Kupno domu w trakcie jego legalizacji.

Planuję kupno domu, mam już uzgodnione warunki ze sprzedającym, mam jednak kilka wątpliwości. Sprzedający jest w trakcie procesu legalizacji domu, ponieważ wykonał samowolnie adaptację poddasza i dobudował do bryły domu garaż i taras. Dodatkowo nieruchomość ma prawo pierwokupu przez KOWR. Sprzedający chce również zadatek (nie zaliczkę) w kwocie 50 tysięcy złotych. Czy w tej sytuacji odpowiednie będzie zawarcie umowy przedwstępnej warunkowej, gdzie warunkiem będzie legalizacja budynku i zrzeczenie się przez KOWR prawa do pierwokupu? Czy w przypadku, gdy proces legalizacji samowoli nie powiedzie się i wymagana będzie rozbiórka będę mogła wystąpić do sprzedającego o zwrot dwukrotności zadatku? Czy jeśli warunki zostaną spełnione umowa samoistnie stanie się umową przedwstępną i będę mogła rozpocząć starania o uzyskanie kredytu hipotecznego?
anonim cytuj
30-09-2023
Można zawrzeć przedwstępną pod warunkiem legalizacji budynku. Jeśli określicie w niej że brak legalizacji będzie skutkował zwrotem dwukrotności zadatku - to tak może być, ale należałoby jasno to w umowie wskazać. Umowa przedwstępna zawarta pod warunkiem legalizacji jest umową przedwstępną - nie stanie się ona niczym więcej. Pytanie do banku, czy tak im odpowiada.
Co do pierwokupu KOWR to nie zawiera się przedwstępnej a warunkową umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Na etapie umowy warunkowej nie ma już mowy o zadatkach i zaliczkach - jeśli KOWR nie skorzysta z pierwokupu to wpłacone pieniądze są zaliczone na poczet ceny sprzedaży, a jeśli wykona prawo pierwokupu to Sprzedający musi zwrócić Pani otrzymane od Pani pieniądze. Umowę kredytową należałoby mieć już podpisaną przed zawarciem umowy warunkowej, żeby czasem nie mieć "zonka", gdy KOWR z prawa pierwokupu nie skorzysta (ma na to miesiąc po otrzymaniu umowy warunkowej) a bank jednak nie udzieli kredytu. Zostałaby wtedy Pani z obowiązkiem nabycia nieruchomości, a nie miałaby Pani na to środków, co Sprzedającego mogłoby w ogóle nie interesować.
Wszystkie umowy chcę podpisywać u notariusza. Czy w takim razie kolejność powinna być taka:
- najpierw zawrzeć umowę, w której sprzedający zobowiązuje się do przeprowadzenia legalizacji, tam dodać informację o podwójnym zwrocie zadatku w przypadku odmowy,
- po legalizacji zawrzeć umowę przedwstępną, w której nadal jest informacja o zadatku i warunkach zwrotu (np. w sytuacji jeśli bank odmówi mi kredytu) i z tą umową ubiegać się o kredyt,
- po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej podpisać umowę warunkową i powiadomić KOWR
- po odmowie KOWRu zawrzeć umowę przeniesienia praw do działki?

Generalnie tak, z tym że myślnik pierwszy i drugi to jedna i ta sama umowa. Wyznaczcie w niej po prostu odpowiednio długi czas na zawarcie umowy przyrzeczonej (czyli w tym wypadku umowy warunkowej), a gdy do legalizacji dojdzie to właściciel niech da Pani dokument to potwierdzający. Jeśli Pani podpisze najpierw umowę przedwstępną pod warunkiem legalizacji do Sprzedający może nie chcieć już się zgodzić na zawarcie tej "drugiej" umowy przedwstępnej tylko domagać się od razu zawarcia umowy przyrzeczonej.
Teraz sporo mi się rozjaśniło, dziękuję serdecznie!
 
anonim cytuj
30-09-2023

Sugerowane Tematy

Podniesienie ceny w stosunku do tego co było ustalone za wykonanie usługi
Słyszałem, że wykonawca usługi może w jakimś stopniu podnieść jej cenę w stosunku do ego co było ustalone, ale że tu są jakieś maksymalne limity. Ktoś mi powie ile wynosi ten limit?...
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ?
Czy wysłanie jednorazowo osobie trzeciej filmu na którym jest pijany kolega i się wydziera jest karalne ? Co jeśli ja wyśle filmik osobie trzeciej a ta rozpowszechni to w internecie ? Też odpowiadam ja jeśli tylko przesłalem go komuś ?...
Kawalerka nie ma księgi wieczystej.
Biuro pośrednictwa nieruchomościami ogłosiło sprzedaż kawalerki 18m2. W czasie rozmowy poinformowano mnie, że lokal ten nie ma księgi wieczystej. Powodem tego jest mały metraż. Czy rzeczywiście na tak małe lokale nie można założyć KW....
jakie kroki prawne może podjąć zarządca nieruchomości w związku ze zrobieniem czegoś wbrew regulaminowi?
Dzień dobry, jakie kroki prawne może podjąć zarządca nieruchomości w związku ze zrobieniem czegoś wbrew regulaminowi? Mowa o założeniu siatki na balkonie żeby kot mógł bezpiecznie go zwiedzać podczas gdy w regulaminie jest zakaz....

Wyszukiwarka