Odrzuciłam spadek po zmarłym ojcu. Chcę odrzucić w imieniu mojego maloletniego syna.

Odrzuciłam spadek po zmarłym ojcu. Chcę odrzucić w imieniu mojego małoletniego syna. Po śmierci taty komornik nie chciał mi udzielić informacji o długach ojca żądając 600zl za spis inwentarza. Czy ja jako przedstawicielka ustawowa mojego syna mogę do komornika wystosować prośbę o udzielenie informacji jeśli spadek jeszcze nie został odrzucony? Jak to ubrać w słowa? Złożyłam wniosek do sądu o zgodę na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zwykły zarząd majątkiem małoletniego jakim jest odrzucenie spadku ale nie uzasadniłam dlaczego chce to zrobić. Wiem że spadkodawca tonął w długach ale nie mam nic na poparcie mojego stwierdzenia. Pomyślałam żeby w toku postępowania dołączyć coś na potwierdzenie. Mogę zebrać dowody po złożeniu wniosku i okazać się nimi np podczas sprawy spadkowej? Jest jakiś ogólny wzór jakiś paragraf który przemawia za tym że komornik ma obowiązek udzielenia informacji?
anonim cytuj
08-09-2022
We wniosku do sądu o wyrażenie zgody na dokonanie czynności powinno być uzasadnienie, a nadto stosowne wnioski dowodowe, np. wnioski o dopuszczenie dowodu z dokumentów wraz z wnioskiem o zwrócenie się przez sąd o przedłożenie przez instytucję, lub osobę jakiego dokumentu z odpowiednim uzasadnieniem, że strona sama takiego dokumentu uzyskać nie może, wniosek o przesłuchanie świadków etc, jeśli nie ma takich wniosków, to istnieje zagrożenie, że wniosek zostanie oddalony.
 
anonim cytuj
09-09-2022
mogę sama napisać np do komornika z prośbą o udzielenie informacji o kwocie długu spadkodawcy występując w imieniu małoletniego dziecka jako przedstawiciel ustawowy by dany dokument potwierdzający zadłużenie przedłożyć do sadu by zainicjować sprawę spadkową? Nie wiem jeszcze jak to powinno składnie brzmieć ale czy jest taka możliwość i czy gdzieś znajdę wzór?
 
anonim cytuj
11-09-2022
Gdy nie mamy stwierdzenia nabycia spadku, to jesteśmy co prawda spadkobiercą, ale instytucje nie przekażą nam informacji dotyczących majątku, czy sytuacji spadkodawcy.
 
anonim cytuj
12-09-2022
Czyli nie mam możliwości dowiedzieć się nic i muszę twardo trzymać się swoich twierdzeń opierając się jedynie na informacjach jakie uzyskałam powiem lakonicznie "na gębę"?
 
anonim cytuj
12-09-2022
Jeśli chodzi o uzyskanie informacji od komornika o długach spadkodawcy, w świetle art. 763 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik może udzielić takiej informacji jedynie osobie, która posiada tytuł wykonawczy wobec spadkodawcy. Jeśli nie posiadasz takiego tytułu, możesz mieć problem z uzyskaniem takich informacji.
Co do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego, musisz uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Względem wniosku, istotne jest, aby zawierał on odpowiednie uzasadnienie, które wskazuje na to, że odrzucenie spadku będzie służyło dobru małoletniego. Jeżeli spadkodawca miał długi, powinno się to odpowiednio udokumentować i przedstawić w postępowaniu przed sądem. Jeżeli nie dołączyłaś tych informacji w chwili składania wniosku, możesz je uzupełnić w trakcie postępowania.
W kwestii wzoru i obowiązku udzielenia informacji przez komornika, nie ma ogólnego przepisu, który nakazywałby komornikowi udzielenie takiej informacji. Jednakże można spróbować wystosować do komornika pismo z prośbą o udzielenie takich informacji w oparciu o art. 10 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi o zasadzie współdziałania stron z sądem. Możesz napisać, że potrzebujesz tych informacji w celu odpowiedniego uzasadnienia wniosku w sądzie opiekuńczym. Jednakże pamiętaj, że komornik może odmówić udzielenia takich informacji wskazując na brak tytułu wykonawczego.
mogę sama napisać np do komornika z prośbą o udzielenie informacji o kwocie długu spadkodawcy występując w imieniu małoletniego dziecka jako przedstawiciel ustawowy by dany dokument potwierdzający zadłużenie przedłożyć do sadu by zainicjować sprawę spadkową? Nie wiem jeszcze jak to powinno składnie brzmieć ale czy jest taka możliwość i czy gdzieś znajdę wzór?


