Czy Play bez mojej zgody mógł udostępnić moje numery telefonów firmą trzecim??

Play dzieli się swoją bazą numerów z firmami trzecimi?
Dzisiaj miałem dziwną sytuację: do mojej żony zadzwoniła firma, która jak sprawdziłem z necie - spamuje telefonami ze zbiórką na pomoc dzieciom (nie wiem czy oszustwo czy nie - nie wnikam na razie). Zmartwiło mnie jednak to, że pytali o mnie z imienia i nazwiska. Byłem przekonany, że nikt poza Play nie ma prawa wiedzieć, jakie inne numery tel. mam u tego dostawcy. Dzwoniłem do Play a tam powiedziano mi, że może to wynikać ze zgody marketingowej "Komunikacja marketingowa o produktach firm trzecich" której rzekomo kiedyś udzieliłem.
Jeśli nawet, to czy z treści tej zgody wynika, że moja cała pula numerów może być rozdawana na lewo i prawo?
anonim cytuj
22-11-2022
Najpierw warto zauważyć, że wszelkie sprawy związane z przetwarzaniem danych osobowych w Polsce reguluje RODO, czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), a także Ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.

Zgodnie z tymi przepisami, przekazywanie Twoich danych innym podmiotom, w tym numerów telefonów, mogłoby nastąpić tylko po uzyskaniu Twojej wyraźnej zgody na takie działanie. Jeżeli taka zgoda została udzielona, to przekazanie danych do firmy trzeciej byłoby zgodne z prawem, pod warunkiem że zgoda ta była świadoma, konkretna, informowana i jednoznaczna, co jest wymogiem wynikającym bezpośrednio z art. 4 ust. 11 RODO.

Jednakże, warto pamiętać, że zgodnie z art. 7 ust. 3 RODO, masz prawo wycofać zgodę na przetwarzanie swoich danych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Jeżeli przekazanie Twoich danych nastąpiło bez Twojej zgody, to jest to naruszenie praw przewidzianych w RODO, a konkretnie art. 5 ust. 1 pkt a) RODO, który mówi o legalności, uczciwości i przejrzystości przetwarzania danych.

Możesz również skorzystać z prawa do informacji, które przewiduje art. 15 RODO. Możesz skierować do operatora prośbę o dostęp do swoich danych osobowych, a operator powinien Ci udostępnić kopię przetwarzanych danych oraz informacje o: celach przetwarzania, kategoriach przetwarzanych danych, odbiorcach lub kategoriach odbiorców tych danych, planowanym czasie przechowywania Twoich danych lub kryteriach ustalania tego czasu, prawie do sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych i skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, źródle danych, jeżeli nie zostały one zebrane od Ciebie, oraz o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu i konsekwencjach takiego przetwarzania dla Ciebie.

Ostatnim krokiem w takiej sytuacji może być skarga do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uważasz, że przetwarzanie Twoich danych osobowych narusza przepisy RODO, co wynika z art. 77 RODO.
 
anonim cytuj
24-07-2023
o co w ogole chodzi w tym rodo?
 
anonim cytuj
24-07-2023
RODO, czyli Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (formalnie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679), to zbiór przepisów, które mają na celu harmonizację regulacji dotyczących przetwarzania danych osobowych we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Poniżej znajduje się kilka kluczowych punktów związanych z RODO:

Prawa jednostki
RODO wzmacnia prawa jednostek w odniesieniu do ich danych osobowych. Przykładowo, osoby mają prawo dostępu do swoich danych, mają prawo do ich sprostowania, usunięcia („prawo do bycia zapomnianym”), ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, a także prawo do sprzeciwu.

Zasady przetwarzania danych
RODO ustanawia zasady, według których można przetwarzać dane osobowe. Na przykład, dane powinny być przetwarzane w sposób uczciwy, transparentny i legalny; powinny być zbierane w określonym, wyraźnym i legalnym celu; powinny być adekwatne, trafne i ograniczone do tego, co jest konieczne; powinny być dokładne i aktualizowane; powinny być przechowywane tylko przez określony czas; powinny być przetwarzane w sposób, który zapewnia odpowiednie zabezpieczenie danych.

Odpowiedzialność i zgodność
Organizacje, które przetwarzają dane osobowe, muszą podejmować kroki, aby zapewnić zgodność z RODO. Przykładowo, muszą one prowadzić rejestr czynności przetwarzania, muszą stosować zasadę „ochrony danych od samego początku” (privacy by design) i „ochrony danych przez domyślność” (privacy by default), muszą przeprowadzać oceny skutków dla ochrony danych w przypadku wysokiego ryzyka, a niektóre z nich muszą również mianować inspektora ochrony danych.

Transfer danych poza UE
RODO zawiera surowe zasady dotyczące transferu danych osobowych poza Unię Europejską, aby zapewnić, że te dane będą nadal chronione.

