nagłe wypowiedzenie

Witam.
Pracowałam w przedszkolu na czas określony. W piątek nagle wychodząc z pracy otrzymałam wypowiedzenie z jakimiś krótkimi, pokrętnymi i kłamliwymi wyjaśnieniami. Było to dla mnie ogromnym szokiem, bo jeszcze w tym dniu dyrekcja pytała mnie kiedy doniosę dyplom, bo broniłam się 23.10. Na dodatek zostałam wzięta do prawie już ciemnej sali a nie do gabinetu. Na moje pytania dyrektorka praktycznie nie odpowiadała. Była bardzo zmieszana.
Mam 21 dni, aby odwołać się do sądu pracy. Czy warto i o co mogę zawalczyć? Wychowuję samotnie 14-letnią córkę. Mam partnera, ale na nią nie łoży. Nadmienię jeszcze, że przedszkole jest prywatne.
Proszę o odpowiedź.
anonim cytuj
02-11-2020
Przy umowach na czas okreslony nie musiala nawet podawac powodu. Nic nie ugrasz
 
anonim cytuj
02-11-2020
jeżeli zastosowali odpowiedni okres wypowiedzenia to mają prawo zwolnić i przy umowie na czas określony nie muszą podawać przyczyn. Doniesienie dokumentów nie ma tu nic do rzeczy.
 
anonim cytuj
02-11-2020
ale to w momencie gdy kończy się umowa czy w trakcie jej trwania można zwolnić pracownika bez podania przyczyny
 
anonim cytuj
02-11-2020
Zgodnie z art. 30 § 4 kp pracodawca musi podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
02-11-2020
każda umowa na czas określony kiedyś ulegnie rozwiązaniu z powodu upływu czasu na który została zawarta, nie mniej w każdym momencie można wypowiedzieć ją za odpowiednim terminem wypowiedzenia bez podawania przyczyn. Podstawę prawną podała już osoba wyżej. ps. jeśli umowa się rozwiązuje z czasem na jaki była zawarta to nic wypowiadać ani uzasadniać nie trzeba.
 
anonim cytuj
02-11-2020
Witam,

Podobnie jak poprzednicy, chciałbym zauważyć, że w prawie pracy obowiązują pewne zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę na czas określony.

Po pierwsze, zgodnie z art. 33 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana przez każdą ze stron za wypowiedzeniem. Prawo to nie jest uzależnione od podania jakiejkolwiek przyczyny.

Po drugie, zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od czasu trwania stosunku pracy i wynosi:

2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Po trzecie, zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Nie dotyczy to umowy na czas określony, która została rozwiązana za wypowiedzeniem.

Podsumowując, jeżeli pracodawca zastosował prawidłowy okres wypowiedzenia, to, niestety, nie ma zbyt dużych szans na skuteczne odwołanie się od decyzji o zwolnieniu.
 
anonim cytuj
04-08-2023

Sugerowane Tematy

Najem okazjonalny- oszukany przed najemcę
Witam serdecznie, piszę tutaj poniewaz moze juz ktos mial podobne doswiadczenia i może mi poradzić co powinienem zrobić w tej sytuacji. Od ponad czterech lat wynajmuje mieszkania na umowie najmu okazjonalnego. Do tej pory mialem juz trzech lokatorów. Przy dwóch pierwszych nie bylo problemow. Mieszkanie zostało pozostawiane w stanie do posprzątania, lekkiego odświeżenia i mogłem wynająć je dalej. Przy ostatniej kobiecie odebrałem mieszkanie w moc...
Podstawa prawna do złożenia reklamacji w banku-utrata pieniędzy.
W dniu wczorajszym zostałam oszukana na olx. Wystawiłam ogłoszenie na OLX w sprawie sprzedaży. Odezwała się do mnie kobieta na whatsappie, że jest chętna na zakup i załatwi kuriera. Kazała mi wejść w link, który wyglądał jak strona inpostu, wybrałam swój bank i poproszono mnie o imię, nazwisko, hasło. Pani powiedziała, że przelew powinien dojść wieczorem. Po jakiejś godzinie ponownie do mnie napisała, że transakcja się nie powiodła i ponownie kaz...
Zaległość w alimentach.
Witam, czy jak spłacę alimenty a zostaną odsetki do spłaty, czy komornik będzie zabierał 60%z pensji czy nie może?...
Złożyłem zawiadomienie o przestępstwie z art. 161 2kk, prokurator wydał postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia.
Dzień dobry, złożyłem zawiadomienie o przestępstwie z art. 161 2kk, prokurator wydał postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia, napisałem zażalenie do prokuratury i sąd na posiedzeniu podtrzymuje decyzję prokuratora, a ja jestem pewien że osoba wiedziała o tym że jest na coś chora ale mi o tym nie powiedziała, co w tej sytuacji powinienem zrobić? pozdrawiam...

Wyszukiwarka