Kupno domu w trakcie jego legalizacji.

Planuję kupno domu, mam już uzgodnione warunki ze sprzedającym, mam jednak kilka wątpliwości. Sprzedający jest w trakcie procesu legalizacji domu, ponieważ wykonał samowolnie adaptację poddasza i dobudował do bryły domu garaż i taras. Dodatkowo nieruchomość ma prawo pierwokupu przez KOWR. Sprzedający chce również zadatek (nie zaliczkę) w kwocie 50 tysięcy złotych. Czy w tej sytuacji odpowiednie będzie zawarcie umowy przedwstępnej warunkowej, gdzie warunkiem będzie legalizacja budynku i zrzeczenie się przez KOWR prawa do pierwokupu? Czy w przypadku, gdy proces legalizacji samowoli nie powiedzie się i wymagana będzie rozbiórka będę mogła wystąpić do sprzedającego o zwrot dwukrotności zadatku? Czy jeśli warunki zostaną spełnione umowa samoistnie stanie się umową przedwstępną i będę mogła rozpocząć starania o uzyskanie kredytu hipotecznego?
anonim cytuj
30-09-2023
Można zawrzeć przedwstępną pod warunkiem legalizacji budynku. Jeśli określicie w niej że brak legalizacji będzie skutkował zwrotem dwukrotności zadatku - to tak może być, ale należałoby jasno to w umowie wskazać. Umowa przedwstępna zawarta pod warunkiem legalizacji jest umową przedwstępną - nie stanie się ona niczym więcej. Pytanie do banku, czy tak im odpowiada.
Co do pierwokupu KOWR to nie zawiera się przedwstępnej a warunkową umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Na etapie umowy warunkowej nie ma już mowy o zadatkach i zaliczkach - jeśli KOWR nie skorzysta z pierwokupu to wpłacone pieniądze są zaliczone na poczet ceny sprzedaży, a jeśli wykona prawo pierwokupu to Sprzedający musi zwrócić Pani otrzymane od Pani pieniądze. Umowę kredytową należałoby mieć już podpisaną przed zawarciem umowy warunkowej, żeby czasem nie mieć "zonka", gdy KOWR z prawa pierwokupu nie skorzysta (ma na to miesiąc po otrzymaniu umowy warunkowej) a bank jednak nie udzieli kredytu. Zostałaby wtedy Pani z obowiązkiem nabycia nieruchomości, a nie miałaby Pani na to środków, co Sprzedającego mogłoby w ogóle nie interesować.
Wszystkie umowy chcę podpisywać u notariusza. Czy w takim razie kolejność powinna być taka:
- najpierw zawrzeć umowę, w której sprzedający zobowiązuje się do przeprowadzenia legalizacji, tam dodać informację o podwójnym zwrocie zadatku w przypadku odmowy,
- po legalizacji zawrzeć umowę przedwstępną, w której nadal jest informacja o zadatku i warunkach zwrotu (np. w sytuacji jeśli bank odmówi mi kredytu) i z tą umową ubiegać się o kredyt,
- po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej podpisać umowę warunkową i powiadomić KOWR
- po odmowie KOWRu zawrzeć umowę przeniesienia praw do działki?

Generalnie tak, z tym że myślnik pierwszy i drugi to jedna i ta sama umowa. Wyznaczcie w niej po prostu odpowiednio długi czas na zawarcie umowy przyrzeczonej (czyli w tym wypadku umowy warunkowej), a gdy do legalizacji dojdzie to właściciel niech da Pani dokument to potwierdzający. Jeśli Pani podpisze najpierw umowę przedwstępną pod warunkiem legalizacji do Sprzedający może nie chcieć już się zgodzić na zawarcie tej "drugiej" umowy przedwstępnej tylko domagać się od razu zawarcia umowy przyrzeczonej.
Teraz sporo mi się rozjaśniło, dziękuję serdecznie!
 
anonim cytuj
30-09-2023

Sugerowane Tematy

Ile osoba niepełnoletnia może mieć przy sobie alkoholu i czy w ogóle może go posiadać??
Dobry wieczór wszystkim, jestem ciekaw ile osoba niepełnoletnia może mieć przy sobie alkoholu i czy w ogóle może go posiadać, nie pytam o bycie pod wpływem, bo tutaj jest wszystko jasne. ...
umowa zlecenie (urlop wychowawczy)
Witam. Czy ktos wie i się może orientuje? Czy jak pracownik jest zatrudniony - umowa na czas nieokreślony a przebywa obecnie na wychowawczym czy może podjąć pracę u innego pracodawcy na umowę zlecenie ?...
Skrócenie czasu wypowiedzenia umowy
Wynajmuję mieszkanie od niespełna dwóch lat, w umowie najmu jest napisane, że okres wypowiedzenia, to bite 3 miesiące. Chcę się wyprowadzić z przyczyn osobistych. Czy jest jakakolwiek szansa, aby skrócić okres wypowiedzenia?...
Cofnięcie darowizny
Witam. Chcialabym sie dowiedzieć jak wygląda sprawa z cofnięciem/odwołaniem darowizny. W 2013 roku po śmierci matki, moj brat obdarował mnie swoją częścią spadku (tj. 1/3 część domu po zmarłej matce) w związku z czym jestem właścicielem 2/3 domu. Niestety między nami w ostatnim czasie doszło do bardzo poważnego konfliktu i chcialabym "cofnąć" odwołać tą darowiznę. Nie chcę mieć z nim i jego "podarunkiem" nic wspólnego aby un...

Wyszukiwarka