukryć.
 
anonim cytuj
29-11-2022
Czy faktury mają być na mnie czyli matkę czy na dziecko ?
 
anonim cytuj
29-11-2022
2 lata temu podniosłam z 500 na 650. Sędzina chciała więcej ale tatusiek oprócz mojej córki ma jeszcze piątkę i oczywiście jest na najniższej krajowej bo z żoną rozdzielność i firma domy samochody są na nią
 
anonim cytuj
29-11-2022
Podwyższenie alimentów zależy od różnych czynników, takich jak dochód ojca, Twoje potrzeby i potrzeby dziecka.

Art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że jeśli sytuacja materialna alimentowanego lub obowiązanego do alimentacji uległa istotnej zmianie, sąd na wniosek zainteresowanego może zmienić orzeczenie dotyczące alimentów. Oznacza to, że musisz udokumentować, że potrzeby Twojej córki wzrosły, np. ze względu na jej rozwój, większe wydatki na edukację, zwiększone koszty utrzymania, itp.

Co do udokumentowania potrzeb, zgadza się z tym, co zostało powiedziane na forum - powinnaś gromadzić faktury za odzież, lekarstwa, dodatkowe zajęcia, wydatki szkolne, koszty wakacji itd. Również udokumentuj, ile wynoszą Twoje opłaty mieszkaniowe i koszty mediów, aby wykazać, ile wynoszą łączne koszty utrzymania dziecka. Faktury mogą być wystawione na Ciebie, jako matkę. Wszystko to pomoże Ci udowodnić, że potrzeby Twojej córki są wyższe niż obecne alimenty.

Jeśli chodzi o dochody ojca, zgodnie z art. 136 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny rozciąga się na utrzymanie i wychowanie dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia, a po ukończeniu tego roku - do ukończenia przez nie nauki lub szkoły, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 25 roku życia. Obowiązek ten rozciąga się również na pokrycie kosztów nauki. Ponadto, zgodnie z art. 135 § 1 kodeksu, obowiązek alimentacyjny między krewnymi w linii prostej (a zatem także pomiędzy ojcem a dzieckiem) ustala się według zasady, że ten, kto potrzebuje pomocy, ma prawo żądać od osoby obowiązanej do dawania jej, według jej możliwości, czego potrzebuje do swojego utrzymania i wychowania.

Jeżeli dochody ojca są niewystarczające, sąd może ocenić jego możliwości zarobkowe na podstawie ogólnych okoliczności, w tym jego wieku, stanu zdrowia, wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz sytuacji na lokalnym rynku pracy. Sąd może więc zasądzić wyższe alimenty, nawet jeśli ojciec nie zarabia wystarczająco dużo, jeśli uzna, że mógłby zarabiać więcej.

Jeśli podejrzewasz, że ojciec ukrywa swoje dochody, możesz poprosić sąd o przeprowadzenie postępowania dowodowego w tym zakresie. Sąd może zasądzić wyższe alimenty, jeśli uzna, że ojciec ukrywa swoje prawdziwe dochody.


Dodatkowo:

Alimenty dla dzieci
Zgodnie z art. 128 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice mają obowiązek utrzymania swojego dziecka do momentu, gdy zakończy naukę, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 25 roku życia.

Wysokość alimentów
Wysokość alimentów jest ustalana przez sąd na podstawie potrzeb dziecka oraz możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Alimenty powinny pokryć koszty utrzymania dziecka, w tym edukację, opiekę zdrowotną, mieszkanie i inne podstawowe potrzeby.

Zmiana wysokości alimentów
Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli sytuacja materialna alimentowanego lub obowiązanego do alimentacji uległa istotnej zmianie, sąd na wniosek zainteresowanego może zmienić orzeczenie dotyczące alimentów.

Niewypłacanie alimentów
Niewypłacanie alimentów jest przestępstwem. Zgodnie z art. 209 Kodeksu karnego, osoba zobowiązana do alimentacji, która nie wywiązuje się z tego obowiązku, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2.

