Czy siostra może domagać się zachowku z pieniędzy które otrzymałam jako darowiznę?

Witam, dostałam pieniążki od taty jako darowiznę, złożyłam pita do us, chcę za te pieniądze kupić mieszkanie w którym będzie mieszkać mój tata. Teraz pytanie, mam siostrę która nie chce kontaktu z ojcem, czy gdyby mój ojciec zmarł ona może domagać się zachowku lub spadku z tych pieniędzy które otrzymałam jako darowiznę i kupiłam mieszkanie? Bardzo proszę o poradę.
anonim cytuj
22-11-2022
Może, przed rozliczeniem w spadku można w umowie darowizny wyłączyć zaliczenie na schedę spadkową (art. 1039 § 1 k.c.) względnie spadkodawca może pominąć siostrę w testamencie. Jeżeli zaś chodzi o zachowek to się nie da. Co najwyżej spadkodawca może siostrę w testamencie wydziedziczyć jeżeli zachodzą przesłanki. Taką przesłanką jest właśnie celowe nieutrzymywanie kontaktów.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Czy siostra może domagać się zachowku z pieniędzy które otrzymałam jako darowiznę?


W świetle polskiego prawa darowizny, które spadkodawca dokonał na rzecz jednego ze spadkobierców w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią, mogą być wliczone do masy spadkowej w kontekście dochodzenia praw do zachowku. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących Twojej sytuacji:

Masa spadkowa a darowizna: Jeżeli darowizna została dokonana w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią spadkodawcy, jest ona wliczana do masy spadkowej w celu ustalenia wartości zachowku, zgodnie z art. 1030 § 1 Kodeksu cywilnego.

Zaliczenie na schedę spadkową: Jak wspomniałeś, istnieje możliwość wyłączenia darowizny z masy spadkowej poprzez umowę darowizny. To odnosi się do art. 1039 § 1 k.c., który mówi, że jeżeli spadkodawca w umowie darowizny postanowił, że darowizna nie ma być zaliczana na schedę spadkową, jest ona wyłączona z masy spadkowej.

Zachowek: Jeżeli spadkodawca pominięty był w testamencie lub nie otrzymał należnego mu udziału w spadku, ma prawo żądania zachowku. Zachowek oblicza się według wartości spadku, do której dolicza się wartość darowizn dokonanych przez spadkodawcę na rzecz innych spadkobierców, uwzględniając ich wartość w dniu dokonania darowizny.

Wydziedziczenie: W pewnych okolicznościach, spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę w testamencie. Jednym z powodów do wydziedziczenia może być celowe nieutrzymywanie kontaktów zgodnie z art. 1008 k.c.

Podsumowując, siostra, jeżeli nie zostanie wydziedziczona w testamencie i jeżeli nie ma postanowienia w umowie darowizny wyłączającego zaliczenie na schedę spadkową, może domagać się zachowku po śmierci ojca z uwzględnieniem wartości darowizny, którą otrzymałaś.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Bezpodstawne wzywanie opieki społecznej.
Dzień dobry. Co można zrobić gdy jedna osoba z różnych kont e-mail zgłasza nas do mopsu bezpodstawnie ? Jest na to jakiś paragraf ?...
Alimenty z funduszu na dorosłe dziecko.
Moja córka w grudniu kończy 18 lat i nadal się uczy dostaję na nią alimenty z funduszu alimentacyjnego, gdzie składam wniosek o przedłużenie alimentów czy robi to córka jak skończy 18 lat....
Czy jest możliwość ubezpieczyć się inaczej niż prywatne ubezpieczenie ?
Dzień dobry .Mam taki problem. Jestem na ten moment nieubezpieczona ponieważ straciłam prace, okazało się także ze nie mogę się zarejestrowac w urzędzie ( ponieważ mieszkam w innym mieście a w innym mam stały meldunek) musze koniecznie iść do dentysty na usunięcie osemki z ostrym apaleniem, mój dentysta stwierdził że przyjął by mnie z bolem ale musiałabym liczyć się z rachunkiem z nfz ( na ten moment nie stać mnie na prywatną wizytę?) Moje pytan...
czy zachowanie kierownika podchodzi pod mobbing i czy można to zgłosić do PIP?
Poproszę o radę, tylko proszę o niewyśmiewanie, sprawa jest trochę że tak powiem załamująca. Kierowniczka w sklepie sieciówce urządza sobie jawne kpiny na prywatnym czacie na massengerze, do którego dołączeni są inni pracownicy, generalnie jej "pupilkowie". Opisuje błędy innych pracowników, tych nie dołączonych do czatu w sposób karygodny. Przykład: ktoś źle odkleił cenówki, ktoś inny zrobił zdjęcia i jest pojazd wszystkich pracowników ...

Wyszukiwarka