Koniec wynajmowania mieszkania, rozliczenie się z właścicielem

Witam,
Wynajmujemy mieszkanie, cały czas wynajem z czynszem opłacaliśmy na czas. Regularnie wysyłaliśmy właścicielce stan liczników za gaz czy prąd ale nigdy nie dostaliśmy informacji zwrotnej ile mamy do zapłacenia. Niedługo będziemy szukać innego mieszkania, czy w takiej sytuacji przy rozliczeniu właścicielka będzie mogła nas podliczyć właśnie za prąd i gaz za cały okres jak mieszkaliśmy czy to jej strata, że nie wysyłała nam rozliczenia na bieżąco?
Z góry dziękuje za odpowiedzi
anonim cytuj
22-11-2022
Roszczenia o świadczenia okresowe przedawniają się z upływem lat trzech jednakże okres przedawnienia nie może się skończyć przed końcem roku kalendarzowego.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Mieszkamy powiedzmy 2 lata i może podsumować po takim czasie? Nie ma obowiązku na bieżąco załatwiania takich spraw?
 
anonim cytuj
22-11-2022
Nie ma.
 
anonim cytuj
22-11-2022
Wynajmujemy mieszkanie, cały czas wynajem z czynszem opłacaliśmy na czas. Regularnie wysyłaliśmy właścicielce stan liczników za gaz czy prąd ale nigdy nie dostaliśmy informacji zwrotnej ile mamy do zapłacenia. Niedługo będziemy szukać innego mieszkania, czy w takiej sytuacji przy rozliczeniu właścicielka będzie mogła nas podliczyć właśnie za prąd i gaz za cały okres jak mieszkaliśmy czy to jej strata, że nie wysyłała nam rozliczenia na bieżąco?


Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, właściciel mieszkania ma prawo do żądania od wynajmującego zapłaty za zużyte media, takie jak prąd czy gaz. Jednakże, jak już zwrócono uwagę:

Roszczenia o świadczenia okresowe przedawniają się z upływem lat trzech jednakże okres przedawnienia nie może się skończyć przed końcem roku kalendarzowego.


Oznacza to, że właścicielka mieszkania ma 3 lata od momentu, kiedy naliczenie za media powinno nastąpić, aby domagać się zapłaty. Jeśli więc wynajmowaliście mieszkanie przez 2 lata i właścicielka nie przedstawiła Wam rozliczenia za media, nadal ma rok na to, aby to zrobić. Jeżeli nie rozliczy się z Wami w tym czasie, jej roszczenia mogą ulec przedawnieniu.

Mieszkamy powiedzmy 2 lata i może podsumować po takim czasie? Nie ma obowiązku na bieżąco załatwiania takich spraw?


Nie ma przepisów prawnych, które jednoznacznie nakazywałyby właścicielowi nieruchomości rozliczanie się z wynajmującym na bieżąco. Niemniej jednak, dla obu stron korzystne jest dokonywanie regularnych rozliczeń, aby unikać ewentualnych nieporozumień i sporów w przyszłości. Jeśli umowa najmu nie określa konkretnego trybu rozliczeń, właściciel może dokonać rozliczenia w dowolnym momencie w ciągu 3 lat od kiedy powstało roszczenie. Jeśli tego nie zrobi, roszczenie to może ulec przedawnieniu.
 
anonim cytuj
28-08-2023

Sugerowane Tematy

Czy właściciel może podnieść mi czynsz za wynajem mieszkania z dnia na dzień?
Witam, czy właściciel może podnieść mi czynsz za wynajem mieszkania z dnia na dzień i tylko dlatego że jest nowy rok? Czy nowy czynsz może wejść w życie dopiero za 3 miesiące?...
czy muszę płacić za leczenie w szpitalu psychiatrycznym jeśli wygasło mi ubezpieczenie?
Szanowni Państwo! Z dniem dzisiejszym, czyli 30. września 2021 r. kończy mi się ubezpieczenie w ZUSie. Przebywam aktualnie w szpitalu psychiatrycznym w Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Warszawie (Oddział IV, sala nr 6). Jestem w nim od dnia 8. września 2021 r. Mam 28 lat, dotychczas, byłam ubezpieczona przez swoją uczelnię- Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II w Lublinie. Jednak z powodu, (wg ...
Egzekucja z rachunku bankowego.
Cześć, miałem dwie sprawy egzekucyjne, które zostały w całości spłacone i zamknięte. Głównie przez zajęcie wynagrodzenia - 50%. Ostatnia sprawa została oficjalnie zamknięta - dostałem pismo od komornika, które odebrałem w dniu 01.08.2023r. Mimo to w dniu 09.08 pracodawca dokonał przelewu pomniejszony o 50%. Co w takim wypadku? Skarga na komornika? Nie powinien tego faktu też zgłosić do pracodawcy? Nie dostałem też innej korespondencji mówiącej...
Postępowanie wyjaśniające fikcyjność zatrudnienia
Czy ZUS ma prawo żądać od pracownika świadectw pracy, świadectw szkolnych w trakcie postępowania wyjaśniającego fikcyjność zatrudnienia? Zdaje się, że od takich rzeczy Inspekcja pracy....

Wyszukiwarka