Egzekucja alimentów
Jeżeli dłużnik alimentacyjny nie płaci, możliwe jest wszczęcie egzekucji komorniczej. Komornik może zająć wynagrodzenie, emeryturę lub rentę dłużnika, a także inne składniki jego majątku.

Ustalenie ojcostwa
Ojciec, który nie jest zarejestrowany jako ojciec dziecka, może być zobowiązany do płacenia alimentów tylko po prawomocnym ustaleniu ojcostwa.

Fundusz alimentacyjny
Jeżeli ojciec lub matka nie płaci alimentów, a egzekucja komornicza jest nieskuteczna, dziecko może otrzymać środki z funduszu alimentacyjnego, który jest finansowany przez państwo.

Alimenty a kontakty z dzieckiem
Alimenty są niezależne od praw do kontaktu z dzieckiem. Rodzic, który nie płaci alimentów, nie może być pozbawiony prawa do kontaktu z dzieckiem, a rodzic, który uniemożliwia kontakt z dzieckiem, nie może być zwolniony z obowiązku płacenia alimentów.
 
anonim cytuj
30-07-2023
Trzeba udokumentować potrzeby. zbieraj faktury za odzież, zajęcia dodatkowe, lekarstwa. Wlicz 1/2 opłat za mieszkanie i media. Jeśli córka ma telefon to abonament. Do tego wydatki szkolne, fryzjer, wakacje...
Policz ile to wychodzi i wnioskuj o połowę, a jeśli wkład osobisty ojca jest mały to masz prawo wnioskować i więcej niż 1/2
Powolaj się na wzrost cen z powodu inflacji. To dotyczy wszystkich, dziecka też
Powodzenia

Madko. Ojca też dotyka infkacja.
 
anonim cytuj
23-11-2023

Sugerowane Tematy

Czy mogę odmówić zwolnienia lekarskiego?
Czy mogę odmówić zwolnienia lekarskiego? Wolę wykorzystać urlop, niż przebywać na zwolnieniu lekarskim, żeby nie tracić pieniędzy....
Zwrot połowy pieniędzy za spłatę kredytu.
Jestem 10 lat po rozwodzie, sama wychowuje 2 synów 13,15 lat. Jeszcze w czasie trwania małżeństwa wspólnie z byłym mężem zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny na całkowity remont mieszkania. Krótko po tym fakcie zaczęły się problemy w małżeństwie a finalnie nastąpił rozwód z orzeczeniem o winie byłego męża. Od samego początku kredyt spłacałam sama, każda ratę. Pracuje jako nauczyciel. Mając jedna pensje i wychowując dwoje dzieci, bardzo ciężko było mi...
Jak uzyskać informacje o spadku?
[Prawo spadkowe] Witam, sytuacja wygląda tak, że miesiąc temu dowiedzieliśmy się wraz siostrą o śmierci dziadka i babci (rodzice ojca - który nie żyje - jedynak) nie utrzymywaliśmy z tą częścią rodziny kontaktu dlatego dowiedzieliśmy się o śmierci dziadka bardzo późno. Zaraz mija 6 miesięcy od jego śmierci w spadku mamy mieszkanie ale nie jesteśmy pewni czy kredyt był spłacany. Wiem że spadek uznaje się za przyjęty po 6 miesiącach od śmierci lub ...
Pozew przeciwny egzekucyjny.
Witam, potrzebuje porady kogoś kto się zna w temacie ściągania komorniczego za długi mieszkaniowe. Moja żona była zameldowana w mieszkaniu u rodziców mimo że mieszkała ze mną . Moi teściowie nie płacili czynszu( moja żona nie miała o tym pojęcia) Teściowie dostali eksmisję ale dług jaki narobili na ok. 90 tys. Komornik ściga moja żonę, bo była zameldowana tam. Dodam że chodzi o lata 07 - 12. Jak da się wyjść z tej sytuacji?? Może to już jest prze...

Wyszukiwarka