nagłe wypowiedzenie

Witam.
Pracowałam w przedszkolu na czas określony. W piątek nagle wychodząc z pracy otrzymałam wypowiedzenie z jakimiś krótkimi, pokrętnymi i kłamliwymi wyjaśnieniami. Było to dla mnie ogromnym szokiem, bo jeszcze w tym dniu dyrekcja pytała mnie kiedy doniosę dyplom, bo broniłam się 23.10. Na dodatek zostałam wzięta do prawie już ciemnej sali a nie do gabinetu. Na moje pytania dyrektorka praktycznie nie odpowiadała. Była bardzo zmieszana.
Mam 21 dni, aby odwołać się do sądu pracy. Czy warto i o co mogę zawalczyć? Wychowuję samotnie 14-letnią córkę. Mam partnera, ale na nią nie łoży. Nadmienię jeszcze, że przedszkole jest prywatne.
Proszę o odpowiedź.
anonim cytuj
02-11-2020
Przy umowach na czas okreslony nie musiala nawet podawac powodu. Nic nie ugrasz
 
anonim cytuj
02-11-2020
jeżeli zastosowali odpowiedni okres wypowiedzenia to mają prawo zwolnić i przy umowie na czas określony nie muszą podawać przyczyn. Doniesienie dokumentów nie ma tu nic do rzeczy.
 
anonim cytuj
02-11-2020
ale to w momencie gdy kończy się umowa czy w trakcie jej trwania można zwolnić pracownika bez podania przyczyny
 
anonim cytuj
02-11-2020
Zgodnie z art. 30 § 4 kp pracodawca musi podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
02-11-2020
każda umowa na czas określony kiedyś ulegnie rozwiązaniu z powodu upływu czasu na który została zawarta, nie mniej w każdym momencie można wypowiedzieć ją za odpowiednim terminem wypowiedzenia bez podawania przyczyn. Podstawę prawną podała już osoba wyżej. ps. jeśli umowa się rozwiązuje z czasem na jaki była zawarta to nic wypowiadać ani uzasadniać nie trzeba.
 
anonim cytuj
02-11-2020
Witam,

Podobnie jak poprzednicy, chciałbym zauważyć, że w prawie pracy obowiązują pewne zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę na czas określony.

Po pierwsze, zgodnie z art. 33 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana przez każdą ze stron za wypowiedzeniem. Prawo to nie jest uzależnione od podania jakiejkolwiek przyczyny.

Po drugie, zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od czasu trwania stosunku pracy i wynosi:

2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Po trzecie, zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Nie dotyczy to umowy na czas określony, która została rozwiązana za wypowiedzeniem.

Podsumowując, jeżeli pracodawca zastosował prawidłowy okres wypowiedzenia, to, niestety, nie ma zbyt dużych szans na skuteczne odwołanie się od decyzji o zwolnieniu.
 
anonim cytuj
04-08-2023

Sugerowane Tematy

Alimenty od ojca.
Dzień dobry chciałabym się dowiedzieć czy istnieje szansa na to bym po 19 latach zaczęła dostawać alimenty od ojca? Mam 19 lat moja siostra prawie 17 obydwie się uczymy jeszcze w technikum i planujemy później pójść na studia. Z ojcem nie mamy wcale kontaktu zdradził i zostawił naszą mamę jak była w ciąży z siostrą. Od tej pory mieszkamy z babcią. Alimenty są osadzone w wysokości 300 zł płatne do ręki których nigdy nawet nie zapłacił . Mama nie ch...
Elektroniczne L4 nie dotarło do pracodawcy.
Proszę o pomoc w takiej sytuacji. Pracownik trafia do szpitala, tam ma wykonany zabieg (styczeń 2024). Lekarz kieruje go na zwolnienie L4 na okres 1,5tygodnia. Pracownik zgłasza ustnie pracodawcy, że nie będzie go przez ten okres w pracy z powodu chorobowego. Przy rozliczeniu okazuje się, że zwolnienie nie widnieje w systemie. Pracownik nie był obecny w pracy, nie ma podstaw do wypłaty wynagrodzenia ani zasiłku za ten okres. Co w takiej sytuac...
Naruszenie dóbr osobistych.
Chciałbym założyć sprawę w sądzie o naruszenie dóbr osobistych. W związku z tym mam kilka pytań. Z tego co udało mi się ustalić. To muszę ustalić Imię Nazwisko oraz adres zamieszkania osoby którą chce pozwać. Chciałbym jednakże dowiedzieć się, jak wygląda cały proces. Rozumiem, że w pierwszej kolejności muszę zgłosić się na policje w celu ustalenia danych osobowych osoby pozywanej. Czy na tym etapie musze przedstawić policji coś więcej niż wo...
Jak wygląda postępowanie karne względem policjanta, który po służbie i będąc pod wpływem alkoholu dopuścił się przestępstwa?
Jak wygląda postępowanie karne względem policjanta, który po służbie i będąc pod wpływem alkoholu dopuścił się przestępstwa?...

Wyszukiwarka