Sankcje
RODO wprowadza surowe kary za naruszenie przepisów. Grzywny mogą wynieść do 20 milionów euro, lub w przypadku przedsiębiorstwa, do 4% całkowitego światowego obrotu rocznego, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.

Skargi i dochodzenia
Osoby, których dane są przetwarzane, mają prawo składać skargi do krajowych organów ochrony danych, które mają obowiązek przeprowadzać dochodzenia w odpowiedzi na takie skargi.

Warto zauważyć, że RODO wpływa nie tylko na przedsiębiorstwa i organizacje z siedzibą w Unii Europejskiej, ale także na te, które oferują towary lub usługi obywatelom UE, lub monitorują ich zachowania.
 
anonim cytuj
24-07-2023
Ale czy to RODO w ogole faktycznie odnosi jakiś skutek? czy firmy zaczely bardziej dbac o bezpieczenstwo danych uzytkownikow?

 
anonim cytuj
24-07-2023
RODO z pewnością wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Od czasu jego wprowadzenia w 2018 roku, wiele firm musiało dokonać znaczących zmian w swoich praktykach przetwarzania danych, aby dostosować się do nowych przepisów.

Pod wpływem RODO wiele firm zaczęło bardziej skupiać się na zabezpieczaniu danych osobowych. Przepisy RODO wprowadziły wymóg powołania inspektora ochrony danych, przeprowadzania oceny skutków dla ochrony danych oraz stosowania zasady ochrony danych przez domyślność i ochrony danych od samego początku. Wszystko to przyczyniło się do większej świadomości i odpowiedzialności za ochronę danych osobowych.

Wprowadzenie RODO również przyczyniło się do zwiększenia praw osób, których dane są przetwarzane. Użytkownicy teraz mają prawo wiedzieć, jak ich dane są przetwarzane, mają prawo do dostępu do swoich danych, prawo do poprawiania błędnych danych, prawo do bycia zapomnianym, prawo do ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych.

Co więcej, RODO wprowadziło rygorystyczne kary finansowe za naruszenie przepisów, co skłoniło wiele firm do podjęcia dodatkowych działań w celu zapewnienia zgodności z przepisami. Wielkość tych kar może wynosić do 20 milionów euro lub 4% globalnego obrotu firmy, w zależności od tego, która kwota jest większa.

Jednak mimo że RODO wprowadziło znaczne zmiany w zakresie ochrony danych osobowych, nadal istnieją wyzwania. Niektóre firmy nadal walczą z pełnym zrozumieniem i zastosowaniem przepisów, a niektóre kwestie, takie jak przekazywanie danych poza UE, są nadal przedmiotem intensywnej debaty i niepewności.

W ogólnym ujęciu, wprowadzenie RODO miało znaczny wpływ na poprawę ochrony i bezpieczeństwa danych osobowych, choć wciąż jest wiele do zrobienia.
 
anonim cytuj
24-07-2023

Sugerowane Tematy

Zniesienie wspólności nieruchomości.
Sąd zniósł współwłasność nieruchomości i przyznał ją w całości mnie. Ja muszę spłacić pozostałych współwłaścicieli. Do sprawy włączył się też ZUS, który żąda spłaty hipotek ustanowionych na ich udziale. Poinformowali mnie wprost, że nie zwolnią hipotek jeśli zapłacę całość zasądzonej kwoty współwłaścicielom lub wpłacę ją do depozytu sądowego. Od uprawomocnienia wyroku minęły już 2 miesiące. ZUS w końcu wysłał mi promesę o wykreśleniu hipotek, je...
Czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony?
Dzień dobry, czy jako współwłaściciel mieszkania możemy go wynająć bez zgody drugiej strony? Drugi współwłaściciel nie dokłada się do mieszkania od 25 lat, opłaty są regulowane przez nas, podatki , czynsze rachunki, bieżące naprawy i remonty, przeprowadzamy się do nowego miejsca ale nie stać nas utrzymywać drugie mieszkanie. A nie możemy się porozumieć w sprawie sprzedania, a sprzedaż połowy też jest ciężka. Dodam że ta osoba przebywa od 35 la...
Wypłata małoletniego pracownika.
Dzień dobry. Czy opiekun prawny może rekwirować wypłatę małoletniego pracownika??...
Praca w trakcie zwolnienia lekarskiego.
Jestem zatrudniony w korporacji (powyżej 1tys. osób w fabryce) na umowę, na czas nieokreślony. W ostatnim czasie uległem wypadkowi - zerwałem ścięgno Achillesa. Moje pytania: 1. Czy za zwolnienie lekarskie wystawione przez szpital jest 100%? 2. Czy ciągłość zwolnienia lekarskiego, o ile zostanie przedłużone przez innego lekarza również jest płatne 100%? (czy zachowanie ciągłości zwolnienia daje 100% wynagrodzenia) 3. Czy podczas zwolnienia l...

Wyszukiwarka