Zobowiązanie do dopłaty.

W tym tygodniu przyjeżdża do mnie znajomy i ma mi zapłacić większą część kwoty, na którą się wcześniej umawialiśmy. Resztę zaś ma dopłacić w ciągu następnych 12 miesięcy, począwszy od tego konkretnego dnia.
I w związku z tym chciałbym się też jakoś zabezpieczyć. Mam zamiar spisać umowę tylko właśnie nie do końca wiem jaką, bo raczej wolałbym, aby to była umowa jednostronna - innymi słowy, żeby na dokumencie widniał wyłącznie podpis kupującego.
Chcę się po prostu dowiedzieć jaka to ma być umowa oraz fajnie, gdyby ktoś od razu mógł mi podesłać wzór do wydruku i najlepiej w formacie pdf.
anonim cytuj
08-09-2023
Mam zamiar spisać umowę

Taka umowa w żaden sposób nie zabezpiecza.
wolałbym, aby to była umowa jednostronna

Skoro to umowa kupna sprzedaży, gdzie stronami są kupujący i sprzedający, to wymaga akceptacji obu stron. Jednostronna będzie nieważna.
od razu mógł mi podesłać wzór do wydruku i najlepiej w formacie pdf.

Będziesz się męczył z wydrukiem. Od razu żądaj druku.
 
anonim cytuj
08-09-2023
Skoro to umowa kupna sprzedaży, gdzie stronami są kupujący i sprzedający, to wymaga akceptacji obu stron. Jednostronna będzie nieważna.

Ok, rozumiem. A ta dwustronna umowa kupna sprzedaży to ma jakąś dokładną nazwę? Bo nigdzie jej nie mogę znaleźć. Wyszukałem tylko jedną, ale dotyczy ona transakcji samochodu. Nie wspomniałem o tym w pierwszym poście, więc doprecyzuję, że chodzi o dopłatę do działki. Pozdrawiam.
Proszę dokładnie doprecyzować, bo rodzaj czynności ma wpływ na formę, w której ta czynność ma być dokonana.
Może panu nie chodzi o umowę, bo jak rozumiem, jakaś umowa musiała już zostać zawarta, skoro jest jakaś "dopłata", tylko o zabezpieczenie - może więc weksel?

Tak. Akt notarialny został już sporządzony i będzie podpisany. Mianowicie kupujący bierze działkę z budynkiem + pole obok (również moje). Za działkę zapłaci w tym tygodniu, a za pole poprzysiągł w ciągu 12 miesięcy. Tak więc można by inaczej rzec, że zaciąga względem mnie zobowiązanie, lecz ja chcę to mieć koniecznie udokumentowane na dodatkowym papierze*.
*na papierze, czyli ciągle mówimy o pozostałej kwocie, która ma być spłacona w ciągu 12 miesięcy
 
anonim cytuj
08-09-2023
Zamiast typowej umowy kupna-sprzedaży, ponieważ transakcja została już zawarta, rozważenie zastosowanie umowy pożyczki lub uznania długu może być adekwatnym rozwiązaniem. Skoro mamy tu do czynienia z pewnym rodzajem zobowiązania do zapłaty w przyszłości, takie umowy mogą być stosowane w celu udokumentowania tej kwestii.

Odnośnie
wolałbym, aby to była umowa jednostronna
- jak słusznie zauważono, umowy jednostronne w takim kontekście nie będą miały mocy prawnej. W umowie muszą uczestniczyć obie strony i obie strony muszą ją podpisać.

Kwestia
chodzi o dopłatę do działki
oraz
Tak. Akt notarialny został już sporządzony i będzie podpisany. Mianowicie kupujący bierze działkę z budynkiem + pole obok (również moje). Za działkę zapłaci w tym tygodniu, a za pole poprzysiągł w ciągu 12 miesięcy
:

Jeżeli akt notarialny został już sporządzony i opisuje dokładne warunki transakcji, wówczas dodatkowy dokument powinien być spójny z jego treścią. Dokument ten może przyjąć formę umowy uznania długu. W tej umowie można dokładnie określić, jaka kwota będzie dopłacana, w jakich ratach oraz do kiedy cała kwota ma być spłacona.

Na koniec,
zaciąga względem mnie zobowiązanie, lecz ja chcę to mieć koniecznie udokumentowane na dodatkowym papierze
:

Jeżeli dodatkowo chcesz się zabezpieczyć, można rozważyć zastosowanie weksla in blanco, który stanowi pewien rodzaj zabezpieczenia długu. Jednak pamiętaj, że użycie weksla niesie ze sobą pewne ryzyko i odpowiedzialność dla obu stron, więc warto dobrze zrozumieć wszystkie jego konsekwencje. Umowa uznania długu w połączeniu z wekslem może stanowić solidne zabezpieczenie Twojego interesu.

Jeśli chodzi o dokładny wzór umowy czy weksla, niestety nie jestem w stanie dostarczyć go w formie PDF bezpośrednio tutaj. Jednak w oparciu o powyższe informacje powinieneś być w stanie łatwo znaleźć odpowiednie wzory w sieci lub skonsultować się z innymi specjalistami w tej dziedzinie.
 
anonim cytuj
09-09-2023

Sugerowane Tematy

Czy partner może wziąć opiekę nad dziećmi jak jestem w szpitalu?
Mam pytanie czy partner może wziąć opiekę nad dziećmi jak jestem w szpitalu mimo, że nie są to jego dzieci ?...
Poinformowałam pracodawcę że podjęłam leczenie. Czy kadrowa ma prawo dzwonić do kliniki w celu pozyskania informacji?
Dzień dobry, drugi tydzień przebywam na oddziale dziennym w klinice psychiatrycznej. Poinformowałam pracodawcę o tym zanim podjęłam leczenie. W takiej sytuacji psychiatra wystawia zwolnienie wsteczne Po dwóch tygodniach uczęszczania na terapie. Moje pytanie brzmi czy kadrowa ma prawo dzwonić do kliniki w celu pozyskania informacji na mój temat i mojego zwolnienia? Nie informowałam jej o moim leczeniu bezpośrednio. Powiedziałam tylko dyrekcji i ko...
L4
Dzień dobry. Czy pracodawca może zmienić harmonogram pracy pracownikowi po zwolnieniu lekarskim?. Zmiana została naniesiona w trakcie L4. Proszę o pomoc ...
Moje mieszkanie zostało wciągnięte do egzekucji komorniczej.
Moje mieszkanie zostało wciągnięte do egzekucji komorniczej, mimo to że nie jestem dłużnikiem. Ale pytanie brzmi, gdzie zgłosić nieuczciwą pracę rzeczoznawcy, który to samo mieszkanie dwa lata temu wycenił na wiele drożej dla innych celów a teraz dla komornika wiele taniej, mimo że generalnie ceny nieruchomości poszły tak znacząco w górę? Komornik nie wziął tego w ogóle pod uwagę....

Wyszukiwarka