Czy siostra może domagać się zachowku z pieniędzy które otrzymałam jako darowiznę?

Witam, dostałam pieniążki od taty jako darowiznę, złożyłam pita do us, chcę za te pieniądze kupić mieszkanie w którym będzie mieszkać mój tata. Teraz pytanie, mam siostrę która nie chce kontaktu z ojcem, czy gdyby mój ojciec zmarł ona może domagać się zachowku lub spadku z tych pieniędzy które otrzymałam jako darowiznę i kupiłam mieszkanie? Bardzo proszę o poradę.
anonim cytuj
22-11-2022
Może, przed rozliczeniem w spadku można w umowie darowizny wyłączyć zaliczenie na schedę spadkową (art. 1039 § 1 k.c.) względnie spadkodawca może pominąć siostrę w testamencie. Jeżeli zaś chodzi o zachowek to się nie da. Co najwyżej spadkodawca może siostrę w testamencie wydziedziczyć jeżeli zachodzą przesłanki. Taką przesłanką jest właśnie celowe nieutrzymywanie kontaktów.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Czy siostra może domagać się zachowku z pieniędzy które otrzymałam jako darowiznę?


W świetle polskiego prawa darowizny, które spadkodawca dokonał na rzecz jednego ze spadkobierców w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią, mogą być wliczone do masy spadkowej w kontekście dochodzenia praw do zachowku. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących Twojej sytuacji:

Masa spadkowa a darowizna: Jeżeli darowizna została dokonana w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią spadkodawcy, jest ona wliczana do masy spadkowej w celu ustalenia wartości zachowku, zgodnie z art. 1030 § 1 Kodeksu cywilnego.

Zaliczenie na schedę spadkową: Jak wspomniałeś, istnieje możliwość wyłączenia darowizny z masy spadkowej poprzez umowę darowizny. To odnosi się do art. 1039 § 1 k.c., który mówi, że jeżeli spadkodawca w umowie darowizny postanowił, że darowizna nie ma być zaliczana na schedę spadkową, jest ona wyłączona z masy spadkowej.

Zachowek: Jeżeli spadkodawca pominięty był w testamencie lub nie otrzymał należnego mu udziału w spadku, ma prawo żądania zachowku. Zachowek oblicza się według wartości spadku, do której dolicza się wartość darowizn dokonanych przez spadkodawcę na rzecz innych spadkobierców, uwzględniając ich wartość w dniu dokonania darowizny.

Wydziedziczenie: W pewnych okolicznościach, spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę w testamencie. Jednym z powodów do wydziedziczenia może być celowe nieutrzymywanie kontaktów zgodnie z art. 1008 k.c.

Podsumowując, siostra, jeżeli nie zostanie wydziedziczona w testamencie i jeżeli nie ma postanowienia w umowie darowizny wyłączającego zaliczenie na schedę spadkową, może domagać się zachowku po śmierci ojca z uwzględnieniem wartości darowizny, którą otrzymałaś.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

udzielenie pożyczki znajomej osobie
Witam. Sytuacja związana jest z udzieleniem pożyczki pieniężnej osobie, którą znam lecz nie spisywaliśmy żadnego dokumentu potwierdzającego, że pieniądze mu przekazałem. Jedyne co mam to rozmowy na aplikacji Messenger (kwota pożyczki, termin spłaty oraz kwotę jaką miał spłacić). Dłużnik ma już około 1.5 miesiąca spóźnienia i raczej nie kwapi się do oddania mimo, że często pisze o spłaceniu pożyczki tego samego dnia. Czy jest jakaś realna szansa n...
Wynajem mieszkania.
Mam pewien kłopot z umową, której chyba nie potrafię zakwalifikować, czy to zlecenie, czy inne. Otóż jestem właścicielem mieszkania nie wchodzącego w skład majątku wspólnego małżeńskiego, w którym zamieszkiwali moi teście. W związku z rozwodem chciałem je odzyskać. Wyprowadzili się do wynajętego mieszkania ale warunkiem było, że będę dokładał się do czynszu za mieszkanie, które oni wynajmują. Żeby było mało to stwierdzili, że wyprowadzą się tylko...
zakup wspólnego mieszkania
Czesc. Mam pytanie odnosnie mieszkania. Za czasow trwania zwiazku partnerskiego "kupilismy " z partnerem mieszkanie. Z uwagi na brak mojej zdolnosci- on wziął kredyt na mieszkanie. W akcie rowniez widnieje on jak rowniez bank. My spisalismy umowe w ktorej jest napisane ,ze mieszkanie jest nasza wspolna wartoscia i oboje partycypujemy w kosztach zwiazanych z w/w mieszkaniem. Czy ten dokument ma jakas moc prawna?...
Postępowanie wyjaśniające fikcyjność zatrudnienia
Czy ZUS ma prawo żądać od pracownika świadectw pracy, świadectw szkolnych w trakcie postępowania wyjaśniającego fikcyjność zatrudnienia? Zdaje się, że od takich rzeczy Inspekcja pracy....

Wyszukiwarka