nagłe wypowiedzenie

Witam.
Pracowałam w przedszkolu na czas określony. W piątek nagle wychodząc z pracy otrzymałam wypowiedzenie z jakimiś krótkimi, pokrętnymi i kłamliwymi wyjaśnieniami. Było to dla mnie ogromnym szokiem, bo jeszcze w tym dniu dyrekcja pytała mnie kiedy doniosę dyplom, bo broniłam się 23.10. Na dodatek zostałam wzięta do prawie już ciemnej sali a nie do gabinetu. Na moje pytania dyrektorka praktycznie nie odpowiadała. Była bardzo zmieszana.
Mam 21 dni, aby odwołać się do sądu pracy. Czy warto i o co mogę zawalczyć? Wychowuję samotnie 14-letnią córkę. Mam partnera, ale na nią nie łoży. Nadmienię jeszcze, że przedszkole jest prywatne.
Proszę o odpowiedź.
anonim cytuj
02-11-2020
Przy umowach na czas okreslony nie musiala nawet podawac powodu. Nic nie ugrasz
 
anonim cytuj
02-11-2020
jeżeli zastosowali odpowiedni okres wypowiedzenia to mają prawo zwolnić i przy umowie na czas określony nie muszą podawać przyczyn. Doniesienie dokumentów nie ma tu nic do rzeczy.
 
anonim cytuj
02-11-2020
ale to w momencie gdy kończy się umowa czy w trakcie jej trwania można zwolnić pracownika bez podania przyczyny
 
anonim cytuj
02-11-2020
Zgodnie z art. 30 § 4 kp pracodawca musi podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
 
anonim cytuj
02-11-2020
każda umowa na czas określony kiedyś ulegnie rozwiązaniu z powodu upływu czasu na który została zawarta, nie mniej w każdym momencie można wypowiedzieć ją za odpowiednim terminem wypowiedzenia bez podawania przyczyn. Podstawę prawną podała już osoba wyżej. ps. jeśli umowa się rozwiązuje z czasem na jaki była zawarta to nic wypowiadać ani uzasadniać nie trzeba.
 
anonim cytuj
02-11-2020
Witam,

Podobnie jak poprzednicy, chciałbym zauważyć, że w prawie pracy obowiązują pewne zasady dotyczące rozwiązywania umów o pracę na czas określony.

Po pierwsze, zgodnie z art. 33 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę na czas określony może zostać rozwiązana przez każdą ze stron za wypowiedzeniem. Prawo to nie jest uzależnione od podania jakiejkolwiek przyczyny.

Po drugie, zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zależy od czasu trwania stosunku pracy i wynosi:

2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Po trzecie, zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany podać przyczynę rozwiązania umowy o pracę tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Nie dotyczy to umowy na czas określony, która została rozwiązana za wypowiedzeniem.

Podsumowując, jeżeli pracodawca zastosował prawidłowy okres wypowiedzenia, to, niestety, nie ma zbyt dużych szans na skuteczne odwołanie się od decyzji o zwolnieniu.
 
anonim cytuj
04-08-2023

Sugerowane Tematy

Reklamacja sprzętu elektronicznego.
Witam, prowadzę serwis komputerowy, klient przyniósł na wymianę baterii swój laptop ponieważ szybko się rozładowywała. Bateria została szybko wymieniona, przetestowana, ładowała się i działo wszystko. Po dwóch dniach klient do mnie pisze że laptop umarł w czasie pracy, odebrałem od sprzęt i rzeczywiście nie uruchamiał się, uszkodził się chip na płycie głównej, z powodu braku sprzętu do takiej naprawy oddałem sprzęt do serwisu który takie wymiany ...
Nabycia praw do spadku
Witam. Matka zmarla 5 lat temu ma 4 dzieci. Nie bylo sprawy o nabycia praw do spadku. Jedno dziecko zmarlo w tym roku -syn . Czy zmarly syn ma prawo do nabycia praw do spadku po matce (kawaler bezdzietny)...
Wynagrodzenie za korzystanie z mojej części mieszkania.
Witam czy mogę od byłego męża brać czynsz za korzystanie z mojej części mieszkania? Mieszkanie jest wspólne, jest podział po 50%z czego ja przez 5lat nie korzystałam ze swojej części....
Telefon od pracodawcy na zwolnieniu lekarskim
Hej, Mam taką sytuację, nie wiem co robić... Przez ostatnie 2 tygodnie byłem na zwolnieniu lekarskim, z powodu wypadku. Niestety, mimo że jestem oficjalnie na zwolnieniu, mój szef dzwoni do mnie co chwile, zawsze coś chce, zadaje pytania o robotę, kiedy wrócę itd. Czy to jest w ogóle legalne? Przecież jestem na zwolnieniu, powinienem mieć spokój. Czy mogę coś z tym zrobić? Jakie są moje prawa w tej sytuacji? Może ktoś z was, użytkowników f...

Wyszukiwarka