Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży, czy może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona?

Dzień dobry. Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży (test pozytywny robiony ok 2 tyg temu). Czy jeżeli powie o tym przełożonemu a nie była jeszcze u lekarza może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona? Chciałaby pracodawcę poinformować jak najszybciej lecz boi się jak zareaguje. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
anonim cytuj
24-08-2022
Kobieta w ciąży jest chroniona przez zwolnieniem od 1 dnia ciąży. Jednak jeśli pracodawca ma powody do wypowiedzenie ciąży a ona nie zostanie potwierdzona przez lekarza to może dojść do wypowiedzenia. Może poinformować już, a później donieść zaświadczenie. Wtedy ewentualne wypowiedzenie powinno zostać wycofane.
 
anonim cytuj
25-08-2022
A dlaczego żona chce poinformować pracodawcę jak najszybciej?
Nie ma prawnego obowiązku, najlepiej aby ciąża była najpierw potwierdzona przez lekarza, ponieważ z testami różnie bywa.
Pracodawca może zwolnić żonę dyscyplinarnie jeśli ma do tego powód, ewentualnie w przypadku likwidacji/upadłości firmy.
 
anonim cytuj
27-08-2022
Ponieważ nie chcę tego ukrywać. I pracować możliwie jak najdłużej zdrowie pozwoli.
 
anonim cytuj
28-08-2022
Rozumiem. Najlepiej poinformować tak jak wspomniałam jak ciąża będzie potwierdzona badaniami USG przez lekarza i tyle w temacie. Dużo zdrowia dla Was!
 
anonim cytuj
29-08-2022
Dziękuję za podpowiedź
 
anonim cytuj
31-08-2022
Dzień dobry. Żona pracuje od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na czas nieokreślony. Okazało się że jest w ciąży (test pozytywny robiony ok 2 tyg temu). Czy jeżeli powie o tym przełożonemu a nie była jeszcze u lekarza może dostać wypowiedzenie i zostać zwolniona?


Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiety w ciąży, ani za jej okres, chyba że istnieją powody do zwolnienia dyscyplinarnego lub pracodawca ogłasza upadłość albo likwidację. Oznacza to, że jeśli pracodawca dowiedziałby się o ciąży pracownicy i postanowiłby ją zwolnić, byłoby to działanie niezgodne z prawem.

Ponadto, aby skorzystać z ochrony przed wypowiedzeniem, pracownica powinna dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę. Dlatego, jeżeli twoja żona chce być pewna ochrony, powinna najpierw zasięgnąć opinii lekarza i dostarczyć stosowne zaświadczenie pracodawcy.

Pracodawca może zwolnić żonę dyscyplinarnie jeśli ma do tego powód, ewentualnie w przypadku likwidacji/upadłości firmy.


To prawda. Jak już wspomniałem, jedynym wyjątkiem od ochrony pracownic w ciąży przed zwolnieniem jest sytuacja, gdy pracodawca ma podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego lub w przypadku ogłoszenia upadłości/likwidacji firmy.

Podsumowując, zalecam, aby twoja żona najpierw potwierdziła ciążę za pomocą zaświadczenia lekarskiego, a następnie poinformowała o tym pracodawcę. Dzięki temu będzie miała pewność, że korzysta z ochrony przewidzianej w Kodeksie pracy.
 
anonim cytuj
08-08-2023

Sugerowane Tematy

Wezwanie na policję bez oficjalnego pisma.
Dzień dobry! Dostałem dziś wezwanie na komisariat telefonicznie bez żadnego oficjalnego wezwania pojechałem i dowiedziałem się że moja koleżanka jest szantażowana na FB i Snapchat i że tak jakby jestem w gronie oskarżonych więc moje pytanie jest takie ile możne trwać taka sprawa i czy może iść do prawnika? Łatwo jest takie coś wyjaśnić?...
Wymeldowanie.
Mam pytanie jestem z mężem w trakcie rozwodu, czy jako jedyny najemcy mam prawo wymeldować go z mieszkania....
Wykup mieszkania komunalnego.
Moi rodzice ze względu na długi okres wynajmu mają prawo wykupu mieszkania komunalnego(tzw. zasiedlenie). Miasto daje jednak warunek. Miasto ponosi koszty ekspertyzy tylko w przypadku jeżeli zainteresowany wykupi mieszkanie. W przeciwnym wypadku koszt ekspertyzy w tym przypadku poniosą rodzice. I tutaj moje pytanie. Czy miasto może wymagać od zainteresowanych poniesienia kosztów ekspertyzy w przypadku, gdy nie zdecydują się na wykup? W końcu nie ...
Samochód w darowiźnie.
Kobieta ma dorosłe dzieci spoza małżeństwa. Kobieta 2 lata temu kupiła samochód (jest jedynym właścicielem), teraz chce go oddać w darowiźnie synowi. Czy może to zrobić tak po prostu czy potrzebuje zgody męża? Czy ten mąż będzie mógł się czegoś domagać?...

Wyszukiwarka