Powyzszenie alimentow

Witam. Miałem sprawe o podwyższenie alimentow z 500 zł podwyższono mi na 1400 zł i dodatkowo musze zwrócić koszty sadowe w wysokości 3000 zł co mam zrobić w takiej sytuacji odwołać się? Czy muszę zapłacić te koszty? Zarabiam miesięcznie Ok 5000 mam oprócz tego dziecka na które place alimenty jeszcze dwójkę z obecnego małżeństwa, których sad nie wziął pod uwagę
anonim cytuj
26-04-2023
W przypadku alimentów, kluczowe są przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w szczególności jego art. 133, który określa, jak należy obliczyć wysokość alimentów. Warto zwrócić uwagę na okoliczności Twojej sprawy, takie jak zarobki, liczbę dzieci oraz inne zobowiązania finansowe.

Jeśli chodzi o podwyższenie alimentów, istnieje możliwość odwołania się od wyroku. Odwołanie od wyroku w sprawach rodzinnych, w tym alimentacyjnych, reguluje Kodeks postępowania cywilnego (art. 393¹ - 393¹¹). Możesz złożyć apelację w ciągu 14 dni od doręczenia wyroku. Warto zwrócić uwagę, że składając apelację, należy wskazać zarówno powód, jak i dowody, które przemawiają na korzyść Twojego stanowiska.

W apelacji warto podkreślić, że sad nie wziął pod uwagę dwójki dzieci z obecnego małżeństwa, co mogłoby wpłynąć na obniżenie kwoty alimentów. Należy przedstawić argumenty oraz dowody, które wykażą, że nie jesteś w stanie utrzymać tak wysokich alimentów, biorąc pod uwagę Twoje obecne zobowiązania finansowe. Warto także załączyć dowody potwierdzające Twoje zarobki oraz wydatki związane z utrzymaniem pozostałych dzieci.

Jeśli chodzi o koszty sądowe, zgodnie z art. 98 Kodeksu postępowania cywilnego, pokrycie kosztów sądowych może być nałożone na jedną ze stron. W Twoim przypadku sąd orzekł, że musisz pokryć koszty sądowe. Jeśli uważasz, że kwota jest nieadekwatna do Twojej sytuacji finansowej, możesz również spróbować odwołać się od tego wyroku, wskazując odpowiednie argumenty.

Pamiętaj, że warto skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem przed złożeniem apelacji, aby zapewnić najlepsze możliwe argumenty i dowody w Twojej sprawie.
 
anonim cytuj
28-04-2023
Wysokość alimentów ustalana jest zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a kluczowy jest tu art. 133. Według tego przepisu, wysokość alimentów ustala się, biorąc pod uwagę potrzeby uprawnionego (czyli osoby, na rzecz której ustala się alimenty) oraz możliwości zarobkowe zobowiązanego (czyli osoby, która ma obowiązek płacić alimenty). Sądy analizują te dwa aspekty, aby ustalić właściwą kwotę alimentów.

Potrzeby uprawnionego
Sąd ocenia potrzeby uprawnionego, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, wydatki na edukację, koszty mieszkania i inne związane z utrzymaniem uprawnionego. W przypadku dzieci, sąd może uwzględnić również koszty opieki i wychowania, a także ewentualne wydatki na zajęcia dodatkowe czy rehabilitację.

Możliwości zarobkowe zobowiązanego
Sąd ocenia możliwości zarobkowe zobowiązanego, biorąc pod uwagę jego zarobki, majątek, wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz możliwości zatrudnienia. Sąd może również uwzględnić sytuację życiową zobowiązanego, taką jak obecne zobowiązania finansowe (np. kredyty czy inne alimenty), liczba dzieci, na które zobowiązany ma obowiązek płacić alimenty, czy też stan zdrowia.

Polskie sądy rodzinne dążą do ustalenia kwoty alimentów, która będzie odpowiednia zarówno dla uprawnionego, jak i zobowiązanego. W praktyce oznacza to, że sąd stara się znaleźć równowagę między potrzebami uprawnionego a możliwościami zobowiązanego.

Warto dodać, że sądy mogą uwzględnić zmiany w sytuacji życiowej stron, takie jak wzrost kosztów utrzymania, zmiana zarobków czy zmiana potrzeb uprawnionego. W takich przypadkach, strona może wnioskować o zmianę wysokości alimentów, a sąd może ponownie ocenić potrzeby i możliwości stron, aby ustalić nową, adekwatną kwotę alimentów.
 
anonim cytuj
28-04-2023

Sugerowane Tematy

zatrzymanie sprzętu elektronicznego
W grudniu ubiegłego roku funkcjonariusze CBŚP przeszukali moje mieszkanie i zatrzymali sprzęt elektroniczny, który trafił w ręce biegłego z zakresu informatyki. Głównym zainteresowanym prokuratury i prowodyrem całego zamieszania był członek rodziny, który nie mieszka ze mną od wielu lat. Jego obecny dom również przeszukano, a on sam trafił do aresztu śledczego, w którym przebywa do dziś. Z dokumentu postanowienia wynika, że moje mieszkanie został...
Kilka pytań odnosnie spadku
Mam kilka pytań odnośnie spadku. Mój mąż ma dużo długów, w tym alimentacyjny. Jest osobą nieodpowiedzialną finansowo, ciągle robi kolejne długi (porada o zmianie męża albo "widziały galy co braly" jest zbędna, człowiek czasem nie wie w co się pakuje...). Nie wiem jak planuje płacić w przyszłości alimenty swojej eks, ale mogę zgadywać, że będzie to rosło, bo raz płaci jej a raz mówi, że nie ma pieniędzy i płaci tylko trochę. Mieszkamy...
Budowa domu na wspólnej działce.
Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi, bo już nie wiem za co mam się zabrać w pierwszej kolejności... Mój mąż jest współwłaścicielem działki gruntowej, chcieliśmy wybudować na niej dom, czy jest jakiś inny sposób oprócz wzniesienia własności, czy podziału działki ażeby wybudowany przez Nas dom był tylko NASZ? Dom budowany na wspólnej działce, będzie prawnie należał również do drugiego właściciela działki... W K/W są części ułamkowe działek, ale tak...
Wykonywanie pracy niezgodnej ze stanowiskiem.
Sklep wielkopowierzchniowy i należąca do sklepu ( jedna firma ) hurtownia spożywcza , pracownicy zatrudnieni na etatach sprzedawcy , magazynierów . Dotychczas , sklep jak i hurtownia obsługiwane były w kwestiach porządku , czystości w obu obiektach jak również w toaletach dla pracowników oraz klientów , a także szatniach i stołówkach przez zewnętrzną firmę sprzątającą. Na dzień dzisiejszy z powodu braku firmy sprzątającej , pracodawca nakazuje c...

Wyszukiwarka