nagłe wypowiedzenie

Witam.
Pracowałam w przedszkolu na czas określony. W piątek nagle wychodząc z pracy otrzymałam wypowiedzenie z jakimiś krótkimi, pokrętnymi i kłamliwymi wyjaśnieniami. Było to dla mnie ogromnym szokiem, bo jeszcze w tym dniu dyrekcja pytała mnie kiedy doniosę dyplom, bo broniłam się 23.10. Na dodatek zostałam wzięta do prawie już ciemnej sali a nie do gabinetu. Na moje pytania dyrektorka praktycznie nie odpowiadała. Była bardzo zmieszana.
Mam 21 dni, aby odwołać się do sądu pracy. Czy warto i o co mogę zawalczyć? Wychowuję samotnie 14-letnią córkę. Mam partnera, ale na nią nie łoży. Nadmienię jeszcze, że przedszkole jest prywatne.
Proszę o odpowiedź.
anonim cytuj
02-11-2020
Przy umowach na czas okreslony nie musiala nawet podawac powodu. Nic nie ugrasz
 
anonim cytuj
02-11-2020
jeżeli zastosowali odpowiedni okres wypowiedzenia to mają prawo zwolnić i przy umowie na czas określony nie muszą podawać przyczyn. Doniesienie dokumentów nie ma tu nic do rzeczy.
 
anonim cytuj
02-11-2020
ale to w momencie gdy kończy się umowa czy w trakcie jej trwania można zwolnić pracownika bez podania przyczyny
 
anonim cytuj
02-11-2020
Zgodnie z art. 30 § 4 kp pracodawca musi podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
02-11-2020
każda umowa na czas określony kiedyś ulegnie rozwiązaniu z powodu upływu czasu na który została zawarta, nie mniej w każdym momencie można wypowiedzieć ją za odpowiednim terminem wypowiedzenia bez podawania przyczyn. Podstawę prawną podała już osoba wyżej. ps. jeśli umowa się rozwiązuje z czasem na jaki była zawarta to nic wypowiadać ani uzasadniać nie trzeba.
 
anonim cytuj
02-11-2020
Witam,

Podobnie jak poprzednicy, chciałbym zauważyć, że w prawie pracy obowiązują pewne zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę na czas określony.

Po pierwsze, zgodnie z art. 33 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana przez każdą ze stron za wypowiedzeniem. Prawo to nie jest uzależnione od podania jakiejkolwiek przyczyny.

Po drugie, zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od czasu trwania stosunku pracy i wynosi:

2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Po trzecie, zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Nie dotyczy to umowy na czas określony, która została rozwiązana za wypowiedzeniem.

Podsumowując, jeżeli pracodawca zastosował prawidłowy okres wypowiedzenia, to, niestety, nie ma zbyt dużych szans na skuteczne odwołanie się od decyzji o zwolnieniu.
 
anonim cytuj
04-08-2023

Sugerowane Tematy

Czas pracy w systemie 12h.
Witam, Miesiąc temu przyjąłem się do pewnej firmy w której większość to Ukraińscy pracownicy. Pracujemy po 12h razem z weekendami. W tym miesiącu przepracowałem 290h. Jak to wygląda prawnie? Jaka jest ilość godzin, która nie może zostać przekroczona? Ukraińcy sami sobie ustalili taki system pracy po 12h na dwie zmiany. Od 7 do 19 oraz od 19 do 7....
bon turystyczny
Witam, mam pytanie odnośnie bonu turystycznego. Rodzicie po rozwodzie, dzieci są przy matce. Komu w takiej sytuacji przysluguje ten bon?...
Poświadczenie dziedziczenia
Witam. W styczniu zmarła moja babcia. Został dziadek, który ma Alzheimera. Nie jest ubezwłasnowolniony. Mieszka sam opiekujemy się nim razem z wujkiem (synem dziadków) na zmiane. Jako ze mój tata zmarł w 2018 roku jestem spadkobierczynią po babci razem z wujkiem i dziadkiem. Od dłuższego czasu próbuje z wujkiem umówić się do notariusza na poświadczenie dziedziczenia. Babcia zostawiła gotówkę na wspólnym koncie z dziadkiem. Ja już wszy...
Gmina chce odkupić kawałek mojej działki na drogę.
Sytuacja wygląda następująco. Posiadam nieruchomość z działką w gminnej miejscowości. Z racji ze jest to działka w samym centrum przy głównym skrzyżowaniu. Wójt chce odkupić ode mnie kawałek działki, ponieważ z racji dużej ilości wypadków chcą wybudować rondo. Na jaką rekompensatę mogę liczyć, tyle po ile chodzą działki z metra czy więcej/ mniej? U kogo mogę zasięgnąć informacji ?...

Wyszukiwarka