Możesz napisać do komornika w tej sprawie, choć, jak już wspomniano, istnieje ryzyko, że komornik odmówi udzielenia takiej informacji. Wzoru takiego pisma w polskim prawodawstwie nie ma, ale powinno ono zawierać podstawowe informacje, takie jak Twoje dane, dane małoletniego, dane spadkodawcy oraz prośbę o udzielenie informacji o długach spadkodawcy w celu prawidłowego przedstawienia wniosku w sądzie opiekuńczym.

Gdy nie mamy stwierdzenia nabycia spadku, to jesteśmy co prawda spadkobiercą, ale instytucje nie przekażą nam informacji dotyczących majątku, czy sytuacji spadkodawcy.


To prawda. Dopóki nie ma stwierdzenia nabycia spadku, formalnie nie jesteś spadkobiercą, co może utrudnić dostęp do pewnych informacji. Jednakże, mając na uwadze interes małoletniego, warto próbować uzyskać jak najwięcej informacji, które mogą potwierdzić, że odrzucenie spadku będzie służyło jego dobru.
 
anonim cytuj
07-08-2023

Sugerowane Tematy

Podział mieszkania.
Jestem prawnym właścicielem mieszkania (mama ma dożywotkę). Było to wcześniej mieszkanie mamy i taty. Tato był alkoholikiem, był też pozbawiony praw rodzicielskich do mnie i był w separacji z mamą. Aby uchronić mieszkanie przed komornikiem, zostało one przepisane ( Przepisanie mieszkania lub domu ) na mnie. Nie mieszkam w tym mieszkaniu już kilka lat. Mieszka w nim moja mama i dwóch braci. Jeden z braci nie pracuje i w żaden sposób nie dokłada si...
Przepisanie samochodów.
Witam wszystkich serdecznie, z moja narzeczona nie jesteśmy po ślubie .Chciałbym jej przepisać moje dwa samochody, które należą do mnie. Oczywiście przepisanie dotyczy wtedy kiedy coś mi się stanie no: śmierć , kalectwo stałe , proszę o pomoc....
Kto dziedziczy po zmarłej żonie?
Witam moje pytanie brzmi tak, Narzeczona ma syna z poprzedniego związku, który mieszka z ojcem, my mamy dziecko razem i planujemy ślub i kredyt - zakup domu, moje pytanie brzmi, gdy ja wraz z moją partnerką potem już żoną weźmiemy kredyt i kupimy dom dla siebie, to co w przypadku gdy ona np. umrze? Będę miał z własnym dzieckiem na głowie jej byłego męża i syna, bo mu się pół domu po matce należy? Jak rozwiązać tą sytuację? W tym momencie każdy ...
Koszty postępowania klauzulowego.
Witam, proszę o poradę co do następujących okoliczności. Powódka złożyła w maju 2022 pozew o nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Do nakazu został wniesiony skutecznie sprzeciw. Postępowanie przed Sądem Rejonowym trwało rok czasu, i zakończyło się wyrokiem 30 maja 2023r, umarzając postępowanie co do należności głównej w wysokości 3 tyś złotych, jednocześnie zasądzając od pozwanego na rzecz powódki kwotę 15 zł, słownie piętnaście złotych,...

Wyszukiwarka