W razie problemów z mężem jak udowodnić mój wkład i go odzyskać

Mieszkam z mężem w domu jego mamy. Ona tu nie mieszka, jest tylko właścicielem. Zamierza go "przepisać" jako darowizna mojemu mężowi.
Problem w tym, że robimy remont i dużo się dokładam, a z uwagi na to, że to dopiero początek wydatków, chcę się zorientować czy są jakieś możliwości na zabezpieczenie się, żeby (gdy rozejdziemy się - chociaż na razie jest wszystko ok) mój wkład odzyskać?
anonim cytuj
22-11-2022
Proszę brać faktury na siebie, proszę robić zakupy internetowe płatnością z własnego konta itd, żeby można było to udowodnić...
 
anonim cytuj
22-11-2022
Robić zdjęcia zakupów oraz etapów prac za które zapłaciłaś.
I jak najszybciej dogadać się z teściową odnośnie przepisania nieruchomości.
Mój kolega tak wyremontował mieszkanie pracując za granicą, które później teściowa oddała drugiej córce, bo ta akurat urodziła bliźniaki i nie miała się gdzie podać.
 
anonim cytuj
23-11-2022
Tylko w jakim celu? Nie mają rozdzielności więc to są ich wspólne wydatki, autorka nie posiada majątku odrębnego
 
anonim cytuj
23-11-2022
Ponieważ darowizna nie wchodzi do wspólnoty małżeńskiej.
 
anonim cytuj
23-11-2022
Ale nakłady nawet ze wspólnego majątku małżonków na majątek jednego małżonka trzeba będzie kiedyś udowodnić, bo mąż powie, że to jest jego nieruchomość.
 
anonim cytuj
23-11-2022
Jeżeli nie macie rozdzielności majątkowej to nie są Twoje pieniądze tylko Wasze pieniądze.
 
anonim cytuj
23-11-2022
To chyba nienajgorszym wyjściem byłoby podpisanie rozdzielności majątkowej, żeby w razie rozwodu nie zostać z niczym? I wtedy udowodnić, że dokładałam już ze swoich pieniędzy.
Oraz z drugiej strony, w przypadku wspólnoty majątkowej, ale jeśli dom zostanie własnością tylko męża, w razie jego śmierci, mogę zostać "wyrzucona" z domu przez jego rodzinę? Dzieci nie mamy.
 
anonim cytuj
23-11-2022
Jest to jakieś wyjście. Tylko roszczenie byłoby do teściowej, a nie do męża.
Przede wszystkim to trzeba podejść do sensownej umowy z teściową. Bo niejednokrotnie okazywało się, że po wyremontowaniu domu właścicielowi odwidziała się gościna i był problem z rozliczeniem nakładów.
Względnie teściowa robi darowizną na syna, a następnie mąż 1/2 daruje Tobie i jesteście współwłaścicielami w częściach ułamkowych.
 
anonim cytuj
24-11-2022
Pieniądze na rzeczy powinny być z twojego indywidualnego majątku. I wtedy możesz brać faktury na siebie.
Pamiętaj że wszystko co zarobione po ślubie jest wspólne.
 
anonim cytuj
24-11-2022
Mieszkam z mężem w domu jego mamy. Ona tu nie mieszka, jest tylko właścicielem. Zamierza go "przepisać" jako darowizna mojemu mężowi.


W Polskim prawie, jeśli nieruchomość jest nabywana w trakcie trwania małżeństwa bez rozdzielności majątkowej, traktowana jest jako majątek wspólny małżonków. Jednakże darowizny i spadki przysługujące jednemu z małżonków, w tym dom, który ma zostać przekazany przez darowiznę mężowi, nie wchodzą do majątku wspólnego.

Proszę brać faktury na siebie, proszę robić zakupy internetowe płatnością z własnego konta itd, żeby można było to udowodnić...

To jest bardzo dobry punkt. Zachowanie dokumentacji potwierdzającej dokonane przez Ciebie wydatki pozwoli udowodnić Twój wkład w remont. Gromadzenie faktur na własne nazwisko oraz potwierdzenia przelewów z Twojego konta będzie ważnym dowodem w ewentualnym postępowaniu sądowym.

