Mieszkam z mężem w domu jego mamy. Ona tu nie mieszka, jest tylko właścicielem. Zamierza go "przepisać" jako darowizna mojemu mężowi.
W Polskim prawie, jeśli nieruchomość jest nabywana w trakcie trwania małżeństwa bez rozdzielności majątkowej, traktowana jest jako majątek wspólny małżonków. Jednakże darowizny i spadki przysługujące jednemu z małżonków, w tym dom, który ma zostać przekazany przez darowiznę mężowi, nie wchodzą do majątku wspólnego.
Proszę brać faktury na siebie, proszę robić zakupy internetowe płatnością z własnego konta itd, żeby można było to udowodnić...
To jest bardzo dobry punkt. Zachowanie dokumentacji potwierdzającej dokonane przez Ciebie wydatki pozwoli udowodnić Twój wkład w remont. Gromadzenie faktur na własne nazwisko oraz potwierdzenia przelewów z Twojego konta będzie ważnym dowodem w ewentualnym postępowaniu sądowym.
To chyba nienajgorszym wyjściem byłoby podpisanie rozdzielności majątkowej, żeby w razie rozwodu nie zostać z niczym? I wtedy udowodnić, że dokładałam już ze swoich pieniędzy.
Rozdzielność majątkowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia interesów obu stron. W przypadku zawarcia takiego porozumienia, majątek nabywany przez jedno z małżonków po podpisaniu aktu rozdzielności staje się jego własnością odrębną. Aby rozdzielność majątkową była skuteczna, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.
Oraz z drugiej strony, w przypadku wspólnoty majątkowej, ale jeśli dom zostanie własnością tylko męża, w razie jego śmierci, mogę zostać "wyrzucona" z domu przez jego rodzinę? Dzieci nie mamy.
W przypadku śmierci męża, nieruchomość stanowiąca jego majątek odrębny przysługuje spadkobiercom. Jeśli nie ma dzieci, spadkobiercami są rodzice lub rodzeństwo zmarłego. Jednakże masz prawo do zachowku, który stanowi część spadku przysługującego Ci z mocy prawa, niezależnie od woli zmarłego. Jeśli zmarły nie zostawił testamentu, możesz ubiegać się o zachowek w wysokości połowy wartości udziału, jaki by Ci przysługiwał przy dziedziczeniu ustawowym.
Względnie teściowa robi darowizną na syna, a następnie mąż 1/2 daruje Tobie i jesteście współwłaścicielami w częściach ułamkowych.
To jest kolejny sposób na zabezpieczenie Twoich interesów. Jeśli teściowa przekazuje nieruchomość jako darowiznę mężowi, a on następnie daruje Ci część tej nieruchomości, stajecie się współwłaścicielami.