Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży, czy może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona?

Dzień dobry. Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży (test pozytywny robiony ok 2 tyg temu). Czy jeżeli powie o tym przełożonemu a nie była jeszcze u lekarza może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona? Chciałaby pracodawcę poinformować jak najszybciej lecz boi się jak zareaguje. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
anonim cytuj
24-08-2022
Kobieta w ciąży jest chroniona przez zwolnieniem od 1 dnia ciąży. Jednak jeśli pracodawca ma powody do wypowiedzenie ciąży a ona nie zostanie potwierdzona przez lekarza to może dojść do wypowiedzenia. Może poinformować już, a później donieść zaświadczenie. Wtedy ewentualne wypowiedzenie powinno zostać wycofane.
 
anonim cytuj
25-08-2022
A dlaczego żona chce poinformować pracodawcę jak najszybciej?
Nie ma prawnego obowiązku, najlepiej aby ciąża była najpierw potwierdzona przez lekarza, ponieważ z testami różnie bywa.
Pracodawca może zwolnić żonę dyscyplinarnie jeśli ma do tego powód, ewentualnie w przypadku likwidacji/upadłości firmy.
 
anonim cytuj
27-08-2022
Ponieważ nie chcę tego ukrywać. I pracować możliwie jak najdłużej zdrowie pozwoli.
 
anonim cytuj
28-08-2022
Rozumiem. Najlepiej poinformować tak jak wspomniałam jak ciąża będzie potwierdzona badaniami USG przez lekarza i tyle w temacie. Dużo zdrowia dla Was!
 
anonim cytuj
29-08-2022
Dziękuję za podpowiedź
 
anonim cytuj
31-08-2022
Dzień dobry. Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży (test pozytywny robiony ok 2 tyg temu). Czy jeżeli powie o tym przełożonemu a nie była jeszcze u lekarza może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona?


Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiety w ciąży, ani za jej okres, chyba że istnieją powody do zwolnienia dyscyplinarnego lub pracodawca ogłasza upadłość albo likwidację. Oznacza to, że jeśli pracodawca dowiedziałby się o ciąży pracownicy i postanowiłby ją zwolnić, byłoby to działanie niezgodne z prawem.

Ponadto, aby skorzystać z ochrony przed wypowiedzeniem, pracownica powinna dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę. Dlatego, jeżeli twoja żona chce być pewna ochrony, powinna najpierw zasięgnąć opinii lekarza i dostarczyć stosowne zaświadczenie pracodawcy.

Pracodawca może zwolnić żonę dyscyplinarnie jeśli ma do tego powód, ewentualnie w przypadku likwidacji/upadłości firmy.


To prawda. Jak już wspomniałem, jedynym wyjątkiem od ochrony pracownic w ciąży przed zwolnieniem jest sytuacja, gdy pracodawca ma podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego lub w przypadku ogłoszenia upadłości/likwidacji firmy.

Podsumowując, zalecam, aby twoja żona najpierw potwierdziła ciążę za pomocą zaświadczenia lekarskiego, a następnie poinformowała o tym pracodawcę. Dzięki temu będzie miała pewność, że korzysta z ochrony przewidzianej w Kodeksie pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Wypowiedzenie umowy o pracę.
Cześć, zwalniam się z pracy. 27.10 mijają mi 3 lata stażu. Czy jeżeli złoże wypowiedzenie dajmy na to jutro. To obowiązuje mnie miesięczny czy 3-miesieczny okres wypowiedzenia? Bo Panie w kadrach twierdzą, że wypowiedzenie obowiązuje od 1.11 i wtedy będę miał już 3 lata stażu i obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie. Mają rację?...
czy muszę składać pit 37
Mam pytanie jeżeli pracując za najniższą krajową, mając koszty uzyskania przychodu zerowe na picie 11 czy muszę składać pit 37, czy urząd skarbowy mnie rozliczy sam proszę o informacje....
Czy my jako firma musimy fakturę z vatem wystawić?
Witam Serdecznie . Pytanie do ekspertów . Jako firma sprzedajemy auto . Klient jest z Ukrainy ,czy my jako firma musimy fakturę z vatem wystawić? Czy w tym przypadku jest faktura 0 ? ...
NORMY DŹWIGANIA DLA KOBIET
Witam. Pracuję w gastronomii,do moich obowiązków należy również ogarnięcie śmietnika. Mamy wielkie kontenery na kółkach,które trzeba przesuwać. Nie mam pojęcia ile ważą,ale są bardzo ciężkie (kontenery jak na zdjęciu). Nigdzie nie widzę informacji odnośnie dopuszczalnej wagi,jeśli chodzi o przesuwanie,a nie wiem,czy dźwiganie się pod to zalicza. Proszę o pomoc i ewentualnie konkretne przepisy. Z góry dziękuję...

Wyszukiwarka