To chyba nienajgorszym wyjściem byłoby podpisanie rozdzielności majątkowej, żeby w razie rozwodu nie zostać z niczym? I wtedy udowodnić, że dokładałam już ze swoich pieniędzy.

Rozdzielność majątkowa jest jednym ze sposobów zabezpieczenia interesów obu stron. W przypadku zawarcia takiego porozumienia, majątek nabywany przez jedno z małżonków po podpisaniu aktu rozdzielności staje się jego własnością odrębną. Aby rozdzielność majątkową była skuteczna, musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

Oraz z drugiej strony, w przypadku wspólnoty majątkowej, ale jeśli dom zostanie własnością tylko męża, w razie jego śmierci, mogę zostać "wyrzucona" z domu przez jego rodzinę? Dzieci nie mamy.

W przypadku śmierci męża, nieruchomość stanowiąca jego majątek odrębny przysługuje spadkobiercom. Jeśli nie ma dzieci, spadkobiercami są rodzice lub rodzeństwo zmarłego. Jednakże masz prawo do zachowku, który stanowi część spadku przysługującego Ci z mocy prawa, niezależnie od woli zmarłego. Jeśli zmarły nie zostawił testamentu, możesz ubiegać się o zachowek w wysokości połowy wartości udziału, jaki by Ci przysługiwał przy dziedziczeniu ustawowym.

Względnie teściowa robi darowizną na syna, a następnie mąż 1/2 daruje Tobie i jesteście współwłaścicielami w częściach ułamkowych.

To jest kolejny sposób na zabezpieczenie Twoich interesów. Jeśli teściowa przekazuje nieruchomość jako darowiznę mężowi, a on następnie daruje Ci część tej nieruchomości, stajecie się współwłaścicielami.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Jaka jest kara za niezarejestrowany samochód?
Samochód kupiony 10 lat temu. Opłacany, ale stoi na podwórku. Przez 10 lat niezarejestrowany. Jaka kara grozi za niezarejestrowany samochód przez tyle lat?...
Dostałam prezent urodzinowy o wartości ok 1000-2000 zł. Teraz ta osoba oczekuje jego zwrotu. Czy prawnie mam obowiązek go zwrócić?
Dostałam prezent urodzinowy o wartości ok 1000-2000 zł. Osoba potwierdzała ze jest to prezent na urodziny. Teraz oczekuje jego zwrotu. Czy prawnie mam obowiązek go zwrócić i czy osoba może wyciągnąć w stosunku do mnie jakieś prawne konsekwencje jeśli nie zwroce? W rozmowach naszych prywatnych również mam potwierdzenie że to prezent urodzinowy....
Spłata OC po zmarłej osobie.
Witam wszystkich. Znalazłem dzisiaj w skrzynce pocztowej pismo z firmy windykacyjnej w sprawie spłaty długu wynikającego z nieopłacenia składki OC przez mojego dziadka który zmarł w 2014 roku. Przez wiele lat nie było żadnego kontaktu w tej sprawie, sprawdziłem więc sobie skrzynkę mailową i ostatni kontakt miał miejsce 5 lat temu w 2017 roku, sprawa stanęła wtedy na tym iż przesłałem akt zgonu dziadka i więcej żadnego kontaktu w tej sprawie nie b...
Urząd nie zgadza się na zmianę mojego imienia.
Witam państwa, piszę tutaj w bardzo ważnej dla mnie sprawie mianowicie od bardzo wielu lat zastanawiam się nad zmianą swojego imienia, którego szczerze nienawidzę byłam w swoim urzędzie stanu cywilnego gdzie kierownik powiedział mi że nie mam o czym marzyć ponieważ imię nie jest ani ośmieszające ani nie widzi innego powodu żeby taki wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Nie ukrywam że jestem szczerze załamana już dwa razy próbowałam rozmawiać z ...

Wyszukiwarka